Komentarze (337)
Kolorowe zdjęcia z Powstania Warszawskiego. To nie to samo, co czerń i biel. Realizm fotografii poraża
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • kniazwitold

  Oceniono 10 razy 10

  Banda paranoików doprowadziła do wybuchu powstania, okłamując i oszukując Rząd Londyński.
  Zamiast zakończyć powstanie po nieudanej akcji zdobycia broni, niszczyli miasto i zabijali cywili - bo to cywile Warszawscy są największymi ofiarami tego powstania, nie niemcy.

  Antoni Chruściel - Monter - powinien być postawiony przed sądem wojskowym i rozstrzelany za zdradę stanu - taka była decyzja ministrów Rządu Londyńskiego po otrzymaniu informacji o rozpoczęciu powstania - polecam relacje Nowaka-Jeziorańskiego.

 • miroo

  Oceniono 12 razy 10

  Sprawdźcie co powiedział gen W. Anders gdy dowiedział się o wybuchu powstania... Miał całkowitą rację...

 • ml2403

  Oceniono 14 razy 10

  Do czego ta ciągła dyskusja o celowości powstania. To można odnieść jedynie do pierwszych kilku dni. Potem już było wiadomo, że nie osiągnięto żadnego ze strategicznych celów, a Rosjanie spokojnie czekają. Wtedy trzeba było zakończyć powstanie i ci którzy tego nie zrobili są przed historią zbrodniarzami. I bardzo proszę nie przeciwstawiać prostych powstańców, którzy walczyli i są bohaterami ich dowódcom, którzy są odpowiedzialni za śmierć tysięcy ludzi.

 • robert_live

  Oceniono 9 razy 9

  63 dni walczyli oszukiwani przez dowództwo dzielni ludzie. Nie wiedzieli, że żadna pomoc Zachodu nie była planowana, ani u Rosjan proszona. Nie wiedzieli, że po Teheranie sprawy stref wpływu były przesądzone. Nie wiedzieli, że ich śmierć była zaplanowana, jako "wyrzut sumienia dla Zachodu". Nie wiedzieli, że Zachód przestał poważnie traktować Rząd Londyński i zamierzał uznać Rząd Lubelski. Nie wiedzieli, że są absolutnie osamotnieni w obliczu miażdżącej przewagi Wermachtu. Zginęło bezsensowne 200 tys. ludzi i Zachód żadnego "wyrzutu sumienia" nie miał. Ot, polska fanfaronada.
  Myślicie ze obecne polskie popierające PiS bałwaństwo ma świadomość, że Polska jest znowu osamotniona i nie ma szans na pomoc w razie czego? USA pomoże? Śmiechu i pożałowaniem iluzja warta!

 • hrabia_komoruski

  Oceniono 14 razy 8

  Nigdy wiecej takich Powstan!!! Koszmarna kleska!

 • pacta

  Oceniono 14 razy 8

  Z każdą kolejną rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego jestem jeszcze większym przeciwnikiem gloryfokoeania tego wydarzenia. Brak gruntownego przygotowania, kardynalne błędy dowództwa łudząco się pomocą aliantów w zwycięstwie, wysyłanie na rzeź tysięcy powstanców - słabo uzbrojonych lub wręcz bezbronnych w połączeniu z eksterminacją mieszkańców stolicy i zrownaniem miasta z ziemią nie tworzą budujacego bilansu całego przedsięwzięcia. Nieuchronne i tak było nieuniknione, Sowieci weszli do stolicy, za zgodą aliantów i pod presją Stalina, przez kolejne czterdzieści lat drenowano ideologiczne, politycznie i gospodarczo nasz kraj za zgodą cywilizowanych zachodu, dla którego Żelazna Kurtyna przysłoniła polityczną ślepotę i zasłużyła historyczną sprawiedliwość i odpowiedzialność zachodnioeutoprjskich i amerykańskich elit!!!

 • r0b0l_reaktywacja

  Oceniono 24 razy 8

  Polska jest jak zgwałcona dziewica: dumna z tego co ją spotkało. Czyli całkowicie durna

 • koncentracjamiary

  Oceniono 7 razy 7

  Zawsze było mi szkoda zwyczajnych żołnierzy i ludności cywilnej Warszawy, ale dla dowódców tego bezsensownego zrywu nie mam litości. Mając wszelkie informacje sugerujące, że nie dość że powstanie jest bez sensu bo w najmniejszym stopniu nie zmieni planów Stalina względem Polski, a co gorsza może przynieść mnóstwo ofiar cywilnych i ruinę miasta nie wolno było podejmować decyzji o wybuchu powstania. Moim zdaniem takie nieszczęścia są zawsze udziałem Polski, kiedy władza w tym kraju przechodzi w ręce osób z miernymi kwalifikacjami tak jak obecnie...

 • matt7893

  Oceniono 25 razy 7

  Powstanie Warszawskie bylo jedna z najglupszych akcji militarnych Polakow i pokazawalo ze Polscy dowodcy nie rozumieli wartosci czynnika technicznego nad ludzkim podobnie jak w 1939. Bylo ono naprawde rzezia spowodowana przez armie czerwona. Bojace sie stacjonujacemu od strony Pragi ZSSR ZSSR dowodzctwo AK zdecydowalo sie na samobojcza walke z wciaz dominujacymi silami Hitlera smieciowymi resztkami uzbrojenia ukradzionego armii Niemieckiej. Jedynymi rozsadnymi dzialaniami byla ucieczka z Warszawy od obu armii by ratowac sie wszelikmi metodami od armii czerownej nie wyczerpac armii Niemieckiej przeciwko Rosyjskiej ktora i tak doznala by porazki ale oslabila by sily Rosyjskie przeciwko Polsce 1945.

 • Pawel Brzana

  Oceniono 75 razy 7

  Powstania to debilizm, nie ma co świetować, owszem cześć należy oddać ale nie ma sensu idealizować bezsensownej śmierci tylu osób

 • kato-rznik

  Oceniono 6 razy 6

  Budzi to we mnie silne emocje. Ktoś nieodpowiedzialny wysłał tych biednych ludzi na pewną śmierć.

 • shamickgaworski

  Oceniono 8 razy 6

  "Gosposia z II pietra" ... Wow, nawet nie bylo wiadomo jak sie nazywa ...
  Dobre zdjecia! 200 tys ludzi zabitych bo "powstaniemy dla celow politycznych przeciwko Stalinowi naprawde choc strzelajac do Niemcow, liczac czy zmuszajac Stalina aby nam pomogl ... BY Z STALINEM WYGRAC poltycznie" ... wszystko z daleka od nas dajacych te decyzje do powstania w przerwie pomiedzy robieniem herbaty ... bo akurat byla 17.00 wiec (w Angli) czas na herbatke ...
  Niech dzieci (bo dzieci to w wiekszosci byly) z pistoletem w dloni i butelka benzyny ida ginac na czolgi ... moze wygraja to bedziemy miec piekna wladze w Warszawie .. bo przeciez Stalin nie bedzie mogl nas wtedy zignorowac.

  (I niech mi tu kto nie pisze bzdur iz jakby nie powstali to Hitler by ich wybil tak czy owak ...bo Wrocla czy Krakow czy Gdansk czy Lodz nie powstala i 200 tys ich mieszkancow nie zostalo zabitych ... i miasto nie zostalo zniszczone do ostaniej cegly jako kare ... i dlatego dzis Krakow jest piekniejszy i wiecej turystow tam jedzie i jest przez to bogatszy i ludziom tam sie zyje lepiej nizli w betonowej warszawie ...)

 • 1korner

  Oceniono 12 razy 6

  Stalin i Hitler zrobili co chcieli, a dowództwo AK im to ułatwiło.

 • 3-kuleczka

  Oceniono 36 razy 6

  polaczki lubią celebrować i oonanizowac sie kleską, lubimy jak nas trzymają za mordy i jak rozwalaja nam dom, bedziemy to świetować do końca świata i jeden dzień dłużej
  pokazcie te zdjecia karkom i nazistom, obsczymurkom z organizacji faszystowskich TO NIE WAŻNE KTO JEST AGRESOREM KTO OFIARĄ, czy bije nas "rusek" czy "niemiec"
  trzeba celebrować dni pokoju, zyc w zgodzie z sąsiadami, bawic sie razem i wypoczywać bez granic

 • Jan Choinski

  Oceniono 5 razy 5

  dzisiaj się młodym robi wodę z mózgu pt. patriotyzm , pokazujcie te zdjęcia gdzie tylko można , dodając nazwiska dowódców odpowiedzialnych za to

 • kieszonkowiec12

  Oceniono 5 razy 5

  Zachciało się powstania, ale czyim kosztem? Kosztem cywilów i wciągnęli w to jeszcze dzieci Bogu ducha winne. Czy to jest normalne? Jeśli ktoś zasługuje na chwałę to jedynie cywile stawiający czoło wojennej codzienności. Bo na pewno nie zasługują na nią wojskowi tek głupio i naiwnie myślący, że Niemcom znudziło się okupowanie W-wy i łatwo ich będzie pokonać.

 • piotrwojciak_first

  Oceniono 9 razy 5

  Powstanie w gettcie - ok, wielki czyn, etc.
  Powstanie poza gettem - wstyd, hańba, etc.

 • starblast

  Oceniono 9 razy 5

  Dobrze, że wydaje się takie kolorowe zdjęcia. Niech to działa jako propaganda antywojenna, żeby naszym rodzimi piewcy chwały wojennej (PIS, ONR) nie przyciągali zbyt dużo ludzi (w tym młodzieży która pójdzie wojować w razie czego), bo na zmianę ich poglądów raczej się nie zanosi. Wojna to nie tylko braterstwo, przygoda, duża kasa. To przede wszystkim cierpienie - żołnierzy, cywilów; zniszczenia miast, głód, choroby, śmierć, bieda w czasie działań wojennych i po wojnie, frustracja, samobójstwa.

 • oriole86

  Oceniono 5 razy 5

  Problem polega na tym, że Polacy często nie ogarniają kontekstu politycznego powstania warszawskiego. Gdyby Polacy je wygrali, to alianci mieliby do wyboru zaakceptować wolną Polskę wbrew Stalinowi i iść na kolejną wojnę z ZSRR lub iść na kolejną wojnę z Polską (ewentualnie stanąć w konflikcie ZSRR-Polska oficjalnie po stronie Stalina - co wierzę, że by wybrali).

 • mateusztt

  Oceniono 7 razy 5

  zdjęcie "Śródmieście Północne. Powstaniec z pistoletem maszynowym Błyskawica przesłuchuje niemieckiego żołnierza w stopniu Sturmscharführera"
  To jest raczej zughauptführer Postschutzu ( Policji Pocztowej )

 • adolfiutin11

  Oceniono 4 razy 4

  Jakim cudem rodzice Jarka i Lecha Kaczyńskich (żołnierze AK) dostali po wojnie takie duże mieszkanie, posady na uczelni a dzieci zagrały w filmie???

 • janptak

  Oceniono 6 razy 4

  I Warszawa przetrwała, ty kruwi synu w ząbek czesany, a twoją tysiącletnią trafił szlag. Wypijmy za to.

 • Piotr Wnukowski

  Oceniono 4 razy 4

  Powstanie próbował powstrzymać wysoki wysłannik Sikorskiego i aliantów, Józef Retinger, postać niezmiernie ważna w dziejach Europy, w Polsce znana tylko "wykształciuchom".
  Bezskutecznie, niestety. Powstanie wybuchło, zostało utopione we krwi 200 tys Warszawiaków, stolica Polski rozkazem Hitlera została zamieniona w gruzowisko...

 • merkury-3

  Oceniono 6 razy 4

  Okulicki i Bor Komorowski powinni wisiec twarza do siebie na tych latarniach w warszawie razem z Hitlerowcami za wspoludzial w zbrodni i pchaniu dzieci na smierc , powstanie to zadna chwala tylko hilerowsko-londynska ( rzad londynski ) zbrodnia taka jest prawda .

 • 2.rw

  Oceniono 4 razy 4

  Taka jest wojna! Niech was to przeraża.

 • askold

  Oceniono 4 razy 4

  Ostatnie zdjęcie to oczywiście Alina Janowska (ps. Setka, baon Kiliński). Dla tych, którzy twierdzą, iż była starsza, damom co prawda wieku się nie wspomnina, lecz urodziła się w 1923 roku. Do "Zakazanych Piosenek" wypatrzył ją kabarecie "Gong" ( teatr "Syrena") przez asystenta Leonarda Buczkowskiego. Jeszcze wtedy nie miała wykształcenia aktorskiego.

 • herbicyd212

  Oceniono 3 razy 3

  Powstanie było klęską militarną i tego nikt nie neguje. Ale łatwo jest ferować wyroki, kiedy wszystko już wiadomo. Niestety nie wiadomo, jakby się historia potoczyła, gdyby powstania nie było - wszystkie teorie są jedynie gdybaniem. Dlatego też powstańcom należy się szacunek - nikt z nas nie może wiedzieć, jak by się zachował w tamtych warunkach.

 • gladysek

  Oceniono 2 razy 2

  I znowu kompletna i krwawa kleske, fatalne zarzadzanie graniczace z ludobojstwem przekuwa sie w dni chwaly. To chwala dla tych dzieci, podkomendnych ktorych wysylano na pewna smierc, chwala dla wymordowanej warszawskiej spolecznosci. Im chwala i szacunek ale tym ktorzy do tego doprowadzili szubienica i nie namydlony stryczek.

 • masondixon

  Oceniono 4 razy 2

  dzięki tym "bohaterom" mieszkamy dzisiaj w najbrzydszej stolicy Europy

 • twzelnik

  Oceniono 4 razy 2

  Zdjęcia wyglądają sztucznie, bo są sztuczne. Widać retusz i to jest słabe.
  Czarnobiałe oryginały wyglądały lepiej.

 • jolars1

  Oceniono 8 razy 2

  Powstanie Warszawskie - chyba największy samobójczy idiotyzm wymyślony przez Polaków. Ci, którzy spowodowali jego wywołanie powinni być w hańbie wymazani z kart historii tego kraju. Barbarzyńcy!

 • alicjaroberts

  Oceniono 2 razy 2

  Do rajmund.siewierny. Nie pisz takich głupot. Bo tylko ludzie z niska samoocena, obrazaja innych. A Ty obrazasz wielu Warszawiakow, tych prawdziwych i nie tylko. W walkach o Warszawe po stronie powstancow było wielu obcokrajowcow, których powstanie zaskoczylo, ale Oni się nie ewakuowali z miasta. Z tego co piszesz wynika ze nigdy nie miałeś okazji rozmawiać z powstańcami, którzy walczyli w te sierpniowe dni. Ja ich miałam w rodzinie, razem z moim Tata, az czterech. Walczyli w całej Warszawie, i w Zosce, i w Parasolu, I na Czerniakowie, na Mokotowie, na Ochocie , i na koniec w Srodmiesciu. Nie marzyli o wojnie, czy biciu szwabow, ani o śmierci A Bog nie jest od spełniania próśb, bo to nie czarodziej. Wlasnego losu nie odgadniesz. I czasem go nie zmienisz. Ciesz się ze żyjesz wolny i nikt ci nie rozwali nosa na ulicy, tylko dlatego, ze nie zauwazyles niemieckiego patrolu, biegles i na nich wpadles. To spotkalo mojego Tate. Miał wielkie szczęście, ze Niemcy go nie zastrzelili na miejscu Miał dokument, ze pracuje jako mechanik samochodowy. A tacy byli im potrzebni. Wiec udało mu się przezyc wojne i powstanie. A był wtedy bardzo młody. Miał 16 lat. ONI chcieli ZYC!

 • alicjaroberts

  Oceniono 4 razy 2

  Do "rajmund.siewierny" - Proszę nie uzywac wobec kobiety takich inwektyw, cyt."Glupis,kretyn". To po pierwsze. Po drugie, proszę przeczytać uważnie co napisałam, i nie pisać samemu głupot.Po trzecie, ja napisałam ze gdyby teoretycznie powstanie nie wybuchlo , a Rosjanie weszli do Warszawy, to by było jeszcze gorzej, bo oni chcieli się mscic za swoje kleski w walkach z nami, jakie ponieśli w przeszlosci. Takie polecenie wydal sam Stalin, a i wśród Rosjan istniał mit, ze dachy w Warszawie sa ze zlota, a w domach samo bogactwo. Komunisci rosyjscy wywodzili się w większości z biedoty. Ich zolnierze to byli prosci chłopi i robotnicy, którym przelozeni wpoili, ze to co zdobeda, to ich. A w tym celu nie wachali by się wieszać Polakow na latarniach. A nasi zolnierze zawsze mieli jakies wyksztalcenie. Czasem tylko podstawowe, srednie, a kadra oficerska była dobrze wyksztalcona, bo w Polsce była tradycja uczenia się, wyniesiona z domow. Jako przykład podam moja Mame, Która pochodzi z biednej, swietokrzyskiej wsi, w której była szkola podstawowa z jezykiem francuskim!! I to przed wojna. Co się tyczy rzezi na Woli, to owszem NIemcy zlecili ja oddziałom ukraińskim, ogolnie rzecz ujmując i nie wchodząc w detale kto tym dowodzil. Oddzialy te były zlozone w większości z przestepcow, wyciągniętych z wiezien rosyjskich, skazanych na smierc, lub dożywocie, bo Niemcy nie chcieli sobie zawracać glowy brudna robota. Byli zajeci walka z powstańcami, bo przed wybuchem powstania na wiesc o Rosjanach, zaczeli się ewakuować i czesc wojska wyszla z Warszawy, rabując co się da..To oslabilo Niemcow, których zaskoczylo powstanie Te same oddzialy ukraińskie, urzadzily tez rzez na "Zieleniaku" na Ochocie, o czym pewnie nie slyszales.Zamiast obrazac ludzi, może lepiej poducz się, trochę poczytaj, a nie powtarzaj bzdury zasłyszane od "madrych".Poszukaj może swiadkow tych wydarzen. Bo ja ich miałam dużo w rodzinie.Jestem Warszawianka z dziada, pradziada, jak to mowia, z inteligencji warszawskiej, która nie pozwala się obrazac. A Warszawa i tak była skazana na zaglade. Hitler planowal zburzenie całego miasta, i wybudowanie czegos na kształt wielkiego obozu pracy, z urzędami, i centrum zarzadzania. My mielismy być tylko tłumem niewolnikow, których trzeba wykorzystać i zabic. Niemcy mieli te plany na papierze. Dowodcy powstania wiedzieli do czego zdolni sa Niemcy i Rosjanie. Wybrali mniejsze zlo. POLECAM NAUKE, a nie inwektywy nieuka.

 • dryl1

  Oceniono 2 razy 2

  Red.Kurski chyba w czasie Powst. Warszawskiego nie było jeszcze pałacu Kultury ? Trochę staranności.

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 14 razy 2

  Obchody rocznicy samobójczego powstania to to samo co obchody miesięcznic samobójczego lotu do Smoleńska,
  Skrajny debilizm.
  I tu i tam aroganckie lekceważenie realiów.

 • nowecba

  Oceniono 1 raz 1

  Niemcy to powinni na kolanach dziękowac powstańcom, gdyby nie Oni to ofensywa radziecka zatrzymałaby się w Metz

 • iremus

  Oceniono 1 raz 1

  Pomyśleć, że komuniści zamiast bogacić się tak jak elity solidatuchów po roku 1989 odbudowywali to.

 • zbigniew_

  Oceniono 1 raz 1

  Ostatnie zdjęcie to Alina Janowska

 • stardust.2000

  Oceniono 1 raz 1

  W czym jak w czym ale w narodowych zrywach w imię idei i honoru to jesteśmy najlepsi na świecie: powstanie listopadowe (1830), powstanie styczniowe (1863), powstanie warszawskie. Za każdym razem ten sam scenariusz: brak przygotowania i ułańska fantazja w imię honoru oraz bezzasadne liczenie na pomoc ze strony Anglii i Francji tak w XIX w jak i w 1944 r. Skutki za każdym razem również te same: masowe represje, jeszcze większe ograniczenie wolności, wyniszczanie inteligencji aż wreszcie wymordowanie przez Niemców 200 tyś mieszkańców Warszawy w 1944 r. Pytanie czy w ówczesnych warunkach politycznych warto było ponosić aż takie ofiary? Skutki tych zrywów odczuwamy do dziś.

 • xavery

  Oceniono 3 razy 1

  Realizm fotografii poraża? Jakieś lewackie gadanie. Przecież wojna to kształtowanie charakterów, to patriotyczna przygoda, to zaszczyt walki. To wreszcie znakomicie oddany "polski punkt widzenia".
  A w realnym rozrachunku wszystko to co najwartościowsze ginie i umiera...

 • bratjolki

  Oceniono 1 raz 1

  W wyniku masakr urządzanych przez oddziały niemieckie ORAZ UKRAIŃSKIE w Powstaniu Warszawskim zginęło od 150 tys. do 200 tys. ludności cywilnej.

 • harry_callahan

  Oceniono 1 raz 1

  Fajnie tak sobie rozwalić całe miasto. Ekstra!

 • madass07

  Oceniono 5 razy 1

  minęło tyle lat ale pytanie "po kiego diabła rozpętali te piekło" nadal aktualne. Zupełnie niepotrzebna rzeź i zniszczenia. Wobec PW powiedzenie "zginąć na marne" nabiera nowego znaczenia.

 • kotecka1

  Oceniono 9 razy 1

  Taki los zgotowali ludziom i miastu "bohaterowie", których teraz psychole całują za "zasługi" po dupie.

 • 1stanczyk

  Oceniono 9 razy 1

  "Realizm fotografii poraża"

  To co poraża to wobec nieogarniętej głupoty autora tytułu, nie mniejsza głupota tych co doprowadzili do tragedii jaką było, niezależnie od tego czy relacjonowane na kolorowych czy na czarno białych fotografiach PW.

  "Patriotyczne" nawiedzone zasrańce w imię własnych, nie tak znowu dalekich od tych dzisiejszych politycznych urojeń, wysyłając warszawskie dzieciaki na nieomal pewna śmierć, sobie samym po katastrofie jaka była klęska PW przyznawały generalskie pagony.

  Zamiast dzisiejszych "patriotycznych" honorów naszego półświatka półinteligencji należała im się się kula w łeb.

  Jeśli dzisiaj są czym są to zawdzięczają głównie sowieckiej represji wobec AK i warszawskich powstańców.

  I kiedy podobnie dzisiaj w palestyńskie dzieciaki kamieniami próbują odzyskać należną Palestynie państwową suwerenność rządzące naszym krajem debile staja po stronie żydowskiego okupanta.

 • Przemek Pater

  Oceniono 1 raz 1

  Zdjecie nr 8 "Ubezpiecznia na Życie". Musieli nieźle zarabiać jak mieli takie szyldy. Mieli nosa..

 • wielkigatsby33

  Oceniono 3 razy 1

  PW stało się narodowym polskim fetyszem. Właściwe brakuje tylko, żeby dzieci nazywać Powstaniec, bo same imiona Powstańców (czesc Ich pamieci) są trendy od dawna. Rzygam juz tym.

 • gmsaxz

  Oceniono 1 raz 1

  Tak się tylko zastanawiam, czy nie za bardzo mitologizujemy Józefa Piłsudskiego. Przecież był on autorem tego państwa, które w ostatecznym zrywie dało swoim obrońcom głównie butelki z benzyną i pistolety do walki. Nie było by nas tutaj, gdyby nie Amerykanie i Rosjanie. Taka prawda

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX