W centrum stolicy, w Parku Ujazdowskim, powstaje plac zabaw pobudzający zmysły. Co to znaczy? Elementy w nim użyte będą zachęcać dzieci do uruchamiania swoich zmysłów - węchu, dotyku, słuchu.
Nowy plac zabaw powstanie w miejscu istniejącego. Podzielony będzie na pięć stref z urządzeniami dostosowanymi do wieku dzieci. Na placu wybudowana zostanie sieć tuneli, górek i mostków. Teren wyposażony zostanie w ścieżkę sensoryczną oraz różne budowle, np. altankę z dachem ze strzechy, tematyczny domek z kuźnią, piecem kaflowym, kowadłem i paleniskiem czy łódkę. Opiekunowie najmłodszych dzieci będą mogli korzystać z huśtawki na której jednocześnie buja się dorosły i dziecko. W strefie zabaw z piaskiem nad piaskownicami zamontowane będą zacieniacze.
Starszym dzieciom oddane do użytku zostaną tunele, także napowietrzne i siatkowe, odwrócone i prowadzące do wnętrza ziemi linarium, trampolinę, ścianki wspinaczkowe i zjeżdżalnie. Do tego wieże i mostki.
Plac zabaw zaprojektowany został tak, by mogły z niego korzystać także dzieci niepełnosprawne. Zabawki będą miały odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne przyjazne dzieciom z ograniczoną mobilnością czy dostosowane kolory dla dzieci z wadami wzroku.
Wyposażenie placu, w dominujących kolorach roślinności, w dużej części wykonane będzie z naturalnych materiałów: drewna, wikliny, granitu, kamieni polnych. Plac będzie miał bezpieczną nawierzchnie, a wokół niego zaaranżowana zostanie zieleń, posadzone zostaną m.in. powojniki, winobluszcze i tawulce. Rośliny objęte zostaną funkcjonującym w parku automatycznym nawadnianiem.
Plac zabaw mieści się w parku założonym przez słynnego XIX wiecznego ogrodnika Franciszka Szaniora. Ogrodnik założył nie tylko park Ujazdowski, ale i Skaryszewski oraz przekształcił Ogród Saski i Ogród Krasińskich. Zaprojektował również tereny zielone toru wyścigów konnych na Służewcu.
W tej chwili trwa demontaż urządzeń. Nowy plac zabaw powstanie w pół roku. - Planujemy oddać go dzieciom w październiku - zapowiada Zarząd Oczyszczania Miasta. Plac zaprojektowany został przez firmę Grima, a koszt jego budowy wyniesie 3,6 mln zł.