Odszedł Andrzej Wajda. Przypominamy filmy Mistrza z Warszawą w tle

Ogromna strata dla polskiej kultury: nie żyje Andrzej Wajda. Przypominamy te filmy mistrza polskiej kinematografii, w których Warszawa odgrywała ważną rolę.
Pokolenie Pokolenie Źródło: fototeka.fn.org.pl (autor: Golc Ryszard)

Pokolenie (1954)

Dramat o grupie młodych lewicujących Polaków z wojną w tle. Rzecz dzieje się w stolicy pod terrorem okupanta. Młodzi ludzie stawiani są przed wyborami tragicznymi w skutkach. W obsadzie, jak to u Wajdy, plejada gwiazd: Tadeusz Łomnicki, Zbigniew Cybulski, Roman Polański.

Kanał Kanał Źródło: fototeka.fn.org.pl (autor: Andrzej Gronau)

Kanał (1956)

Ostatnie godziny Powstania Warszawskiego. Oddział żołnierzy Armii Krajowej kanałami usiłuje przedostać się do walczącego jeszcze Śródmieścia. Klaustrofobiczna przestrzeń i ogrom tragedii. Film doceniono w Cannes: zdobył Srebrną Palmę, na równi z "Siódmą pieczęcią" Ingmara Bergmana.

Niewinni Czarodzieje Niewinni Czarodzieje Źrodło: http://fototeka.fn.org.pl/ (Autor: Wiesław Zdort)

Niewinni Czarodzieje (1960)

Tadeusz Łomnicki (Bazyli) i Krystyna Stypułkowska (Pelagia) oraz Warszawa lat 60. ze wszystkimi jej urokami w kameralnym filmie przez samego Wajdę określanym mianem jednego z najmniej politycznych filmów, jakie zrealizował. No i rzecz jasna muzyka Krzysztofa Komedy w tle. Przez Martina Scorsese film został uznany za jedno z arcydzieł polskiej kinematografii.

Samson Samson Źródło: http://fototeka.fn.org.pl/ (autor: Jerzy Troszczyński)

Samson (1961)

Ekranizacja powieści Kazimierza Brandysa. Bombardowana Warszawa i getto warszawskie, w którym główny bohater pracuje jako grabarz. Ucieka stąd po śmierci matki. Kiedy chce wrócić - getta już nie ma.

Polowanie na muchy Polowanie na muchy Źrodło: http://fototeka.fn.org.pl/ (autor: Jerzy Troszczyński)

Polowanie na muchy

Ironiczna komedia z młodziutką Małgorzatą Braunek w ikonicznych ogromnych okularach. Silne kobiety i Warszawa przełomu lat '60 i '70. Autor scenariusza: Janusz Głowacki.

Człowiek z marmuru Człowiek z marmuru Źródło: fototeka.fn.org.pl (autor: Renata Pajchel)

Człowiek z marmuru (1977)

Studentka szkoły filmowej robi film dyplomowy o przodowniku pracy, który uczestniczył w odbudowie Warszawy. Klasyk epoki kina moralnego niepokoju. Głośny, ówcześnie kontrowersyjny debiut aktorski Krystyny Jandy w roli Agnieszki.

Więcej o: