Tam ceny mieszkań będą tylko rosły. Gdzie w Warszawie kupić mieszkanie pod inwestycję?

Zakup mieszkania pod inwestycję bardzo się opłaca. Zwłaszcza w Warszawie. Zdaniem ekspertów, dobra nieruchomość będzie nie tylko przynosić zysk choćby z czynszu, ale i może zyskać na wartości po czasie. Pozostaje pytanie, gdzie w Warszawie kupić mieszkanie, żeby zysk osiągnąć? Zdradzamy!
Gdzie inwestować w Warszawie Gdzie inwestować w Warszawie Mieszkanie na Mokotowie/ Domiporta.pl

Mieszkanie pod wynajem - czy warto?

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Wszelkie instrumenty finansowe umożliwiające budowanie kapitału są w obecnych czasach niepewne albo w najlepszym wypadku mało dochodowe. Zysk w wysokości 2 proc. w skali roku już nie satysfakcjonuje większości inwestorów. Z pomocą przychodzą nieruchomości, na których można zarobić niemal 5 proc. A zyski mogą być nawet dwukrotnie większe! - mówi ekspert ds. nieruchomości.

Zanim jednak podejmie się decyzję o zakupie mieszkania pod inwestycję warto zastanowić się, jak chcemy na tym mieszkaniu zarabiać - czy chcemy je wynająć, czy może mieszkać w nim i dopiero po latach sprzedać z zyskiem.

- Z najnowszych danych wynika, że kupując mieszkanie na wynajem - bez względu czy na rynku wtórnym czy pierwotnym, można średnio liczyć na 4,84 proc. zysku netto w skali roku. Rok temu wskaźnik ten wynosił 4,39 proc., co oznacza wzrost zyskowności inwestycji o 10 procent - ekspert ds. nieruchomości portalu Domiporta.pl, Bartłomiej Baranowski.

Łódź jest przykładowo miastem o bardzo niekorzystnej zdaniem ekspertów strukturze demograficznej (miastem starzejącym się) - istnieje więc ryzyko, że za kilkanaście lat kupione mieszkanie nie zyska na wartości lub trudno będzie je sprzedać. - Z rentownością na poziomie 5,37 proc. netto Warszawa i tak plasuje się w czołówce polskich miast, a wielkością rynku wygrywa z resztą o kilka długości - dodaje Bartłomiej.

Gdzie inwestować w Warszawie Gdzie inwestować w Warszawie Moko/ Domiporta.pl

Przy stacji metra, w dzielnicy...

Gdzie najlepiej kupić mieszkanie? - Jeżeli szukamy mieszkania pod wynajem, przede wszystkim warto sprawdzić mieszkania przynajmniej dwu- i trzy pokojowe - radzi ekspert. - 79 proc. wszystkich wyszukań w kategorii mieszkanie to właśnie lokale dwu- i trzypokojowe. Jeżeli chodzi o rozmiary to przodują te od 50 - 70 m.kw. Nieco mniejszą popularnością cieszą się mieszkania od 30 do 50 m.kw. - dodaje.

Największą popularnością wśród lokatorów cieszą się mieszkania w obrębie trasy metra. - Szczególnie w takich dzielnicach jak Mokotów, Śródmieście, Wilanów, Żoliborz aż po Bielany. Tam nie powinno się narzekać na małą liczbę lokatorów - mówi Bartłomiej Baranowski.

Gdzie inwestować w WarszawieMadison Apartments Żoliborz/ Domiporta.pl

Gdzie inwestować w WarszawieHill Park Apartments

Na samym Mokotowie jest prawie 30 różnych inwestycji. - Nowo powstające osiedla takie jak Moko bądź Apartamenty Wilanowska spełniają wszystkie warunki, by być atrakcyjne dla młodych ludzi poszukujących mieszkań na wynajem - mówi Bartłomiej Baranowski.

Gdzie inwestować w WarszawieApartamenty Wilanowska/ Domiporta.pl

W Śródmieściu prym inwestorski wiedzie Powiśle. - Tutaj w grę wchodzi głównie rynek wtórny. Dzięki bliskości do centrum, inwestor nigdy nie powinien narzekać na brak osób chętnych do wynajmu - mówi ekspert.

Bartłomiej twierdzi, że kupowanie mieszkania przy planowanej trasie metra, może, ale nie musi być dobrym pomysłem. - Na razie nie widać wzrostu cen w okolicach, gdzie mają powstać nowe stacje metra. Ale z pewnością ceny tam podskoczą w momencie oddania metra do użytku - wyjaśnia. - Pamiętać też trzeba o tym, że większą popularnością cieszy się pierwsza nitka metra. Czyli kupno inwestycji przy przyszłej stacji metra może być niegłupim pomysłem, ale za wcześnie by o tym przesądzać - dodaje.

Gdzie inwestować w Warszawie Gdzie inwestować w Warszawie Port Praski Krowia 6/ Domiporta.pl

Praga Północ

Dobrą lokalizacją pod mieszkanie na wynajem, jest również Praga Północ, która dzięki licznym rewitalizacjom i poprowadzeniu linii metra przeżywa swój lokatorski renesans.

- Warto ją wziąć pod uwagę, ponieważ w ostatnich latach przechodzi bardzo pozytywne zmiany. Wszystko za sprawą wielu inwestycji takich jak Port Praski przy Krowiej czy Apartamenty na Starej Pradze - mówi ekspert.

Gdzie inwestować w WarszawieApartamenty na Starej Pradze/ Domiporta.pl

Obie korzystają z dobrego skomunikowania z resztą miasta za pomocą linii metra. Nie bez znaczenia jest również architektoniczna estetyka nawiązująca do czasów przedwojennych i czerwonej cegły. - Praga Północ jest nowym otwarciem dla tej strony Warszawy. Nie powinno nikogo dziwić, iż od początku roku ceny rynku pierwotnego wzrosły tutaj o ponad 30%. A będzie tylko lepiej! - mówi ekspert.

Ceny mieszkań we wspomnianych miejscach, jak mówi ekspert, z pewnością będą rosły i bardzo możliwe, że również sprzedaż zakończy się niemałym zyskiem.

Gdzie inwestować w Warszawie Gdzie inwestować w Warszawie Willa Ksaweryn/ Domiporta.pl

Mieszkanie na sprzedaż

Jakie i gdzie najlepiej kupić mieszkanie z perspektywą jego sprzedaży po kilku latach?

- To zdecydowanie trudne pytanie - mówi ekspert. - Można jednak przyjąć, że w perspektywie 15-30 lat - o ile oczywiście nie zdarzy się jakaś katastrofa - to najlepszą inwestycją będą mieszkania jak najbliżej centrum - mówi.

Bartłomiej jednak zaznacza. - Trzeba pamiętać, że Warszawa będzie się przez ten cały czas "rozlewać". Centrum miasta w związku z tym również nieco się powiększy. Dzięki temu, mieszkania kupione teraz w takich dzielnicach, jak Bemowo czy Targówek powinny zająć miejsce obecnych liderów (Mokotowa czy Pragi) - mówi.

Gdzie inwestować w WarszawiePraga Północ - mieszkanie rynek wtórny/ Domiporta.pl

Ekspert twierdzi, że dzielnicą, która doskonale rokuje, jest Wawer.

- Już w tej chwili jest dobrze skomunikowana z resztą miasta, a ceny nadal są atrakcyjne. Średnia cena metra mieszkania w tej dzielnicy wynosi 6438 i stale rośnie. Wraz z upływem czasu i zagęszczaniem się terenu do zabudowy może ją wywindować do większych wartości - mówi Baranowski.

Gdzie inwestować w Warszawie Gdzie inwestować w Warszawie Domiporta.pl

Czy warto kupić dom na wynajem?

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jak mówi ekspert, nie za bardzo opłaca się kupować domu pod wynajem lub z perspektywą sprzedaży za kilka - kilkanaście lat.

- Nie jest to najszczęśliwsze rozwiązanie, ponieważ nie dość, że koszty są sporo większe, to grupa zainteresowanych najemców jest mniejsza - mówi Bartłomiej Baranowski.

Domy, jak podkreśla, najczęściej wynajmują firmy pod działalność gospodarczą. - Dla inwestora to spory problem złapać właśnie takiego klienta. Trzeba posiadać spore doświadczenie - podsumowuje.

Więcej o: