Zielona rewolucja. To stwierdzenie chyba najtrafniej określa planowaną przemianę jednej z najważniejszych arterii Warszawy. Powstanie też osiedle, jakiego jeszcze w Polsce nie ma. Oto 6 najważniejszych tegorocznych inwestycji w stolicy.
Kładka nad Wisłą
Projekt nie tylko z wizją, ale i bardzo praktyczny. Pod mostem Łazienkowskim powstaną dwie kładki. Na lewym brzegu Wisły połączą się z drogami rowerowymi na Cyplu Czerniakowskim, a na praskim - z drogą rowerową wzdłuż Wału Miedzeszyńskiego. Cała trasa zostanie wyposażona w nowe oświetlenie. Zaplanowano również budowę dodatkowej przeprawy pozwalającej przejechanie nad Wałem Miedzeszyńskim (po północnej stronie węzła), gdzie połączy się ona z drogą dla rowerów wzdłuż al. Stanów Zjednoczonych.
Osiedle pływających domów to coś, czego jeszcze w Polsce nie było. Osiedle składające się z 10 mieszkań pojawi się na Kanale Żerańskim (dokładnie - na terenie dawnej fabryki domów Faelbet). Na pokładzie każdego z nich znajdzie się łazienka, kuchnia, salon i sypialnia. Zapewniona będzie również odpowiednia infrastruktura: pomosty, podłączenie do kanalizacji, mediów oraz znajdujące się na brzegu miejsce parkingowe.
Nietypowe osiedle zostało zaprojektowane przez pracownię apa IBEA, a domy sprzedawać będzie spółka 2FLOAT.
Do niedawna mówiło się, że Wisła dzieli stolicę. Dzisiaj śmiało można powiedzieć, że łączy Warszawę. Ogromną rolę w zaprzyjaźnianiu się warszawiaków z rzeką odegrał remont bulwarów. Już za chwilę mieszkańcy będą mogli spacerować na nowym odcinku: od mostu Świętokrzyskiego do mostu Śląsko-Dąbrowskiego. Powstanie tu m.in. promenada spacerowa, ścieżka rowerowa oraz strefa gastronomiczna i kulturalna.
Przeczytaj także: Gdyby nie ONI: nie byłoby imprez i pływania po rzece. Dzięki nim Wisła znowu żyje. Kim są?
Przed wojną słynny renesansowy hotel - pierwsi goście nocowali w nim już blisko 160 lat temu. W czasie wojny budynek spłonął, jednak został odbudowany przez Bohdana Pniewskiego, wybitnego architekta (autora m.in. rozbudowy kompleksu przebudowy Sejmu i genialnego gmachu sądów przy Al. Solidarności).
Aktualnie Europejski przechodzi gruntowną modernizację. Po zakończeniu kilkuletniego remontu ma się stać luksusowym hotelem. Znajdzie się w nim ponad 100 pokojów, apartamenty, restauracja (z kuchnią międzynarodową i polską, ale w nowoczesnym wydaniu), sala balowa, sklepy, SPA z basenem. Jak zaznacza właściciel hotelu - spółka H.E.S.A, wystrój wnętrz będzie nawiązywał do polskiej sztuki współczesnej (w sumie znajdzie się 500 dzieł sztuki XX i XXI wieku). Dobra wiadomość jest też taka, że wnętrza obiektu zaprojektowała m.in. pracownia WWA i znany scenograf Boris Kudlička. Natomiast ubrania dla pracowników hotelu stworzą projektanci mody.
Budynek już urósł o dwa piętra, zyskał szklaną kopułę i czteropoziomowy parking. Zakończenie inwestycji zaplanowano na przełomie 2017 i 2018 roku.
Na Świętokrzyskiej (wreszcie) pojawi się zieleń, w tym aż 200 nowych drzew.
Zmiany czekają też plac Powstańców Warszawy. Okolica zamieni w łąkę! Dosłownie. Na placu zasadzonych zostanie ponad tysiąc krzewów (m.in. wierzb purpurowych), kwiatów i bylin. Jednak to nie wszystko. Na placu pojawią się także dodatkowe atrakcje: uliczne instrumenty: bębny, dzwony, piszczałki oraz... dwie trampoliny.
"Roztrzaskana perła modernizmu. Wydmuszka. Rzeźnia. Zagrożona duma architektury" - dawno żadna inwestycja nie wzbudzała tyle emocji, co "przebudowa", a mówiąc wprost - wyburzanie jednego z najcenniejszych ikon polskiego modernizmu. I nie są to słowa na wyrost. Projekt Smyka, niegdyś Centralnego Domu Towarowego powstał według pięciu zasad architektury Le Corbusiera. I znalazł się m.in. na liście osiągnięć architektonicznych XX wieku przygotowanym przez Muzeum Architektury we Frankfurcie. Jak na tamte czasy (CDT powstał w 1951 roku) zadziwiał nowatorskimi rozwiązaniami. Był bowiem jednym z dwóch budynków w Polsce, w którym znajdowały się ruchome schody.
Pięć lat temu nowym właścicielem sklepu została belgijska spółka Immobel, która natychmiast zapowiedziała odrestaurowanie obiektu. Tymczasem spora jego część została wyburzona, w tym: parterowa. Deweloper zapewnia natomiast, że odtworzy elewację gmachu.
W starym - nowym Cedecie znajdą się biura, galeria handlowa, podziemny parking oraz patio. Natomiast na tyłach powstaje przeszklony gmach. - Będzie to lampion, ale opowiedziany językiem XX-wiecznej architektury - opisuje swój projekt Andrzej Chołdzyński, odpowiedzialny za modernizację Smyka.
Zakończenie inwestycji zaplanowano w 2017 roku.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Poznaj historię symbolu modernistycznej Warszawy i zobacz bardzo stare zdjęcia Smyka.
Na Trasę Świętokrzyską, która połączy centrum miasta z Targówkiem, warszawiacy czekają wystarczająco długo, bo od ponad pół wieku. Budowę trasy planowano bowiem już w PRL-u. Jej długość (pomiędzy skrzyżowaniem z Wybrzeżem Szczecińskim a ulicą Zabraniecką) wyniesie nieco ponad 3 km. W 2017 roku oddany do użytku zostanie odcinek od ul. Kijowskiej i Zabranieckiej.
Kolejny historyczny budynek, którego remont odbywa się pod hasłem skandalu. Prace budowlane w przedwojennym wieżowcu (niegdyś jednym z najwyższych w Europie) rozpoczęto ponad sześć lat temu i planowano je zakończyć na Euro 2012. Jednak ruch na budowie został wstrzymany.
Przez kolejne cztery lata wieżowiec niszczał, zaczął przypominać przygnębiającą ruinę, a inwestor -krakowska firma Likus - nie chciała rozmawiać na temat przyszłości zabytku. Interweniowali zaniepokojeni radni, stołeczny i wojewódzki konserwator zabytków. Głos zabierali również sami autorzy projektu przebudowy (renomowana pracownia Bulanda Mucha Architekci dzisiaj nie ma nic wspólnego z inwestycją). Co ciekawe, sprawa sprowokowała też do szeroko komentowanej dyskusji na temat ochrony architektury w Warszawie - choć wpisanej do rejestru zabytków - niszczonej i przerabianej przez deweloperów.
Do planów modernizacji Prudentialu wrócono kilka miesięcy temu. Według projektu w dawnym biurowcu znajdzie się pięciogwiazdkowy hotel. Jego remont zakłada powrót do przedwojennego wyglądu budynku. Zlikwidowano m.in. socrealistyczne (dobudowane w PRL-u) wejścia od strony Placu Powstańców Warszawy.
Budynek ma zostać ponownie oddany do użytku w 2017 roku. Miejmy nadzieję, że rzeczywiście uda się inwestycję szczęśliwie ukończyć.
Wieżowiec przy rondzie Daszyńskiego powstanie w miejscu dawnej siedziby IPN-u. Docelowo kompleks ma się składać z trzech budynków: X, Y, Z nawiązujących do różnych generacji mieszkańców Woli. Najwyższy będzie miał 140 metrów wysokości.
Paweł Majkusiak z pracowni JEMS Architekci: - W trakcie prac projektowych poświęciliśmy szczególnie dużo uwagi problemom kształtowania sylwety budynku z uwzględnieniem analiz widoków z dalekich perspektyw. Budynek, z uwagi na swoją lokalizację, stanowi istotny punkt w panoramie miasta. Wyznacza ważne kierunki osi ulicy Prostej i Towarowej. Zależało nam bardzo, aby projektowany zespół był przeciwwagą dla zróżnicowanych form i kształtów budynków zaplanowanych do realizacji w najbliższym sąsiedztwie.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Panorama Warszawy za kilka lat na animowanej grafice! Warszawski Manhattan robi wrażenie [ANIMACJA]