To koniec obchodów Roku Rzeki Wisły. Z tej okazji na moście Świętokrzyskim rozbłysł nowy neon

Pierwszy był most Gdański, teraz pora na Świętokrzyski. To już drugi warszawski most, na którym rozbłysł neon. Byliśmy na miejscu, żeby zobaczyć, jak wygląda.
Neon na moście Świętokrzyskim Neon na moście Świętokrzyskim Fot. UM Warszawy

Rok Rzeki Wisły

Po miesiącach świętowania przyszła pora na zwieńczenie obchodów Roku Rzeki Wisły. Z tej okazji urząd miasta przygotował dla mieszkańców prezent - animowany neon na moście Świętokrzyskim. Po raz pierwszy zapalono go w piątek, dokładnie o godzinie 18:00.

Neon na moście Świętokrzyskim Neon na moście Świętokrzyskim Fot. metrowarszawa.pl

Neonowe łódeczki

Neon znajduje się na północnej części mostu Świętokrzyskiego, po lewej stronie rzeki. Jego wygląd inspirowany jest motywem popularnych łódeczek z papieru oraz logo kampanii Dzielnica Wisła. 

Neon na moście Świętokrzyskim Neon na moście Świętokrzyskim Fot. metrowarszawa.pl

Tradycyjne techniki

Autorem neonowej instalacji jest firma Hanak Reklamy Wizualne. Jest ona znana z zamiłowania do tradycyjnych metod rzemieślniczych. Nic więc dziwnego, że instalacja na moście Świętokrzyskim również została stworzona w taki sposób. Cała konstrukcja ma 17 metrów i składa się na nią sto metrów neonowych rurek.

Neon na moście Świętokrzyskim Neon na moście Świętokrzyskim Fot. metrowarszawa.pl

Huczne świętowanie nad Wisłą

Rozświetlenie nowego neonu to jednak nie wszystko. Zwieńczeniu obchodów Roku Rzeki Wisły towarzyszyły również inne wydarzenia. 

W kawiarni Powidoki w Muzeum nad Wisłą odbyły się warsztaty poświęcone projektowaniu i tworzeniu świetlnych instalacji, a tuż przed zapaleniem neonu wystąpiła grupa Miltivisul. Zespół specjalizuje się w pokazach artystycznych łączących w sobie elementy współczesnej sztuki cyrkowej, iluzji z wykorzystaniem laserów oraz najnowocześniejszych rekwizytów multimedialnych potrafiących wyświetlić w powietrzu dowolna grafikę.

Nad Wisłą można było także spotkać twórców i inicjatorów nowego neonu.