100 lat Legii Warszawa. Nieznane zdjęcia największego klubu piłkarskiego w Polsce

Stulecie - tyle w tym roku świętuje Legia Warszawa. Z tej okazji na Krakowskim Przedmieściu otwarto wystawę poświęconą historii klubowi - dumie warszawskich fanów sportu. Pokazujemy zdjęcia, które można obejrzeć na wystawie. Część z nich została upubliczniona po raz pierwszy.
Legia nieoficjalni mistrzowie Polski z 1917 roku Legia nieoficjalni mistrzowie Polski z 1917 roku źródło: Legia Warszawa

Legia nieoficjalni mistrzowie Polski z 1917 roku

Spodobało ci się? Polub nas

Drużynę sportową "Legia" założyli w kwietniu 1916 roku żołnierze Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, którzy walczyli podczas I wojny światowej na froncie wschodnim (Wołyń). Jednym ze współzałożycieli i pomysłodawcą nazwy Legia był Stanisław Mielech, żołnierz legionowy, doktor praw, publicysta, ale także piłkarz i społecznik. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Legia odrodziła się w Warszawie.

Od lewej stoją: Kazimierz Knapik, Wójcicki, Antoni Poznański, nazwisko nieznane, Stanisław Mielech, Tadeusz Prochowski, Edmund Hardt, Henryk Bilor.

WKS Warszawa w kwietniu 1922 roku. WKS Warszawa w kwietniu 1922 roku. źródło: Legia Warszawa

WKS Warszawa w kwietniu 1922 roku

Na zdjęciu od lewej: nazwisko nieznane, por. Dobrzański, kpt. Zygmunt Wasserab, nazwisko nieznane, Eugeniusz Sobolta, nazwisko nieznane, Jerzy Misiński, nazwisko nieznane, Władysław Süss, Marian Zawodny, nazwisko nieznane, Bem, nazwisko nieznane, Stanisław Zemanek. W dolnym rzędzie: Stanisław Wanicki, Jan Stopa, Suchodolski, Fleischman, Karol Krawuś.

Kort centralny Legii podczas meczu w pucharze Daviesa w 1938 roku. Kort centralny Legii podczas meczu w pucharze Daviesa w 1938 roku. źródło: Legia Warszawa

Kort centralny Legii podczas meczu w pucharze Daviesa w 1938 roku

W tle boiska treningowe Legii i kościół parafialny p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej oraz zabudowania magistrackie.

Drużyna hokeja na lodzie W.K.S. Drużyna hokeja na lodzie W.K.S. źródło: Legia Warszawa

Drużyna hokeja na lodzie W.K.S.

Po II wojnie światowej klub cały czas się rozwijał. Największe sukcesy przychodziły falami - Legia zdominowała krajowe rozgrywki w połowie lat 50. (tytuły mistrzowskie w latach 1955-56) oraz na przełomie lat 60. i 70. (mistrzostwa w sezonach 1968/69 i 1969/70).

Od lewej: Karol Lange, Czesław Kawióski, Antoni Kunkel, Stanisław Pasłęcki, nazwisko nieznane, Karol Szenajch, Mamrot, Żalewicz.

"Dziekan", połowa lat 80. PHOTO: EAST NEWS/WARMIŃSKI źródło: DARIUSZ DZIEKANOWSKI, LEGIA WARSZAWA

"Dziekan", połowa lat 80.

Spodobało ci się? Polub nas

Napastnik Dariusz Dziekanowski w meczu przeciwko Widzewowi Łódź - klubowi, z którego przyszedł do Legii. Rywalizacja z łódzkim zespołem zaczęła się na dobre pod koniec lat 70. kiedy Widzew po raz pierwszy stanął na podium pierwszej ligi. W latach 80. i 90. podsycały ją także głośne transfery między tymi dwoma klubami oraz ich znakomite występy w europejskich pucharach.

***

Wystawa "100 lat Legii Warszawa" potrwa do 29 maja. Można ją oglądać na skwerze ks. Jana Twardowskiego. Wśród materiałów znajdują się m.in. zdjęcia i dokumenty przedstawiające enigmatyczną do tej pory historię założenia Legii Warszawa, powiązanie z Legionami i Marszałkiem Józefem Piłsudskim, pierwsze lata działalności klubu poza Warszawą oraz już kolejne lata po przeniesieniu do stolicy.

Organizator: Legia Warszawa
Parner obchodów: Dom Spotkań z Historią

Organizator wydarzenia: Legia Warszawa. Partner obchodów: Dom Spotkań z Historią.

Więcej o: