Komentarze (147)
Tak wyglądały pochody pierwszomajowe w PRL. Był to świetnie wyreżyserowany, propagandowy spektakl
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • cmochall

  Oceniono 10 razy 8

  Oni tez chodzili spontanicznie a pochod byl manifestacja cykliczna.Ci co teraz sie wysmiewaja sami maszerowali lub na chodniku stali i klaskali i pewnie w skrytoci z nastalgia wspominaja -to byly czasy-

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 15 razy 7

  czyu na zdjęciu widać Kryże, Piotrowicza, TW Wolfganga czyli Przyłębskiego, Zelnika... no i samego PIETRZAKA...

  :)))

  a Lech Kaczynski piszący o Leninie, pewnie też tam parę razy był :)))

 • komercyjny02

  Oceniono 6 razy 6

  "W przemarszu zawsze podkreślano udział uchodźców z Zachodu, w tym m.in. przebywających w Polsce sierot koreańskich."

  Umieszczanie Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej na Zachodzie? - To dość swobodne podejście do geografii (i do polityki też)!

 • k1harper

  Oceniono 8 razy 6

  Całości towarzyszył także swoisty blok satyryczny - na platformach pokazywano aktorów przebranych w szpetne maski i udających Churchilla, Trumana, Eisenhowera, Adenauera

  a gdzie zdjecia?

 • Konrad Konrad

  Oceniono 8 razy 6

  taki sam "Świetnie wyreżyserowany, propagandowy spektakl" jest na amerykańskich paradach jak widać chociażby w filmie Kochaj albo rzuć gdzie Karul z Pawlakiem jadą do Chicago..

 • poljack

  Oceniono 10 razy 6

  Ciekawe że naród który jest autorem święta pracy nie obchodzi go .Aż tak krótko trzymają was za ryje ?

 • stupid_writer

  Oceniono 9 razy 5

  Teraz wdepnelismy w prawdziwe "gowno", w porownaniu do komuny teraz jest dopiero terror!

 • kazek1948

  Oceniono 11 razy 5

  Miło wspominam ten dzień .

 • totus.tytus

  Oceniono 7 razy 5

  Kościelniacy sprawnie i szybko obsikali to święto i nazwali je "wspomnieniem świętego Józefa Robotnika". Oni wszystko w zasadzie obsikali i przywłaszczyli sobie.

 • lolik52

  Oceniono 9 razy 5

  a co mieli jak barany iść jak popadło?
  w całym świecie manifestacje tego typu i wielkości zawsze były dokładnie organizowane(nie będzie ze szpilką,wyreżyserowane).
  Trzeba pamiętać że w pochodzie chodziło o demonstrowanie postępu i rozwoju,jaki był to był ale w końcu było copokazać w porównaniu do przedwojennego stanu Polski.
  Nie byłoby wyreżyserowane,pismaki by ryło krzywili,bueee,nawet zorganizować i splanować nie potrafili ci komuniści.
  Najgorzej jak artykuł pisze się wyreżyserowanym i politycznym kluczem,inaczej pan właściciel kopa w dudę da i za bramę poleci,całkiem jak za komuny za odwrotny wariant:)))
  Krótko mówiąc,przyganiał kocioł garnkowi...

 • plutoniczna

  Oceniono 6 razy 4

  zdjęcie nr 13: plakat: ustrój socjalistyczny gwarancją niepodległości i rozwoju kraju.

  prof. Zybertowicz w felietonie w "Sieci": Bez PiS nie ma narodu polskiego.

  słowa nieco inne ale myśl ta sama .
  wniosek:
  człowiek może wyjść z komunizmu ale komunizm z człowieka nigdy.

 • komercyjny02

  Oceniono 4 razy 4

  "pokazywano aktorów przebranych w szpetne maski i udających Churchilla, Trumana, Eisenhowera, Adenauera"

  Były też karykatury "krwawego kata narodów Jugosławii" - Josipa Broza (znanego wszystkim jako TITO) - w roli jankesko-zachodnioniemieckiego psa łańcuchowego (bądź, alternatywnie - hycla z ohydnymi łapskami spływającymi krwią).

  Aż do chwili ponownego nawiązania stosunków pomiędzy Moskwą a Belgradem w 1955 r.

