Aż trudno uwierzyć, że Pałac Kultury był kiedyś biały. Czy będzie tak znowu? Planują wielkie mycie

Prezes Pałacu Kultury i Nauki zapowiedział, że zarząd szuka firmy, która wyczyści elewację budynku. Czy PKiN będzie lśnił bielą, jak w latach 50.?
Pałac Kultury i Nauki - czyszczenie Pałac Kultury i Nauki - czyszczenie Fot. Wikimedia Commons

Czyszczenie Pałacu Kultury i Nauki

Rafał Krzemień, prezes zarządu Pałacu Kultury i Nauki pojawił się w Radiu Dla Ciebie i powiedział o planach renowacji budynku. 

Zapowiedział, że zarząd planuje m.in. wyczyszczenie elewacji PKiN. 

- Na pierwszy ogień pójdzie taras widokowy - mówi Rafał Krzemień. Podkreśla jednak, że docelowo wyczyszczony ma zostać cały budynek. 

W latach 50. i 60. młody Amerykanin John Herman Schultz pojechał na kilka wycieczek do Europy. Wraz ze swoją towarzyszką odwiedził m.in. Paryż, szwajcarskie Alpy i Berlin, gdzie sfotografował obie części podzielonego między ZSRR i Aliantów miasta. Trafił też do Polski i uwiecznił niesamowity kontrast: wciąż zrujnowane centrum Warszawy i górujący nad nią nowiutki Pałac Kultury i Nauki. Zawędrował też na odbudowaną już Starówkę. A potem ruszył dalej - do ZSRR. Sfotografował m.in. Moskwę. Był w Kijowie tego dnia, gdy Chruszczow ogłosił, że może zgnieść Amerykę. A dwa zdjęcia, które przypadkowo zrobił, przejęła CIA - jak się okazało, miały duże znaczenie strategiczne. W latach 50. i 60. młody Amerykanin John Herman Schultz pojechał na kilka wycieczek do Europy. Wraz ze swoją towarzyszką odwiedził m.in. Paryż, szwajcarskie Alpy i Berlin, gdzie sfotografował obie części podzielonego między ZSRR i Aliantów miasta. Trafił też do Polski i uwiecznił niesamowity kontrast: wciąż zrujnowane centrum Warszawy i górujący nad nią nowiutki Pałac Kultury i Nauki. Zawędrował też na odbudowaną już Starówkę. A potem ruszył dalej - do ZSRR. Sfotografował m.in. Moskwę. Był w Kijowie tego dnia, gdy Chruszczow ogłosił, że może zgnieść Amerykę. A dwa zdjęcia, które przypadkowo zrobił, przejęła CIA - jak się okazało, miały duże znaczenie strategiczne. fot. John H. Schultz

Biały Pałac Kultury

Pałac Kultury i Nauki stanął w Warszawie w latach 50. i wyglądał kiedyś trochę inaczej. Obecnie kojarzy się z szarością. Niektórzy mieszkańcy pamiętają jednak, że elewacja PKiN była kiedyś biała. 

Wyraźnie widać to na zdjęciach zrobionych przez John Herman Schultz - Amerykanina, który w latach 50. i 60. odwiedził Europę, a w tym i Polskę. 

Oto nieco surowe, amatorskie zdjęcia z podróży dra Schulza, które publikujemy za jego uprzejmą zgodą. Na zdjęciu ulica Marszałkowska. Na pierwszym planie pawilony handlowe, które przetrwały aż do 2010 r., głębiej nieodbudowany jeszcze wieżowiec Pasty, a w tle pachnący nowością Pałac Kultury Oto nieco surowe, amatorskie zdjęcia z podróży dra Schulza, które publikujemy za jego uprzejmą zgodą. Na zdjęciu ulica Marszałkowska. Na pierwszym planie pawilony handlowe, które przetrwały aż do 2010 r., głębiej nieodbudowany jeszcze wieżowiec Pasty, a w tle pachnący nowością Pałac Kultury fot. John H. Schultz

Pałac Kultury w latach 50.

Schultzowi udało się uchwycić niesamowity kontrast - nowiutki, biały Pałac Kultury i Nauki na tle jeszcze nieodbudowanej po wojnie Warszawy. Zdjęcia zostały wykonane zaledwie trzy lata po zbudowaniu Pałacu - w 1958 r. 


fot. John H. Schultz

Warszawa, 2010 r. Od lewej: Warsaw Financial Center, Pałac Kultury i Nauki, Hotel Intercontinental Warszawa, 2010 r. Od lewej: Warsaw Financial Center, Pałac Kultury i Nauki, Hotel Intercontinental Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta

Czyszczenie PKiN

Ewelina Dudziak, rzecznik prasowy Pałacu Kultury informuje, że zarząd PKiN przygotowuje obecnie postępowanie przetargowe dotyczące wyboru wykonawcy prac remontowo-konserwacyjnych Tarasu Widokowego na 30. piętrze budynku.

Dodaje, że przewidywany zakres robót remontowych miałby obejmować głównie czyszczenie wewnętrznych ścian tarasu widokowego oraz zabezpieczenie ich przed ponownym zabrudzeniem.

- Wstępny termin ogłoszenia postępowania planowany jest na koniec lutego - mówi Ewelina Dudziak.

Jeśli termin ten zostanie dotrzymany, prace rozpoczną się na przełomie kwietnia i maja.

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie Pałac Kultury i Nauki w Warszawie Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

Mycie Pałacu Kultury i Nauki

Pomysł wyczyszczenia Pałacu Kultury nie jest nowy. Ewelina Dudziak mówiła kilka lat temu w rozmowie z tvnwarszawa.pl, że już w latach 90. podjęto taką próbę. Umyto wtedy tylko część elewacji, m.in. przy Teatrze Dramatycznym. 

Nigdy nie zdecydowano się jednak na umycie całego budynku. Mówiło się o tym zarówno w 2011 roku, jak i 2013 roku. Za każdym razem zarząd porzucał pomysł, ponieważ koszty były zbyt duże. Powierzchnia elewacji Pałacu jest jest ogromna - ma 199 tys. mkw.

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie Pałac Kultury i Nauki w Warszawie Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta

Ile to będzie kosztowało?

W 2013 roku "Stołeczna" dowiedziała się, że na wyczyszczenie całości budynku potrzebne byłoby aż 20 mln zł. W 2015 roku mówiło się natomiast o 15 mln zł.

Zapytaliśmy rzecznik Pałacu, jakie są szacunki na rok 2017.

- Koszty remontu poznamy dopiero po rozstrzygnięciu przetargu na wybór wykonawcy tych prac - tłumaczy Dudziak. 

Szacuje się, że może być to ok. kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kwota ta dotyczy jednak tylko czyszczenia tarasu widokowego.  

Iglica Pałacu Kultury wygląda subtelnie jak ołówek. Tak naprawdę to potężna, wysoka na 42 metry konstrukcja, miejscami gruba nawet na półtora metra Iglica Pałacu Kultury wygląda subtelnie jak ołówek. Tak naprawdę to potężna, wysoka na 42 metry konstrukcja, miejscami gruba nawet na półtora metra PRZEMEK WIERZCHOWSKI

Rdza na iglicy PKiN

Czyszczenie elewacji Pałacu Kultury to nie jedyny plan renowacyjny zarządu. Konieczny jest także remont iglicy. Jak informują pracownicy PKiN konstrukcja jest pokryta kilkumilimetrową warstwą rdzy. Z raportu Instytutu Techniki Budowlanej wynika, że rdza wdarła się nawet 6 mm wgłąb.

Iglica na Pałacu Kultury i Nauki
Źródło: PKiN

Zarząd podkreśla, że nie istnieje zagrożenie, iż iglica spadnie, ale mimo wszystko element wymaga remontu. 

***

Pamiętasz Pałac Kultury w lat 50., 60., 70. lub 80.? Opowiedz nam o tym. Napisz do nas na metrowarszawa@agora.pl lub wiadomości prywatnej na Facebooku.

Więcej o:
Komentarze (60)
Pałac Kultury i Nauki biały i czysty. Stare zdjęcia Pałacu Kultury
Zaloguj się
 • asperamanka

  Oceniono 31 razy 27

  Gdy PKiN zostanie wyczyszczony, to się w redakcji zdziwicie, że budynek wcale nie jest biały. Nigdy nie był. Oryginalna barwa to coś pomiędzy kością słoniową i ecru. Te zdjęcia wprowadzają w błąd, bo to są Kodachrome’y które dość specyficznie oddawały barwy, zwłaszcza przy dużych kontraktach w słoneczny dzień. Z załączonych zdjeć najlepiej widać kolor Pałacu na ujęciu spod pawilonów przy Marszałkowskiej, za małą i dużą PAST-ą, na tle
  białych cumulusów. I kolor ten trochę widać na próbnie odczyszczonych kilka lat temu fragmentach kolumn przed Muzeum Techniki.

  Tak na marginesie, elewacja PKiN to nie piaskowiec, jak wiele osób mylnie sądzi, lecz specjalnie wyprodukowane gdzieś na Uralu płytki ceramiczne imitujące kamień. Piaskowiec byłby zbyt ciężki.

 • welarg

  Oceniono 22 razy 20

  Samo czyszczenie nie wystarczy. Są uszkodzone gzymsy, rynny, rury spustowe itd. Estetyka na końcu. Poza tym czyszczenie bez hydrofobizacji nie ma sensu.

 • jestem_synem_roma

  Oceniono 39 razy 19

  Może powinno się zrobić zbiórkę na ten cel w Radiu Maryja? :)

 • aronia0

  Oceniono 38 razy 18

  Bardzo ladnie wygladal. Mam nadzieje, ze po czyszczeniu wroci do dawnego wygladu.
  Jestem Warszawianka od urodzenia i choc czasoiwo mieszkam w innym kraju (ale bardzo czesto jestem w Warszawie) nie wyobrazam zburzenia Palacu. Od kiedy pamietam chodzilam tam do teatrow (Dramatyczny, Studio), do kina dobrych filmow Wiedza, na basen i do Palacu Mlodziezy. Palac to czesc mojego zycia. Dlatego nie znosze glupich wpisow, z reguly osob nie zwiazanych w ogole z Warszawa, aby go zburzyc. Jak tak bardzo chcesz cos niszczyc, to zburz cos w swoim miescie/wiosce, ale odczep sie od Warszawy.

 • Pawel P Bromann

  Oceniono 21 razy 13

  Rozumiem, ze wielu nie odpowiada to, ze PKiN jest najbardziej rozpoznawalnym budynkiem stolicy Polski za granica. Tak jak wieza Eiffla, koloseum w Rzymie etc.
  Moim zdaniem to wstyd dla Warszawy, ze odpowiedni sposob nie potrafi zadbac o ten budynek i jego otoczenie - wyobrazmy sobie, ze w Paryzu 'porzucono' wieze Eiffla ? Naprawde, jest sporo Francuzow, ktorzy nienawidza tej konstrukcji ! A jednak, nie powstrzymuje, to nikogo od promowania jej jako symbolu Paryza.

 • lubat

  Oceniono 6 razy 2

  Można "czyścić" PKiN, tylko po co? Piaskowiec, z którego go zbudowano czernieje pod wpływem warunków atmosferycznych, a jeśli do tego dodamy spaliny, to proces przebiega szybciej. Z piaskowca zbudowana jest większość słynnych katedr europejskich, np. ta w Kolonii. Obecnie jest prawie czarna i nie słyszałem, by ktoś ją zamierzał pucować. Bo po paru latach trzeba by robić to znowu.

 • rych_j

  Oceniono 10 razy 2

  W drugiej połowie lat 60-tych zawsze spotykałem się ze swoją dziewczyną pod PKiN-em. Mówiło się "pod Pekinem", lub nawet "pod Pajacem". Był to wspaniały punkt orientacyjny i miejsce startu do wielu atrakcji kulturalnych jak kino, teatr, muzeum. Poza tym dobry węzeł komunikacji miejskiej na Emilii Plater.

 • matylda1001

  Oceniono 22 razy 2

  A gdyby tak na trzydziestym pietrze urządzić mauzoleum dla kurdupla? Sarkofag po bliźniaku poniewiera się gdzieś to go zataszczyć na górę i niech czeka. Termin na zagospodarowanie wyznaczyć 2 lata... no dobrze, niech już będzie cztery i zapowiedzieć, że jeśli do tej pory mauzoleum będzie puste to przejdzie na Tuska :D Kurdupel na bank do tego nie dopuści, i właśnie o to chodzi!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX