Od dziś stolica ma pomnik smoleński. Twórca zdradził, że monument zyska nowe elementy. Czerwony dywan, żywopłot i... krzyż

Dziś o 15.30 nastąpi uroczyste odsłonięcie Pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Autor monumentu Jerzy Kalina w programie Rozgłośni Katolickich "Poranek Siódma9" zapowiedział jednak, że pomnik jeszcze się zmieni - dojdą do niego kolejne elementy, m.in. czerwony dywan, żywopłot i krzyż z Krakowskiego Przedmieścia.
Pomnik smoleński na placu Piłsudskiego w Warszawie zostanie oficjalnie odsłonięty 10 kwietnia Pomnik smoleński na placu Piłsudskiego w Warszawie zostanie oficjalnie odsłonięty 10 kwietnia AGATA GRZYBOWSKA

Czarny granit

Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej jest obłożony czarnym granitem. Monument ma schodkowy kształt, budzący skojarzenia z trapem samolotu.

Przed nim znajduje się szklana tafla i trzymetrowy wykop nawiązujący do dołów śmierci w lesie katyńskim - to miejsce mieli odwiedzić pasażerowie tragicznego lotu prezydenckiego tupolewa. W wykopie znajdą się reflektory podświetlające pomnik.

Jak zapowiedział autor monumentu, Jerzy Kalina, w programie Rozgłośni Katolickich "Poranek Siódma9" pomnik zyska jeszcze nowe elementy. 

Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej grafika: Marta Kondrusik

Czerwony dywan

- Żeby ten pomnik zbliżył się jeszcze i uczytelnił tę symbolikę pustki i lotniska będzie rozłożony na stałe długi dywan czerwony - mówił Kalina.

Dywan o długości dwóch metrów rozłożony zostanie z prawej strony monumentu i pozostanie tam na stałe. Po lewej stronie pomnika znajdzie się z kolei 'zielona ściana życia i śmierci'. Czyli - żywopłot, gdzie umieszczony zostanie krzyż z Krakowskiego Przedmieścia. Umieszczony będzie za grubym szkłem.

Pomnik smoleński czeka na odsłonięcie Pomnik smoleński czeka na odsłonięcie Tomasz Golonko

Kontrowersyjna lokalizacja

Od lat trwała dyskusja, gdzie powinny zostać umieszczone upamiętnienia katastrofy. Padały różne propozycje - obszar przed Dowództwem Garnizonu Warszawa, okolice ul. Moliera i ul. Focha czy teren przed Pałacem Prezydenckim.

Miasto rekomendowało okolice Moliera i Focha. Komitet wybrał inne miejsce - pl. Piłsudskiego.

Pomniki smoleńskie Pomniki smoleńskie Agencja Wyborcza.pl

Zastawimy plac pomnikami

Miasto jednoznacznie negatywnie wypowiadało się na temat wyboru takiego miejsca. 

Jak mówił w rozmowie z Metrowarszawa.pl Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków, plac Piłsudskiego przestanie być reprezentacyjnym miejscem, jeśli zostanie zastawiony pomnikami. Podkreślał, że plac w historii najnowszej, jako przypadkowa lokalizacja, nigdy nie służył do upamiętnień wydarzeń niezwiązanych z tym miejscem. Przez co nabrał monumentalnego znaczenia i dzięki czemu jest inny niż wszystkie. Innego zdania jest Jerzy Kalina. 

Zdaniem Kaliny, plac jest z kolei idealnym miejscem dla jego pomnika, własnie dzięki tej pustce. - Od początku myślałem, że to powinien być jak największy plac, jak największa przestrzeń - mówił w 'Poranku Siódma9'.

Czytaj więcej: Pomniki smoleńskie na pl. Piłsudskiego? 'Plac przestanie być reprezentacyjnym miejscem, jeśli zastawimy go pomnikami'

Stołeczny ratusz podejrzewał już w październiku 2017 roku, że Komitet Budowy Pomnika może właśnie na placu postawić pomniki. Już kilka miesięcy przed ogłoszeniem decyzji o lokalizacji, Komitet podjął działania w tej sprawie.

Pomnik smoleński na placu Piłsudskiego w Warszawie zostanie oficjalnie odsłonięty 10 kwietnia Pomnik smoleński na placu Piłsudskiego w Warszawie zostanie oficjalnie odsłonięty 10 kwietnia AGATA GRZYBOWSKA

Plac Piłsudskiego terenem zamkniętym

Najpierw Minister Infrastruktury i Budownictwa wydał decyzję przekazaniu placu Piłsudskiego we władanie wojewody.

Następnie szef MSWiA Mariusz Błaszczak ustanowił tam tzw. teren zamknięty. Co oznaczało, że plac Piłsudskiego od tej pory służyć ma obronności i bezpieczeństwu państwa i nic nie można już tam zrobić bez zgody wojewody.

Plac Piłsudskiego Plac Piłsudskiego KUBA ATYS

Referendum

W listopadzie stołeczny ratusz przeprowadził referendum w sprawie lokalizacji pomnika. Wynikało z niego jednoznacznie, że warszawiacy nie chcą monumentu na pl. Piłsudskiego (71 proc. warszawiaków negatywnie oceniło pomysł ewentualnej lokalizacji pomnika na terenie placu). 

Miasto przez wiele tygodni przekonywało, że to złe miejsce, na które nie godzą się mieszkańcy stolicy. Apelowało, aby Komitet Budowy Pomnika wziął pod uwagę zdanie samorządu oraz przede wszystkim ludzi i nie podejmował decyzji ponad ich głowami.

Pomnik Lecha Kaczyńskiego i Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Warszawie Pomnik Lecha Kaczyńskiego i Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Warszawie Fot. Metrowarszawa.pl

Procedura niezgodna z prawem

Głos miasta nie został wysłuchany. W lutym 2018 roku ogłoszono decyzję o miejscu na Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Krótko później wydano również komunikat na temat lokalizacji drugiego monumentu - pomnika Lecha Kaczyńskiego. 


KS Budowy Pomników: Prezydenta L. Kaczyńskiego i Ofiar Tragedii Smoleńskiej

Ten również zostanie wybudowany w pobliżu placu - przed budynkiem Dowództwa Garnizonu Warszawa. 10 kwietnia 2018 roku podczas obchodów rocznicy smoleńskiej, odbędzie się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę pomnika. Jeszcze nie wiadomo, kiedy zostanie odsłonięty ten monument.

Pomnik Lecha Kaczyńskiego
Aleksandra Supryn

Nowoczesna: pomnik smoleński powinien być przeniesiony, jeśli nie rozebrany. Nowoczesna: pomnik smoleński powinien być przeniesiony, jeśli nie rozebrany. PRZEMEK WIERZCHOWSKI

Nieprawidłowości

Miasto nie ma zamiaru się poddać i będzie walczyć o to, aby pomniki zniknęły z placu. Ratusz zaskarżył decyzję wojewody o lokalizacji obu pomników.

Zdaniem miasta Komitet nie tylko nie wziął pod uwagę samorządu przy podejmowaniu decyzji na temat miejsca upamiętnień, ale również zadziałał niezgodnie z prawem.

Jak wyjaśnił nam Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy, pierwsze błędy zostały popełnione już wtedy, gdy wydano decyzję o wyznaczeniu terenu zamkniętego na pl. Piłsudskiego i przekazaniu go we władanie wojewody. W ten sposób złamano m.in. przepisy o drogach publicznych.

Jak dodał, w decyzji o lokalizacji jest również m.in. napisane, że działka, dla której wydawana jest decyzja lokalizacyjna dla pomnika nie przylega do drogi publicznej.

Czytaj więcej:  Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej powstaje na działce, która nie istnieje. 'W decyzji o lokalizacji są kłamstwa'

Budowa Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej  na placu Piłsudskiego Budowa Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na placu Piłsudskiego Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl;

Wielki namiot

Kontrowersje, poza lokalizacją, budził również sposób, w jaki budowano pomnik smoleński. 

Pozwolenie na lokalizację pomnika na placu Piłsudskiego wydano na początku lutego. Niemal natychmiast rozpoczęły się prace. Teren odgrodzono płotem, a na środku postawiono ogromny namiot.

Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków, mówił w rozmowie z Metrowarszawa.pl, że w Warszawie nie ma zwyczaju, aby pomniki podczas budowy były przykrywane wielkimi namiotami. 

Czytaj więcej: Wszystkie pomniki buduje się na widoku, a 'smoleński' przykryli olbrzymim namiotem. Dlaczego? To ewenement

Barierki przy pl. Piłsudskiego Barierki przy pl. Piłsudskiego fot. Tomasz Golonko

Obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej

Uroczystości związane z 8. rocznicą katastrofy smoleńskiej trwają od rana. Zakończenie obchodów planowane jest na godzinę 21. Większość uroczystości odbywać się będzie przy pl. Piłsudskiego. 

O wszystkich utrudnieniach i zmianach w komunikacji w związku z obchodami rocznicy, przeczytacie w naszym tekście.

Czy podoba Ci się pomnik smoleński? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Więcej o: