Normy przekroczone nawet o 800 proc. Fatalne powietrze na całym Mazowszu

W poniedziałek rano Warszawę i okolicę ponownie spowił smog. Regionalny Ośrodek Ostrzegania alarmuje, że jakość powietrza jest fatalna na całym Mazowszu. W których miejscach zanieczyszczenie przekroczyło nawet 800 proc. normy.

W Łomiankach 800 proc. ponad normę

Według danych z aplikacji Airly powietrze w Łomiankach jest jednym z najgorszych tego poranka. Około godziny 10:30 przekraczało 848 proc. normy. 

Smog w podwarszawskich miejscowościach Smog w podwarszawskich miejscowościach metrowarszawa.pl

Smog pod Warszawą

Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w innych podwarszawskich miejscowościach. Ze smogiem zmagają się także mieszkańcy innych miejscowości. 

W Żyrardowie smog przekroczył 624 proc. normy, a w Legionowie - 492 proc. 'Najlepiej' jest w Konstancinie-Jeziornie - 284 proc. ponad normę.

Smog w Warszawie Smog w Warszawie metrowarszawa.pl

Smog w Warszawie

Nie lepiej jest w samej Warszawie. Normy PM2,5 zostały przekroczone o 288 proc., a PM10 - 0 202 proc. 

Dane ze stacji pomiarowych na al. Niepodległości przerażają jeszcze bardziej - 410 proc. ponad normę. 'Bardzo źle' - informuje aplikacja. 


metrowarszawa.pl

Smog nad Warszawą

Smog nad stolicą widać dziś gołym okiem:

Reginalny System Ostrzegania Reginalny System Ostrzegania RSO

Ostrzeżenie dla całego Mazowsza

Regionalny System Ostrzeżenia wydał w poniedziałek oficjalne ostrzeżenie dla całego Mazowsza dotyczące jakości powietrza. Przekroczenia norm pyłów PM10 i PM2,5 zostały zanotowane na stacjach pomiarowych: Otwock-Brzozowa, Radom-Tochtermana i Żyrardów-Roosevelta.

RSO przewiduje, że taki stan może utrzymywać się do wtorku - 9 stycznia. 

Smog nad miastem Smog nad miastem SŁAWOMIR KAMIŃSKI

Wyż "Adam"

Synoptycy mówią, że do dużego zanieczyszczenia powietrza przyczyniła się także pogoda. Do kraju napływa właśnie wyż "Adam". Najbardziej ucierpią na tym miejsca, które już wcześniej miały problem ze smogiem.

Niewielki wiatr oraz niskie temperatury, którzy przyniósł "Adam" przyczyniają się do tego, że zanieczyszczenia powietrza opadają i gromadzą się przy powierzchni ziemi.

Smog nad Warszawą, 8 stycznia 2017 Smog nad Warszawą, 8 stycznia 2017 Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Smog: jak się chronić?

Organizacje zajmujące się jakością powietrza polecają powstrzymywać się od długiego przebywania na zewnątrz. Najlepiej zostać w domu. Należy wystrzegać się także palenia papierosów oraz aktywności fizycznej na otwartym powietrzu.

Dodają, że najbardziej zagrożone są dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży oraz osoby cierpiące na astmę czy alergie. 

Jak chronisz się przed smogiem? Podziel się swoim sposobem. Napisz do nas na metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku.