W słynnej kamienicy na Waliców 14. Zanim ją zamurowano, fotografowi udało się zajrzeć do środka

Waliców 14 przed remontem
Zabezpieczanie kamienicy przy ul. Waliców 14 na warszawskiej Woli rozpoczęło się we wrześniu 2018 i wszyscy miłośnicy dawnej architektury odetchnęli z ulgą. Wówczas m.in. podparto ślepą ścianę budynku, położono tymczasowy dach i zamurowano okna. Te działania mają zabezpieczyć budynek do czasu remontu.
Przypominamy, że jeszcze w 2015 roku Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego uznał, że kamienica nie nadaje się ani do użytku, ani do remontu i nakazał jej rozbiórkę w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Na szczęście szybko zainterweniowali miejscy aktywiści. Działaczom z grup Kamień i co? oraz Wola Mieszkańców udało się przekonać urzędników, że budynek na Waliców powinien być objęty całkowitą ochroną.
Fot. Szary Burek // www.szaryburek.pl
Udało się w marcu 2018 roku i Waliców 14 - wraz z sąsiadującymi budynkami - trafiła do rejestru zabytków, co zatwierdził Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Jeszcze w tym samym roku, we wrześniu, rozpoczęło się zabezpieczanie budynku.
Fot. Szary Burek // www.szaryburek.pl
Zanim jednak na teren wkroczyli robotnicy, do kamienicy na Waliców zdążył wślizgnąć się Szary Burek.

Waliców 14 przed remontem
To nie pierwszy raz kiedy fotograf i miłośnik opuszczonych miejsc podzielił się z naszą redakcją zdjęciami. To też już druga wizyta Burka na Waliców 14. Jak sam pisze, "wtedy znajdowało się w niej jeszcze trochę mebli". Zdjęcia można obejrzeć tutaj>>>
W tym momencie w kamienicy straszą już tylko gołe ściany, na dzień dzisiejszy wszystkie okna zasłonięte są płytami wiórowymi i chyba został poprawiony dach, żeby woda nie lała się do środka
- pisze fotograf.
Fot. Szary Burek // www.szaryburek.pl

Waliców 14 przed remontem
Kamienica przy Waliców 14 była świadkiem historii Warszawy. Powstała jeszcze w XIX wieku i początkowo należała do Ernestyny Golde. Niedługo po zakończeniu I wojny światowej mieszkania w budynku zaczęto wynajmować. Od tego momentu przez lokale na Waliców przewinęły się dziesiątki mieszkańców.
Fot. Szary Burek // www.szaryburek.pl
Podczas II wojny światowej Waliców 14 było w centrum wszystkich tragicznych wydarzeń. Przez środek budynku przebiegała granica warszawskiego getta - parzyste numery mieszkań znajdowały się na stronie getta, a nieparzyste - na stronie aryjskiej. W 1944 roku, gdy wybuchło powstanie warszawskie, kamienica była jednym z głównych punktów polskiej obrony. Jej ściana służyła jako barykada.
Podczas walk powstańczych budynek odniósł spore szkody. To właśnie wtedy kamienica na Waliców 14 została podpalona przez hitlerowców, a ogromna część frontu runęła po ataku "goliatem".
Fot. Szary Burek // www.szaryburek.pl

Waliców 14 przed remontem
Po wojnie kamienica długo służyła warszawiakom za mieszkanie - ostatni lokatorzy wyprowadzili się dopiero w 2004 roku. Przyczyną wyprowadzki był bardzo zły stan budynku, który coraz bardziej groził zawaleniem. Zdaje się, że niektórzy opuszczali mieszkania w pośpiechu, bo w pomieszczeniach zostały meble, zabawki czy zdjęcia na ścianach. Zdjęcia z wnętrza można obejrzeć TUTAJ>>>
Na zdjęciach Szarego Burka z 2019 roku widać, że większość porzuconych przez byłych mieszkańców przedmiotów już zniknęła.
Fot. Szary Burek // www.szaryburek.pl

Waliców 14 przed remontem
Co będzie dalej z budynkiem przy Waliców 14? Początkowo obawiano się, że kamienica zostanie przejęta przez dewelopera i na jej miejscu stanie kolejny nowoczesny wieżowiec. Na szczęście, teren i cała zabudowa nadal są w rękach miasta.
Fot. Szary Burek // www.szaryburek.pl
W kwietniu 2019 roku burmistrz dzielnicy Wola, gdzie stoi kamienica, bardzo entuzjastycznie wypowiadał się na temat wpisania Waliców 14 do rejestru zabytków. Podkreślał, że kamienica to symbol dzielnicy i ocenił, że teraz będzie możliwa jej rewitalizacja. Zdradził także, jak widzi przyszłość budynku.
Chcemy, żeby w przyszłości mieściła się tu miejska instytucja kultury, dostępna dla wszystkich mieszkańców
- mówi Krzysztof Strzałkowski.
Fot. Szary Burek // www.szaryburek.pl

Walicow 14 przed remontem
Autorem wszystkich zdjęć opublikowanych w artykule jest Szary Burek, którego można znaleźć m.in. na blogu www.szaryburek.pl albo na Instragramie.