Spodobało ci się? Polub nas
Historia Powsina sięga Średniowiecza. Pierwsze wzmianki o parafii pochodzą z połowy XIII wieku. Przez kolejne wieki kościół powsiński rozbudowywano, gdyż wciąż okazywał się zbyt mały dla rozwijającej się podwarszawskiej parafii. W 1891 roku nasz kościół wyglądał tak jak na przedstawionym obok obrazie.
materiały prasowe
Dzisiejszy wygląd kościoła zawdzięczamy przebudowie rozpoczętej w 1921 roku przez ks. Teofila Mierzejewskiego według planów architekta Józefa Dziekońskiego. Przedłużono wówczas wszystkie trzy nawy od strony kruchty, zlikwidowano wieże i postawiono wolno stojącą dzwonnicę. Ostatnie prace konserwatorskie wykonano współcześnie w latach 1985-2002, kiedy proboszczem był ks. Jan Świstak. Wtedy to między innymi pokryto dach miedzianą blachą i przeprowadzono gruntowną renowację wnętrza, położono nową posadzkę, odnowiono ławki dla wiernych.
Tutaj nie zobaczymy porównania z współczesnym zdjęciem, ale i tak jest to ciekawa pamiątka. Zdjęcie zostało zrobione w 1970 roku.
A teraz garść ważnych ciekawostek, których nie może zabraknąć w tym tekście: Wilanów do 1677 roku nosił nazwę Milonowa (bądź Milanowa). Już w XII wieku istniała tu osada, zaś dobra milanowskie, jako osobna włość, należały do opactwa benedyktynów płockich. Po nabyciu dóbr przez Jana III Sobieskiego zmieniono nazwę na Villa Nova = Wilanów. Co ciekawe został włączony do Warszawy dopiero w 1951 roku. Od 1960 roku znajdował się w dzielnicy Mokotów, od 1994 roku w gminie Warszawa-Wilanów, od 2002 roku ponownie w dzielnicy Wilanów.
Na tym zdjęciu (po lewej stronie) wykonanym w 1957 roku widzimy budynek w którym obecnie się znajduje Restauracja Wilanów. Stoi on na przeciwko kościoła św Anny.
Organizatorzy o swojej wystawie piszą: - "Wilanów to nie tylko Wilanów, to nie tylko Warszawa, to nie tylko Polska, to nie tylko Europa, to w czasach burzliwej historii dziejów ostoja wolności Europy. Musimy być dumni, że mamy takie wzorce do pokazania młodemu pokoleniu, musimy budować w nich tę wartość. Dzięki współczesnym technikom fotograficznym możemy nasz konkurs zamienić w przepiękną lekcję patriotyzmu".
Kościół zafundował w XVIII wieku ówczesny właściciel Wilanowa - książę August Adam Czartoryski. Podczas I wojny światowej kościół i otoczenie zostały zdewastowane. W roku 1916 wojska pruskie zdjęły pokrycie świątyni. Kopuła kościoła stanowiła dla wojsk rosyjskich i pruskich obserwatorium całej doliny Wisły.
Niestety druga wojna światowa przyniosła kolejne zniszczenia. We wrześniu 1939 roku w kościół uderzyły pociski armatnie. Natomiast podczas Powstania Warszawskiego kościół został przez Niemców zamieniony na obóz dla internowanych. Jak informuje parafia: "świątynia została zbezczeszczona - tabernakulum żołnierze niemieccy rozbili, Najświętszą Eucharystię rozrzucili, naczynia liturgiczne zrabowali.
Przetrwały natomiast dwa dzwony z 1723 i z 1777 roku, które mieszkańcy Wilanowa ukryli w kopułkach kościoła.
źródło historyczne: parafia św. Anny w Wilanowie
Pałac Królewski w Wilanowie 50 lat temu i aktualnie - w 2015 roku.
Barokowy pałac zaprojektowany został przez Augustyna Locciego Młodszego. Król na tyle cenił sobie pracę architekta, że przyznał mu szlachectwo herbu Lew. I nazywał go "najbliższym przyjacielem i naszym sekretarzem". Podczas budowy pałacu projektant konsultował się listownie z królem. Do dzisiaj zachowała się korespondencja (24 listy) przechowywane w Berlinie w Preussishes Geheimes Staatsarchiv.
Posiadłość w 1677 roku trafiła do króla Jana III. - Wilanowska rezydencja, położona w pobliżu Warszawy, zapewniała Janowi III i jego rodzinie wytchnienie, równocześnie była na tyle blisko Zamku Królewskiego - oficjalnej siedziby króla, Sejmu i Senatu, że monarcha nie tracił kontroli nad biegiem zdarzeń" - czytamy na pałacowej stronie. - "Za czasów Jana III pałac składał się z korpusu głównego z galeriami ogrodowymi i wieżami, poprzedzonego dwudzielnym dziedzińcem. Skrzydła boczne zostały zbudowane z inicjatywy kolejnej właścicielki Wilanowa, Elżbiety Sieniawskiej, według projektu Giovanniego Spazzia w latach 1720-1729. Sieniawska zdecydowała się na nawiązanie do architektury korpusu głównego pałacu, pochodzącego z czasów Jana Sobieskiego, dzięki czemu cała kompozycja stanowi tak harmonijną całość."
A to jeden z najstarszych wilanowskich zabytków. Kamienna brama, która powstała w ostatniej ćwierci XVII wieku według projektu Augustyna Locciego, projektanta barokowego kompleksu. Po powrocie Jana III spod Wiednia dekoracja bramy wzbogacona została przez gdańskiego rzeźbiarza Szwanera o dwa zagadkowe kamienne posągi alegoryczne.
Mauzoleum poświęcone Aleksandrze i Stanisławowi Kostce Potockim, właścicieli Pałacu Wilanowskiego w latach 1799-1821. Kamienny grobowiec wzniesiono w 1836 roku. Skrzynię sarkofagu ozdobiono 16 arkadami na których przedstawiono wyobrażenia m.in. personifikacji cnót, zainteresowań i działań Stanisława Kostki Potockiego. Natomiast na cokole umieszczono herby rodowe oraz odznaczenia nadane Potockiemu, tj. orderów: Orła Białego, Świętego Stanisława i Legii Honorowej. W narożach podstawy pomnika ustawiono figury czterech lwów. Potoccy po raz pierwszy udostępnili pałac szerokiej publiczności otwierając w 1805 roku w Wilanowie pierwsze polskie muzeum sztuki.
Budowa altanki rozpoczęła się w 1805 roku i trwała aż siedem lat. Powstała dla ówczesnego właściciela Wilanowa hrabiego Stanisława Kostki Potockiego. Pawilon wznosi się na ośmiu murowanych kolumnach, na których umieszczony jest dach z latarnią skończony dwoma półksiężycami i turecką czapką. Jest to nawiązanie do pierwszego właściciela rezydencji ? Jana Sobieskiego, którego największym sukcesem militarnym było pokonanie Turków pod Wiedniem w 1683 roku. Ponadto król znany był z zamiłowania do przedmiotów sprowadzanych z Chin (w pałacu urządził specjalny Gabinet Chiński).
Spodobało ci się? Polub nas
Za rozbudowę pałacu w XVIII wieku odpowiadała jego ówczesna właścicielka Izabela Lubomirska. Architekt Szymon Bogumił Zugow wokół dziedzińca zaprojektował budynek: Kordegardy, Kuchni i Łazienki. Również z polecenia Lubomirskiej południowa część ogrodu została przekształcona w stylu angielsko-chińskim.
* Wystawę "Wilanów dawniej i dzisiaj" można oglądać w Bibliotece Publicznej przy ul. Kolegiackiej 3.