Noc Muzeów w Fabryce Czekolady E. Wedel
Miejsce na warszawskiej Pradze zostanie otwarte specjalnie dla wszystkich miłośników marki, którzy marzyli o zobaczeniu od kuchni, jak powstaje czekolada Wedla. Każda grupa oprowadzana będzie przez dedykowanego przewodnika. Wycieczka składać się będzie między innymi z możliwości obejrzenia linii produkcyjnej, Pracowni Rarytasów, Sali Pamięci oraz galerii czekoladowych rzeźb. Na wszystkich zwiedzających czekają słodkie niespodzianki.
Franciszek Mazur/ Agencja Gazeta
Otwarta w godz. 12.00-24.00
Fabryka Wedla, ul. Zamoyskiego 24/26
Więcej na: www.wedel.pl
Filmowa Noc w Wytwórni na Chełmskiej
Na Wystawie Plan Filmowy zlokalizowanej w jednej z hal zdjęciowych Wytwórni zwiedzający mają wyjątkową okazję znaleźć się w miejscach na co dzień dostępnych tylko dla członków ekipy filmowej.
Na Wystawie "Plan Filmowy" zlokalizowanej w jednej z hal zdjęciowych Wytwórni zwiedzający będą mieil okazję znaleźć się w miejscach na co dzień dostępnych tylko dla członków ekipy filmowej. W Noc Muzeów na wystawie Plan Filmowy będzie można zobaczyć m.in. elementy scenografii z filmu Miasto 44.
Na Noc Muzeów obowiązują zapisy - organizator prosi o zgłoszenia e-mailem: planfilmowy@wfdif.pl.
godz. 15:00 - 18:00
Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, ul. Chełmska 21
Miasto 44
Noc Muzeów ze Spółką Tramwaje Warszawskie
Wystawa tramwajowa w Noc Muzeów 2015 będzie się znajdowała na Placu Narutowicza. Spółka uruchomi także linie dowozowe dla Warszawiaków.
Dostępne dla zwiedzających będą m.in. wagony: A (nr tab. 43) wyprodukowany w 1907 roku przez firmę Falkenried dla Warszawy. Pochodzi z pierwszej serii wagonów elektrycznych i jest najstarszym tramwajem, który jest w posiadaniu Spółki; C (nr tab. 257) wyprodukowany w 1925 roku przez firmę Lilpop Rau i Loewenstein dla Warszawy. To pierwszy model tramwaju produkowany w Polsce lub Lw (nr tab. 541) wyprodukowany w 1925 roku przez firmę Linke-Hoffmann. Do Warszawy takie wagony trafiły dopiero w II połowie lat 40-tch XX wieku.
Na czas trwania imprezy zwiedzających dowozić będzie specjalna linia "M", która będzie kursowała z częstotliwością co 12-15 minut następującą trasą:
plac Narutowicza - Grójecka - plac Zawiszy - Aleje Jerozolimskie - most Poniatowskiego - rondo Waszyngtona - aleja Zieleniecka - Grochowska - Wiatraczna.
Przemek Wierzchowski
W Noc Muzeów otworzy się również, wpisana do Krajowego Rejestru Zabytków, Zajezdnia R2 "PRAGA" (czynna w godz. 12:00-16:00), na której zaplanowano m.in. wystawę taboru zabytkowego i nowoczesnego, prezentację tramwajowych części eksploatacyjnych, zwiedzanie kanałów przeglądowych oraz możliwość obejrzenia podwozia tramwaju, podnoszenie całego tramwaju na podnośniku.
Franciszek Mazur/ Agencja Gazeta
Warszawiacy będą mogli również zobaczyć Zajezdnię R3 "MOKOTÓW" (czynna w godz. 17:00-01:00).
godz. 12:00 - 1.00
Warszawa (m.in. Zajezdnia Praga, Zajezdnia Mokotów)
Noc Muzeów w Łazienkach Królewskich
Podczas tegorocznej Nocy Muzeum w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich będzie można zapoznać się z niezwykłym projektem badawczym polegającym na cyfrowym odtworzeniu niezachowanych malowideł Marcella Bacciarellego, nadwornego malarza króla Stanisława Augusta. Na plafonie w Sali Salomona w Pałacu na Wyspie zostanie wyświetlone w pełni zrekonstruowane malowidło Sen Salomona.
Przemek Wierzchowski/ Agencja Gazeta
W tym dniu magicznie oświetlone Ogrody Łazienkowskie będzie można podziwiać aż do świtu, Pałac na Wyspie od 19.00 do 2.00, Starą Kordegardę w godzinach 19.00 - 24.00.
godz. 19:00 (Pałac na Wyspie - do godz. 2.00 w nocy, Stara Kordegarda - do północy, Ogrody - do świtu)
Muzeum Łazienki Królewskie, ul. Agrykoli 1
Zwiedzanie podziemi Pałacu Kultury
To jedna z najciekawszych atrakcji jakie zostały przygotowane na kolejną edycję Nocy Muzeów w Warszawie. Tunele na co dzień nie są dostępne dla turystów.
Zwiedzającym udostępnione zostaną podziemia Pałacu. Przygotowana zostanie także wystawa przedmiotów z oryginalnego wyposażenia jednego z najbardziej charakterystycznych warszawskich budynków.
Warszawiacy będą mieli okazję zobaczyć także wentylatornię, w której nadal działają radzieckie urządzenia. A Na poziomie -2 odwiedzą koty mieszkające w Pałacu.
Pałac Kultury i Nauki
Plac Defilad 1
Noc Muzeów w Muzeum Powstania Warszawskiego
Tegoroczna odsłona Nocy Muzeów poświęcona będzie różnym obliczom walki o wolność w Polsce lat powojennych, w czasach najgorszego stalinowskiego reżimu tj. 1945-1956. Muzeum chce pokazać różne postawy wobec władzy PRL, jakie reprezentowała ówczesna młodzież, będąca odzwierciedleniem postaw całego społeczeństwa.
Agata Grzybowska/ Agencja Gazeta
Odbędą się również wydarzenia organizowane poza siedzibą Muzeum Powstania Warszawskiego:
- Powrót Asiuni - rodzinna gra miejska (rodziny z dziećmi w wieku 6-10 lat). Uczestnicy gry poznają Warszawę w czasach jej odbudowy. Spotkają bijących normy robotników, groźne nauczycielki i sympatycznych sklepikarzy. Gra będzie okazję do przeżycia rodzinnej przygody, a także poznania fascynującej historii stolicy Polski.
Start gry w dwóch turach: o godz.15.00 i 16.15.
Wstęp wolny, konieczna rejestracja na: www.1944.pl (od 8.05). Gra na terenie Śródmieścia, miejsce startu podane po rejestracji uczestników.
- godz. 18.00-24.00, zwiedzanie Ministerstwa Sprawiedliwości m.in. gabinetu ministra, wraz z oprowadzeniem z przewodnikiem po dawnym areszcie śledczym Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Czas trwania zwiedzania ok. 45 min. Wstęp wolny po okazaniu dokumentu tożsamości
Gmach Ministerstwa Sprawiedliwości, Al. Ujazdowskie 11.
- godz. 18.00-24.00, Warszawa panów S. - Stereoskopowy portret stolicy lat 50. na fotografiach Z. Szczypki, Z. Siemaszki i L. Sempolińskiego wystawa w Fotoplastikonie Warszawskim, Al. Jerozolimskie 51, wstęp wolny.
Noc Muzeów 2015 Warszawa w Muzeum Kolejnictwa
W programie m.in. ostatni pokaz makiety H0 - koszt wejścia i uruchomienia makiety 5 zł od osoby (dzieci tylko z opiekunami, bilet ulgowy za 3 zł), wystawa stała oraz Skansen Lokomotyw, zwiedzanie wnętrza Salonki Bieruta - wagonu dygnitarzy PRL, zwiedzanie wnętrza Pociągu Pancernego, wyremontowanego w 2013 r. oraz pokaz animowanego filmu Szmaragdowy ogród autorstwa Magdaleny Mossakowskiej-Sobocińskiej w galerii sztuki w Wagonie Motorowym SN-52.
Bartosz Bobkowski/ Agencja Gazeta
Ponadto Spółka Koleje Mazowieckie zaprezentuje najnowszy spalinowy autobus szynowy SA135. Na pokładzie maszynista oraz kierownik pociągu udzielą zwiedzającym informacji nt. pojazdu i swojej codziennej pracy. Dla dzieci zabawy z nagrodami w postaci drobnych gadżetów KM.
O godz. 21.00 i 22.00 na wagonie-platformie odbędzie się projekcja filmu Przez czerwoną granicę, zrealizowanego częściowo na terenie Skansenu Lokomotyw Muzeum.
Muzeum zaprasza również na corocznego grilla na peronie muzeum!
godz. 19:00-1.00
Muzeum Kolejnictwa, ul. Towarowa 1
Noc Muzeów 2015 w Muzeum Neonów
W Noc Muzeów 2015 w Muzeum Neonów nastąpi odsłonięcie odnowionego przez Grupę Capital Park, historycznego fantazyjnie wyglądającego neonu Syrena z Elbląga.
Jacek Marczewski
Przez całą noc będzie warszawiaków zabawiał DJ Rafał Rejowski.
Neon Muzeum, ul. Mińska 25 lokal 55/Soho Factory
Noc Muzeów w Muzeum Fryderyka Chopina
Agata Grzybowska
O godz. 18:00 odbędzie się otwarcie wystawy Widziane/Niewidziane prezentującej pozyskane do kolekcji pamiątki po Fryderyku Chopinie, np. przedmioty osobiste kompozytora.
Od 19:15 (co godzinę) - oprowadzania po ekspozycji stałej.
Przemek Wierzchowski/ Agencja Gazeta
W godz. 18:30, 20:30 i 22:30 odbywać się będą recitale fortepianowe z muzyką Fryderyka Chopina w Sali Koncertowej Muzeum.
Liczba wejść ograniczona do 80 osób co godzinę.
Rezerwacje: kasy biletowe, wtorek-niedziela 11.00-20.00, tel.: +48 22 44 16 251, 252, e-mail: nocmuzeow@nifc.pl
godz. 18:00-1.00
Muzeum Fryderyka Chopina, ul. Okólnik 1 (Pałac Ostrogskich)
Noc Muzeów w Pałacu Prezydenckim
Zwiedzający Pałac Prezydencki będą mogli obejrzeć m. in. Salę Kolumnową, a w niej obrazy Jacka Malczewskiego, Salę Chorągwianą, Salę Białą, Salę Obrazową, a w niej dzieła Gierymskiego, Witkiewicza, czy Fałata, Antyszambrę, a w niej fortepian I. J. Paderewskiego, obrazy Józefa Chełmońskiego, Salę Jerzego Nowosielskiego, w której znajduje się dziesięć prac artysty, a także Sień Główną i Kaplicę.
Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta
UWAGA: Osoby zwiedzające proszone o zabranie dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Proszone są również o niewnoszenie niebezpiecznych przedmiotów, dużych toreb, plecaków.
godz. 19:00-1.00
Pałac Prezydencki, ul. Krakowskie Przedmieście 46/48
Noc Muzeów w Kancelarii Premiera
W Noc Muzeów 2015 odbędzie się zwiedzanie zabytkowego gmachu z przewodnikiem, wizyta w gabinecie szefa rządu. Warszawiacy poznają m.in. tajniki przygotowania konferencji prasowych premiera.
Ponadto odbędą się warsztaty z protokołu dyplomatycznego w salach reprezentacyjnych.
Zwiedzanie w grupach zorganizowanych (max. 30-osobowych), czas zwiedzania ok. 50 minut (wejście A).
godz. 19:00-1.00
Kancelaria Premiera, Al. Ujazdowskie 1/3
Noc Muzeów w Zachęcie
W Noc Muzeów 2015 będzie można zwiedzić wystawę "Kanibalizm? O zawłaszczeniach w sztuce". Ponadto warszawiacy zobaczą wystawę "Tamy Ben-Tor & Miki Carmi. Młodzi, obiecujący artyści jedzą i uprawiają seks" oraz wystawę "Prawda, piękno, dobro. Z kolekcji Zachęty".
Fot. zacheta.art.pl / materiały prasowe
miejsce: Kamienica Hrabiego Raczyńskiego, plac Małachowskiego 2
Ponadto będzie można wziąć udział w warsztatach O-wieć mnie! Lightrecykling
Z wydarzeń specjalnych - Plac Małachowskiego rozświetli iluminacja realizowana przez Organic Lighting.
godz. 19:00-1.00
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, pl. Małachowskiego 3 (oraz Kamienica Hrabiego Raczyńskiego, plac Małachowskiego 2)
Noc Muzeów z warszawskimi przewodnikami miejskimi PTTK
MetroWarszawa
Przewodnicy spotkają się z uczestnikami spacerów pod Pomnikiem Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu. Spacery, które poprowadzą przewodnicy miejscy PTTK, przybliżą ludzi tworzących historię i klimat naszego miasta oraz pokażą, jak zmienił się na przestrzeni wieków wygląd Warszawy. Odbędą się one w obrębie Krakowskiego Przedmieścia oraz Starego i Nowego Miasta.
godz. 19:00 (godziny oprowadzania: 19:00, 20:00 oraz 21:00)
Noc w Muzeum Warszawskiej Pragi
O godz. 19:00 odbędzie się spotkanie pt. "Czego na Pradze szukali jazzmani?" W spotkaniu wezmą udział - Marek Karewicz, Krzysztof Sadowski, Paweł Brodowski. Z kolei o godz. 21:00 można przyjść na spotkanie pt. "Praskie inspiracje Tyrmanda" z Sylwią Chutnik, Małgorzatą Litwinowicz-Drodziel, Włodzimierzem Passelem.
A od godz. 23:00 - Potańcówka w rytmie lat 50. (DJ Bigos Piotr Wierzbicki)
godz. 19:00-3.00
Muzeum Warszawskiej Pragi, Targowa 50/52
Noc Muzeów w Zamku Królewskim
Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Podczas odwiedzin w Zamku będzie można obejrzeć apartamenty: Wielki i Królewski, z salami - Wielką, Rycerską, Tronową, Sypialnią Króla oraz z Salą Canaletta; Sale Sejmowe z Salą Senatorską, w której uchwalono Konstytucję 3 maja. Ponadto do zobaczenia będą wystawy czasowe.
godz. 19:00-1.00
Zamek Królewski, pl. Zamkowy 4
Noc w Muzeum Narodowym w Warszawie
W gmachu przy Alejach Jerozolimskich 3 i na obu dziedzińcach odbywać będą się zajęcia poświęcone wybranym artystycznym motywom i tendencjom, między innymi tradycyjne już "Rozmowy o sztuce"(krótkie spotkania w galeriach stałych). Jeszcze przed otwarciem bram Muzeum dla wszystkich gości, o godzinie 18.00, odbędzie się "Wieczorynka w muzeum", na którą Muzeum zaprasza dzieci w wieku 5-12 lat wraz z opiekunami. Specjalna atrakcja ? pokaz kina plenerowego czekać będzie na gości na Dziedzińcu Lorentza.
Jak co roku otwarte zostaną drzwi dzielące na co dzień przestrzeń placówki od Muzeum Wojska Polskiego. Będą dostępne ekspozycje stałe, w tym udostępniona niedawno po całkowitej rearanżacji Galeria Faras. W Noc Muzeów 2015 zostanie również zaprezentowana po raz pierwszy nowa odsłona części Galerii Sztuki XIX Wieku. W przestrzeni dotychczasowej Galerii Portretu Staropolskiego i Europejskiego eksponowana będzie grupa obrazów ukazująca dokonania malarzy doby Oświecenia; zmianom ulegnie również tok narracji pokazu dziewiętnastowiecznych dzieł.
godz. 19:00-1.00; ostatnie wejście o północy
Muzeum Narodowe w Warszawie, Al. Jerozolimskie 3
ZOOM na POLIN. Noc Muzeów w Muzeum POLIN
W Noc Muzeów 2015 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN będzię można obejrzeć wystawę stałą. Opowiada ona pasjonująca historię, która zaczęła się w średniowieczu i trwa do dziś. Na wystawie 1000 lat historii Żydów polskich warszawiacy poznają odpowiedzi na pytania: skąd i kiedy Żydzi pojawili się w Polsce? W jaki sposób ten kraj stał się domem największej społeczności żydowskiej na świecie, jak przestał nim być i jak odradza się tu życie żydowskie?
Agata Grzybowska/ Agencja Gazeta
Ponadto o godz. 21:00 odbędzie się koncert Alte Zachen (zespół powołany przez znanego z wielu reinterpretacji muzyki żydowskiej gitarzystę Raphaela Rogińskiego (Shofar, Wovoka, Cukunft) i współtworzony przez Olę Rzepkę (Drekoty, Wovoka), Bartka Tycińskiego oraz Macia Morettiego (Mitch and Mitch, Baaba, Paristetris). Stworzone przez nich kompozycje, określane mianem "żydowskiej surferskiej muzyki religijnej", są połączeniem chasydzkich pieśni liturgicznych, rock'n'rolla i psychodelicznego rocka.
Będzie można również zobaczyć wystawę "Listy do tych, co daleko". Przedstawiona zostanie multimedialna instalacja Pétera Forgácsa ze ścieżką dźwiękową zespołu "The Klezmatics", złożona z kilkunastu audiowizualnych "orkiestracji" opartych o archiwalny materiał filmowy, dokumentujący żydowskie życie w międzywojennej Polsce ? przede wszystkim amatorskie filmy żydowskich imigrantów, kręcone podczas wizyt w rodzinnych miejscowościach.
Oprócz tego - o godz. 19.00 odbędzie się międzynarodowa debata Architektura Muzeum Historii Żydów Polskich - inspiracje, symbolika, proces, funkcjonalność.
W godz. 19.30-20.30 - warsztaty rodzinne "Zbuduj swoje muzeum" oraz warsztaty art&craft - zajęcia połączone z warsztatami edukacji architektonicznej z wykorzystaniem elementów architektury budynku muzeum. Warsztaty prowadzone przez Archidzieciaki, dla dzieci od 7 do 12 lat. Obowiązuje rezerwacja miejsc.
A w godz. 20.30-21.30 muzeum zaprasza na "Rodzinną grę muzealną" (rezerwacja miejsc na warsztaty rodzinne i rodzinną grę muzealną: tel. (22) 4710301, e-mail: rezerwacje@jewishmuseum.org.pl)
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, ul. Anielewicza 6
Noc Muzeów w Centrum Nauki Kopernik
- Latająca ryba, ulotne chwile zatrzymane w obiektywie szybkostrzelnej kamery i chemiluminescencja - Noc Muzeów w Koperniku będzie uskrzydlona i świetlista - piszą organizatorzy.
Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta
W Noc Muzeów dostępne będą wszystkie galerie Centrum, wystawa czasowa Mikroświat, przestrzeń eksperymentalna "Majsternia", laboratoria, planetarium Niebo Kopernika. Atrakcji można się spodziewać także przed budynkiem.
Planetarium Niebo Kopernika będzie dostępne w godz. 20.30-01.30 (pokazy co pół godziny). Bezpłatne bilety na pokazy będą dostępne w kasie Planetarium w dniu imprezy od godz. 10.00.
godz. 20:00-2.00 w nocy; ostatnie wejście o godz. 1.00
Centrum Nauki Kopernik, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20
Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego
- W tym roku na Noc Muzeów do Ogrodu zapraszają jego mieszkańcy - rośliny we własnej osobie. Bluszcz, magnolie i inne "niezłe ziółka" z Ogrodu opowiedzą, co im w duszach piszczy - o swoich radościach i smutkach, zachciankach i upodobaniach - informują organizatorzy. Pośród nocnej iluminacji Ogrodu warszawiacy dowiedzą się m.in. czy sosna czarna jest drzewem towarzyskim? Czy bluszcz się dobrze dogaduje z muchami? Jakie ploteczki przynosi do ogrodu kapturka?
Czas przejścia pełnej trasy 30-40 min.
godz. 20:00-1.00
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, Al. Ujazdowskie 4
Noc Muzeów w Synagodze im. Nożyków
Noc Muzeów 2015 w Synagodze Nożyków rozpocznie się (z powodu Szabaru) dopiero o godz. 22:15. Odbędzie się wtedy powtórzenie hawdali, modlitwy kończącej Szabat. O 22:30 organizatorzy zapraszają na krótki koncert chóru żydowskiego Szir Awiw. Od 22:40 do północy po synagodze będzie oprowadzał przewodnik.
Ze względów bezpieczeństwa organizator prosi o nie wnoszenie dużych plecaków. Mężczyźni proszeni są o przyniesienie własnych nakryć głowy.
godz. 22:00-1.00
Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6