Komentarze (141)
Przez lata leżały w archiwum. Oto zdjęcia stolicy nawet sprzed 100 lat. Aż trudno uwierzyć, że to centrum miasta
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • cmok_wawelski

  Oceniono 47 razy 7

  A helikopterow ani z Francji ani znikad jak nie bylo widac tak i nie widac. Za to pomnikow przybywa.

 • jakwilk

  Oceniono 79 razy 7

  Ze zdjec bieda i prowincjonalnosc Warszawy az krzyczy! Nie mam sentymentu do tego miasta, widac, ze dzielilo je lata swietlne chocby do Budapesztu... Pisze to ja, dumny mieszkaniec Wroclawia.

 • aeromonas

  Oceniono 9 razy 5

  Doskonałe zdjęcia, pokazują, jak prowincjonalna, biedna, mała i nienowoczesna była Warszawa.

 • Grzegorz Janus

  Oceniono 8 razy 4

  bród smród kiła i mogiła widać zacofanie spowodowane zaborem rosyjskim

 • stalowykij

  Oceniono 6 razy 4

  Szału nie ma, bo nigdy nie było, dla kogoś kto zna uwarunkowania społeczne Polski lat 20,30 ubiegłego wieku, obraz nie przedstawia niczego co mogło by zaskoczyć. Śmiać mi się chce, kiedy Morawiecki za wzór do naśladowania przywołuje właśnie tamten biedny i skrajnie niesprawiedliwy okres naszej historii.

 • chlebojad

  Oceniono 6 razy 4

  I to jest tak "Wielka Polska" przed PRLem. Trzeba patrzeć do przodu, a nie wstecz.

 • wujek_dobra_rada6

  Oceniono 46 razy 4

  Niestety nie da się ukryć, że Warsiawa była zawsze brzydkim miastem!!!

 • dejtrejder

  Oceniono 3 razy 3

  Wszyscy panowie wtedy w garniturach chodzili nie to co dzisiejsze obdartusy ;) Ależ wtedy musieli mieć dobrze :)

 • azazel66

  Oceniono 5 razy 3

  ale masakra a ponoć gdyby nie komuna było by pieknie !!!!!

 • berek-oberek

  Oceniono 5 razy 3

  Wkrótce znowu szyldy dwujęzyczne staną się normą.

 • Marek Sobiecki

  Oceniono 3 razy 3

  Kompromitująca literówka w podpisie zdjęcia nr 9. Powinno być "Kukiel"!!! Poza tym zapomnieliście o Władysławie Bortnowskim, Romanie Abrahamie, Mariuszu Zaruskim

 • Oceniono 2 razy 2

  Te zdjęcia obalają jeszcze jeden mit, ktorym żyją Polacy, że Warszawa była niby Paryżem pólnocy i perłą europejskich miast. Mówiono tak szczególnie w okresie międzywojennym.
  Po odzyskaniu niepodległości Warszawa byłą zapyziałą i brudną mieścina, oczywiście dzięki walnej pomocy okupanta, czyli Rosji!
  W okresie międzywojennym zaczęło się dynamicznie rozwijać, ale zaczynałoz tak niskiego pułapu, że w dalszym ciągu daleko mu było, nie tylko do Paryża, ale także do większości stolic europejskich!
  Do powrotu polski na łono krajów demokratycznych, Warszawa choć odbudowała się ze zgliszczy i rozwijała, to i tak wyglądała zgrzebnie i smutno. Dopiero teraz, po wejściu do UE, wygląda interesująco!
  Wprawdzie nie ma charateru , tak jak inne stolice, historycznego miasta, wiadomo wojny, a szczególnie ostatnia, to jednak wygląda nieocześnie i dynamicznie. Twierdzić, że jest Paryżem , czy Londunem nie ma sensu, Warszawa ma za to swój charakter!
  Obawiam się jednak, że z racji polityki PiS, Warszawa stanie się od nowa zaściankową stolicą zaściankowego państwa!
  Brońmy więc naszej przynależności do Unii, jak oka w głowie!. Doceńmy to, co nam ona przyniosła!
  Mamy tu właśnie jak na dłoni, co dzięki niej udało się nam dokonać. W dwadzieścia lat przeskoczyć przepaść cywilizacyją, jaka nas dzieliła od Europy, tej prawdziwej, a nie tej wschodniej!

 • leszlong

  Oceniono 2 razy 2

  "Do najsłynniejszych mieszkańców należeli Stefan Rowecki, Marian Kukieł"

  Marian Kukiel. Żadne tam "ł", lecz zwykłe "l".

 • dyktator_bolandy

  Oceniono 4 razy 2

  syf, kiła, mogiła. Kościołów zatrzęsienie plus cerkwie.

 • wigs

  Oceniono 8 razy 2

  Zdjęcie nr 38 kamienica na Brzozowej powala. Po prostu Paryż Północy, jak twierdzą niektórzy.

 • Maria Kunecki

  Oceniono 2 razy 2

  To są fotografie miejsc zapuszczonych. Warszawa w latach 30ych była pięknym miastem z mnóstwem parków, ogrodów i zadbanych budynków. Wiem to od moich rodziców. Ojciec był rodowitym warszawiakiem. Dziadkowie osiedlili się w Warszawie pod koniec XIX wieku. W latach 20 rozpoczęto odnowę miasta. Rodzice Warszawę z końca lat 30ych porównywali do Wiednia. Te zdjęcia pokazują tylko jedną stronę miasta. W dodatku większość jest z okresu I wojny i zaborów.

 • peter.sow

  Oceniono 1 raz 1

  Na wielu zdjęciach widać dwujęzyczne napisy. A nawet rosyjskiego policjanta. I jeszcze jedno. Niektóre kamienice wyglądają tak jakby miały się zawalić. Ogólnie bida z nędzą. Jak wszędzie gdzie ruscy położą łapę.

 • Piotr Lech

  Oceniono 1 raz 1

  Czytam tutaj w komentarzach krytykę i śmiech gimbazy. Popatrzcie na daty. Większość tych zdjęć tu zaprezentowanych pochodzi z okresu zaboru rosyjskiego. Jak myślicie, jak wyglądała Warszawa w czasie okupacji radzieckiej (tzw. "komuny")? Popatrzcie na zdjęcia z lat 60 i 70. Nawet z 80. Paryżem Europy nazywano Warszawę po odbudowie po wojnie z bolszewikami. Niestety nie ukończono rozbudowy całości z racji wybuchu kolejnej wojny (II wojny światowej - dla mało rozgarniętych krzykaczy podaję). A, że bida z nędzą? Cóż... dzisiaj też można takie miejsca znaleźć, nawet w samym centrum. Ale należy pamiętać, że klimat miasta i jego wizerunek tworzą ludzie, a nie samo miasto.

 • peakador

  Oceniono 1 raz 1

  Ale porządnie zeskanować negatywy nie było komu. Zwykły płaski skaner nie wytrzymuje takich gęstości. Do tego ta smuga przez środek większości skanów.

 • gebe14

  Oceniono 5 razy 1

  ale bieda i bród .... nie ma czego żałować .... wieś w mieście.. o ile to można nazwać miastem

 • tuba13

  Oceniono 7 razy 1

  Zagraniczne przewodniki z tego okresu wyraznie opisuja Warszawe nie jako Paryz polnocy tylko jako zapyziala i brudna dziure. Warszawy jako Paryz polnocy to MIT. Wystarczy przyjzec sie obrazon Canaletta, widokowkom z okresu XIX w, okresu przedwojennego, i Warszawie dzisiejszej. Co widzimy? Kilka tych samych miejsc powielanych na okraglo: Starowka, Nowy Swiat, plac Teatralny, palac Saski, Wilanow, Lazienki, i jeszcze kilka innych miejsc. Wniosek z tego taki, ze od 250 lat sa to niezmiennie najatrakcyjniejsze punkty architektoniczne w Warszawie. A cala reszta nie byla nawet warta zachodu, zeby ja fotografowac. Zeby Warszawia wyladniala to trzeba jeszcze z 50 lat, ludzi z wizja i architektonicznym gustem w Ratuszu, pokoju i pieniedzy. Warszawa caly czas straszy: plac saski - dziura, okolice Palacu Kultury - zgroza, brzegi Wisly - syf i autostrada (ktora powinno sie wepchnac do tunelu, a na jej miejscu pobudowac niskie budynki i promenady), okolice Towarowej i Zelaznej - masakra, na podworkach palacow przy Starowce (np na ul Podwale) parkingi dla samachodow, zabytki, ktore mozna odbudowac nieodbudowane, itd, itd.

 • chopinfeldziarz

  Oceniono 3 razy 1

  Co za trep napisał ten niepolski tytuł "zdjęcia stolicy nawet 100 lat temu"?

  "Zdjęcia stolicy nawet sprzed 100 lat" - to jest po polsku,

 • sikura

  Oceniono 2 razy 0

  Kiedyś mówiono że za Kutnem to Azja, ale to bzdura i fałsz bo za Kutnem to zadupie europy fotografie oddają rzeczywistość przedwojenną. Wystarczy popatrzeć na foto Wrocławia, Szczecina, Krakowa ,Londynu, Drezna, a nawet Budapesztu i Pragi

 • gmsaxz

  Oceniono 4 razy 0

  po tych zdjęciach to już chyba dla każdego jest jasne za co mamy być wdzięczni UE?

 • somalii

  Oceniono 2 razy 0

  Jaki zacofany kurnik tamtych czasów. Porównałem zdjęcia z tego samego okresu Drezna, Wrocławia, Monachium. Przepaść...

 • wynanc2

  Oceniono 2 razy 0

  Prowincjonale, bidne miasto na obrzeżach ruskiego imperium.Niemieckie Kattowitz to była wtedy elegancka metropolia, nie mówiąc o Breslau czy austrowęgierskim Lwowie.

 • facio60

  Oceniono 10 razy 0

  Acha i za to chcemy 1,5 bln od Niemców?

 • nuteek

  0

  Zdjęcie 20. jest źle podpisane - to wschodnia strona Krynicznej.

 • gdsta

  Oceniono 2 razy 0

  porównuję starą Warszawę i Wrocław, Kraków ... dworki poza miastami - warto zdawać sobie sprawę jak pięknie się różnią;
  gdy pozory kogoś mylą warto popatrzeć na ludzi; wydaje się, że biedota zyskała a inteligencja, hm zmieniła się

 • gmsaxz

  Oceniono 1 raz -1

  biednie ta przedwojenna Wawa wyglądała, oj biednie. Nic dziwnego, że wojnę przegraliśmy w 1939 do zera...

 • paul07

  Oceniono 1 raz -1

  'bo przed wojną to było lepiej' - często to słychać tu i ówdzie.Ale gdzie niby to miało być lepiej? Te kamienice są tak samo obdrapane jak dzisiaj.

 • Dawid Borcz

  Oceniono 7 razy -1

  Ludzie!!!! Naprawdę ręce opadają,można się załamać co wy tu piszecie .Zdjęcia przedstawiają stan po 127 latach zaborów i wojen. !!!!!

 • caesar_pl

  Oceniono 9 razy -1

  Berlin w 1918 jest pelny samochodow.Na Yutube macie archiwalne filmy nawet z 1914 roku!!!Niemieckie!!!!

 • buraczak

  Oceniono 15 razy -5

  Kiedyś piękne witryny sklepowe, drewniane okiennice, domy stojące w lini zabudowy i to nie tylko w Warszawie. Dziś w temacie estetyki jest dużo gorzej mimo że o wiele dostatniej. Komunizm zrobił swoje.

 • Max Kolanko

  Oceniono 23 razy -5

  Bardzo ładne zdjęcia. A to wnętrze kościoła to normalnie poezja! Chciałoby się żyć w tamtych czasach przy tak pięknej architekturze, może jakoś bym sobie poradził w biedzie, teraz z resztą i tak nic nie mam... Piękne, naprawdę. Pokażcie jeszcze więcej zdjęć!

 • wojto51

  Oceniono 16 razy -8

  Zdjęcia 8 oraz 28 pokazują niezakrzaczony praski brzeg Wisły- przeciwieństwo degrengolady krajobrazu jaka ma tam miejsce chyba od lat 70-ch (nie jestem z Wa-wy). Jeszcze w jednym z odcinków "Stawiam na Tolka Banana" jest tam "czysto". Nikt mi nie wmówi, ze "las łęgowy" w centrum prawie dwumilionowego miasta jest ok.

 • pawelo73

  Oceniono 25 razy -13

  Ciekawe, żebracy na 4 zdjęciu maja buty, a komuniści przekonywali a różne popłuczyny po nich nadal przekonują że w II RP prawie wszyscy poza paniskami i sukienkowymi chodzili boso. Bieda była to prawda i to widać, podobnie jak w PRLu.

 • dante_waw

  Oceniono 28 razy -16

  Szyldoza, nielegalny handelu uliczny holota ktora zamiast wziac sie do pracy czeka na jalomuzne od Panstwa i jeszcze ten margines zyjacy w ruderach nie korzystajacy z oferty kulturalnej miasta.

 • rasta-mw

  Oceniono 27 razy -19

  Na wszystkich szyldach, same rosyjskie napisy, to była Warszawa czy Moskwa?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX