- Po modernizacji jedenastu kamienic przy Rynku Starego Miasta zakończonej blisko rok temu, w czerwcu otwieramy tu całość wystawy głównej "Rzeczy warszawskie" z ponad siedmioma tysiącami eksponatów w dwudziestu jeden gabinetach tematycznych - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy i dodaje: Muzeum Warszawy opowiada historię naszego miasta - różnorodną, wielowątkową, często trudną. Z roku na rok przyciąga coraz liczniejsze rzesze turystów z Polski i zagranicy, co jest dla mnie osobistym powodem do dumy i radości. Zachęcam wszystkich do odkrycia Warszawy w tej niezwykłej muzealnej placówce.
Wystawa główna to 7352 rzeczy w 21 gabinetach tematycznych. Wśród pokazywanych obiektów są dzieła sztuki i rzeczy codzienne, wszystkie są oryginałami. Pierwsze 8 gabinetów zostało otwartych w ubiegłym roku. W tym dołącza do nich kolejnych 13.
Autorami projektu Wystawy Głównej Muzeum Warszawy są architekci Agnieszka Łańko i pracownia PL Studio Patryk Żurawski.
Czytaj więcej: Muzeum Warszawy. 11 odnowionych kamienic, największy zbiór skarbów Warszawy [ZDJĘCIA]
Jak podkreślają przedstawiciele muzeum, w gabinetach tworzących wystawę nie ma kopii, scenografii ani symulakrów, są wyłącznie oryginalne przedmioty.
M. Górecki
- Kiedy dostrzeżemy ich materialność - odpowiednik naszej cielesności - być może łatwiej będzie nam poznać ich biografie, a są one długie i bogate. Rzeczy to jedyni istniejący uczestnicy minionych zdarzeń i świadkowie historii. Stale obecne i niezbędne do realizacji ludzkich zamierzeń, współtworzyły z naszymi poprzednikami przeszłość, tak jak współtworzą z nami teraźniejszość. Bez nich jesteśmy nadzy, bezbronni, nieokreśleni - mówi Jarosław Trybuś, wicedyrektor Muzeum Warszawy, główny kurator wystawy.
7352 rzeczy wybrano po gruntownym przejrzeniu zbiorów liczących 300 tysięcy przedmiotów. Charakter kolekcji gromadzonych przez ponad 80 lat istnienia Muzeum wiele mówi o mieście i jego historii. Wśród nowo otwieranych gabinetów znajdziemy, m.in.:
- Gabinet ubiorów - są tu ubiory i akcesoria - wygodna odzież codzienna oraz wytworne stroje, świadczące o pozycji właścicieli. To zarówno obiekty unikatowe, jak fragment szaty książąt mazowieckich, jak również liczne wyroby pracowni i warsztatów związanych z branżą odzieżową;
- Gabinet Galanterii Patriotycznej - to rzeczy pochodzące z okresu powstania listopadowego (1830-1831), lat 60. XIX wieku, nawiązujące do ruchu niepodległościowego w Warszawie i Królestwie Polskim, a także pamiątki walki o restytucję niepodległej Polski w latach I wojny światowej (1914-1918);
- Gabinet Opakowań Firm Warszawskich - są tu prezentowane opakowania o rozmaitych formach, wykonane z różnych tworzyw, przeznaczone do produktów licznych branż warszawskiego przemysłu reprezentowanego przez firmy sławne, a także te mniej znane. Najwięcej eksponatów pochodzi z dwudziestolecia międzywojennego. Są wśród nich pudełka po czekoladkach i cukierkach, puszki po kawie i herbacie, butelki po napojach alkoholowych, opakowania po kosmetykach, lekach, atramencie, papierosach, guzikach i wiele innych. Jest to jedyna w Polsce wystawa opakowań.
- Gabinet Fotografii - jako część wystawy głównej podkreśla uniwersalne znaczenie tego medium i wyjątkową wartość samej kolekcji Muzeum. Znajdziemy tu zdjęcia o tematyce warszawskiej autorstwa przede wszystkim fotografów z Warszawy. To nie tylko wizualna kronika miasta, lecz także galeria wizerunków warszawiaków i osób związanych ze stolicą. To jedyna stała wystawa fotografii w Polsce.
Jak podkreślają przedstawiciele muzeum, rzeczy warszawskie przedstawiają niezwykłą i wielowątkową historię miasta - losów jego stołeczności, gwałtownej industrializacji i rozwoju, niebywałych zniszczeń w okresie II wojny światowej, jej wyludnienia, a potem odbudowy, której skalę i charakter obserwował powojenny świat.
Zwieńczeniem otwarcia wystawy głównej jest dwudniowe wydarzenie na Rynku Starego Miasta. W weekend 9 i 10 czerwca na warszawiaków oraz turystów czekać będą liczne atrakcje. Muzeum zaplanowało koncert Sinfonii Varsovii oraz warsztaty fotografii, heliograwiury i topografii Starego Miasta.
M. Górecki
Na zwiedzających ponadto będą czekać kuratorzy i kuratorki, którzy opowiedzą o kolekcji i odpowiedzą na pytania.
Otwarcie Muzeum Warszawy dla publiczności nastąpi w sobotę 9 czerwca o godzinie 10.00, kiedy pierwsi zwiedzający wejdą do muzealnych kamienic. Bezpłatne bilety umożliwiające zwiedzanie ukończonej wystawy głównej w weekend 9 i 10 czerwca już są dostępne w kasach Muzeum na Rynku Starego Miasta i we wszystkich oddziałach oraz on-line.
Jakie jest Twoje ulubione muzeum w Warszawie? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl