Centrum Warszawy jak twierdza. Ludzie wściekli, nie mają, jak dojść do pracy. 'To się ku**a w głowie nie mieści'

Centrum Warszawy zabarykadowane. Barierki ogradzające teren, na którym będą odbywać się uroczystości w związku z 8. rocznicą katastrofy smoleńskiej, pojawiły się na Krakowskim Przedmieściu już wczoraj. Dziś jest ich jeszcze więcej. Ludzie są wściekli, bo nie mają, jak dojść do pracy. Na miejscu jest nasz reporter, Tomasz Golonko.
Zabarykadowane Krakowskie Przedmieście Zabarykadowane Krakowskie Przedmieście Tomasz Golonko

To się w głowie nie mieści

- To się ku**a w głowie nie mieści, żebym od 40 minut nie mógł dojść do pracy. Powinniście przepuszczać tych, co tu pracują - krzyczy do obecnej na Krakowskim Przedmieściu policji 35-latek.

Jak relacjonuje Tomasz Golonko, policja dla nikogo nie robi jednak wyjątków, więc dojście do pracy, które zazwyczaj trwa 5 minut, dziś wydłuża się do 15. 

Zabarykadowane Krakowskie Przedmieście Zabarykadowane Krakowskie Przedmieście Tomasz Golonko

Autobusów nie ma

W związku ze zmianami w ruchu wprowadzonymi na czas obchodów 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej, po Krakowskim Przedmieściu nie jeżdżą również autobusy. 

- Wszystko stoi. Autobusów nie ma. Metra też tu nie ma. Do tego wszystko ogrodzone. Jeżeli ktoś śpieszy się na spotkanie i wpadnie tutaj, to znajdzie się w czarnej du**e, jak ja - mówi młoda dziewczyna. 

Zabarykadowane Krakowskie Przedmieście Zabarykadowane Krakowskie Przedmieście Tomasz Golonko

Czegoś takiego nie widziałam

- Masakra. Będziemy się modlić i rocznice robić. A nie ma jak przejść - krzyczy kobieta w starszym wieku.

- Czegoś takiego nie widziałam. Kościelne śpiewy z rana, a nie można do autobusu dojść - wtóruje jej 40-latka.

Pracownicy sklepu pchają wózek Pracownicy sklepu pchają wózek Tomasz Golonko

Pracownicy pchają wózek

Pracownicy sklepów również mają problem - ze względu na to, że samochody dostawcze nie mogą podjechać pod sklepy, muszą transportować towar samodzielnie.

Jeden wózek waży nawet 500 kg.

Ogrodzony pl. Piłsudskiego Ogrodzony pl. Piłsudskiego Tomasz Golonko

Ogrodzony pl. Piłsudskiego

Ogrodzony jest również cały pl. Piłsudskiego. Nie można w ogóle przejść przez plac.

Barierki przy pl. Piłsudskiego
fot. Tomasz Golonko

Jak mówi nasz reporter, efekt jest taki, że ludzie chodzą po trawniku i niszczą zieleń.

Ogrodzony pl. Piłsudskiego
fot. Tomasz Golonko

Pomnik smoleński czeka na odsłonięcie Pomnik smoleński czeka na odsłonięcie Tomasz Golonko

Pomnik smoleński

Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, które odsłonięcie nastąpi o godzinie 15:30 został przykryty biało-czerwoną płachtą.

Zabarykadowane Krakowskie Przedmieście Zabarykadowane Krakowskie Przedmieście Tomasz Golonko

Obchody rocznicy smoleńskiej

Obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej potrwają przez cały dzień.

Główne uroczystości planowane są na pl. Piłsudskiego. Tam od godz. 9 do 12 można będzie oglądać filmy dotyczące wydarzeń z 2010 roku. 

W południe odbędzie się tam modlitwa Regina Caeli, po której do godz. 15 wyświetlane będą kolejne filmy. Potem odmówiona zostanie koronka do Miłosierdzia Bożego.

8. rocznica katastrofy smoleńskiej
fot. UM Warszawa

Punkt kulminacyjny nastąpi o godz. 15:30. Po odegraniu hymnu narodowego, nastąpi odsłonięcie pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej. Obchody zakończą się o godz. 21.15 przy nowym pomniku.

Zabarykadowane Krakowskie Przedmieście Zabarykadowane Krakowskie Przedmieście Tomasz Golonko

Wygrodzone ulice

Wygrodzone barierkami policyjnymi są ulice: pl. Zamkowy, Krakowskie Przedmieście od pl. Zamkowego do ul. Królewskiej, Królewska od ul. Krakowskie Przedmieście do pl. S. Małachowskiego, pl. marsz. J. Piłsudskiego, gen. M. Tokarzewskiego-Karaszewicza, Ossolińskich.

Utrudnienia w 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej
fot. UM Warszawa

Zabarykadowane Krakowskie Przedmieście Zabarykadowane Krakowskie Przedmieście Tomasz Golonko

Ludzie są zagubieni

Ludzie są wściekli i zagubieni. Nie wiedzą, którędy mają jechać. Policja stara się tłumaczyć i wskazać właściwy kierunek. 

Barierki przy pl. Piłsudskiego
Tomasz Golonko

Zabarykadowane Krakowskie Przedmieście Zabarykadowane Krakowskie Przedmieście Tomasz Golonko

Zmiany w komunikacji

W związku z powyższym będą zmiany w komunikacji miejskiej. Autobusy: E-2, N44, 102, 105, 107, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518 będą skierowane na trasy objazdowe.

będą jeździły ulicą Marszałkowską. Autobusy linii 128 i 175 dojadą ulicą Świętokrzyską i Mazowiecką do tymczasowej pętli na placu Małachowskiego, a następnie ulicami Kredytową, Jasną i Świętokrzyską wrócą do swoich podstawowych tras. Natomiast autobusy linii 503 będą kursowały do przystanków Nowy Świat na ulicy Świętokrzyskiej. Tu zawrócą i pojadą w przeciwnym kierunku. Z kolei autobusy linii 518 będą kończyły trasę na przystanku Metro Marymont.

W autobusach, których trasy się zmienią, będą umieszczone plakaty informacyjne. Szczegółowe informacje na stronie ZTM.

Zabarykadowane Krakowskie Przedmieście Zabarykadowane Krakowskie Przedmieście Tomasz Golonko

Zakaz zatrzymywania się

Do 24 będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się (znak B-36) wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela (tablica T-24).

Przy: ulicy Wierzbowej (po stronie południowej) wzdłuż placu Piłsudskiego, placu przed kościołem seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu i parkingów przy ulicy Tokarzewskiego-Karaszewicza (przed gmachem dowództwa garnizonu, przed hotelem Europejskim i wzdłuż placu Piłsudskiego).

Całkowicie zamknięte dla ruchu będą: Miodowa (od Koziej do Krakowskiego Przedmieścia) oraz Krakowskie Przedmieście (od Królewskiej do Świętokrzyskiej).

Całkowicie zostanie zamknięte przejście dla pieszych przez plac Zamkowy wzdłuż Zamku Królewskiego, Krakowskie Przedmieście (po obydwu stronach jezdni) pomiędzy skwerem Hoovera a Karową, a także ulicami Ossolińskich, Tokarzewskiego-Karaszewicza i Królewską (po południowej stronie pomiędzy placem Małachowskiego a Krakowskim Przedmieściem) oraz przez plac Piłsudskiego.

Oprócz tego przez cały dzień 10 kwietnia zakaz zatrzymywania się (znak B-36) wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela (tablica T-24) będzie obowiązywał także na ulicach: Boleść, Brzozowej, Celnej, Jezuickiej, Kanonia, Dziekania, Bednarskiej, skwer H.C. Hoovera.

Co sądzisz o ustawianiu barierek na rocznicę katastrofy smoleńskiej? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Więcej o:
Komentarze (417)
Centrum Warszawy jak twierdza. Ludzie wściekli, nie mają, jak dojść do pracy. "To się ku**a w głowie nie mieści"
Zaloguj się
 • selena-0

  Oceniono 559 razy 521

  wsciekacie się, ale siedzicie cicho i pozwalacie temu gnomowi na prywatne zajmowanie warszawy. Posuwają sie coraz bardziej widząc niemoc leniwego społeczenstwa. Takie cos nie przeszłoby w żadnym państwie, tylko u nas.

 • cieśla Sewruk

  Oceniono 325 razy 311

  Zastał Polskę wolna i otwartą zostawi zniewoloną i ogrodzoną - Jarosław Ogrodziciel :)

 • tinley

  Oceniono 280 razy 260

  fascynujące zjawisko. Warszawa odbudowana, potomkowie chłopów pańszczyźnianych których dziadkowie żyli jeszcze w chatach krytych słomą, idą w garniturkach do pracy. A jakiś niedorobiony psychopata wrzeszczy z drabiny 'precz z komuną' i wygraża od gorszych sortów uznając że polski od 45r nie było i nic z nią nie zrobiono. Jeszcze bardziej fascynujące jest to że owo indywiduum ma prawie 40 poparcia w sondażach. To jest jakas masakra po prostu. Niech ten cżlowiek dla dobra narodu, w orgii mistycznego uniesienia, skoczy z tej drabiny i uwolni ten biedny naród od tego co lęgnie w duszy tego narodu. A lęgnie się w jego połowie uczucie szczerej, organicznej wręcz nienawiści do tego kurdupla

 • hiperon59b

  Oceniono 273 razy 251

  Warszawiacy, wybierzcie sobie prezydenta z PiS to te bariery będą zamontowane na stałe.

 • kontonagazeta001

  Oceniono 220 razy 212

  modlitwa Regina Caeli, koronka do Miłosierdzia Bożego... a potem dalej będą obrażać współobywateli, kraść, robić niewyobrażalne wałki. Stara prawda - im większa ostentacja religijna, tym bardziej nieuczciwi.
  Niech biskupi podziękują pisuarom za sekularyzację Polski, poziom niechęci do kościoła nie był jeszcze nigdy tak wielki.

 • bzykk

  Oceniono 169 razy 161

  IDIOCI u władzy!
  Ale to...suweren ich wybrał!!!
  I TYLKO do suwerena pretensje!

 • 3000m

  Oceniono 160 razy 152

  Tych barierek na chodnikach nie można było postawić w połowie tak żeby było którędy przejść?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX