W Pałacu Kultury wystawiono martwe ciała. Kontrowersyjna wystawa Body Worlds

Wystawa Body Worlds już od ponad miesiąca gości w Warszawie. W Pałacu Kultury i Nauki można oglądać kontrowersyjną ekspozycję o wszystkich tajemnicach ludzkiego ciała. Body Worlds & The Cycle of Life w jednych budzi obrzydzenie, w innych zachwyt. Jedno jest jednak pewne - wystawę warto zobaczyć. 
Body World w Pałacu Kultury w Warszawie Body World w Pałacu Kultury w Warszawie Fot. Materiały prasowe

Body Worlds w Warszawie

Od 1 grudnia 2018 roku w Pałacu Kultury można oglądać oryginalną wystawę twórcy metody plastynacji dr. Gunthera von Hagensa. W stolicy podobne wystawy można było oglądać już wcześniej, ale były to tylko nieudolne imitacje. Teraz mamy możliwość oglądać oryginału, który zobaczyło już 47 mln ludzi z całego świata - Europie, Azji, Afryce Południowej i Ameryce. Wystawa Body Worlds od ponad 20 lat wzbudza emocje. 

Body Worlds w Pałacu Kultury w Warszawie Body Worlds w Pałacu Kultury w Warszawie Fot. Materiały prasowe

Body Worlds w Warszawie

Wystawa prezentuje autentyczne ludzkie ciała i fascynujące instalacje multimedialne, pozwala odkryć tajemnice i skomplikowane zagadki ludzkiego organizmu. Wszystkie eksponaty, które znajdują się na wystawie, a jest ich ponad 150, są prawdziwe. Ciała pochodzą od dawców, którzy za życia zgodzili się je przekazać na rzecz Instytutu Plastynacji w Heidelbergu. W instytucie tym prowadzony jest specjalny program dawców ciał na potrzeby plastynacji.

Body Worlds w Pałacu Kultury w Warszawie
Fot. Materiały prasowe

Body Worlds w Pałacu Kultury w Warszawie Body Worlds w Pałacu Kultury w Warszawie Fot. Materiały prasowe

Body Worlds w Warszawie

Odwiedzający mają możliwość podziwiać wewnętrzne piękno naszego ciała, zajrzeć do najskrytszych zakamarków ludzkiego organizmu. Wystawa ukazuje zwiedzającym jak finezyjne jest nasze ciało, jak jest czułe oraz wrażliwe. Zwiedzający mają wrażenie poruszania się po trójwymiarowym atlasie anatomii oraz mogą dowiedzieć się, jak skomplikowany, piękny, ale też kruchy jest nasz organizm.

Body World w Pałacu Kultury w Warszawie
Fot. Tomasz_Hejna

Body Worlds w Pałacu Kultury w Warszawie Body Worlds w Pałacu Kultury w Warszawie Fot. Tomasz_Hejna

Body Worlds w Warszawie

Ekspozycja nie powstała po to, aby szokować. Ma skłaniać do refleksji. Śledzimy na niej cykl życia ludzkiego ciała - od poczęcia, poprzez okres niemowlęcy, dzieciństwo, dojrzałość, aż po jesień życia. Widzimy zmiany, jakie w nim zachodzą i zdajemy sobie sprawę z tego, że nasze ciało to dar, o który trzeba dbać. 

Jak mówią organizatorzy 68 proc. osób, które widziało wystawę zmieniło tryb życia na zdrowszy - 33 proc. zmieniło dietę, 25 proc. zaczęło uprawiać sport, a 10 proc. rzuciło palenie i ograniczyło alkohol.

Body Worlds w Pałacu Kultury w Warszawie Body Worlds w Pałacu Kultury w Warszawie Fot. Materiały prasowe

Body Worlds w Warszawie

Pragniemy edukować widzów, że jesteśmy w pełni odpowiedzialni za nasze ciała, a w trakcie życia pracując nad swoją sprawnością możemy je udoskonalać na naszą korzyść. Każdy etap naszego istnienia jest tutaj niezwykle przystępnie dla zwiedzających opisany. Możemy zobaczyć atletyczne figury plastynatów zaprezentowane przez twórców w artystyczny sposób, poszczególne organy a także przekroje różnych części ciała

- mówi Ewa Król-Bednarczyk, rzeczniczka prasowa wystawy.

Dodaje, że Body Worlds to nie tylko lekcja anatomii, ale także piękna i formy. 

Możemy spojrzeć na wszystkie nasze układy i narządy w zupełnie nieznany dotąd sposób. Tylko tutaj jesteśmy w stanie zobaczyć jak naprawdę się starzejemy, jaki przebieg mają dolegliwości oraz choroby w różnych okresach życia

- dodaje Król-Bednarczyk.

Body Worlds w Pałacu Kultury w Warszawie Body Worlds w Pałacu Kultury w Warszawie Fot. Tomasz_Hejna

Body Worlds w Warszawie

Body Worlds & The Cycle of Life można oglądać w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie do 28 lutego. 

Więcej informacji o wystawie, biletach, godzinach, procesie plastynacji na www.bodyworlds.pl.

Więcej o:
Komentarze (108)
W Pałacu Kultury wystawiono martwe ciała. Kontrowersyjna wystawa Body Worlds
Zaloguj się
 • szabepio

  Oceniono 60 razy 38

  1000 razy ciekawsze i przydatne niz 1000 godzin i mnóstwo pieniędzy zmarnowanych na religii.

 • brytnej

  Oceniono 47 razy 35

  Katolicy wystawiają w kościołach kości (nomen est omen), czaszki oraz całe trupy. Tak że u 90 % ludności kraju wystawa nie powinna wywoływać żadnych kontrowersji.

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 42 razy 32

  A co w tym jest kontrowersyjnego? Ludzie za życia zgodzili się, by po śmierci ich ciała służyły celom edukacyjnym.

 • maxthebrindle

  Oceniono 34 razy 10

  I ci wszyscy ludzie, którzy dobrowolnie przekazali swoje ciała za życia do plastynacji - byli tacy ładni? Wysportowani? Młodzi? Bo na zdjęciach promocyjnych (bo to materiał promocyjny, prawda?) nie widzę ciał z oznakami ciężkich chorób, zmian nowotworowych, wyniszczenia chemią, uszkodzeń spowodowanych wypadkami komunikacyjnymi, zmian zwyrodnieniowych etc... Ot, młodzi, zdrowi, szczupli ludzie podpisali zgodę na plastynację a chwilę potem akurat zeszli na dorosłą wersję nagłej śmierci łóżeczkowej, albo się utopili w spa...
  A może jednak w plotkach o bliskiej współpracy twórcy metody plastynacji z chińskim wymiarem sprawiedliwości jest ziarno prawdy?

 • medycynaradziecka

  Oceniono 13 razy 7

  Jeśli ci ludzie wyrazili zgodę, to nie widzę w tym niczego złego; wręcz przeciwnie - to interesujące, chociaż u niektórych może faktycznie budzić mieszane uczucia.

 • madeline333

  Oceniono 6 razy 6

  Moim zdaniem super sprawa z tą wystawą. Kto nie chce niech nie oglada, proste.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX