Idą jak burza! Smoleński jeszcze nie odsłonięty, a już zaczęli budowę pomnika Lecha Kaczyńskiego [ZDJĘCIA]

Nasz reporterka Aleksandra Supryn zarejestrowała początek budowy drugiego pomnika upamiętniającego katastrofę smoleńską - Lecha Kaczyńskiego. Tuż obok stoi już pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, którego odsłonięcie planowane jest na 10 kwietnia, w kolejną miesięcznicę.
Namiot na pl. Piłsudskiego Namiot na pl. Piłsudskiego Fot. Metrowarszawa.pl / jsx

Pomnik Lecha Kaczyńskiego

Długo nie było wiadomo, gdzie ostatecznie staną oba pomniki upamiętniające katastrofę smoleńską. W końcu padło na, zdaniem włodarzy miasta, najmniej odpowiednią lokalizację - plac Piłsudskiego. 

Prace nad budową pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej trwają od kilku tygodni. Pomnik ukrywany był pod olbrzymim, białym namiotem. Po raz pierwszy w historii miasta budowa monumentu odbywała się w taki sposób.

Czytaj więcej: Wszystkie pomniki buduje się na widoku, a 'smoleński' przykryli olbrzymim namiotem. Dlaczego? To ewenement

Odsłonięcie pomnika smoleńskiego Odsłonięcie pomnika smoleńskiego Patryk Strzałkowski

Małe odsłonięcie

Naszemu dziennikarzowi udało się w czwartek uchwycić moment "małego odsłonięcia" pomnika. "Duże odsłonięcie" odbędzie się podczas obchodów rocznicy smoleńskiej, 10 kwietnia, we wtorek. 

Decyzja o umieszczeniu pomnika została wydana przez wojewodę mazowieckiego Zdzisława Sipierę na początku roku. Jeszcze w lutym stołeczny ratusz poinformował, że do miasta nie wpłynęła żadna informacja na temat lokalizacji. Bartosz Milczarczyk, rzecznik urzędu miasta podkreślał wtedy, że działania wojewody są niezgodne z prawem. Miasto twierdzi też, że działka, na której pomnik jest budowany... nie istnieje.

Czytaj więcej: Pomnik smoleński gotowy? Dziennikarz wykorzystał moment i zrobił zdjęcia. "Małe odsłonięcie"

Wybrane projekty pomników smoleńskich. W tle pomnik Lecha Kaczyńskiego, na pierwszy planie detal pomnika - powiększona głowa Kaczyńskiego Wybrane projekty pomników smoleńskich. W tle pomnik Lecha Kaczyńskiego, na pierwszy planie detal pomnika - powiększona głowa Kaczyńskiego Fot. Dawid Zuchowicz/ AG

Pomnik Lecha Kaczyńskiego

Tuż obok pomnika smoleńskiego powstaje pomnik Lecha Kaczyńskiego. Decyzja o umieszczeniu monumentu przed budynkiem Garnizonu Warszawa została wydana w połowie marca. Zdaniem stołecznego ratusza wojewoda zgodę dotyczącą i tego pomnika wydał niezgodnie z prawem. Miasto zaskarżyło decyzję.

Pomniki Lecha Kaczyńskiego i Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Warszawie
Fot. Metrowarszawa.pl

Pomnik Lecha Kaczyńskiego Pomnik Lecha Kaczyńskiego Aleksandra Supryn

Kamień węgielny

Mimo że prace nad pomnikiem mogą ruszyć najwcześniej za kilka tygodni, to 10 kwietnia zostanie tam odsłonięty kamień węgielny. Kilka dni przed rocznicą, wmurowano już podstawę cokołu, obok umieszczono tablicę. 

Pomnik Lecha Kaczyńskiego
fot. Aleksandra Supryn

Pomnik smoleński Pomnik smoleński Aleksandra Supryn

Pomnik smoleński

Znad pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, który znajduje się zaledwie kilkaset metrów od pomnika Lecha Kaczyńskiego, już zniknął namiot. Pomnik pokryty jest białą płachtą. Widać doskonale jego kształt. 

Pomnik smoleński
fot. Aleksandra Supryn

Siedziba Dowództwa Garnizonu Warszawa pokryta zdjęciami ofiar katastrofy Siedziba Dowództwa Garnizonu Warszawa pokryta zdjęciami ofiar katastrofy Aleksandra Supryn

Zdjęcia ofiar na budynku garnizonu

Tymczasem w pobliżu placu, na budynku siedziby Dowództwa Garnizonu Warszawa pojawiły się w piątek zdjęcia wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. To zapewne również przygotowania do obchodów rocznicy.

***

Co sądzisz o pomnikach smoleńskich? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl.

Więcej o:
Komentarze (127)
Idą jak burza! Smoleński jeszcze nie odsłonięty, a już zaczęli budowę pomnika Lecha Kaczyńskiego [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • szczypr

  Oceniono 84 razy 72

  Nieźle się uwijają z tym znaczeniem terenu, obszczymury. Ale spokojna głowa, posprząta się w odpowiednim czasie.

 • takkietam

  Oceniono 68 razy 60

  Lenina , Stalina , Dzierzynskiego itp żeśmy wykopali to i z tym nie będzie problemu

 • owca888

  Oceniono 46 razy 40

  Widziałam to dziś, prawie pośrodku placu. Jak wrzód na dooopie. Chcę referendum w sprawie przeniesienia tego qtasa smoleńskiego.

 • vito60

  Oceniono 43 razy 37

  Miasto zaskarżyło decyzję, a oni budują? Czyli znają już wyrok ,,prawi i sprawiedliwi".

 • jurgen.martins

  Oceniono 33 razy 33

  Podoba mi się to innowacyjne podejście. Pomnik ofiar i pomnik sprawcy nieopodal.

 • gdabski

  Oceniono 34 razy 28

  Precz z pis-bolszewią!

 • ziggybum

  Oceniono 28 razy 26

  Wciśnięte wbrew woli Warszawiaków szpetne, czarne schody donikąd. Jak dla mnie - to dobry symbol upamiętniający głupotę pisowskiej władzy. Powinien zostać - ku przestrodze. Najwyżej można go wywieźć do muzeum totalitaryzmów.

 • januszz4

  Oceniono 30 razy 26

  Pomnik smoleński, to właściwie taka wersja premium drabinki z której prezes przemawia każdego 10 miesiąca. Bedzie mógł teraz wchodzić na wysokość ok. 2 m. i być lepiej widocznym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX