Chcą odmienić park w samym centrum Warszawy. "Stolica będzie się tym wyróżniać"

Jeszcze w tym roku w parku Świętokrzyskim ma powstać "Skwer Sportów Miejskich". - To zapowiedź tego, co już wkrótce będzie się działo wokół Pałacu Kultury - mówią pomysłodawcy projektu i zapewniają, że na potrzeby realizacji projektu nie zostanie wycięte ani jedno drzewo.
Kwitnące kwiaty i drzewa na wiosnę w parku Świętokrzyskim pomiędzy ul. Emilii Plater a Marszałkowską Kwitnące kwiaty i drzewa na wiosnę w parku Świętokrzyskim pomiędzy ul. Emilii Plater a Marszałkowską Fot. Agata Grzybowska / Agencja Wyborcza.pl

Skwer w parku Świętokrzyskim

W niedalekim sąsiedztwie bazaru wkrótce powstanie zupełnie inny świat - Skwer Sportów Miejskich, którego celem jest rozpoczęcie procesu przekształceń otoczenia Pałacu Kultury.

Stadion Siedmiolecia, który miał powstać przy ul. Zielnej Stadion Siedmiolecia, który miał powstać przy ul. Zielnej materiały prasowe

Projekt z budżetu partycypacyjnego

Skwer w parku Świętokrzyskim to projekt z budżetu partycypacyjnego, którego pomysłodawcami są Grzegorz Gądek i Grzegorz Walkiewicz. Pierwotnie miał on powstać przy ul. Zielnej i nosić nazwę Stadion Siedmiolecia (na zdjęciu). Ze względu na roszczenia do nieruchomości, nie mógł zostać zrealizowany w tamtej lokalizacji. Projekt przygarnął Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, który wraz z pomysłodawcami podobny skwer w Parku Świętokrzyskim.

Skwer Sportów Miejskich Skwer Sportów Miejskich maps.google.pl

1,4 tys. mkw

Skwer ma mieć powierzchnię 1,4 tys. mkw i, jak mówi dyrektor ZZW Marek Piwowarski, mają się na nim pojawić elementy rekreacyjne dla wszystkich mieszkańców Warszawy - rodziców z dziećmi, młodzieży i dla seniorów. - Będzie przestrzeń dla użytkowników deskorolek czy mini boiska do piłki nożnej - wymienia Piwowarski.

Skwer
fot. maps.google.pl

Pawilon Emilia, Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Jak dodaje, cały projekt związany ze skwerem ma badać możliwości rewitalizacyjne parku Świętokrzyskiego. Ma mieć charakter tymczasowy i być zapowiedzią tego, co już wkrótce będzie się działo wokół Pałacu Kultury - na placu Centralnym i w parku Świętokrzyskim.

- Skwer będzie funkcjonował aż do uruchomienia w parku pawilonu Emilia, gdzie również mają pojawić się elementy rekreacyjne i sportowe. Ponadto, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, którego budowa już wkrótce się rozpocznie, chciałoby przeznaczyć ten teren na cele wystawowe - opowiada.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa - wizualizacja. Muzeum to jasny budynek bliżej Marszałkowskiej, ciemniejszy gmach to Teatr TR Warszawa. Autorem projektu jest pracownia Thomas Phifer & Partners. Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa - wizualizacja. Muzeum to jasny budynek bliżej Marszałkowskiej, ciemniejszy gmach to Teatr TR Warszawa. Autorem projektu jest pracownia Thomas Phifer & Partners. PICASA

Jeszcze w tym roku

Autorami projektu skweru są architekci Marcin Kwietowicz i Michał Sikorski. Jak informuje Piwowarski, projekt jest w trakcie ostatnich poprawek. - Mamy nadzieję, że w ciągu miesiąca będziemy w stanie pokazać ostateczną koncepcję i rozpocząć prace nad jego realizacją. Planujemy, że skwer powstanie w parku jeszcze w tym roku - zapowiada.

Na działce stanowiącej oś sporu znajduje się fontanna w Parku Świętokrzyskim. Na działce stanowiącej oś sporu znajduje się fontanna w Parku Świętokrzyskim. Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Miejsce aktywnej rekreacji

Jeden z pomysłodawców projektu, Grzegorz Gądek, przekonuje, że skwer będzie pełnił nie tylko funkcje rekreacyjne dla osób w każdym wieku, ale będzie też przestrzenią o wysokim poziomie architektury, gdzie będzie można przyjemnie spędzić czas niezależnie od celu wizyty.

- Celem jest stworzenie miejsca aktywnej rekreacji, które będzie przyciągało ludzi. Kluczową kwestią też lokalizacja - skwer będzie mieścił się przy ważnym węźle transportowym, na przecięciu dwóch linii metra. Każdy będzie mógł szybko i łatwo tu trafić - przekonuje i dodaje: Mamy nadzieję, że Skwer Sportów Miejskich będzie tym, czym Warszawa będzie się wyróżniać.

Zapewnia również, że na potrzeby realizacji projektu nie zostanie wycięte ani jedno drzewo. - Drzewa będą wręcz dosadzane - przekonuje.

Co sądzisz o powstawaniu takich miejsc w Warszawie? Napisz do nas: metrowarszawa@agora.pl

Więcej o: