Ulica Targowa w latach 70-tych przypominała galerię sztuki. Choć ta jedna z głównych arterii Pragi, nie jest tak długa, jak Puławska czy Grochowska, to wzdłuż niej namalowano w tamtych czasach aż kilkanaście reklam na ścianach budynków. Kiedyś planowano, że Targowa będzie deptakiem. Z pomysłu nic nie wyszło, ale ulicą codziennie przemieszczały się tysiące warszawiaków. Miejsce na reklamy wielkoformatowe wydawało się więc idealne.
Na ślepej ścianie kamienicy przy ul. Targowej 62 i dalej pod nr 64 - na rogu z Ząbkowską - reklamowało się Zjednoczenie Przemysłu Motoryzacyjnego "Polmo" (w jego skład wchodziło kilkanaście zakładów i fabryk samochodowych, w tym m.in. FSO na Żeraniu). Na zdjęciu z 1977 roku promowano Polskiego Fiata. Najsłynniejszy model - 125p - możecie zobaczyć na fotografii Rutowskiej - właśnie mija kamienicę z muralem. Kilka lat później na tej ścianie wymalowano wielkiego czerwonego poloneza - to najbardziej zapamiętana przez prażan reklama w tej lokalizacji.
Na ścianie zmieściła się jeszcze reklama Zjednoczenia Przemysłu Chemii Gospodarczej "Pollena-Uroda", zrzeszające producentów kosmetyków i środków czystości. Kiedyś wymalowano tam wielką szminkę. Niestety, na tym zdjęciu jej nie ma.
Trudno było tej reklamy nie zauważyć. Zajmowała całą ścianę budynku, w którym przed wojną działał największy dom handlowy w Polsce - u braci Jabłkowskich. W 1950 roku państwo odebrało im budynek i rok później zaczął działać tam Centralny Dom Dziecka. W roku 1971 znowu przychodziło się tu na zakupy. Stworzono Dom Obuwia, który działał w tym miejscu przez kilka lat.
Na zdjęciu z 1976 roku widzimy napis: "Dom Obuwia zaopatrują czołowi producenci". W tamtych czasach był to jeden z najchętniej odwiedzanych adresów przez warszawiaków szukających zarówno eleganckich lakierek, jak i domowych papuciów.
Zdjęcie zrobiono z ulicy Hibnera (dziś to Zgoda). Reklamę mogli oglądać także przechadzający się ulicą Rutkowskiego (dziś: Chmielna).
Dziś już tej ściany nie zobaczymy. Kilka lat temu zakrył ją nowy budynek postawiony na rogu Chmielnej i Brackiej, w którym znajduje się salon jednego z operatorów sieci komórkowej.
Rok 1971, zakłady FOTON-u działały wówczas pełną parą. Reklamy Warszawskich Zakładów Fotochemicznych z Woli pojawiały się w tamtych czasach na ścianach wielu budynków w stolicy. Na zdjęciu Grażyny Rutowskiej widzimy budynek przy ul. Siennej 45 od strony ul. Marchlewskiego (dziś: al. Jana Pawła II). Dalej stoją stare kamienice z numerami 43 i 41. A nad nimi góruje Pałac Kultury i Nauki.
Ta reklama akurat promowała eksportera błon i odczynników fotograficznych VARIMEX z ul. Wilczej. Ale najbardziej znanym, do dziś obecnym malowidłem, jest ściana kamienicy przy ul. Targowej. Tu również widnieje zachowany przez lata napis: "Foton". I choć kolory już wyblakły, a napisy w trzech językach (polskim, angielskim i rosyjskim) są słabo czytelne, to nadal widzą go nie tylko kierowcy i piesi, ale też pasażerowie pociągów jadący wiaduktem kolejowym między stacjami Warszawa Wschodnia i Warszawa Stadion. Zakłady FOTON-u działały przy ul. Wolskiej jeszcze kilkanaście lat temu. Później w fabryce dużo zespołów muzycznych urządzało sobie próby, doceniając niezłą akustykę pomieszczeń. Niedawno budynek rozebrano, a w jego miejscu powstaje teraz apartamentowiec.
W PRL-u reklamowały się przedsiębiorstwa państwowe. Na ścianie budynku przy ul. Grzybowskiej widać namalowaną reklamę WSS Społem - powszechnej spółdzielni spożywczej. Sklepy Społem jeszcze i dziś spotkamy w Warszawie. Wówczas ich sieć oplotła całą Warszawę. I to w nich głównie zaopatrywali się mieszkańcy stolicy. Zdjęcie jest czarno-białe, ale można się domyślać, że reklama była kolorowa, bo Społem miało tęczowy motyw. Na zdjęciu widać też nasze motoryzacyjne "cuda" epoki Polski Ludowej: samochód FSO Polonez, Fiat 125p oraz Fiat 126p.