Mazowieckie jest najchętniej wybieranym przez migrujących Polaków województwem. Gdy większość województw pustoszeje, to się zaludnia. W 2016 roku przybyło 8118 mieszkańców, którzy osiedlili się w nim na stałe.
Polacy przyjeżdżają tutaj przede wszystkim z województwa lubelskiego, łódzkiego oraz podlaskiego. Najrzadziej ci z woj. dolnośląskiego, lubuskiego i opolskiego. Dlaczego tak jest? Można wyciągnąć prosty wniosek - najchętniej przyjeżdżają ci, którzy mają najbliżej.
Mimo że bilans mieszkańców w Mazowieckiem rośnie, część nadal wyjeżdża. Mazowszanie najczęściej udają się do województw: lubelskiego, łódzkiego i pomorskiego. Można podejrzewać, że w dużej mierze są to osoby, które w młodości przyjechały tutaj na studia lub do pracy, a teraz wracają w rodzinne strony.
To jednak nie wszystko. Można zauważyć również, że z wiekiem rośnie chęć przeprowadzki do mniejszej miejscowości - dotyczy to zarówno osób, które przyjechały np. do Warszawy jako 20-latkowie, jak i tych, które są rodowitymi warszawiakami.
Z Mazowsza najrzadziej wyjeżdża się na Podkarpacie oraz do województwa lubuskiego i opolskiego.
Z wyników dostarczonych przez GUS wynika również, że kobiety wyjeżdżają do innych miejscowości znacznie chętniej niż mężczyźni.
Jak widać, wyjeżdżających kobiet jest często dwa razy więcej niż mężczyzn.
Z tego poniekąd wynika także ostatni fakt - statystyczny warszawski "słoik" to młoda kobieta w wieku 25-29 lat, która przyjechała z województwa lubelskiego.
Zapytaliśmy kilka "statystycznych słoików", jak się z tym czują. Młode kobiety, które przyjechały do Warszawy z Lubelszczyzny powiedziały nam także, dlaczego wybrały właśnie Warszawę.