Chcą odmienić park w samym centrum Warszawy. "Stolica będzie się tym wyróżniać"

Jeszcze w tym roku w parku Świętokrzyskim ma powstać "Skwer Sportów Miejskich". - To zapowiedź tego, co już wkrótce będzie się działo wokół Pałacu Kultury - mówią pomysłodawcy projektu i zapewniają, że na potrzeby realizacji projektu nie zostanie wycięte ani jedno drzewo.
Kwitnące kwiaty i drzewa na wiosnę w parku Świętokrzyskim pomiędzy ul. Emilii Plater a Marszałkowską Kwitnące kwiaty i drzewa na wiosnę w parku Świętokrzyskim pomiędzy ul. Emilii Plater a Marszałkowską Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta

Skwer w parku Świętokrzyskim

W niedalekim sąsiedztwie bazaru wkrótce powstanie zupełnie inny świat - Skwer Sportów Miejskich, którego celem jest rozpoczęcie procesu przekształceń otoczenia Pałacu Kultury.

Stadion Siedmiolecia, który miał powstać przy ul. Zielnej Stadion Siedmiolecia, który miał powstać przy ul. Zielnej materiały prasowe

Projekt z budżetu partycypacyjnego

Skwer w parku Świętokrzyskim to projekt z budżetu partycypacyjnego, którego pomysłodawcami są Grzegorz Gądek i Grzegorz Walkiewicz. Pierwotnie miał on powstać przy ul. Zielnej i nosić nazwę Stadion Siedmiolecia (na zdjęciu). Ze względu na roszczenia do nieruchomości, nie mógł zostać zrealizowany w tamtej lokalizacji. Projekt przygarnął Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, który wraz z pomysłodawcami podobny skwer w Parku Świętokrzyskim.

Skwer Sportów Miejskich Skwer Sportów Miejskich maps.google.pl

1,4 tys. mkw

Skwer ma mieć powierzchnię 1,4 tys. mkw i, jak mówi dyrektor ZZW Marek Piwowarski, mają się na nim pojawić elementy rekreacyjne dla wszystkich mieszkańców Warszawy - rodziców z dziećmi, młodzieży i dla seniorów. - Będzie przestrzeń dla użytkowników deskorolek czy mini boiska do piłki nożnej - wymienia Piwowarski.

Skwer
fot. maps.google.pl

Pawilon Emilia, Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Jak dodaje, cały projekt związany ze skwerem ma badać możliwości rewitalizacyjne parku Świętokrzyskiego. Ma mieć charakter tymczasowy i być zapowiedzią tego, co już wkrótce będzie się działo wokół Pałacu Kultury - na placu Centralnym i w parku Świętokrzyskim.

- Skwer będzie funkcjonował aż do uruchomienia w parku pawilonu Emilia, gdzie również mają pojawić się elementy rekreacyjne i sportowe. Ponadto, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, którego budowa już wkrótce się rozpocznie, chciałoby przeznaczyć ten teren na cele wystawowe - opowiada.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej - wizualizacja. Muzeum to biały budynek bliżej Marszałkowskiej, ciemny gmach bliżej Pałacu Kultury to Teatr TR Muzeum Sztuki Nowoczesnej - wizualizacja. Muzeum to biały budynek bliżej Marszałkowskiej, ciemny gmach bliżej Pałacu Kultury to Teatr TR PICASA

Jeszcze w tym roku

Autorami projektu skweru są architekci Marcin Kwietowicz i Michał Sikorski. Jak informuje Piwowarski, projekt jest w trakcie ostatnich poprawek. - Mamy nadzieję, że w ciągu miesiąca będziemy w stanie pokazać ostateczną koncepcję i rozpocząć prace nad jego realizacją. Planujemy, że skwer powstanie w parku jeszcze w tym roku - zapowiada.

Parki w Warszawie: Park Świętokrzyski Parki w Warszawie: Park Świętokrzyski Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta

Miejsce aktywnej rekreacji

Jeden z pomysłodawców projektu, Grzegorz Gądek, przekonuje, że skwer będzie pełnił nie tylko funkcje rekreacyjne dla osób w każdym wieku, ale będzie też przestrzenią o wysokim poziomie architektury, gdzie będzie można przyjemnie spędzić czas niezależnie od celu wizyty.

- Celem jest stworzenie miejsca aktywnej rekreacji, które będzie przyciągało ludzi. Kluczową kwestią też lokalizacja - skwer będzie mieścił się przy ważnym węźle transportowym, na przecięciu dwóch linii metra. Każdy będzie mógł szybko i łatwo tu trafić - przekonuje i dodaje: Mamy nadzieję, że Skwer Sportów Miejskich będzie tym, czym Warszawa będzie się wyróżniać.

Zapewnia również, że na potrzeby realizacji projektu nie zostanie wycięte ani jedno drzewo. - Drzewa będą wręcz dosadzane - przekonuje.

Co sądzisz o powstawaniu takich miejsc w Warszawie? Napisz do nas: metrowarszawa@agora.pl

Więcej o:
Komentarze (19)
Chcą odmienić park w samym centrum Warszawy. "Stolica będzie się tym wyróżniać"
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 20 razy 10

  Cały projekt związany ze skwerem ma badać możliwości rewitalizacyjne Parku Świętokrzyskiego. Ma mieć charakter TYMCZASOWY
  ====================================================
  No to już całkowita rewelacja !
  Bo nie ma to jak dać zarobić komu trzeba - wszak projektant przecież jest już wyłoniony :-). Następnie coś tam przytulić pod stołem od wykonawcy, a za rok ZAORAĆ w pisdu, żeby nie było śladów i żeby ludzie jak najszybciej zapomnieli o tym jawnym wale.

  A te parę milionów z "budżetu partycypacyjnego", które pójdzie psu w dupę ? Oj, tam, oj tam... Warszawa jest bogata, zapłaci a ludzie nie mając innego wyjścia, przecież I TAK zagłosują na Platformę i Trzaskowskiego...

 • margot452

  Oceniono 7 razy 7

  A to mało się jeszcze Warszawa wyróżnia, miesiączki nie wystarczą?

 • birdy-niam-niam

  Oceniono 7 razy 7

  która to juz koncepcja zagospodarowania tego fragmentu centrum warszawy>
  siedemnasta?
  dwudziesta trzecia?

  tak owszem - zayebista.
  tak jak ostatnie czternaście

 • junk92508

  Oceniono 19 razy 3

  Idiotyzm - tak samo jak muzeum Sztuki Nowoczesnej.

  Takie rzeczy powinny być w ciągu nad Wisłą.

  Okolice PKiN to powinna być dzielnica biznesowa - tam jest bardzo dobra komunikacja która kosztowała miliardy i przeznaczanie tego terenu na skwerek czy muzeum to idiotyzm - tam powinny być wysokie biurowce.

  Do tego rozrzucanie muzeów po mieście jest słabe.

  Lepsza jest koncentracja jak Museum Inseln w Berlinie. Ciąg Narodowe - Sztuki Współczesnej -Kopernik nad Wisłą byłby lepszy.

 • theorema

  0

  Ci geniusze zapomnieli o jakosci powietrza w centrum Warszawy...samo zdrowie, sport i rekreacja wsrod smrodu spalin, hałasu ruchu ulicznego...i koniecznie niech napier.da.la głośno muzyka przez cały czas, żeby było bardziej rekreacyjnie. I niech nie zapomną zbudować obok paru bud z fastfoodami, żeby naród po wysiłku mógł sie godziwie nażreć. Żałosna namiastka wypoczynku dla więźniów wielkiego miasta...

 • samochodemwszedzie

  Oceniono 27 razy -3

  Jak zwykle bzdura z budżetu dla społecznocników zmarnowana kasa i tyle!

 • kali555

  Oceniono 20 razy -4

  jakich Warszawiakow
  zostalo nas niecale 10%.
  Reszta to potomkowie budowniczych stolicy.
  "Warszawiak" ale na wakacje do babci na wies:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX