- Trwająca obecnie dekomunizacja ulic to dobra okazja ku temu, żeby porozmawiać o obecności kobiet w przestrzeni miejskiej i ich zasługach dla budowania demokratycznego państwa prawa - mówi Justyna Kościńska ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, które wraz z Fundacją Ster prowadzą kampanię 'Ulice dla Kobiet'.
Jak policzyły członkinie fundacji, zaledwie 170 spośród 5471 obiektów miejskich nosi nazwę na cześć kobiet.
Jak piszą na stronie, pomniki upamiętniające kobiety nie stoją na głównych ulicach miasta, lecz są ukryte w parkach, w bocznych alejkach. 'W przestrzeni miejskiej jest mało śladów kobiet, mimo iż wniosły niekwestionowany wkład w walkę o niepodległość i odbudowę państwa polskiego, a i później były zaangażowane w walkę o demokrację, równość i sprawiedliwość społeczną' - informują.
Dlatego Fundacja na rzecz Równości i Emancypacji STER i Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze zbierają podpisy pod petycją do Rady m.st. Warszawy o uhonorowanie kobiet szczególnie zasłużonych w walkę o niepodległość, prawa wyborcze dla kobiet i budowę demokratycznego państwa prawa.
Kampanię 'Ulice dla Kobiet' poparła Paulina Piechna-Więckiewicz, radna Warszawy, z inicjatywy której Rada przyjęła w ubiegłym roku stanowisko, aby 'kobiety godnie upamiętniono w nazewnictwie miejskim'.
Jak mówi w rozmowie z metrowarszawa.pl Justyna Kościńska, nazywanie ulic w Warszawie imionami kobiet jest jak najbardziej realne. - Przykładem jest Barcelona, gdzie podczas defrankizacji Hiszpanii takie rozwiązanie zostało wprowadzone i patronkami głównych arterii są kobiety. Z naszego podwórka przykładem jest Poznań, gdzie będą wprowadzane nazwy kobiece - wyjaśnia,
Kobiety, które zdaniem członkiń fundacji powinny zostać uhonorowane w pierwszej kolejności to, m.in.
Gabriela Balicka (1871-1962) - doktor botaniki, polityczka i posłanka na Sejm Ustawodawczy i kolejnych kadencji (1919-1935) z ramienia Związku Ludowo-Narodowego i Stronnictwa Narodowego. Była członkinią Narodowej Organizacji Kobiet.
Kazimiera Bujwidowa (1867-1932) - działaczka społeczna, publicystka, niestrudzenie walcząca o dostęp kobiet do studiów wyższych. Z jej inicjatywy powstało pierwsze na ziemiach polskich gimnazjum dla dziewcząt.
Zofia Daszyńska-Golińska (1866-1934) - profesorka ekonomii, wykładowczyni Uniwersytetu Latającego i Wolnej Wszechnicy Polskiej, współtwórczyni Ligi Kobiet Galicji i Śląska.
Całą listę można znaleźć na stronie.