Idą jak burza! Smoleński jeszcze nie odsłonięty, a już zaczęli budowę pomnika Lecha Kaczyńskiego [ZDJĘCIA]

Nasz reporterka Aleksandra Supryn zarejestrowała początek budowy drugiego pomnika upamiętniającego katastrofę smoleńską - Lecha Kaczyńskiego. Tuż obok stoi już pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, którego odsłonięcie planowane jest na 10 kwietnia, w kolejną miesięcznicę.
Namiot na pl. Piłsudskiego Namiot na pl. Piłsudskiego Fot. Metrowarszawa.pl / jsx

Pomnik Lecha Kaczyńskiego

Długo nie było wiadomo, gdzie ostatecznie staną oba pomniki upamiętniające katastrofę smoleńską. W końcu padło na, zdaniem włodarzy miasta, najmniej odpowiednią lokalizację - plac Piłsudskiego. 

Prace nad budową pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej trwają od kilku tygodni. Pomnik ukrywany był pod olbrzymim, białym namiotem. Po raz pierwszy w historii miasta budowa monumentu odbywała się w taki sposób.

Czytaj więcej: Wszystkie pomniki buduje się na widoku, a 'smoleński' przykryli olbrzymim namiotem. Dlaczego? To ewenement

Odsłonięcie pomnika smoleńskiego Odsłonięcie pomnika smoleńskiego Patryk Strzałkowski

Małe odsłonięcie

Naszemu dziennikarzowi udało się w czwartek uchwycić moment "małego odsłonięcia" pomnika. "Duże odsłonięcie" odbędzie się podczas obchodów rocznicy smoleńskiej, 10 kwietnia, we wtorek. 

Decyzja o umieszczeniu pomnika została wydana przez wojewodę mazowieckiego Zdzisława Sipierę na początku roku. Jeszcze w lutym stołeczny ratusz poinformował, że do miasta nie wpłynęła żadna informacja na temat lokalizacji. Bartosz Milczarczyk, rzecznik urzędu miasta podkreślał wtedy, że działania wojewody są niezgodne z prawem. Miasto twierdzi też, że działka, na której pomnik jest budowany... nie istnieje.

Czytaj więcej: Pomnik smoleński gotowy? Dziennikarz wykorzystał moment i zrobił zdjęcia. "Małe odsłonięcie"

Wybrane projekty pomników smoleńskich. W tle pomnik Lecha Kaczyńskiego, na pierwszy planie detal pomnika - powiększona głowa Kaczyńskiego Wybrane projekty pomników smoleńskich. W tle pomnik Lecha Kaczyńskiego, na pierwszy planie detal pomnika - powiększona głowa Kaczyńskiego Fot. Dawid Zuchowicz/ Agencja Wyborcza.pl

Pomnik Lecha Kaczyńskiego

Tuż obok pomnika smoleńskiego powstaje pomnik Lecha Kaczyńskiego. Decyzja o umieszczeniu monumentu przed budynkiem Garnizonu Warszawa została wydana w połowie marca. Zdaniem stołecznego ratusza wojewoda zgodę dotyczącą i tego pomnika wydał niezgodnie z prawem. Miasto zaskarżyło decyzję.

Pomniki Lecha Kaczyńskiego i Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Warszawie
Fot. Metrowarszawa.pl

Pomnik Lecha Kaczyńskiego Pomnik Lecha Kaczyńskiego Aleksandra Supryn

Kamień węgielny

Mimo że prace nad pomnikiem mogą ruszyć najwcześniej za kilka tygodni, to 10 kwietnia zostanie tam odsłonięty kamień węgielny. Kilka dni przed rocznicą, wmurowano już podstawę cokołu, obok umieszczono tablicę. 

Pomnik Lecha Kaczyńskiego
fot. Aleksandra Supryn

Pomnik smoleński Pomnik smoleński Aleksandra Supryn

Pomnik smoleński

Znad pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, który znajduje się zaledwie kilkaset metrów od pomnika Lecha Kaczyńskiego, już zniknął namiot. Pomnik pokryty jest białą płachtą. Widać doskonale jego kształt. 

Pomnik smoleński
fot. Aleksandra Supryn

Siedziba Dowództwa Garnizonu Warszawa pokryta zdjęciami ofiar katastrofy Siedziba Dowództwa Garnizonu Warszawa pokryta zdjęciami ofiar katastrofy Aleksandra Supryn

Zdjęcia ofiar na budynku garnizonu

Tymczasem w pobliżu placu, na budynku siedziby Dowództwa Garnizonu Warszawa pojawiły się w piątek zdjęcia wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. To zapewne również przygotowania do obchodów rocznicy.

***

Co sądzisz o pomnikach smoleńskich? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl.

Więcej o: