Dramat o grupie młodych lewicujących Polaków z wojną w tle. Rzecz dzieje się w stolicy pod terrorem okupanta. Młodzi ludzie stawiani są przed wyborami tragicznymi w skutkach. W obsadzie, jak to u Wajdy, plejada gwiazd: Tadeusz Łomnicki, Zbigniew Cybulski, Roman Polański.
Ostatnie godziny Powstania Warszawskiego. Oddział żołnierzy Armii Krajowej kanałami usiłuje przedostać się do walczącego jeszcze Śródmieścia. Klaustrofobiczna przestrzeń i ogrom tragedii. Film doceniono w Cannes: zdobył Srebrną Palmę, na równi z "Siódmą pieczęcią" Ingmara Bergmana.
Tadeusz Łomnicki (Bazyli) i Krystyna Stypułkowska (Pelagia) oraz Warszawa lat 60. ze wszystkimi jej urokami w kameralnym filmie przez samego Wajdę określanym mianem jednego z najmniej politycznych filmów, jakie zrealizował. No i rzecz jasna muzyka Krzysztofa Komedy w tle. Przez Martina Scorsese film został uznany za jedno z arcydzieł polskiej kinematografii.
Ekranizacja powieści Kazimierza Brandysa. Bombardowana Warszawa i getto warszawskie, w którym główny bohater pracuje jako grabarz. Ucieka stąd po śmierci matki. Kiedy chce wrócić - getta już nie ma.
Ironiczna komedia z młodziutką Małgorzatą Braunek w ikonicznych ogromnych okularach. Silne kobiety i Warszawa przełomu lat '60 i '70. Autor scenariusza: Janusz Głowacki.
Studentka szkoły filmowej robi film dyplomowy o przodowniku pracy, który uczestniczył w odbudowie Warszawy. Klasyk epoki kina moralnego niepokoju. Głośny, ówcześnie kontrowersyjny debiut aktorski Krystyny Jandy w roli Agnieszki.