Masz jeszcze dwa dni, żeby zagłosować. Oto projekty, na które warto! [BUDŻET PARTYCYPACYJNY]

Jeszcze tylko do 26 czerwca można głosować na swój ulubiony projekt w ramach budżetu partycypacyjnego. Projektów jest naprawdę sporo, więc postanowiliśmy ułatwić Wam wybór - z każdej dzielnicy wybraliśmy pięć najciekawszych i najbardziej potrzebnych naszym zdaniem projektów. Jeśli któryś z nich was porwie, koniecznie głosujcie!
Budżet Partycypacyjny Warszawa Budżet Partycypacyjny Warszawa Bartosz Bobkowski/ Agencja Wyborcza.pl

Bemowo

1. Naucz się naprawiać rower - bezpłatne warsztaty

Fajny projekt i naprawdę przydatny. "Projekt to cykl zajęć naprawy rowerów, które będą się odbywać co dwa tygodnie wiosną, latem i jesienią. Warsztaty pozwolą uczestnikom zaoszczędzić czas i pieniądze. Poziom trudności będzie dostosowany do potrzeb chętnych" - czytamy na stronie projektu. Całkowity koszt projektu to 9.999 zł.

2. Czytelnia wśród kwiatów

Celem pomysłodawców projektu jest stworzenie przyjaznego skwerku ze stoiskami kwiatowymi i biblioteką plenerową w rejonie skrzyżowania Powstańców Śląskich / Wrocławska - placyk przy skateparku. "Drobna reorganizacja przestrzeni umożliwi utworzenie miejsca odpoczynku i spotkań mieszkańców" - piszą na stronie autorzy projektu.

Bezpośrednio przy skrzyżowaniu znajduje się niewielki placyk, na którym ustawiono ławki i donice z drzewami, jednak zdaniem pomysłodawców projektu obecnie nikt z niego nie korzysta, przestrzeń nie zachęca do zatrzymania się. "Zaniedbaną i niewykorzystywaną przestrzeń należy przywrócić mieszkańcom - zwłaszcza, że znajduje się w ruchliwym, często odwiedzanym punkcie" - piszą. Całkowity koszt projektu to zaledwie 1 687,00 zł.

3. Relaks na hamaku w bemowskich parkach

Autorzy projektu ubiegają się o zakup i montaż 8 hamaków - sugerują, aby cztery zawisły w Parku Górczewska, a pozostałem cztery na Forcie Bema (w okolicach Cafe Jurta). Hamaki miałyby być użytkowane w sezonie letnim oraz demontowane na noc przez ochronę zatrudnioną przez dzielnicę. Całkowity koszt projektu to 15 tys. zł. Głosować możecie TUTAJ.

4. Poznaj Bemowo z przewodnikiem

"Bemowo kryje tajemnice. Wspólnie z wykwalifikowanymi przewodnikami oraz świadkami historii mieszkańcy poznają najciekawsze i nieodkryte miejsca Bemowa. Podczas spacerów i wycieczki rowerowej śladami dawnych Jelonek i Górc, budowy osiedli z wielkiej płyty, zabytków militarnych czy Lotniska uczestnicy odkryją na nowo dzielnicę. Wycieczkom towarzyszyć będą gry i konkursy z nagrodami" - tak o projekcie piszą jego pomysłodawcy. Chcecie lepiej poznać swoją dzielnicę? Głosujcie.

5. Darmowe zajęcia dla mieszkańców

Z czego? Z basenu, biegania, wiedzy komputerowej, dietetyki, dla rodzin z dziećmi. Dość ogólnie, ale zawsze fajnie mieć możliwość nauczenia się czegoś nowego zupełnie za darmo. Głosujcie TUTAJ.

Budżet Partycypacyjny Warszawa Budżet Partycypacyjny Warszawa Dariusz Borowicz/ Agencja Wyborcza.pl

Białołęka

1. Kontenery na śmieci - dbamy o czysty las - kontynuacja

Realizacja projektu umożliwi mieszkańcom bezpłatne pozbywanie się kłopotliwych śmieci. Projekt zakłada również szeroką akcję informacyjną mającą na celu przeciwdziałanie zanieczyszczeniu okolicznych lasów. Jest to kontynuacja projektu licznie popartego w roku ubiegłym, będącego w trakcie realizacji w roku 2015. TUTAJ możecie głosować.

2. Dom Kultury w Choszczówce

Projekt zakłada stworzenie Domu Kultury w Choszczówce dostępnego dla wszystkich mieszkańców. Głosować można TUTAJ.

3. Magiczna Toaleta.

Toalet publicznych wciąż niewiele. Projekt zakłada więc zakup i montaż prefabrykowanej, automatycznej 2-kabinowej toalety publicznej na terenie Parku Magiczna. Doprowadzenie potrzebnych przyłączy wodno-kanalizacyjnych oraz elektroenergetycznych, wykonanie pomiarów, prób i sprawdzeń. Na projekt możecie głosować TUTAJ.

4. SCENARiUSZ czyli poRUSZenie na mobilnej SCENIE

Czyli - scena plenerowa z nagłośnieniem i oświetleniem o powierzchni ok 6 x 8 m, która zdaniem autorów projektu pozwoli na urozmaicenie oferty kulturalnej powstającej fili Białołęckiego Ośrodka Kultury. Na scenie będą mogły odbywać się wydarzenia kulturalne i artystyczne przeznaczone dla mieszkańców Zielonej Białołęki. Impreza inaugurującą projekt będzie piknik historyczny "Czasowstrzymywacz". Głosować można TUTAJ.

5. DISC GOLF BIAŁOŁĘKA - pierwsze publiczne pole disc golfowe w Warszawie

Projekt zakłada utworzenie pierwszego w Warszawie publicznego pola do gry w disc golf. Disc golf to sport polegający na rzucaniu latającym dyskiem do celu. Można powiedzieć, że jest to niskobudżetowa wersja golfa - przyjemny spacer połączony z elementami sportowej rywalizacji. Planowany obiekt to niewielka zmiana przestrzeni niosąca dużą zmianę społeczną. Głosować można TUTAJ.

Budżet partycypacyjny Warszawa Budżet partycypacyjny Warszawa facebook.com/ Skwer Integrator

Bielany

Spodobało ci się? Polub nas

1. Skwer Integrator

Projekt "Skwer miejski Integrator", jak czytamy na stronie projektu, zakłada stworzenie przyjaznej i jakościowej przestrzeni publicznej służącej integracji mieszkańców. Zielony skwer ulokowany w samym sercu Bielan byłby naturalnym miejscem spotkań, otwartym dla wszystkich. Podstawą projektu ma być niestandardowa, wysokiej jakości mała architektura (wygodne, drewniane ławy do wypoczynku, kolorowe siedziska) oraz kaskada wodna do swobodnego korzystania w letnie dni. 740 tysięcy ma kosztować miejski placyk ulokowany obok poczty w alei Zjednoczenia.

Budżet partycypacyjny WarszawaSkwer Integrator/ Facebook.com

Na projekt "Skwer Integrator" możecie zagłosować TUTAJ.

2. Zestaw boisk do minigolfa

Mieszkańcy Bielan wpadli również na pomysł stworzenia 18 stanowisk do gry w mini golfa na ogólnodostępnym terenie ul. Maczka pomiędzy Al. Armii Ludowej a ul. Rudnickiego. Teren ma być z założenia ogólnodostępny całodobowo, dostępny ma być również osprzęt - kijki, piłki, przeszkody, które będzie można wypożyczyć na placu zabaw przy Kochanowskiego 22. Całkowity koszt projektu szacowany jest na 363 258,00 zł.

Na projekt można głosować TUTAJ.

3. Kino B

Kino miałoby powstać w Bibliotece Publicznej im. Stanisława Staszica. Projekt ma być realizowany z myślą o edukacji filmowej widzów, począwszy od najmłodszego odbiorcy. Ambitne, niekomercyjne kino, spotkania z gośćmi (krytykami filmowymi, filmoznawcami, reżyserami, aktorami, scenarzystami, itd.) przy kawie i ciastku, multimedialne prelekcje, dyskusje i warsztaty. Raz w tygodniu, przez cały rok, pokazy dla dzieci i dorosłych. Bardzo nam się podoba ten projekt. Zwłaszcza za 27,5 tys. zł.

Na projekt można głosować TUTAJ.

4. Modernizacja boiska do piłki nożnej

Społeczność Bielan pragnie również, i nic dziwnego, zmodernizować boisko przy ulicy Perzyńskiego 10. Realizacja projektu została wyceniona na 600 tys. zł. Głównym celem projektu jest zwiększenie dostępności dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych do nowoczesnej infrastruktury sportowej, tym samym zagospodarowanie prozdrowotne ich czasu wolnego. Ponadto istotna jest poprawa warunków odbywania przez młodzież szkolną zajęć z wychowania fizycznego. Przedsięwzięcie polegać będzie na modernizacji istniejącego boiska szkolnego do piłki nożnej z nawierzchnią asfaltową. Przy zachowaniu dotychczasowego przeznaczenia zmianie ulega powierzchnia i nawierzchnia boiska.

Na projekt można głosować TUTAJ.

5. Dwie ławki z oparciem

Praktycznie, potrzebne, niedrogie. Czemu nie? Projekt zakłada zakup i zamontowanie dwóch ławek wzdłuż chodnika prowadzącego od ulicy Dantego budynek nr 7 do bazaru Wolumen i stacji metra Wawrzyszew (między budynkiem przedszkola nr a ulicą Kasprowicza). Jak czytamy na stronie projektu, będzie to miejsce odpoczynku dla osób starszych, spacerowiczów, matek z dziećmi, osób wracających z zakupami.

Na projekt można głosować TUTAJ.

Budżet Partycypacyjny Warszawa Budżet Partycypacyjny Warszawa Adam Stępień/ Agencja Wyborcza.pl

Mokotów

1. Równe chodniki, bezpieczne przejścia dla pieszych i pasy rowerowe na Służewie i Służewcu

Ciekawy, obszerny projekt biorący pod uwagę kilka istotnych elementów. Ewidentnie na Służewie i Służewcu chodniki są w złym stanie technicznym, a przejścia dla pieszych są dość niebezpieczne. "W kilku ważnych miejscach wcale nie ma przejść dla pieszych. Rowerzyści nie mają dla siebie miejsca na bardzo szerokich jezdniach. Ten projekt zawiera wszystkie najważniejsze zmiany, które potrzebują piesi i rowerzyści" - czytamy na stronie projektu. Całkowity koszt projektu to 474 450,00 zł.

2. Podniesienie walorów rekreacyjnych i estetycznych skweru przy ul. Pieńkowskiego

"Od czasu powstania okolicznych bloków w 1972 r. nigdy nie remontowano, ani nie odnawiano tej części Służewca. Modernizacja wnętrza osiedlowego ma na celu stworzenie przyjaznej i miłej oku przestrzeni publicznej. Dzięki temu okolica będzie ładniejsza i ponad 2,5 tyś mieszkającym tu ludziom stworzy lepszy klimat do życia, pracy i odpoczynku" - czytamy na stronie projektu. Całkowity koszt realizacji jest szacowany na 6, 6 tys. zł.

3. Akademia Umysłu

Nauka twórczego myślenia dla dzieci jest zawsze potrzebna, tym bardziej że tego typu podejście na nauczania w szkołach to wciąż rzadkość. "Projekt zakłada bezpłatne zajęcia, na których dzieci i młodzież będą ćwiczyć techniki szybkiego czytania, logiczne i twórcze myślenie. Uczestnictwo w warsztatach łączących zabawę i naukę, pozwoli uczestnikom na rozwijanie zainteresowań przy pełnym zaangażowaniu i wykorzystaniu własnych zdolności i możliwości" - czytamy na stronie. Całkowity koszt projektu to 10 800,00 zł. A głosować można TUTAJ.

4. Zapobieganie bezdomności zwierząt w mieście

Bardzo interesującym projektem jest ten mający na celu zapobieganie bezdomności zwierząt poprzez sterylizacje kotów i psów w okresie wzmożonej prokreacji, czyli na wiosnę i jesienią kontynuowane w następnych latach.

"Co roku są wydawane tysiące złotych na zapobieganie bezdomności zwierząt w mieście. Niestety okres dostępności tych pieniędzy dla opiekunów mija się czasowo z okresem płodności zwierząt. Pieniądze albo przychodzą za późno (wiosna), kiedy już wiele kotek jest zapłodnionych lub już urodziło, albo są dostępne za krótko (jesienią). W ten sposób zaprzepaszczane są praca opiekunów i pieniądze wydawane przez dzielnice, gdyż populacja bezdomnych zwierząt znowu rośnie" - uzasadniają swój pomysł autorzy projektu.

Budżet partycypacyjny WarszawaKarolina Falkiewicz/ Agencja Gazeta

Jeżeli projekt wygra, każdy opiekun będzie mógł się zgłosić telefonicznie i umówić zwierzę na zabieg. "Nie ma żadnych ograniczeń dla opiekunów w ramach sumy uzyskanej na zabiegi z budżetu" - informują pomysłodawcy projektu. Koty wolno żyjące będą przetrzymywane po operacji 2-7 dni, a po tym czasie wypuszczane w dotychczasowe miejsce bytowania. Na projekt można głosować TUTAJ.

5. Plac zabaw dla psów.

Brzmi absurdalnie? Wcale nie. Jesteśmy zdecydowanie za aktywnym wypoczynkiem dla psów, a przy okazji - ich właścicieli. Przy takich przeszkodach również trzeba się trochę nabiegać.

Budżet Partycypacyjny WarszawaGrażyna Jaworska/ Agencja Gazeta

Obiekt ma być położony w pobliżu Potoku Służewskiego, Służewskiego Domu Kultury, na terenie bezpośrednio graniczącym z osiedlem "Służew nad Dolinką". "Na ogrodzonym terenie o pow. 750 m2 projektowanych jest 6 urządzeń rekreacyjnych dla psów. Będą też ustawione 2 kosze śmietnikowe przeznaczone na odchody" - czytamy na stronie projektu.

Budżet partycypacyjny Warszawa Budżet partycypacyjny Warszawa Fot. Franciszek Mazur/ Agencja Wyborcza.pl

Ochota

1. Bezpłatne kajaki na Szczęśliwicach

Lubicie kajaki? No to na pewno zainteresuje was projekt bezpłatnej wypożyczalni kajaków na Ochocie. Ma być czynna od 1 czerwca do 31 sierpnia (pn-pt po 4 godz., w soboty i święta po 8 godz. dziennie). Projekt przewiduje zakup pomostu pływającego, kajaków z osprzętem i sprzętem ratunkowym. Lokalizacja - Park Szczęsliwicki przy ul. Usypiskowej. Głosować można TUTAJ.

2. Skatepark Młodzieżowej Rady Dzielnicy Ochota w okolicach Skry

Skateparki robią się coraz bardziej popularne w Warszawie. Jednocześnie jest ich wciąż bardzo niewiele. "Naszym pomysłem jest uzupełnienie infrastruktury w Warszawie, w postaci wybudowania takich obiektów. Nasza motywacja wynikała głównie z postulatów młodzieży i mieszkańców Ochoty jeżdżących na sprzęcie skatereskim. W chwili obecnej mieszkańcy uprawiają ten sport w miejscach niebezpiecznych" - czytamy na stronie projektu. Czy takie uzasadnienie do was przemawia? Jeśli tak, głosujcie.

3. Zakup podestów do zmontowania sceny oraz krzeseł dla widowni do występów edukacyjnych i kulturalnych na potrzeby szkoły i społeczności lokalnej

"Nasz projekt "Ochota na scenę!" pozwoli uczniom, rodzinom i dorosłym aktywnie uczestniczyć w tworzeniu imprez kulturalnych, a także rozbudzi ich potrzeby integracji ze społecznością lokalną i pobudzi do czynnego udziału w kulturze" - piszą na stronie projektu jego autorzy. Fajne? Głosujcie.

4. Trasa rowerowa na Polu Mokotowskim - z Banacha na Służewiec

Projekt zakłada wyznaczenie wygodnej trasy rowerowej łączącej ul. Banacha z drogą rowerową wzdłuż A. Boboli z wykorzystaniem istniejących alejek i/lub budową nowych.

Zdaniem autorów projektu to jedno z ważniejszych i najbardziej uczęszczanych połączeń rowerowych w stolicy. Korekta jego przebiegu zapewni lepsze warunki pieszym, rolkarzom i spacerowiczom. Głosować możecie TUTAJ.

5. Na golfa z Ochotą - Budowa Akademii Golfa

Ciekawy projekt i wykorzystujący jednocześnie istniejącą infrastrukturę. Projekt zakłada zagospodarowanie posezonowe lodowiska przy Rokosowskiej poprzez zwiększenie funkcji obiektu o Akademię Golfa. "W skład działań wchodzi zaprojektowanie i wyposażenie obiektu w sprzęt do nauki i treningu golfa. Celem jest umożliwienie mieszkańcom w każdym wieku dostępu do nauki i gry w golfa jako nowej dyscypliny olimpijskiej, obecnej na igrzyskach w 2016" - piszą na stronie autorzy projektu. TUTAJ możecie na niego zagłosować.

Budżet Partycypacyjny Warszawa Budżet Partycypacyjny Warszawa Tymon Markowski/ Agencja Wyborcza.pl

Praga Południe

1. Siłownia plenerowa na Gocławiu Iskrze i dwie latarnie

Warszawiacy coraz chętniej chcą spędzać czas aktywnie. Więc postawienie siłowni plenerowej wydaje się być idealnym pomysłem. Siłownia miałaby stanąć przy ul. Kumanieckiego i Brygady Pościgowej. Głosować można TUTAJ.

2. Wycieczki kulturalno-historyczne (Poznaj Grochów Centrum)

Projekt przewiduje dwie wycieczki z przewodnikiem, których celem jest prezentacja ciekawych miejsc jak dawne osiedle dla bezrobotnych przy ul. Podskarbińskiej, kompleks Klubu Sportowego ?Orzeł? oraz budynek zabytkowej piekarni Teodora Reicherta. Dla wygody uczestników przewidziane są dwie edycje wycieczek oraz opracowanie ogólnodostępnego spacerownika do indywidulanego wykorzystania w dowolnym terminie. Głosować możecie TUTAJ.

3. Minigolf na Gocławiu

Projekt zakłada stworzenie kompleksu rekreacyjnego do gry w minigolfa na tarasie Klubu Kultury Seniora przy ul. Pawlikowskiego 2. Powstanie minigolfa poszerzyłoby zdaniem autorów projektu ofertę rekreacyjną dla dzieci, młodzieży, rodzin i osób starszych. Z kompleksu będą mogli korzystać przede wszystkim okoliczni mieszkańcy, jak również osoby zamieszkujące pozostałe dzielnice Warszawy. Głosujcie TUTAJ.

4. Ukwiecona Saska

"Ulica Saska w okolicach przystanku Saska oraz za wiaduktem wiodącym na Gocław jest smutna i szara. Trawniki do niej przylegające są przesuszone i brzydkie. Projekt ma na celu stworzenie zamiast nich łąki kwietnej, która jest o wiele atrakcyjniejsza wizualnie, ale też tańsza w utrzymaniu" - piszą na stronie autorzy projektu. Głosujcie TUTAJ.

5. Siłownia plenerowa

"Głównym celem powstania siłowni jest umożliwienie podnoszenia jakości życia społeczności lokalnej poprzez udostępnienie urządzeń i sprzętu wraz z zagospodarowaniem przestrzeni publicznej poprzez promocję i organizację aktywnego trybu życia. Siłownia zewnętrzna nie tylko umożliwi aktywność fizyczną, ale także stworzy okazję do nawiązywania nowych znajomości i wspólnego spędzania wolnego czasu" - czyli kolejna siłownia na Pradze Południe, tym razem w okolicach skrzyżowania ulic: Bracławskiej, Cyrklowej, Kwarcianej. Głosujcie!

Budżet Partycypacyjny Warszawa Budżet Partycypacyjny Warszawa Adam Stępień/ Agencja Wyborcza.pl

Praga Północ

1. Nowa Zieleń dla Nowej Pragi

Celem projektu jest odbudowa miejskiej roślinności na szczególnie ubogich w zieleń, zaniedbanych trawnikach Nowej Pragi poprzez stworzenie tam kolorowych, dekoracyjnych klombów. Projekt zakłada posadzenie wieloletnich, odpornych na trudne warunki roślin, ogrodzenie samotnych drzew oraz postawienie donic z kwiatami, które przez wiele lat będą cieszyć oko mieszkańców i mieszkanek naszej dzielnicy. Głosować możecie TUTAJ.

2. "Psiskwer" urządzenie 2 skwerów dla psów

Projekt zakłada stworzenie terenu zielonego o powierzchni 600 m2, ogrodzonego żywopłotem, wyposażonego w psią stację, kosz na odchody, ławkę, kosz na śmieci z popielniczką. Oświetlony centralnie, ogólnodostępny całodobowo dla psów i ich opiekunów. Sprzątany i utrzymywany przez służby miejskie. Głosujcie TUTAJ.

3. Stacja Praga

Projekt zakłada zagospodarowanie zdegradowanych terenów części Parku Praskiego znajdujących się przy ul. Ratuszowa 6 oraz postawienie toalety publicznej wraz z pomieszczeniem dla kobiet w ciąży i matek karmiących. Głosować można TUTAJ.

4. Praskie Centrum Sąsiedzkie

Projekt zakłada stworzenie w nieużytkowanym lokalu komunalnym w kamienicy na ul. Łochowskiej 31 Praskiego Centrum Sąsiedzkiego, w szczególności dla mieszkańców Szmulowizny, w obrębie której brakuje ośrodków integracji społecznej i kulturalnej. Centrum będzie wzorowane na podobnych ośrodkach działających w Warszawie (Centrum Społeczne Paca 40, CAM Nowolipie i klubach sąsiedzkich). Głosujcie TUTAJ.

5. 300 drzew dla Pragi

Projekt zakłada dosadzenie ok. 300 drzew wzdłuż ulic Pragi - Północ, gdzie roślinność jest dziś uboga, przerzedzona lub nie ma jej wcale. Więcej szczegółów TUTAJ.

Budżet Partycypacyjny Warszawa Budżet Partycypacyjny Warszawa Adam Stępień/ Agencja Wyborcza.pl

Rembertów

1. Flow Park - wielofunkcyjny obiekt sportowy na świeżym powietrzu

Flow Park to wielofunkcyjny system drabinek i różnych interesujących przyrządów, które pozwalają ćwiczyć z wykorzystaniem własnego ciężaru ciała. Nowoczesny, niekonwencjonalny, zaprojektowany tak, aby każdy mógł wykorzystać ten obiekt sportowy według swojego indywidualnego pomysłu. Miejsce, w którym łączy się sport, zdrowie, rozwój, spędzanie czasu na świeżym powietrzu oraz rozrywkę. Brzmi super! Głosować można TUTAJ.

2. Zakup ulicznych ławek do odpoczynku dla spacerujących

Projekt zakłada zakup i montaż ulicznych ławek z oparciem dla mieszkańców z terenu całej dzielnicy. Prosty i fajny pomysł. A ławka się zawsze przyda. Głosować można TUTAJ.

3. Integracyjny Plac Zabaw Magenta

Projekt zakłada budowę placu zabaw integrującego zdrowe dzieci z dziećmi o ograniczonych możliwościach i dziećmi z niepełnosprawnością. Dostosowanie urządzeń do potrzeb dzieci i umożliwiających wspólną wesołą zabawę pomimo dzielących ich różnic oraz budujące relacje społeczne bez barier. Wykorzystane zostaną nowoczesne i ekologiczne materiały przyjaznych dla dzieci i środowiska. Głosować można TUTAJ.

4. Organizacja imprez kulturalnych w Bibliotece Publicznej w dz. Rembertów

Autorzy projektu chcą, aby w Remebrtowie organizowanych było więcej wydarzeń kulturalnych zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Ich zdaniem idealnym miejscem byłaby Biblioteka Publiczna przy ul. Gawędziarzy 8. Głosujcie TUTAJ.

5. Bezpieczne Dziecko na Drodze w Rembertowie

Projekt "Bezpieczne Dziecko na Drodze w Rembertowie" przeznaczony jest dla dzieci szkół podstawowych, rodziców i opiekunów. Projekt realizowany będzie we współpracy ze Strażą Miejską m.st. Warszawy, szkołami i instytucjami z terenu Dzielnicy. Celem projektu jest przekazanie dzieciom poprzez zabawę, warsztaty artystyczne i gry, praktycznych wskazówek dotyczących bezpiecznego zachowania się na drodze do szkoły i domu. Więcej o projekcie TUTAJ.

Budżet Partycypacyjny Warszawa Budżet Partycypacyjny Warszawa Jacek Marczewski/ Agencja Wyborcza.pl

Śródmieście

1. ZIELONY MDM - sezonowy targ dla Warszawy

"Warszawa potrzebuje targu w Śródmieściu!" - piszą autorzy projektu. Zwykłego, sezonowego i użytecznego: z warzywami i owocami. Targu, na którym zwykli lokalni producenci mogliby sprzedawać swoje towary. Targu, na którym można zrobić zakupy na obiad i nie zbankrutować. "Zielony MDM" pozwoli ich zdaniem sfinansować zakup wyposażenia oraz utrzymanie jednodniowego miejskiego targu spożywczego na pl. Konstytucji. Głosujcie TUTAJ.

2. Skwer Ratusz Arsenał

Skwer Ratusz Arsenał to projekt polegający na stworzeniu wielofunkcyjnej przestrzeni publicznej w ścisłym centrum Warszawy, dostosowanej do oczekiwań mieszkańców i sportowców miejskich różnych dyscyplin (m.in. deskorolka, rolki, bmx, parkour, street workout, slackline i wiele innych) ? stworzenie estetycznej i dostępnej przestrzeni atrakcyjnej dla osób o różnych umiejętnościach i zainteresowaniach. Głosować możecie TUTAJ.

3. Ożywiony Mini Amfiteatr/ Stare Miasto

Amfiteatr funkcjonowałby w okresie letnim, kiedy większość teatrów nie działa. Więcej o projekcie TUTAJ.

4. Nasz Wspólny Plac Muranów

Projekt ma na celu ożywienie i zintegrowanie środowisk lokalnych Muranowa. "Proponujemy stworzenie nowego miejsca spotkań dla mieszkańców, którego częścią byłby naturalistyczny plac zabaw sprzyjający rekreacji i twórczej edukacji dzieci zdrowych i niepełnosprawnych z różnych grup wiekowych. Chcemy zachęcić coraz młodszych mieszkańców Muranowa do działania" - piszą autorzy projektu. Więcej znajdziecie TUTAJ.

5. Potańcówki na Mariensztacie (w stylu retro)

Projekt nawiązuje do potańcówek organizowanych na Rynku Mariensztackim w latach 50-tych XX wieku. Projekt zakłada zorganizowanie czterech potańcówek w stylu retro dla mieszkańców w kolejne soboty września 2016 roku. Głosować można TUTAJ.

Budżet Partycypacyjny Warszawa Budżet Partycypacyjny Warszawa Grzegorz Celejewski/ Agencja Wyborcza.pl

Targówek

1. Atrakcje wodne przy Bardowskiego.

Projekt zakłada budowę fontanny przykrytej płytami granitowymi z trzema dyszami wytwarzającymi strumienie w postaci korony wodnej wodą filtrowaną i dezynfekowaną. Głosujcie TUTAJ.

2. Rozwój sieci rowerowej na Bródnie oraz poprawa bezpieczeństwa przejść dla pieszych

Projekt projekt dotyczy 2 (lub 3 w zależności od projektu wykonawczego) przejazdów rowerowych i 3 przejść dla pieszych, Efektem będzie poprawa bezpieczeństwa pieszych oraz ułatwienie poruszania się po Bródnie na rowerze spokojnymi ulicami lokalnymi, bez konieczności wyjeżdżania na najbardziej ruchliwe jezdnie, bądź jazdy dookoła drogami rowerowymi. Głosujcie TUTAJ.

3. Bródnowski jarmark rozmaitości

Projekt zakłada organizację pięciu jarmarków (pchlich targów) w parku koło Domu Kultury Świt. Wydarzenie ma charakter integracyjny, sąsiedzki, służy zacieśnianiu relacji między mieszkańcami. TUTAJ głosujcie.

4. Kabaret dla seniorów

Projekt zakłada organizację zajęć dla seniorów. Głosujcie TUTAJ.

Budżet Partycypacyjny Warszawa Budżet Partycypacyjny Warszawa Tomasz Rytych/ Agencja Wyborcza.pl

Ursus

1. Ścianka do tenisa

Czyli - wolnostojąca ścianka tenisowa zmontowana z prefabrykowanych elementów o wymiarach 1x1m i 20 mm grubości. Przypuszczalny rozmiar: 3 metry wysokości i 8 metrów szerokości. Głosujcie!

2. Pierwszy krok w przedszkolu do wielkiego futbolu

Celem projektu jest stworzenie akademii piłki nożnej dla chłopców w wieku przedszkolnym, w szczególności dla 5-latków (rocznik 2011) z profesjonalnym programem szkoleniowym, zachęcającym uczestników do kolejnego etapu w rozwoju sportowym. Głosujcie TUTAJ.

3. Wypożyczalnia Zabawek

Projekt zakłada stworzenie "Wypożyczalni zabawek", to znaczy stworzenie miejsca, w ramach którego dzieci i dorośli będą mogli wypożyczyć do domu inspirującą zabawkę edukacyjną dla starszych dzieci (np. mikroskop, robot)i dzięki niej aktywnie spędzą czas z dziećmi. Wypożyczalnia działałaby w ramach działalności biblioteki, w 3 publicznych bibliotekach w Ursusie. Głosujcie TUTAJ.

4. Ursus Street Art- Free Graffiti

Celem projektu jest przeznaczenie wybranych miejsc w Ursusie na miejsca legalnego tworzenia sztuki ulicy, czyli graffiti, w wybranych i oznakowanych miejscach. Głosujcie TUTAJ.

5. Plac Zabaw Dla Dorosłych

Projekt zakłada budowę Placu Zabaw dla Dorosłych na terenie dzielnicy Ursus. Będzie to miejsce do spędzania aktywnie czasu na powietrzu, ze sprzętami dostosowanymi do rozmiarów dorosłych i dużych osób. Miejsce, które ma wyzwalać radość i kreatywność. Pierwsze takie miejsce w Polsce, kolejne na świecie. Głosujcie TUTAJ.

Budżet Partycypacyjny Warszawa Budżet Partycypacyjny Warszawa Robert Kowalewski/ Agencja Wyborcza.pl

Ursynów

1. Ursynowskie bulodromy

Projekt polega na wybudowaniu trzech torów do gry w petangue/bule. Gra petangue/bule polega na rzucaniu z wytyczonego okręgu metalowymi kulami w kierunku małej drewnianej lub plastikowej kulki o średnicy. Parametry toru: 4 na 15 m, tor otoczony niską barierką, tor jest pozbawiony trawy. Głosujcie TUTAJ.

2. Wymień się książką na Ursynowie, czyli warszawska akcja bookcrossingowa

Akcja ma na celu zorganizowanie stałych punktów bookcrossingu (a przez to też promowanie samego czytania) na Ursynowie poczynając od miejskich bibliotek i galerii, a kończąc na prywatnych kawiarniach i księgarniach oraz edukację na czym polega bookcrossing, promowanie idei bookcrossingu i małą akcję promująca powstałe punkty. Głosujcie TUTAJ.

3. Park i miejsce wypoczynku nad Jeziorem Zgorzała

Celem jest utworzenie placu zabaw w obrębie zrekultywowanego Jeziora Zgorzała oraz przygotowanie miejsca wypoczynku dla mieszkańców. Głosować można TUTAJ.

4. 90 drzew dla Ursynowa

Projekt zakłada dosadzenie 90 drzew wzdłuż głównych ulic Ursynowa. Dzięki alejom drzew ulice wyglądają lepiej, są przyjemniejsze, drzewa ograniczają hałas, oczyszczają powietrze, dają cień i schronienie dla ptaków. Drzewa pojawiłyby się na trawnikach wzdłuż ulic Płaskowickiej, Rosoła, Roentgena, Ciszewskiego, Wąwozowej. Głosować można TUTAJ.

5. Muzeum plenerowe

Plenerowe muzeum Ursynowa miała by to być instalacja edukacyjna zachowująca przykłady małej architektury miejskiej końca dwudziestego wieku. Miejsce ekspozycji: Park Romana Kozłowskiego, między Kopą Cwila i Końskim Jarem. Celem muzeum byłaby ochrona lokalnego dziedzictwa przez prezentację Ursynowa końca XX wieku. Głosujcie TUTAJ.

Budżet Partycypacyjny w Warszawie Budżet Partycypacyjny w Warszawie Michał Mutor/ Agencja Wyborcza.pl

Wawer

1. Street Workout Wawer

Projekt zakłada stworzenie nowych rozwiązań służących do ćwiczeń na zewnątrz. Mają one polegać na treningu siłowym opartym o wykorzystanie własnej masy ciała, jak pompki, mostki, brzuszki. Do tego ma integrować społecznie. Lokalizacja - nadwiśle, Trakt Lubelski 67. Treningi miałyby się odbywać również pod okiem instruktorów. Głosować możecie TUTAJ.

2. Wodny plac zabaw dla Wawra

Czyli - dmuchana sprężonym powietrzem platforma zabawowa praktycznie dla wszystkich osób powyżej 6 roku życia. Dzięki swojej budowie oprócz świetnej zabawy poprawia kondycję zdrowotną oraz koordynacje ruchową. Chcecie taką na Wawrze? Głosujcie!

3. Czytelnia plenerowa w Miedzeszynie.

Projekt zakłada zorganizowanie ogrodu letniego w Miedzeszynie koło funkcjonującej tam biblioteki. Ogród będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców Warszawy. Głosować możecie TUTAJ.

4. Squash dla dzieci-nauka gry squasha dla dzieci i młodzieży

Lekcje gry w squasha dla dwóch grup dzieci i młodzieży na kortach OSiR Wawer, ul. V poprzeczna 22. I grupa dzieci w wieku szkoły podstawowej, II grupa młodzież w wieku od13 lat do 18. Maksymalna ilosc dzieci w grupie po 8, rotacja co miesiąc nowa grupa. Pierwszy etap od poczatku marca do końca czerwca 2016 r. II etap od początku września do końca grudnia 2016 r. Głosujcie TUTAJ

5. Skwer w Aleksandrowie.

Projekt zakłada budowę skweru rekreacyjnego o powierzchni ok. 6.000 m2, aby zapewnić mieszkańcom miejsce spotkań i spędzania wolnego czasu. Skwer będzie ogrodzony, z furtką wejściową oraz tablicą informacyjną z regulaminem. Na obszarze skweru znajdować się będzie zmodernizowany i ogrodzony zbiornik wodny (staw), górka saneczkowa, ławki, latarnie oraz wybrane elementy placu zabaw i zieleni. Głosować możecie TUTAJ.

Budżet Partycypacyjny Warszawa Budżet Partycypacyjny Warszawa Kuba Atys/ Agencja Wyborcza.pl

Wesoła

1. Sport dla wszystkich - 200 godzin z rakietą w dłoni ? poznaj tajemnice badmintona

Projekt "Sport dla wszystkich - 200 godzin z rakietą w dłoni - poznaj tajemnice badmintona" ma na celu integrację społeczności lokalnej, zwiększenie i promocję aktywności fizycznej wśród mieszkańców Warszawy poprzez przeprowadzenie otwartych, grupowych treningów badmintona. Nieodpłatne zajęcia skierowane będą do odbiorców takich jak: dzieci i młodzież szkolna, osoby dorosłe, seniorzy. Glosujcie TUTAJ.

2. Nauka Języka Angielskiego

Projekt zakłada naukę języka angielskiego w dwóch grupach na poziomie podstawowym i zaawansowanym. Zajęcia bezpłatne dla mieszkańców: Centrum, Wola Grzybowska, Groszówka. Głosujcie TUTAJ.

3. Młodzieżowy Park Rekreacji

Projekt skierowany do młodych mieszkańców Wesołej; założeniem jest zorganizowanie miejsca, gdzie można by się odprężyć, rekreacyjne spędzić wolny czas np. grając w mini-golfa, duże szachy, piłkarzyki, pouczyć się, odbyć korepetycje "na luzie" itp. Założeniem jest reaktywacja ubiegłorocznego pomysłu na budowę ścianki wspinaczkowej! Oprócz tego, zaplanowano punkt wymiany książki! Głosujcie TUTAJ.

Niewiele projektów dotyczyło Wesołej, dlatego wybraliśmy tylko trzy, naszym zdaniem najbardziej interesujące.

Budżet Partycypacyjny Warszawa Budżet Partycypacyjny Warszawa Jacek Marczewski/ Agencja Wyborcza.pl

Włochy

1. Budowa siłowni plenerowej

Projekt dotyczy budowy siłowni plenerowej. W zakres projektu wchodzi dostosowanie terenu oraz instalację urządzeń służących do ćwiczeń, odpoczynku i rekreacji na świeżym powietrzu oraz wolno stojącego stołu do ping-ponga. Głosujcie TUTAJ.

2. Odkryte lodowisko

Projekt zakłada zainstalowanie odkrytego lodowiska o powierzchni 200 m2 na terenie Placu Wolności/Nowe Włochy - głosujcie TUTAJ.

3. Mama w drodze do pracy - aktywizacja kobiet

Celem projektu jest wsparcie kobiet, które mają dłuższą przerwę w pracy/aktywności zawodowej, a które chcą wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. Projekt obejmuje zajęcia z psychologiem/coachem z zakresu motywacji, zajęcia z przygotowania CV, planu kariery, doradztwo zawodowe i wsparcie w poszukiwaniu pracy na wstępnym etapie. Głosujcie TUTAJ.

4. Świąteczna iluminacja na ul. Popularnej

Jeśli wesprzecie projekt, w grudniu 2016 roku latarnie wzdłuż ul. Popularnej (Stare Włochy) zostaną udekorowane świątecznymi ozdobami i światłami. Dzięki temu ulica zyska wyjątkowy reprezentacyjnych charakter w okresie świątecznym. Głosujcie TUTAJ.

5. Plac zabaw i siłownia plenerowa ul. Katalogowa

Projekt dotyczy stworzenia lokalnego miejsca wypoczynku i rekreacji wyposażonego w urządzenia placu zabaw oraz siłowni plenerowej. Wykorzystana zostanie zaniedbana działka miejska. Realizacja projektu pozwoli na osiągnięcie następujących głównych celów:
1 - stworzenie miejsca zabawy i rekreacji dla dzieci i dorosłych
2 - stworzenie pierwszego w okolicy miejsca integracji lokalnej społeczności.

Głosujcie TUTAJ.

Budżet partycypacyjny Warszawa Budżet partycypacyjny Warszawa Kornelia Gowacka-Wolf / Agencja Wyborcza.pl

Wilanów

1. Park linearny przy Jabłonowskiego

Projekt zakłada realizację parku linearnego wzdłuż ulicy Jabłonowskiego - dokonanie nasadzeń zieleni, drzew, krzewów, kwiatów i żywopłotów, montaż ławek, wytyczenie ścieżki rekreacyjnej. Głosować można TUTAJ.

2. Pasieka Edukacyjna

Pasieka Edukacyjna to miejsce dla wszystkich osób chcących nauczyć się się pszczelarstwa, spędzić aktywnie czas na łonie natury, nawiązać dialog międzypokoleniowy i przyczynić się do ochrony rozwoju pszczół w mieście. Pasieka będzie oznakowana i ogrodzona. Możliwość odwiedzania indywidualnego i grupowego. Pozyskany miód będzie produktem regionalnym przeznaczonym na cele charytatywne. TUTAJ głosujcie.

Do Wilanowa wpłynęło niewiele projektów, dlatego wybraliśmy tylko dwa, naszym zdaniem najbardziej interesujące.

Budżet partycypacyjny Warszawa Budżet partycypacyjny Warszawa Sławomir Kamiński/ Agencja Wyborcza.pl

Wola

1. Różany skwer pysznych pączków

Celem projektu jest nadanie należytej oprawy terenu wokół kolonii Wawelberga oraz słynnej w Warszawie cukierni z pączkami Zagoździński poprzez odnowienie skweru - obecnie zaniedbanego, mieszczącego się w najbliższym sąsiedztwie. Pomysłodawcy chcą stworzyć okrągły placyk wyłożony kostką bazaltową z "różanym nadzieniem" w środku ze stylową ławeczką i starą latarnią. Skwer znajduje się przy Górczewskiej 15, Górczewskiej 17 oraz Górczewskiej 17B.

Miejsce to stanowi zabytkową część Woli. Skwer nie remontowany (chodniki i zieleń) od czasów renowacji powojennej. Projekt obejmuje stworzenie przyjaznej przestrzeni i okazji do zapoznania się ze wspaniałą historią tego zabytkowego rejonu. Całkowity koszt projektu szacowany jest na 173 800,00 zł.

Na projekt możecie zagłosować TUTAJ.

2. Zabawa bez granic

Kolejny interesujący i na pewno potrzebny projekt zakłada doposażenie placu zabaw Przedszkola Integracyjnego nr 209 "Zaczarowane Ziarenko" w zestaw urządzeń dostosowanych do potrzeb dzieci także z niepełnosprawnością ruchową: zestaw integracyjny, piaskownica, huśtawka dla osób na wózkach inwalidzkich, piaskownica zamykana, kiwaki sprężynowe, ławki, kosze na śmieci. Projekt zakłada dobudowę do istniejącej infrastruktury placu zabaw przedszkola urządzeń dla dzieci bez ograniczeń i z ograniczeniami ruchowymi oraz udostępnienie go małym mieszkańcom Koła. Całkowity koszt projektu to 150 tys. zł.

Na projekt można zagłosować TUTAJ.

3. Budowa ścieżki do jazdy na rolkach w Parku Ks. Janusza

Z tej ścieżki na pewno ucieszyliby się miłośnicy rolek, których w Warszawie jest coraz więcej. Projekt zakłada wybudowanie ścieżki w postaci pętli ok 200 m. Zdaniem pomysłodawców, ścieżka do jazdy na rolka w Parku Ks. Janusza byłaby wspaniałym dopełnieniem istniejącego już placu zabaw oraz wybudowanej w ramach budżetu partycypacyjnego 2015 w Parku ks. Janusza siłowni plenerowej. Całkowity koszt projektu szacowany jest na 160 tys. zł. Na projekt można zagłosować TUTAJ.

 

Budżet Partycypacyjny WarszawaKuba Atys/ Agencja Gazeta

4. Ogrodowa - Artystyczna - gramy razem dalej!

Ogrodowo - Artystyczna ma być to centrum muzyczne dla mieszkańców w każdym wieku. Lokalizacja centrum to Ogrodowa 42/44. "Chcemy kontynuować projekt poszerzając ofertę o big band z nauka gry na instrumentach dętych, zespół gitarowy, musical i emisję głosu. Planujemy zwiększyć liczbę warsztatów, koncertów, muzykoterapii, udostepnić salę na dodatkowe godziny ćwiczeń. Zakupimy saksofony, klarnety, flety, poprzeczne, gitary, instrumenty perkusyjne" - czytamy na stronie projektu. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, na jakim poziomie jest nauka muzyki w szkole i jednocześnie, jak ważna jest muzyka w życiu człowieka. Warto o takie miejsce powalczyć. Szacowany koszt projektu to 95 840,00 zł. Na projekt można głosować TUTAJ.

5. Stoliki Miejskie przy Brożka/Deotymy

Miejsce usytuowane ma być w pieszym ciągu komunikacyjnym pomiędzy szkołami, przedszkolem, domem kultury oraz kościołem. Ogólnodostępne stoliki miejskie z miejscami do siedzenia zlokalizowane wśród zieleni mają służyć zarówno lokalnej społeczności, jak również innym osobom przebywającym w tej okolicy. Punkt ten ma być miejscem odpoczynku i spędzania wolnego czasu oraz ma stanowić miejsce służące integracji i nawiązywaniu kontaktów. Proste, fajne, wierzymy, że zadziała. Całkowity koszt projektu to 28 tys. zł. Na projekt możecie głosować TUTAJ.

Budżet Partycypacyjny Warszawa Budżet Partycypacyjny Warszawa Waldemar Gorlewski/ Agencja Wyborcza.pl

Żoliborz

1. Połączenie rowerowe placu Wilsona z Nadwiślańskim Szlakiem Rowerowym wzdłuż ulicy Krasińskiego

Projekt zakłada wytyczenie dwukierunkowej drogi dla rowerów na prawym pasie ulicy Krasińskiego wzdłuż parku Żeromskiego (od pl. Wilsona do ul. Czarnieckiego), nasadzenia zieleni przyulicznej na tym odcinku, wytyczenie ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ulicy Krasińskiego od ul. Czarnieckiego do Wisłostrady. Głosujcie TUTAJ.

2. System ogólnodostepnych miejskich kanap rekreacyjnych

Projekt zakłada kupno (lub budowę) systemu plenerowych kanap rekreacyjnych dedykowanych miejskim placom. Zdaniem autorów sprzyjałyby one zacieśnianiu więzi społecznych i budowaniu lokalnej wspólnoty. Sprawiiłyby, że miejsce które było jedynie ciągiem komunikacyjnym, zmieniłoby się w miejsce innych aktywności. Głosujcie TUTAJ.

3. Kule?Bule na Żoliborzu

Bule to narodowa gra Francuzów popularna na całym świecie. Przeznaczona dla wszystkich ? dzieci, dorosłych, seniorów, osób niepełnosprawnych, kobiet i mężczyzn. Projekt stworzy lub oznaczy miejsca do uprawiania tego sportu: jednego sportowego bulodromu na Kępie Potockiej Pięciu placów przeznaczonych do gry rekreacyjnej i towarzyskiej Siedem tablic informacyjnych (z krótką instrukcją gry). Głosujcie na bule TUTAJ.

4. Nowe Życie Parku Żywiciela

Projekt "Nowe Życie Parku Żywiciela" ma na celu rewitalizację zaniedbanego otoczenia Teatru Komedia na miejsce przyjazne dla jego użytkowników. Działania mają obejmować uporządkowanie komunikacji pieszych i rowerzystów, wymianę chodnika, zainstalowanie oświetlenia oraz zagospodarowanie zieleni parkowej. Pozwoli to w pełni wykorzystać potencjał już istniejącego obszaru i otworzyć go na mieszkańców. Więcej o rewitalizacji TUTAJ.

5. Galeria Plenerowa

Galeria Plenerowa jako nowe miejsce na mapie edukacyjno-kulturalnej Żoliborza do prezentacji wystaw o tematyce historycznej (w tym prezentujacych historię Żoliborza i innych dzielnic Warszawy, sylwetki oraz twórczość osób ze świata kultury, sztuki, literatury-związanych z dzielnicą) ale również o tematyce dotyczącej bieżących obszarów aktywności (społecznej,artystycznej,naukowej) mieszkańców Żoliborza. Głosować można TUTAJ.

Więcej o: