Do Warszawy dotarła największa na świecie wystawa kosmiczna! A na niej oryginalna kapsuła Apollo i kamienie księżycowe!

Wystawa "Gateway to space" składa się ze 100 kosmicznych eksponatów i przyjechała do stolicy z US Space Rocket Center i NASA Visitor Center. W Soho Factory, przy Mińskiej 65 w Warszawie można obejrzeć autentyczne, kolosalnych rozmiarów maszyny, które wykorzystywano do misji w przestrzeń galaktyczną przez USA i Związek Radziecki. Specjalnie dla Was wybraliśmy kilka z nich. Zobaczcie!
Skafander Gagarina, wystawa: Skafander Gagarina, wystawa: "Gateway To Space" Simone Di Luca Photography

Skafander Gagarina

Wystawa to jedna z niewielu, o ile nie jedyna w życiu możliwość sfotografowania się w kombinezonie astronauty. I to nie byle jakiego. Bo samego Jurija Gagarina, pierwszego człowieka w przestrzeni kosmicznej. W 1961 roku Rosjanin brał udział w misji kosmicznej "Wostok 112" w statku kosmicznym po orbicie satelitarnej Ziemi, dokonując jednokrotnego (niepełnego) okrążenia w ciągu 1 godziny 48 minut.

Strój Dartha Vadera, wystawa: Strój Dartha Vadera, wystawa: "Gateway To Space" Simone Di Luca Photography

Strój Dartha Vadera

Ekspozycja to także gratka dla fanów "Gwiezdnych Wojen". Spotkanie oko w oko - na szczęście tylko - z kostiumem Dartha Vadera.

Kapsuła doświadczalna, wystawa: Kapsuła doświadczalna, wystawa: "Gateway To Space" Simone Di Luca Photography

Kosmiczna kapsuła doświadczalna

Część powierzchni wystawienniczej zaaranżowana jest pod Space Camp. Wśród ponad 100 kosmicznych eksponatów zobaczyć można m.in. międzynarodową stację kosmiczną ISS, rakietę Sojuz o długości 46 metrów, promy kosmiczne jak Wostok czy Woschod, dwutonowy silnik rakietowy Sputnik 1, łaziki kosmiczny (Lunar Rover, który uczestniczył w misji Apollo), oryginalne skafandry kosmonautów.

Wystawa: Wystawa: "Gateway To Space" materiały prasowe

Kapsuła Juliusza Verne

Już w XIX wieku słynny pisarz Juliusz Verne przewidział wynalezienie kapsuły mogącej przewozić ludzi w Kosmos.  Podróż w galaktykę opisuje m.in. w powieści z "Ziemi na Księżyc". Pisarz zaproponował, aby statek kosmiczny wrócił na Ziemię poprzez wodowanie, czyli w taki sposób w jaki kończyły 100 lat później misje statki kosmiczne Mercury i Apollo.

Wystawa: Wystawa: "Gateway To Space" materiały prasowe

Prom kosmiczny

Część powierzchni wystawienniczej zaaranżowana została na wzór Space Camp. Na wystawie zobaczymy m.in. autentyczne kokpity i elementy maszyn kosmicznych. Pokazuje także techniczne i naukowe aspekty podróży w kosmos, skupiając się na historii misji kosmicznych i ich związku z człowiekiem.

Wystawa: Wystawa: "Gateway To Space" materiały prasowe

Sonda Mariner

Na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku w Kosmos wysłanych zostało 10 sond Mariner. Dokonały one nie tylko pierwszych udanych przelotów obok najbliższych Ziemi planet, ale i wykonały pierwsze fotografie z bliska powierzchni Marsa i Merkurego.

Wystawa: Wystawa: "Gateway To Space" materiały prasowe

Kamień księżycowy

Wystawa to także okazja, aby dotknąć kamienia księżycowego i asteroid. Do tej pory ekspozycję widziało już ponad 3 miliony osób. Eksponaty wystawiane były już w wielu miastach w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz w Afryce Południowej.

Moduł Główny Promu Kosmicznego MIR Moduł Główny Promu Kosmicznego MIR materiały prasowe

Moduł główny promu kosmicznego MIR

Na wystawie zobaczymy również oryginalny moduł pochodzący z pierwszej stacji kosmicznej.

Wystawa: Wystawa: "Gateway To Space" materiały prasowe

Moduł średni MIRa

A to średni moduł największej stacji orbitalnej. Powstała z myślą o programie Interkosmos. W swojej 15 letniej karierze okrążyła Ziemię 86 325 razy.


Wystawa: Wystawa: "Gateway To Space" materiały prasowe

Rakieta Saturn V

Natomiast rakieta Saturn V wykorzystywana była w programach lotów kosmicznych Apollo i Skylab. Pierwszy bezzałogowy start odbył się w 1967 roku, a rok później - załogowy.

Trenażer przeciążeń Trenażer przeciążeń materiały prasowe

Trenażer przeciążeń

Wszystkie elementy wystawy można dotknąć i obejrzeć, a także do większości z nich wejść do środka. Oprócz eksponatów możemy przekonać się także, jak hoduje się warzywa wewnątrz stacji kosmicznej, jak korzystać z toalety, skąd w Kosmosie wziął się automat do Coca-Coli.

Symulatory lotu, wystawa: Symulatory lotu, wystawa: "Gateway To Space" Simone Di Luca Photography

Symulatory lotu

Natomiast kilkanaście symulatorów pozwoli widzom, m.in. odbyć lot na Księżyc, poczuć stan nieważkości i pomajsterkować przy stacji kosmicznej.

Gateway to space web presentation from eduardo on Vimeo.

Wystawa "Gateway to Space" czynna jest od 19 listopada 2016 do 19 lutego 2017, w Soho Factory (ul. Mińska 65).

Więcej o: