Aż trudno uwierzyć, że Pałac Kultury był kiedyś biały. Czy będzie tak znowu? Planują wielkie mycie

Prezes Pałacu Kultury i Nauki zapowiedział, że zarząd szuka firmy, która wyczyści elewację budynku. Czy PKiN będzie lśnił bielą, jak w latach 50.?
Pałac Kultury i Nauki - czyszczenie Pałac Kultury i Nauki - czyszczenie Fot. Wikimedia Commons

Czyszczenie Pałacu Kultury i Nauki

Rafał Krzemień, prezes zarządu Pałacu Kultury i Nauki pojawił się w Radiu Dla Ciebie i powiedział o planach renowacji budynku. 

Zapowiedział, że zarząd planuje m.in. wyczyszczenie elewacji PKiN. 

- Na pierwszy ogień pójdzie taras widokowy - mówi Rafał Krzemień. Podkreśla jednak, że docelowo wyczyszczony ma zostać cały budynek. 

W latach 50. i 60. młody Amerykanin John Herman Schultz pojechał na kilka wycieczek do Europy. Wraz ze swoją towarzyszką odwiedził m.in. Paryż, szwajcarskie Alpy i Berlin, gdzie sfotografował obie części podzielonego między ZSRR i Aliantów miasta. Trafił też do Polski i uwiecznił niesamowity kontrast: wciąż zrujnowane centrum Warszawy i górujący nad nią nowiutki Pałac Kultury i Nauki. Zawędrował też na odbudowaną już Starówkę. A potem ruszył dalej - do ZSRR. Sfotografował m.in. Moskwę. Był w Kijowie tego dnia, gdy Chruszczow ogłosił, że może zgnieść Amerykę. A dwa zdjęcia, które przypadkowo zrobił, przejęła CIA - jak się okazało, miały duże znaczenie strategiczne. W latach 50. i 60. młody Amerykanin John Herman Schultz pojechał na kilka wycieczek do Europy. Wraz ze swoją towarzyszką odwiedził m.in. Paryż, szwajcarskie Alpy i Berlin, gdzie sfotografował obie części podzielonego między ZSRR i Aliantów miasta. Trafił też do Polski i uwiecznił niesamowity kontrast: wciąż zrujnowane centrum Warszawy i górujący nad nią nowiutki Pałac Kultury i Nauki. Zawędrował też na odbudowaną już Starówkę. A potem ruszył dalej - do ZSRR. Sfotografował m.in. Moskwę. Był w Kijowie tego dnia, gdy Chruszczow ogłosił, że może zgnieść Amerykę. A dwa zdjęcia, które przypadkowo zrobił, przejęła CIA - jak się okazało, miały duże znaczenie strategiczne. fot. John H. Schultz

Biały Pałac Kultury

Pałac Kultury i Nauki stanął w Warszawie w latach 50. i wyglądał kiedyś trochę inaczej. Obecnie kojarzy się z szarością. Niektórzy mieszkańcy pamiętają jednak, że elewacja PKiN była kiedyś biała. 

Wyraźnie widać to na zdjęciach zrobionych przez John Herman Schultz - Amerykanina, który w latach 50. i 60. odwiedził Europę, a w tym i Polskę. 

Oto nieco surowe, amatorskie zdjęcia z podróży dra Schulza, które publikujemy za jego uprzejmą zgodą. Na zdjęciu ulica Marszałkowska. Na pierwszym planie pawilony handlowe, które przetrwały aż do 2010 r., głębiej nieodbudowany jeszcze wieżowiec Pasty, a w tle pachnący nowością Pałac Kultury Oto nieco surowe, amatorskie zdjęcia z podróży dra Schulza, które publikujemy za jego uprzejmą zgodą. Na zdjęciu ulica Marszałkowska. Na pierwszym planie pawilony handlowe, które przetrwały aż do 2010 r., głębiej nieodbudowany jeszcze wieżowiec Pasty, a w tle pachnący nowością Pałac Kultury fot. John H. Schultz

Pałac Kultury w latach 50.

Schultzowi udało się uchwycić niesamowity kontrast - nowiutki, biały Pałac Kultury i Nauki na tle jeszcze nieodbudowanej po wojnie Warszawy. Zdjęcia zostały wykonane zaledwie trzy lata po zbudowaniu Pałacu - w 1958 r. 


fot. John H. Schultz

Warszawa, 2010 r. Od lewej: Warsaw Financial Center, Pałac Kultury i Nauki, Hotel Intercontinental Warszawa, 2010 r. Od lewej: Warsaw Financial Center, Pałac Kultury i Nauki, Hotel Intercontinental Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Wyborcza.pl

Czyszczenie PKiN

Ewelina Dudziak, rzecznik prasowy Pałacu Kultury informuje, że zarząd PKiN przygotowuje obecnie postępowanie przetargowe dotyczące wyboru wykonawcy prac remontowo-konserwacyjnych Tarasu Widokowego na 30. piętrze budynku.

Dodaje, że przewidywany zakres robót remontowych miałby obejmować głównie czyszczenie wewnętrznych ścian tarasu widokowego oraz zabezpieczenie ich przed ponownym zabrudzeniem.

- Wstępny termin ogłoszenia postępowania planowany jest na koniec lutego - mówi Ewelina Dudziak.

Jeśli termin ten zostanie dotrzymany, prace rozpoczną się na przełomie kwietnia i maja.

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie Pałac Kultury i Nauki w Warszawie Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl

Mycie Pałacu Kultury i Nauki

Pomysł wyczyszczenia Pałacu Kultury nie jest nowy. Ewelina Dudziak mówiła kilka lat temu w rozmowie z tvnwarszawa.pl, że już w latach 90. podjęto taką próbę. Umyto wtedy tylko część elewacji, m.in. przy Teatrze Dramatycznym. 

Nigdy nie zdecydowano się jednak na umycie całego budynku. Mówiło się o tym zarówno w 2011 roku, jak i 2013 roku. Za każdym razem zarząd porzucał pomysł, ponieważ koszty były zbyt duże. Powierzchnia elewacji Pałacu jest jest ogromna - ma 199 tys. mkw.

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie Pałac Kultury i Nauki w Warszawie Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Ile to będzie kosztowało?

W 2013 roku "Stołeczna" dowiedziała się, że na wyczyszczenie całości budynku potrzebne byłoby aż 20 mln zł. W 2015 roku mówiło się natomiast o 15 mln zł.

Zapytaliśmy rzecznik Pałacu, jakie są szacunki na rok 2017.

- Koszty remontu poznamy dopiero po rozstrzygnięciu przetargu na wybór wykonawcy tych prac - tłumaczy Dudziak. 

Szacuje się, że może być to ok. kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kwota ta dotyczy jednak tylko czyszczenia tarasu widokowego.  

Warszawa Warszawa PRZEMEK WIERZCHOWSKI

Rdza na iglicy PKiN

Czyszczenie elewacji Pałacu Kultury to nie jedyny plan renowacyjny zarządu. Konieczny jest także remont iglicy. Jak informują pracownicy PKiN konstrukcja jest pokryta kilkumilimetrową warstwą rdzy. Z raportu Instytutu Techniki Budowlanej wynika, że rdza wdarła się nawet 6 mm wgłąb.

Iglica na Pałacu Kultury i Nauki
Źródło: PKiN

Zarząd podkreśla, że nie istnieje zagrożenie, iż iglica spadnie, ale mimo wszystko element wymaga remontu. 

***

Pamiętasz Pałac Kultury w lat 50., 60., 70. lub 80.? Opowiedz nam o tym. Napisz do nas na metrowarszawa@agora.pl lub wiadomości prywatnej na Facebooku.

Więcej o: