Wynajem mieszkania w Warszawie. Co wynajmiesz w Warszawie za 500 złotych, a co za trzy tysiące?

Wynajem mieszkania studenckiego w Warszawie - to kwestia, która będzie teraz zajmować studentów. Niestety ceny w Warszawie cały czas rosną. Z roku na rok coraz ciężej znaleźć mieszkanie w atrakcyjnej dzielnicy i cenie. Postanowiliśmy sprawdzić, co możesz wynająć w Warszawie za 500 złotych, a co za trzy tysiące.

Wynajem mieszkania studenckiego w Warszawie

Mieszkanie w Warszawie niezmiennie wiąże się z wysokimi cenami najmu. Od wielu lat to najdroższe miasto w Polsce. Z raportu przygotowanego przez Bankier.pl z danych udostępnionych przez Otodom.pl wynika, że w sierpniu 2018 roku za mieszkanie o metrażu do 38 mkw. trzeba było zapłacić średnio 2 089 złotych.

Więcej przestrzeni to większa opłata za czynsz - 2 836 złotych miesięcznie za mieszkanie o metrażu od 38 do 60 mkw. Lokal o powierzchni 60-90 mkw to już z kolei koszt 4 272 złotych miesięcznie.  

Średnia cena wynajmu mieszkania w Warszawie na sierpień 2018
Graf. Bankier.pl

Ceny zależą oczywiście od lokalizacji, standardu oraz tego, jak dobrze skomunikowane jest mieszkanie. 

Wśród studentów najbardziej popularne są mieszkania dwu- lub trzypokojowe, których koszt wynajmu można z kimś podzielić.

Czy kawalerka się opłaca?

Z raportów wynika, że coraz mniej osób decyduje się na wynajem kawalerek. Pomimo że perspektywa mieszkania samemu jest zachęcająca, to ceny są dość zaporowe. Za wynajem kawalerki w Warszawie trzeba zapłacić około 2 tysięcy złotych miesięcznie. 

Tańsze kawalerki są, ale ich metraż pozostawia wiele do życzenia. Już wcześniej pisaliśmy o mikroapartamentach, które mają zazwyczaj mniej niż 20 mkw. 

Pomimo że powierzchnia jest maleńka, ceny nie są o wiele niższe. Zazwyczaj to około 1 200 złotych miesięcznie za 12-13 mkw. Jeśli lokalizacja jest wyjątkowo atrakcyjna, można zapłacić znacznie więcej - nawet 1 900 złotych za 20 mkw. 

Zobacz także: To najmniejsze mieszkanie w Warszawie. Ma tylko 10 mkw. Metraż maleńki, a cena... wysoka

Wynajem mieszkania w Warszawie. Gdzie jest najtaniej, a gdzie najdrożej? Wynajem mieszkania w Warszawie. Gdzie jest najtaniej, a gdzie najdrożej? Fot. Metrowarszawa.pl

Warszawa: Która dzielnica jest najdroższa, a która najtańsza?

Najdroższą dzielnicą w Warszawie jest niezmiennie Śródmieście. Dość drogo jest także na Mokotowie i Wilanowie oraz na Ochocie

Najtaniej jest w Wawrze, Wesołej i na Ursusie. Szukając mieszkania w tych dzielnicach trzeba brać jednak pod uwagę, że niewiele jest tam małych mieszkań pod wynajem. Zazwyczaj królują tam domki jednorodzinne, na które studenci decydują się dość rzadko.

To również mniej popularne miejsca ze względu na lokalizację. Pomimo że komunikacja miejska jest coraz lepsza, nadal są dość oddalone od centrum.

Co wynajmiesz w Warszawie za 500 złotych?

Wynajęcie czegoś za 500 złotych graniczy niemal z cudem. Za taką kwotę można wynająć w Warszawie... garaż lub miejsce parkingowe. Wśród ofert udało nam się znaleźć jedynie maleńką, 8-metrową kawalerkę w Rembertowie. 

Dopiero 600 złotych daje większe pole do popisu. Nadal nie jest jednak kolorowo. Większość to kwatery pracownicze. Np. 15-metrowy pokój na Mokotowie za 550 złotych, który trzeba dzielić z inną osobą. 

Wynajem mieszkania w Warszawie. Co wynajmiesz za 500 złotych?
Fot. oxl.pl

Trafiliśmy także na osobny pokój w czteropokojowym mieszkaniu na Bródnie. Trzeba za niego zapłacić 600 złotych miesięcznie. 

Wynajem mieszkania w Warszawie. Co wynajmiesz za 500 złotych?
Fot. oxl.pl

Wynajem mieszkania w Warszawie. Co wynajmiesz za 800 złotych? Wynajem mieszkania w Warszawie. Co wynajmiesz za 800 złotych? Fot. olx.pl

Co wynajmiesz w Warszawie za 800 złotych?

Za 800 złotych można wynająć pokój na Mokotowie w bardzo dobrej lokalizacji, bo zaraz przy stacji metra. Jest jednak pewien haczyk, to tzw. "pokój przy starszej pani", która będzie z nami mieszkała. 

Za 669 złotych miesięcznie można wynająć też pokój na Bemowie, tuż przy SGH. Nie ma jednak informacji, czy ktoś jeszcze będzie z nami mieszkać. Jest tylko informacja: "[Wynajmę tylko] studentce!".

Wynajem mieszkania w Warszawie. Co wynajmiesz za 800 złotych?
Fot. oxl.pl

Za mniej niż 800 złotych można znaleźć także kilka ofert pokojów, które trzeba dzielić z drugą osobą. Są ładne, kolorowe i świeżo po remoncie. Można powiedzieć, że to po prostu trochę bardziej prywatna forma akademika. 

Wynajem mieszkania w Warszawie. Co wynajmiesz za 800 złotych?
Fot. olx.pl

Co wynajmiesz w Warszawie za 1000 złotych?

Za 1000 złotych miesięcznie gdzieniegdzie można wynająć kawalerki - Praga, Wawer, Targówek... Najwięcej jest jednak ofert z pokojami w większych mieszkaniach. Część z nich jest komicznie mała, część dość przestronna. 

Za 950 złotych możemy np. wynająć maleńki, ale piękny pokój na Mokotowie. Albo znacznie większy za 1000, także na Mokotowie. 

Wynajem mieszkania na Mokotowie. Co wynajmiesz za 1000 złotych?
Fot. olx.pl

Część ofert pokazuje jednak, że właściciele żądają niemal takiej samej ceny za znacznie gorszy standard i znacznie gorszą lokalizację. Np. 1000 złotych miesięcznie za pokój na Ursusie. 

Wynajem mieszkania w Warszawie. Co wynajmiesz za 1000 złotych?
Fot. olx.pl

Wynajem mieszkania w Warszawie. Co wynajmiesz za 1500 złotych? Wynajem mieszkania w Warszawie. Co wynajmiesz za 1500 złotych? Fot. olx.pl

Co wynajmiesz w Warszawie za 1 500 złotych?

Jeśli mamy w kieszeni 1 500 złotych, otwierają się przed nami nowe możliwości - dwupokojowe mieszkania. Nie są co prawda w najwyższym standardzie i na dojechanie do centrum trzeba poświęcić trochę czasu, ale mamy trochę więcej miejsca i prywatności.

Dwupokojowe mieszkania za 1 500 złotych bliżej centrum (np. na Mokotowie czy Pradze-Północ) nie są zazwyczaj zbyt duże. Jeden z pokoi to zazwyczaj niewielka klitka. Inaczej jest już jednak na Bielanach, gdzie za 1500 złotych możemy wynająć 55-metrowe mieszkania na strzeżonym osiedlu. 

Wynajem mieszkania w Warszawie. Co wynajmiesz za 1000 złotych?
Fot. olx.pl

Za 1 400 złotych można wynająć nawet mieszkanie z trzema pokojami. W dobrym standardzie, odnowione i na... Tarchominie. 

Wynajem mieszkania w Warszawie. Co wynajmiesz w Warszawie za 1000 złotych?
Fot. olx.pl

Wynajem mieszkania w Warszawie. Co wynajmiesz w Warszawie za 2000 złotych? Wynajem mieszkania w Warszawie. Co wynajmiesz w Warszawie za 2000 złotych? Fot. olx.pl

Co wynajmiesz w Warszawie za 2 000 złotych?

Przeznaczając 2 000 złotych miesięcznie na czynsz, można znaleźć lokum pod wynajem w całej Warszawie. Rolę gra w tym wypadku tylko lokalizacja i standard. Im dalej od centrum, tym metraż większy, a standard wyższy. 

W centrum za 2 000 miesięcznie wynajmiemy kawalerkę przy Złotych Tarasach, a na Białołęce, ponad dwa razy większe, dwupokojowe mieszkanie.

Wynajem mieszkania w Warszawie. Co wynajmiesz w Warszawie za 2000 złotych?
Fot. olx.pl

Z dala od centrum można znaleźć także prawdziwe perełki. Np. pięknie urządzoną kawalerkę na Ursusie.

Wynajem mieszkania w Warszawie. Co wynajmiesz w Warszawie za 2000 złotych?
Fot. olx.pl

Wynajem mieszkania w Warszawie. Co wynajmiesz za 3000 złotych? Wynajem mieszkania w Warszawie. Co wynajmiesz za 3000 złotych? Fot. olx.pl

Co wynajmiesz w Warszawie za 3 000 złotych?

Czynsz, który wynosi trzy tysiące złotych, to już zazwyczaj gwarancja dobrego standardu i wygodnej lokalizacji. 

Na Pradze-Południe można wynająć trzypokojowe mieszkanie, w Śródmieściu dwupokojowy apartament przy rondzie Wiatraczna, a na Mokotowie nowoczesne mieszkanie przy samej Galerii Mokotów.

A na Białołęce? 73-metrowe mieszkanie za 2 700 złotych miesięcznie.

Wynajem mieszkania w Warszawie. Co można wynająć za 3000 złotych?
Fot. olx.pl

***

Więcej o: