- To się ku**a w głowie nie mieści, żebym od 40 minut nie mógł dojść do pracy. Powinniście przepuszczać tych, co tu pracują - krzyczy do obecnej na Krakowskim Przedmieściu policji 35-latek.
Jak relacjonuje Tomasz Golonko, policja dla nikogo nie robi jednak wyjątków, więc dojście do pracy, które zazwyczaj trwa 5 minut, dziś wydłuża się do 15.
W związku ze zmianami w ruchu wprowadzonymi na czas obchodów 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej, po Krakowskim Przedmieściu nie jeżdżą również autobusy.
- Wszystko stoi. Autobusów nie ma. Metra też tu nie ma. Do tego wszystko ogrodzone. Jeżeli ktoś śpieszy się na spotkanie i wpadnie tutaj, to znajdzie się w czarnej du**e, jak ja - mówi młoda dziewczyna.
- Masakra. Będziemy się modlić i rocznice robić. A nie ma jak przejść - krzyczy kobieta w starszym wieku.
- Czegoś takiego nie widziałam. Kościelne śpiewy z rana, a nie można do autobusu dojść - wtóruje jej 40-latka.
Pracownicy sklepów również mają problem - ze względu na to, że samochody dostawcze nie mogą podjechać pod sklepy, muszą transportować towar samodzielnie.
Jeden wózek waży nawet 500 kg.
Ogrodzony jest również cały pl. Piłsudskiego. Nie można w ogóle przejść przez plac.
fot. Tomasz Golonko
Jak mówi nasz reporter, efekt jest taki, że ludzie chodzą po trawniku i niszczą zieleń.
fot. Tomasz Golonko
Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, które odsłonięcie nastąpi o godzinie 15:30 został przykryty biało-czerwoną płachtą.
Obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej potrwają przez cały dzień.
Główne uroczystości planowane są na pl. Piłsudskiego. Tam od godz. 9 do 12 można będzie oglądać filmy dotyczące wydarzeń z 2010 roku.
W południe odbędzie się tam modlitwa Regina Caeli, po której do godz. 15 wyświetlane będą kolejne filmy. Potem odmówiona zostanie koronka do Miłosierdzia Bożego.
fot. UM Warszawa
Punkt kulminacyjny nastąpi o godz. 15:30. Po odegraniu hymnu narodowego, nastąpi odsłonięcie pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej. Obchody zakończą się o godz. 21.15 przy nowym pomniku.
Wygrodzone barierkami policyjnymi są ulice: pl. Zamkowy, Krakowskie Przedmieście od pl. Zamkowego do ul. Królewskiej, Królewska od ul. Krakowskie Przedmieście do pl. S. Małachowskiego, pl. marsz. J. Piłsudskiego, gen. M. Tokarzewskiego-Karaszewicza, Ossolińskich.
fot. UM Warszawa
Ludzie są wściekli i zagubieni. Nie wiedzą, którędy mają jechać. Policja stara się tłumaczyć i wskazać właściwy kierunek.
Tomasz Golonko
W związku z powyższym będą zmiany w komunikacji miejskiej. Autobusy: E-2, N44, 102, 105, 107, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518 będą skierowane na trasy objazdowe.
będą jeździły ulicą Marszałkowską. Autobusy linii 128 i 175 dojadą ulicą Świętokrzyską i Mazowiecką do tymczasowej pętli na placu Małachowskiego, a następnie ulicami Kredytową, Jasną i Świętokrzyską wrócą do swoich podstawowych tras. Natomiast autobusy linii 503 będą kursowały do przystanków Nowy Świat na ulicy Świętokrzyskiej. Tu zawrócą i pojadą w przeciwnym kierunku. Z kolei autobusy linii 518 będą kończyły trasę na przystanku Metro Marymont.
W autobusach, których trasy się zmienią, będą umieszczone plakaty informacyjne. Szczegółowe informacje na stronie ZTM.
Do 24 będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się (znak B-36) wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela (tablica T-24).
Przy: ulicy Wierzbowej (po stronie południowej) wzdłuż placu Piłsudskiego, placu przed kościołem seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu i parkingów przy ulicy Tokarzewskiego-Karaszewicza (przed gmachem dowództwa garnizonu, przed hotelem Europejskim i wzdłuż placu Piłsudskiego).
Całkowicie zamknięte dla ruchu będą: Miodowa (od Koziej do Krakowskiego Przedmieścia) oraz Krakowskie Przedmieście (od Królewskiej do Świętokrzyskiej).
Całkowicie zostanie zamknięte przejście dla pieszych przez plac Zamkowy wzdłuż Zamku Królewskiego, Krakowskie Przedmieście (po obydwu stronach jezdni) pomiędzy skwerem Hoovera a Karową, a także ulicami Ossolińskich, Tokarzewskiego-Karaszewicza i Królewską (po południowej stronie pomiędzy placem Małachowskiego a Krakowskim Przedmieściem) oraz przez plac Piłsudskiego.
Oprócz tego przez cały dzień 10 kwietnia zakaz zatrzymywania się (znak B-36) wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela (tablica T-24) będzie obowiązywał także na ulicach: Boleść, Brzozowej, Celnej, Jezuickiej, Kanonia, Dziekania, Bednarskiej, skwer H.C. Hoovera.
Co sądzisz o ustawianiu barierek na rocznicę katastrofy smoleńskiej? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl