Wielu nie wierzyło, że powróci. Tak będzie wyglądał nowy pawilon Emilia [ZDJĘCIA]

Co dalej z Emilką? - Od prawie roku zapanowała cisza. Niektórzy zaczynali już nawet wątpić w to, że projekt odbudowy pawilonu meblowego Emilia w ogóle jest kontynuowany. Tymczasem cisza... sprzyja pracy - napisał dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. W poniedziałek Urząd m.st. Warszawy zaprezentował nowe wizualizacje i opowiedział o tym, jaka będzie nowa, odrodzona Emilka.
Pawilon Emilia w 1992 r. Pawilon Emilia w 1992 r. SŁAWOMIR KAMIŃSKI

Pawilon Emilia

Pawilon meblowy Emilka został zbudowany w latach 60. Tadeusz Przemysław Szafer - architekt, urbanista i historyk sztuki - mówił o nim, że jest to najwybitniejsze dzieło architektury doby modernizmu w Polsce. Za projekt budynku odpowiedzialni byli  Marian Kuźniar, Czesław Wegner i Hanna Lewicka.

Budynek przez wiele lat stał przy ul. Emilii Plater 51. 

Czytaj więcej: Spacer śladami bohaterów Stanisława Barei. Czy czas podróży pociągiem, skraca czas podróży koleją?

Pawilon Emilia zniknął Pawilon Emilia zniknął Agencja Wyborcza.pl/ materiały własne

Wieżowiec zamiast pawilonu

O tym, że pawilon meblowy Emilia ma zostać rozebrany mówiło się już od 2012 roku. Wtedy firma deweloperska Griffin Real Estate kupiła spółkę Meble Emilia wraz z modernistycznym pawilonem w Warszawie. Zapowiadano, że na miejscu kultowego budynku stanie wieżowiec. 

Pomimo prób ratowania pawilonu (próbowano wpisać go na listę zabytków), w 2015 r. zapadła prawomocna decyzja, że można go rozebrać.

Czytaj więcej: Po słynnym pawilonie "Emilia" nie ma śladu. Wkrótce powstanie tu 196-metrowy wieżowiec [ZDJĘCIA]

Budynek już zniknął z ul. Emilii Plater - rozebrano go w lutym tego roku. Na szczęście nie wszystko stracone - "Emilia" zostanie przeniesiona w nowe miejsce.  

Pawilon Emilia na nowo [wizualizacje] Pawilon Emilia na nowo [wizualizacje] Fot. BBGK Architekci

Gdzie stanie Emilka?

- Jedyną metodą zachowania tej unikatowej modernistycznej architektury było jej przeniesienie w nowe miejsce - mówi Michał Krasucki, dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, pomysłodawca i koordynator projektu.


Fot. UM Warszawa

Na miejsce docelowego przeniesienia wybrano teren pomiędzy PKiN i Parkiem Świętokrzyskim, gdzie zapisy miejscowego planu zagospodarowania przewidują budowę miejskiego ogrodu zimowego.

Pawilon Emilia od nowa [wizualizacje] Pawilon Emilia od nowa [wizualizacje] Fot. BBGK Architekci

W cieniu wieżowców

Ratusz zapewnia, że pawilon odzyska w nowym miejscu swój dawny blask. Faktycznie, w latach 90. przysłoniły go wieżowce, powstające na ul. Emilii Plater. 

Pawilon Emilia od nowa Pawilon Emilia od nowa Fot. BBGK Architekci

"Odzyska blask"

Na wizualizacji, którą przedstawił urząd miasta, widać, że pawilon Emilia faktycznie zostanie wyeksponowany.


Fot. UM Warszawa

- W parku znów odzyska blask. Ma szansę stać się inspiracją do ożywienia tego trochę zapomnianego miejsca - informuje urząd miasta. 

Pawilon Emilia na nowo [wizualizacje] Pawilon Emilia na nowo [wizualizacje] Fot. BBGK Architekci

Ucieczka przed smogiem

Osoby czuwające nad projektem zapowiadają, że nowe wnętrze pawilonu Emila będzie miejscem, gdzie warszawiacy będą mogli odetchnąć od miejskiej scenerii. 


Fot. UM Warszawa

- W Emilii powstanie oranżeria, która będzie miejscem wypoczynku zimą, ale także latem - mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni.

Dodaje, że budynek będzie chronił zarówno przed zimnem, jak i smogiem.

Wernisaże, gry planszowe i joga

Urząd miasta zapowiada również, że w nowym pawilonie Emilia mieszkańcy znajdą wiele możliwości na spędzanie wolnego czasu.  

Parter budynku to otwarta przestrzeń z elewacją skierowaną na park i kawiarnią w poziomie terenu. Staną tam mobilne donice z zielenią, które latem przenoszone będą na taras przed budynkiem.


Fot. UM Warszawa

Na piętrze wśród wysokiej zieleni znajdą się ciche zaułki, w których będzie można porozmawiać, pograć w gry planszowe. Projektanci zaplanowali też przestrzenie przeznaczone pod spotkania taneczne czy wspólne uprawianie jogi.


Fot. UM Warszawa

Sercem budynku będzie trzykondygnacyjne atrium z wysokimi drzewami. Pełni ono funkcje foyer, miejsca spotkań, debat i wernisaży.


Fot. UM Warszawa

W podziemiu otacza je sekwencja wielofunkcyjnych pomieszczeń warsztatowych, które są również pełnowartościową przestrzenią muzealną. Zaplanowano tu także audytorium.

Pawilon Emilia od nowa [wizualizacje] Pawilon Emilia od nowa [wizualizacje] Fot. BBGK Architekci

Od nowa, ale ze starych elementów

Pomysłodawcy chcą, aby pawilon Emilia zachował dawnego ducha. Zachowana zostanie nie tylko idea, ale i niektóre dawne elementy. Podczas rozbiórki budynku na ul. Emilii Plater udało się ocalić m.in. falisty dach. 


Fot. UM Warszawa

- Przenoszona jest idea, myśl techniczna, ale również materia pierwotnej Emilki. Jak powiedziała jedyna żyjąca współautorka oryginalnego projektu, Hanna Lewicka, to powrót do pierwszych założeń, z jakimi projektowano ten obiekt - otwartej i dostępnej z każdej strony przestrzeni wystawienniczej.

Pawilon Emilia od nowa [wizualizacje] Pawilon Emilia od nowa [wizualizacje] Fot. BBGK Architekci

Kiedy powstanie nowa Emilka?

Urząd miasta zapowiada, że harmonogram prac przewiduje realizację projektu budowlanego do kwietnia 2018 r., a następnie projektu wykonawczego. Oznacza to, że jeszcze w 2018 r. możliwe będzie ogłoszenie przetargu na prace budowlane i rozpoczęcie robót.