Na wystawie będzie można zobaczyć obrazy, które powstały w ciągu ostatnich blisko stu czterdziestu lat. Są zapisem tego, jak fotografia zmieniała się na przestrzeni dekad. Tym razem najstarszym dziełem będzie portret przedstawiający syna Konrada Brandla wykonany w 1879 roku podczas słynnej sesji nagrodzonej medalem na wystawie Royal Photographic Society w Londynie. Brandel był pierwszym polskim fotografem, który otrzymał to wyróżnienie.
* Zdjęcie: Konrad Brandel, Bez tytułu (studium do "Portretu śmiejącego się chłopca"), 1879
Nie zabraknie przedwojennych artystów, takich jak Jan Bułhak, Zofia Chomętowska oraz Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy). Z cenionego przez kolekcjonerów dorobku Witkacego będzie można zobaczyć jedno z najsłynniejszych jego zdjęć "Potwór z Düsseldorfu". Powstało ono we współpracy z Władysławem Janem Grabskim w 1932 roku i przedstawia mistrza w scenie improwizowanej z Janiną Turowską.
* Zdjęcie: Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy) / Władysław Jan Grabski, "Potwór z Düsseldorfu", 1932
Z końca lat 30. pochodzi portret Edwarda Hartwiga wykonany przez żonę Helenę w Lublinie. Jego uzupełnieniem będzie autoportret artysty z przełomu lat 50. i 60. - fotomontaż z wykorzystaniem sceny z modelkami.
* Zdjęcie: Edward Hartwig, "Zimowy dzień", 1937
Lewczyński to polski artysta fotograf, w latach 1957 - 1960 wspólnie ze Zdzisławem Beksińskim i Bronisławem Schlabsem tworzył nieformalną grupę fotograficzną. Natomiast badania nad historią fotografii zawarł w Antologii fotografii polskiej 1839-1989. Było to tego typu pierwsze w Polsce wydawnictwo.
* Zdjęcie: Jerzy Lewczyński, "Wesołych świąt... ale dla kogo?", 1960
Marek Piasecki znany jest przede wszystkim jako twórca grafik na papierze światłoczułym (głównie heliografii) oraz fotografii lalek w charakterystycznych trójwymiarowych oprawach.
* Zdjęcie: Marek Piasecki, Bez tytułu, 1959
Pierwszy raz po długiej przerwie podczas projektu Fotografia Kolekcjonerska zostaną zaprezentowane prace Witolda Romera, w tym jedna wykonana w 1933 roku w wynalezionej przez niego technice - izohelii.
* Zdjęcie: Witold Romer, Bez tytułu, 1933
Zbigniew Andrzej Dłubak to polski teoretyk sztuki, malarz i fotograf, członek grupy Permafo. Więzień Auschwitz i Mauthausen. Pierwszą wystawę zorganizował na pryczy w baraku obozowym.
* Zbigniew Dłubak, Z cyklu "Gestykulacje", 1970-1978
Nurt konceptualny będą reprezentować prace Natalii LL, w tym z serii ?Sztuczna fotografia? z 1976 roku, Zygmunta Rytki, Jolanty Marcolli i Jana Berdyszaka.
* Zdjęcie: Zygmunt Rytka, "Obok sztuki", 1986
Przemiany zachodzące we współczesnym świecie znajdą swoje odzwierciedlenie w pracach dokumentalistów różnych pokoleń. Chris Niedenthal zabierze nas w czasy PRL-u, w pracach Wojciecha Wilczyka z cyklu "Życie po życiu" i Michała Szlagi ze Stoczni Gdańskiej zobaczymy natomiast polską rzeczywistość po 1989 roku. Innym rodzajem dokumentu będzie zapis akcji artystycznej Pawła Althamera ?UFO?, polegającej na budowie statku kosmicznego w Toporowie w 2004 roku.
* Zdjęcie: Wojciech Wilczyk, "Afterlife (DK 442), 2012" z cyklu "Afterlife", 2012/2016
Najmłodsze pokolenie nagradzanych twórców reprezentować będą m.in. Weronika Gęsicka, Marta Zgierska i Patrycja Orzechowska.
* Zdjęcie: Weronika Gęsicka, "Bez tytułu #1" z cyklu "Ślady", 2015/2016