Spodobało ci się? Polub nas
Skrzyżowanie ul. Nawotki (obecnie Andersa) i al. Świerczewskiego (obecnie Solidarności). Widoczny dźwig na placu budowy tzw. Złocistego Wieżowca, powstającego w miejscu Wielkiej Synagogi na Tłomackiem. Liczne wypadki i duże opóźnienia w budowie tłumaczono klątwą rzuconą na to miejsce przez ostatniego rabina synagogi, która została wysadzona przez Niemców pod koniec powstania w getcie warszawskim. Budynek został ostatecznie ukończony dopiero w 1991 roku i otrzymawszy po wykończeniu nową elewację, znany jest jako Błękitny Wieżowiec.
Niewidomy grajek przy tablicy z afiszami wydarzeń kulturalnych i sportowych w Al. Jerozolimskich. Obok pies przewodnik.
Ekspozycja wyposażenia kuchennego popularnego popularnego pod koniec lat 60. Zwracają uwagę m.in. aluminiowe garnki i inne naczynia kuchenne. Aluminium reklamowano jako lekki i łatwy do utrzymania w czystości materiał na kuchenne pojemniki, nie znając jego szkodliwego wpływu na zdrowie.
Oprócz popularnych przewoźnych saturatorów z parasolką, obsługiwanych przez pracownika w białym fartuchu, montowano również automaty samoobsługowe. Na zdjęciu grupa dzieci przy automatach w SDH Koszyki w Warszawie. Woda z sokiem kosztowała: 70 gr, czysta - 40 gr. Dla porównania w saturatorach obsługiwanych przez pracowników Miejskiego Handlu Detalicznego i WSS SPOŁEM trzeba było zapłacić 1 zł i 30 gr.
Sprzęt AGD na stoisku Spółdzielczego Domu Handlowego "Sezam - pralki wirnikowe Światowid i Frania produkcji krajowej oraz importowane z ZSRR Riga 8. Już niedługo będą stopniowo zastępowane przez pralki automatyczne. W tle odkurzacze - zarówno polskie "jamniki" Zelmer, jak i radzieckie Czajka 3.
"Lody Bambino jedz latem i zimą" - zachęcało hasło reklamowe popularnych lodów, sprzedawanych i przenośnych lodówek.
Na zdjęciu: stoiska handlowe WSS "Społem" w Warszawie podczas obchodów 1 Maja.
Rozklejanie plakatów na ul. Nowowiejskiej.
Propagandowe dekoracje Frontu Jedności Narodu przy Domach Centrum "Centrum" przy ul. Marszałkowskiej.
Teatr Rozrywki, zbudowany według bułgarskiego projektu, miał być nowoczesnym miejscem do wystawiania spektakli, wyposażonym w lodowisko i podnoszone fragmenty sceny. Niestety konstrukcja stwarzała ogromne zagrożenie pożarowe, zatem poza uroczystym otwarciem nie odbyło się w nim żadne większe przedstawienie. Nieczynny obiekt przy ul. Kruczkowskiego niszczał wiele lat, aż do rozbiórki w 2002 roku. Obawy o bezpieczeństwo konstrukcji nie były bezpodstawne, gdyś analogiczny obiekt w Bułgarii uległ pożarowi, który spowodował jego zawalenie się.
Pałac Lubomirskich podczas pionierskiej operacji obrócenia o 74 stopnie. Przesunięcia dokonano, aby zamknąć Oś saską za pomocą pałacu, który do tej pory stał na północnej pierzei pl. Żelaznej Bramy. Cała Operacja trwała miesiąc. Jest to jeden z trzech budynków w Warszawie, obok rogatek grochowskich i kościoła Narodzenia NMP.
Istotną rolę propagandową odgrywał sport - partia skrzętnie wykorzystywała fakt, że rozgrywki i zawody cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Prezentowane zdjęcie z zawodów lekkoatletycznych na stadionie Skry w Warszawie zdaje się temu przeczyć - pewnie dlatego - nie doczekało się publikacji.
Przedstawiciele władz partyjnych na trybunie przez Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie oglądają pochód pierwszomajowy, idący ul. Marszałkowską. Widoczny m.in. prezes Naczelnego Komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego Stanisław Gucwa oraz minister obrony narodowej gen. Wojciech Jaruzelski.
Nowo zbudowane bloki mieszkalne i uporządkowany teren wzdłuż al. Jana Sobieskiego. Z przystanku odjeżdża autobus Jelcz 272 MEX linii 172.
Manikiurzystka w hotelu Forum (obecnie Novotel), będącym jednym z pierwszych warszawskich hoteli o europejskim standardzie.
Jak widać, reklamy wielkoformatowe nie są wynalazkiem kapitalizmu, zmieniła się tylko ich rola - dziś już nie opiewają "braterskiej przyjaźni Polski i Związku Radzieckiego".
Niektóre gabinety kosmetyczne, oprócz standardowych usług, oferowały także zabiegi np. w biosaunie Dale, pozwalając poczuć "powiew Zachodu".
Przyczepy te, przewidziane dla samochodów Fiat 126p, miały - jak widać - wiele innych zastosowań. Często były przerabiane na budki z lodami i inne punkty gastronomiczne.
Delegacja zakładów pracy z Woli, jednej najbardziej uprzemysłowionych dzielnic Warszawy, znanej z zakładów im. Marcina Kasprzaka, Marcelego Nowotki, gen. Karola Świerczewskiego, Ludwika Waryńskiego i Róży Luksemburg.
Samotny kolarski rajd siedmiu stolic ruszył z pl. Teatralnego w Warszawie. Czesław Karwowski odwiedził Bukareszt, Sofię, Belgrad, Budapesztem Pragę i Berlin dla uczczenia 30. rocznicy zwycięstwa nad faszyzmem.
Ślepe ściany kamienic pokrywano malowanymi reklamami prekursorami dzisiejszych murali. Zachęcały one do korzystania z usług państwowych przedsiębiorstw lub propagowały pożądane przez władze zachowania, łącząc funkcję reklamową, z propagandową i wychowawczą.
Sprzedawca balonów w Ogrodzie Saskim, ulubiona atrakcja dzieci.
Oprócz saturatów z wodą sodową stosowano również urządzenia do dystrybucji soków lub innych zimnych napojów, np. kwasu chlebowego. Składały się one ze szklanej kuli z przelewającą się w jej wnętrzu fontanną napoju.
Pracownicy punktu skupu ogórków z dziennikiem "Życie Warszawy" poświęconym IX Nadzwyczajnemu Zjazdowi PZPR. Tego typu fotografie, publikowane w prasie, miały tworzyć iluzję szerokiego zainteresowania społeczeństwa kolejnymi zjazdami i plenami PZPR oraz partii sojuszniczych.
Kiermasze książek, odbywające się m.in. pod pałacem kultury, były często okazją do zdobywania autografu ulubionego pisarza. Na zdjęciu płk Janusz Przymanowski, autor "Czterech Pancernych i psa".
Kustosz przy modelu statku Wostok, który wyniósł pierwszego kosmonautę na orbitę.
Przez wiele lat używano igieł i strzykawek wielorazowych, wymagających sterylizacji po każdym użyciu, stąd liczne przypadki zakażeń. Po wprowadzeniu strzykawek jednorazowych pojawiły się z kolei problemy z zaopatrzeniem i konieczność przynoszenia pacjentów własnych strzykawek i igieł.
Wianki na Wiśle - uczestnicy imprezy w oczekiwaniu na pokaz fajerwerków dyskutują nad rzeką, przy stoisku Miejskiego Handlu Detalicznego.
Wesołe miasteczko.
Stołeczny Ośrodek Elektronicznej Techniki Obliczeniowej - obsługa maszyn obliczeniowych polskiej konstrukcji - ZAM -41 Beta. W krajowych zakładach powstało wiele komputerów różnych typów, z najbardziej popularnymi maszynami serii Odra na czele. Warto zaznaczyć, że ostatnie odry wyłączono w 2010 roku, po prawie 30 latach przepracowanych w placówkach PKP.
Uczniowie z Lesznowoli na placu zabaw po zakończeniu czynu społecznym, w czasie którego porządkowali teren szkoły i odnawiali wyposażenie. Na ławce sterta skajowych tornistów, często używanych zimą jako improwizowane sanki, 1980 rok.
Spodobało ci się? Polub nas
Łyżwiarstwo, jedna z dwóch najpowszechniejszych zimowych rozrywek. W przeciwieństwie do sanek, na łyżwach jeździli wszyscy, niezależnie od wieku.