 • kapitan.kirk

  Oceniono 8 razy 4

  Zdjęcie nr 11 oczywiście nie jest wykonane na Placu Konstytucji. W tle pośrodku widać budynek Filharmonii Narodowej, po lewej elewację południową budynku PKO ("Pod Sedesami"), a po prawej fragment wieżowca przy ul. Zgoda 12 mieszczący przez wiele lat znaną księgarnię "Nike". Osoby na zdjęciu stoją mniej więcej w tym miejscu co obecnie dom towarowy Junior, a ponieważ Juniora jeszcze nie ma, a Zgoda 12 już jest, zdjęcie można datować z dużym prawdopodobieństwem na 1 maja 1962.
  Pozdrawiam

 • nukula4

  Oceniono 3 razy 3

  Pierwszy maja pokazuje czym różni się Polska - kiedyś wszystko było wspólne i można było dać wolne by cieszyć się i świętować. Dziś (znaczy 1 maja) ze wszystkich bloków dochodziły dźwięki pił, szlifierek i młotów. Ludzie na maj czasu by świętować. TVP nawet nie wspomniała co to za święto ten 1 Maja no chyba ze w kontekście kościelnym. Ten niezmienny Kościół przeniósł święto robotnika Józefa z 6 maja na pierwszego, zapewne żeby policjantom się lepiej pracowało się błogosławieństwem.

 • apokaliptyk2018

  Oceniono 3 razy 3

  Dobrze że Mardi Gras jest spontaniczna.

 • czechy11

  Oceniono 5 razy 3

  Co to relacja z miesiecznic czy jakiegoś zjazdu Klubów Gazety PiSowskiej (Polskiej)? A może to jasnogórskie obchody miłości do świata Młodzieży Weszpolskiej i ich miłośników z ePiSkopatu?

 • czarna_brygada09

  Oceniono 3 razy 3

  Przez cały okres mojego perlowskiego życia byłem na pochodzi 1 majowym dwa razy. Pierwszy kiedy byłem małym chłopcem i ojciec mnie zabrał. Drugi, z własnej nie przymuszonej woli, gdzieś pod koniec lat siedemdziesiątych z czystej ciekawości, jak to jest?
  Było więc tak; długo stałem na Świętokrzyskiej w oczekiwaniem, w końcu jak ruszyliśmy to się wk... i poszedłem do siostry, która właśnie jako młody, rozwojowy naukowy pracownik uczelniany, dostała klitkę w którymś 'wierzowcu' na ścianie wschodniej i tam urządziliśmy jubel ... towarzycho, młode studencko - asystencko - doktorskie, z perspektywą podboju Świata do tego strumienie kartkowej żytniej ... narąbaliśmy się jak borsuki na jesień.
  Tyle na temat moich pierwszomajowych wspomnień z PRL, następnie ochoczo łaziłem na demonstracje w latach dziewięćdziesiątych ... z przekory i przekonania, że tak trzeba.

 • eclipse23

  Oceniono 2 razy 2

  teraz tak się paraduje z krzyżem

 • jakapral

  Oceniono 2 razy 2

  Uroczystości religijne kościoła rzymsko-katolickiego przypominają jakby starannie wyreżyserowane spektakle. Ceremoniał, tajemnicze gesty, okadzanie, tu klęknij, tam wstań.

 • krzywelustro

  Oceniono 4 razy 2

  W 1970 roku w pochodzie szli Romowie z transparentem: "25 lat cygaństwa w Polsce".

 • jan.go

  Oceniono 4 razy 2

  Czuje ze zazdroscicie ze sami nie potraficie takiej propagandowki odwalic Po drugiej stronie globu macie Columbus Day i takie tam

 • cmochall

  Oceniono 1 raz 1

  Nalezy jeszcze dodac ,ze na chodnikach staly tlumy. Bylo wesolo bylo radosnie. Obecni krytycy szli pierwsi w szeregu i byli to katolicy -ludzie pracy , nie komunisci.

 • kretu23

  Oceniono 1 raz 1

  E tam. Poza balonami chorągiewkami i watą cukrową nie było tam nic ciekawego.

 • yokoono23

  Oceniono 5 razy 1

  Byłam wtedy nastolatką i nikt nie ciągnął mnie za uszy aby uczestniczyć w tym swięcie,było miło,było wesoło i nareszcie klorowo.

 • az555

  Oceniono 5 razy 1

  genetyczny debil- Kartofel II,przepychany z klasy do klasy przez KC PZPR,powiela te imprezy ku uciesze niepiśmiennej gawiedzi z Pcimów,Ciechanowów,Kobylanek Górnych...NIECH ŻYJE,NIECH ŻYJE ,NIECH ŻYJE !!!

 • lm648

  Oceniono 9 razy 1

  .... jak widać :) nauka nauka nie idzie i dzisiaj mamy to samo lecz w stronę faszyzmu. Dziękujemy wam wyborcy PiS-lamu!

 • jtby

  0

  Tow. Małemu pewnie łza się w oku kręci, że nie można zorganizować czegoś takiego ku chwale pisdolsitycznej partii władzy. Świetnie wyreżyserowane propagandowo były miesiączki smoleńskie, a ich ochrona, kto wie, czy nie była liczniejsza niż pochodów. Dobrze że i jedno i drugie skończyło się i od nas zależy, czy nie powróci.

 • pascvale

  Oceniono 2 razy 0

  To były takie poprzedniczki miesięcznic smoleńskich. W tedy i teraz uczestniczą w nich ci sami, tylko teraz niosą inne hasła.

 • jxman

  0

  "Jednak i to nie było najbardziej spektakularne - stałym elementem pochodu były 'scenki rodzajowe' rozgrywające się na specjalnych platformach, w których przedstawiano wyidealizowane obrazki z życia socjalistycznego świata pracy, takie jak np. praca murarzy, nowe ambulatorium czy tunel metra z jeżdżącym w nim pociągiem. "

  Ku woli scislosci, pierwsze metro w Warszawi otwarto w 2006 roku, czyli juz po upadku tego calego cyrku!
  Faktycznie byly wczesniejsze plany i proby budowy, ale zawsze konczyly sie fiaskiem.

 • helwiusz

  Oceniono 1 raz -1

  "Świetnie wyreżyserowany spektakl?" Co za bzdura, to było nudne jak flaki z olejem. Jako dziecko nie bardzo lubiłem to święto, bo, choć nie trzeba było iść do szkoły, to w telewizji nie było nic do oglądania aż do godzin popołudniowych - nic, tylko pochód, pochód i pochód.Całymi godzinami w telewizorze ten sam do znudzenia powtarzany obrazek - w mieście takim-to-a-takim idą hutnicy, górnicy, rolnicy, nauczyciele, modzież szkolna; taka fabryka, owaka fabryka, idą, idą, idą, towarzysze z trybuny honorowej machają rękami, a komentator telewizji jak może tak udaje, że to wszystko go strasznie pobudza i co rusz przypomina, że ten przemarsz jest dowodem na jedność narodu z partią i socjalizmem. Żadnych alternatywnych kanałów telewizyjnych rzecz jasna wtedy nie było. Oczywicie TV nie jest jedyną możliwą rozrywką, można było książkę poczytać albo iść na spacer, ale że w inne święta przedpołudnie było w TV czasem programów dla dzieci i młodzieży, odczuwałem te transmisje jako przykre i uciążliwe nudziarstwo. Nacisków na siebie samego, by tam iść, w podstawówce nie odczuwałem, tylko w liceum trochę, ale dało się żyć (zwolnienie z WF było honorowane). W zakładach pracy były poważniejsze.

  Ktoś tu porównał te spędy z pisimi miesięcznicami. To jest horrendalny nonsens. Skala wydarzenia absolutnie nieporównywalna. Kacza miesięcznica to jest lokalne wydarzenie na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie; mieszkańcy reszty stolicy w ogóle go nie zauważają, nie mówiąc o innych miastach. Pochód pierwszomajowy w PRL to było wydarzenie angażujące cały kraj. Naprawdę trzeba na głowę upaść, żeby takie porównanie wymyślić.

 • tenare

  Oceniono 11 razy -1

  "Opozycja demokratyczna" zamieniła festyny pierwszomajowe w uliczne budy, zamieszki i bijatyki.

 • Rafspik Rafaello

  Oceniono 3 razy -3

  Majówka teraz możesz za darmo mieć pierwszy przejazd Uberem darmowy kod na 30 zł QJZ52T84UE ważny 3 miesiące, wpisz ten kod przy rejestracji lub później w menu płatności i masz darmowy pierwszy przejazd do kwoty 30 zł. Wystarczy poprać aplikację ze sklepu i zarejestrować się, pamiętaj wpisz kod QJZ52T84UE aby mieć 30zł na pierwszy przejazd Uberem. Polecam.

 • krypthos

  Oceniono 4 razy -4

  Ale tu śmierdzi komuchami. Komuniści, to faszyści!!! Komuniści, to naziści!!!

 • mireczekb

  Oceniono 7 razy -5

  A kto maszerował na tych komunistycznych spędach ? Dzisiejsi przeciwnicy PiS-u, Jandy, Olbrychskie i inne popaprane POmiotem komuszym badziewie.

 • lukki69

  Oceniono 11 razy -5

  Redakcja pełna analfabetów serwuje czytelnikom quiz Pana Miodka......pocieszne..:)

  Ciemny lud czerski już skojarzył temat z PiSem.....pocieszne..no ale jak ktoś był elementem i beneficjentem socjalizmu to może nie rozumieć tragizmu tamtych czasów i dramatu uczciwych ludzi...beztrosko porównywać dzisiejsze czasy do komunizmu komentarzami "plusowanymi" przez redakcyjne booty....mózg przeżarty czekoladą z Pewexu nie ma miejsca na samokrytykę...

 • mrzagi10

  Oceniono 12 razy -6

  Na zdjęciu nr 15, ten z czerwoną flagą pod napisem PZPR PRZEWODZI, wypisz-wymaluj Rysiek Swetru....

 • polpatriot

  Oceniono 10 razy -10

  Na 1 Maja 2017r. proponuję okrzyk-precz z PO i precz z Nowoczesna precz,precz,precz ................!!!

 • kkes

  Oceniono 23 razy -13

  Biedne lewactwo

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX