Zabytkowy Fort Bema tonie w śmieciach? Mieszkańcy oskarżają dewelopera budującego nowe osiedle

Historia Fortu Bema sięga aż XIX wieku. W 2002 roku urząd dzielnicy Bemowo postanowił odnowić osiedle i zająć się zabytkowym fortem. Uporządkowano zieleń, wytyczono nowe alejki, obok zabytkowego mostu usypano nowe groble... Niestety Fort Bema od jakiegoś czasu tonie w śmieciach. Mieszkańcy oskarżają o to firmę deweloperską.
Fort 'Bema' Fort 'Bema' Kuba G, CC BY-SA 3.0

Fort Bema tonie w śmieciach

Pomimo że nie całe osiedle doczekało się rewitalizacji, wiele miejsc świeci już przykładem. Usunięto dziką roślinność, zbudowano nowe mosty nad uporządkowanymi fosami, wytyczono nowe alejki i ścieżki rowerowe, usypano groble obok zabytkowego mostu fortecznego.

Na terenie Fortu Bema tworzone są obecnie również nowe osiedla mieszkaniowe. Jednym z nich jest osiedle Awangarda. Mieszkańcy okolicy narzekają jednak, że budowa to ich bolączka. Chodzi o walające się wszędzie śmieci. 

Śmieci na terenie Fortu Bema
Fot. Czytelniczka

Śmieci na terenie Fortu Bema Śmieci na terenie Fortu Bema Fot. Czytelniczka

Fort Bema tonie w śmieciach

O sytuacji poinformowała nas pani Anna - wysłała nam zdjęcia zaśmieconej okolicy zabytkowego Fortu Bema oraz jego fos.

'Kawałki styropianu wywiewane są z budowy i pływają w fosie, pracownicy wyrzucają śmieci z samochodów bezpośrednio na trawniki, a później je jeszcze rozjeżdżają' - pisze nasza czytelniczka. 

Śmieci na terenie Fortu Bema
Fot. Czytelniczka

Śmieci na terenie Fortu Bema Śmieci na terenie Fortu Bema Fot. Czytelniczka

Firma umywa ręce?

Za budowę osiedla Awangarda odpowiedzialna jest firma deweloperską PROFBUD. Pani Anna mówi, że mieszkańcy kontaktowali się już z przedsiębiorstwem. Prosili o uprzątnięcie śmieci i zwracanie uwagi na zachowanie porządku. Zdaniem pani Anny próby były nieskuteczne. 

'Pracownicy firmy nie poczuwają się do odpowiedzialności, mimo ewidentnych dowodów ich zaniedbań' - mówi. 

Skontaktowaliśmy się z firmą i poprosiliśmy o komentarz. 

Śmieci na terenie Fortu Bema Śmieci na terenie Fortu Bema Fot. Czytelniczka

"Budowa generuje odpady"

Zespół PROFBUD tłumaczy, że wszystkie prace budowlane wiążą się z dostawami nowych materiałów, a także szeregiem działań, które mogą generować odpady.

- Zdajemy sobie również sprawę, że nie unikniemy w pełni przedostawania się granulek styropianu poza teren budowy - jest to materiał lekki, który w połączeniu z mocnymi porywami wiatru może przenosić jego części w niepożądane miejsca. Ze swojej strony staramy się je na bieżąco usuwać, tak aby na terenie budowy, jak i wokół niej panował ład i porządek - mówi przedstawiciel firmy budowlanej.

Dodają, że Fort Bema jest otwartym terenem rekreacyjnym, do którego dostęp ma każdy, więc śmieci na tym obszarze mogą być generowane przez osoby trzecie, niezwiązane z firmą.

- Regularnie wykonujemy rozpoznanie terenu - przeprowadziliśmy je również w dniu wczorajszym i możemy poświadczyć, że w okolicach naszej budowy nie znajdują się żadne odpady pochodzenia budowlanego - zapewnia PROFBUD.

Osiedle Awangarda na Bemowie [wizualizacja] Osiedle Awangarda na Bemowie [wizualizacja] Fot. Materiały prasowe

"Zależy nam na zielonej okolicy"

Firma deweloperska PROFBUD informuje nas również, że w ciągu ostatnich miesięcy otrzymała trzy negatywne komentarze dotyczące tej sprawy. Wszystkie za pośrednictwem Facebooka i do wszystkich firma odniosła się osobiście. Żadne zażalenie nie wpłynęło drogą oficjalną. 

- Zależy nam na zielonej, ale przede wszystkim zadbanej okolicy, dlatego chcielibyśmy zadeklarować, że po zakończeniu prac osobiście przeprowadzimy kompleksowe sprzątanie wokół naszej inwestycji, włączając w to również odpady niebudowlane i pozostałe śmieci, znajdujące się w pobliżu osiedla - dodaje PROFBUD.

Śmieci na terenie Fortu Bema Śmieci na terenie Fortu Bema Fot. Czytelniczka

Dzielnica zajmuje się sprawą

Z pytaniem o stan osiedla Fort Bema zwróciliśmy się również do urzędu dzielnicy Bemowo. 

Otrzymaliśmy odpowiedź, że problem ze śmieciami na tej budowie pojawiał się już wcześniej. - Z informacji przekazanych przez Wydział Ochrony Środowiska wynika, że taka sytuacja miała już miejsce i na prośbę urzędu wykonawca uprzątnął teren - mówi Paweł Strzelczyk z urzędu dzielnicy Bemowo. 

Zdaje się jednak, że poprzednia interwencja nie przyniosła skutku. Strzelczyk zapewnił, że urzędnicy ponownie zajmą się problemem. Na miejsce ma zostać wysłana straż miejska, która zajmie się nieporządkiem. 

- W przyszłym tygodniu planowane jest terenowe spotkanie z przedstawicielami formy PROFBUD, na którym zostanie podniesiona ta kwestia - dodaje Strzelczyk. 

Zaznacza również, że za porządek na terenie, na którym zakończono realizacją danej inwestycji, odpowiedzialny jest wykonawca. Jest on zobowiązany do uprzątnięcia terenu.

***

Jakie problemy widzisz w swojej okolicy? Napisz nam o tym na listy_do_metrowarszawa@agora.pl.

Więcej o: