1250 złotych miesięcznie za 12 metrów. Aż ciężko uwierzyć, że ktoś chce mieszkać w tych mikroapartamentach

Ceny wynajmu mieszkań w Warszawie niezmiennie są najwyższe na tle reszty Polski. Nic więc dziwnego, że wiele osób szuka tańszych alternatyw. Dla części okazują się nimi mikroapartamenty. W internecie można znaleźć sporo ogłoszeń o wynajmie kawalerek mniejszych niż 20 mkw. Ceny? Nadal dość wysokie.
31-letnia Marysia żyje na 16 metrach kwadratowych 31-letnia Marysia żyje na 16 metrach kwadratowych Zdjęcia kawalerki nadesłane do red.

Kawalerka <20 mkw

Na stronach internetowych z ogłoszeniami o wynajmie mieszkań można znaleźć sporo maleńkich mieszkań. Większość z nich ma około 20 mkw, są jednak i takie, które mają zaledwie 12 czy 14 metrów. 

Czy na takich małych przestrzeniach da się w ogóle żyć? Jakiś czas temu rozmawialiśmy z mieszkankami Warszawy, które żyją w takich metrażach. Mówiły, że do wszystkiego da się przyzwyczaić. Dodawały, że najważniejsza jest dla nich niezależność - możliwość mieszkania bez współlokatorów.

Małe problemy oczywiście się zdarzają - Marysia narzekała na to, że musi siadać na sedesie bokiem, a Magdalena, że nie ma miejsca na rower - mimo wszystko lubiły swoje mikromieszkania.

Dla kogoś, kto pracuje całe dnie i wraca do swojej "sypialni", małe mieszkanie nie stanowi jednak aż tak wielkiego problemu - mówiła 23-letnia Livia, która żyła w 13-metrowym mieszkaniu. 

Czytaj więcej: Ciasne, ale własne? Tak się mieszka na 14 m kw. "Jestem zmuszona siadać bokiem na sedesie"

Mikromieszkania w Warszawie Mikromieszkania w Warszawie Fot. Screen otodom.pl

Premium i ekonomiczne

Oferowane mieszkania można podzielić na dwie kategorie - premium i ekonomiczne. Te pierwsze są nowocześnie urządzone, dobrze zaplanowane i odnowione. Po drugich widać, że były meblowane naprędce. 

Wysokość czynszu jest oczywiście uzależniona od lokalizacji i stanu mieszkania. Kwoty rzadko schodzą jednak poniżej tysiąca złotych. Czynsz wynosi zazwyczaj od 1 200 do nawet 2 200 złotych. 

Mikromieszkania na Warszawie
Fot. Screen otodom.pl

Mikroapartamenty w Warszawie Mikroapartamenty w Warszawie Fot. Screen otodom.pl

Hurtowo i prowizorycznie

Przeglądając oferty można czasem zauważyć mieszkania urządzone w bardzo podobnym stylu. Po chwili okazuje się, że znajdują się również w tym samym budynku mieszkalnym, a oferta została wystawiona przez tę samą osobę. Można zatem podejrzewać, że niektórzy po prostu inwestują w takie nieruchomości. 

Są także "kawalerki na siłę", czyli ogłoszenia oferujące mieszkania, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak przerobione z innego pomieszczenia. Świetnym przykładem jest 19-metrowa kawalerka na Bemowie, która sprawia wrażenie, jakby ktoś po prostu wstawił łóżko do 19-metrowej kuchni. 

Mikroapartamenty w Warszawie
Fot. Screen otodom.pl

Mikroapartamenty w Warszawie Mikroapartamenty w Warszawie Fot. Screen otodom.pl

Czy można wynajmować takie małe mieszkania?

Marcin Krasoń, analityk rynku nieruchomości z firmy Home Broker, mówi, że w Polsce nie ma przepisów, które definiowałyby metraż mieszkania, które może być wynajmowane. Oznacza to, że wynajem kawalerki mającej mniej niż 20 mkw jest całkowicie legalny. 

Dodaje, że wymogi dotyczące metrażu mieszkań dotyczą jedynie budowanych mieszkań. Od 1 stycznia 2018 roku nie można budować mieszkań mniejszych niż 25 mkw. 

Trzeba pamiętać jednak, że prawo to dotyczy wydawanych pozwoleń na budowę. Czyli jeśli ktoś przed tym terminem zaplanował budowę z mniejszymi mieszkaniami, to może tę budowę ukończyć - tłumaczy Krasoń.

Mikromieszkania w Warszawie
Fot. Screen olx.pl

Mikromieszkania w Warszawie Mikromieszkania w Warszawie Fot. Screen otodom.pl

Kto mieszka w mikroapartamentach?

Zdaniem Marcina Krasonia wyznaczenie minimalnej powierzchni mieszkania jest jednak utrudnieniem i niepotrzebnym ograniczeniem rynku. 

Mikroapartamentów było dotąd niewiele, ale skoro jest na nie popyt i Polacy chcą je kupować albo wynajmować, to nie widzę powodu, by im tego zabronić - mówi.

Część takich mieszkań trafia potem na rynek najmu krótkoterminowego i są przez najemców traktowane jak pokoje hotelowe. Inne wynajmowane są przez ludzi młodych, którzy traktują je tylko jak sypialnię.

Mikromieszkania w Warszawie
Fot. Screen olx.pl

Mikromieszkania w Warszawie Mikromieszkania w Warszawie Fot. Screen otodom.pl

Czy małe mieszkania to przyszłość?

Ekspert tłumaczy nam, że mikroapartamenty nie są żadną nowością. Budowano je już za komuny. Pierwszy taki budynek powstał we Wrocławiu, kolejne w Warszawie. Od zawsze były domeną dużych ośrodków miejskich. Tam miały największą szansę na znalezienie chętnych.

Krasoń nie spodziewa się jednak, iż malutkie mieszkania opanują w przyszłości rynek nieruchomości w Warszawie. Dodaje, że jest ich po prostu niewiele.

Liczba chętnych na takie mikromieszkania jest naprawdę ograniczona i nie spodziewam się, by zalały one rynek. Dużo popularniejsze są mieszkania o powierzchni 30-40 mkw - mówi.

Mikroapartamenty w Warszawie
Fot. Screen otodom.pl

Mikroapartamenty w Warszawie Mikroapartamenty w Warszawie Fot. Screen otodom.pl

Cena a metraż

Średnia stawka najmu metra kwadratowego mieszkania w Warszawie to 54,54 zł. 

Czy zatem wynajmowanie maleńkiego mieszkania się opłaca? Porównaliśmy kilka z mikroapartamentów do większych lokali oferowanych w tych samych dzielnicach oraz na tych samych ulicach. 

Na Bielanach za 13-metrową kawalerkę trzeba zapłacić 1 190 zł miesięcznie (91 zł/mkw). Z kolei za ponad dwukrotnie większe, dwupokojowe mieszkanie (35,6 mkw) - 2 tys. zł (56 zł/mkw). 

Wynajem 20-metrowej kawalerki na Żoliborzu to miesięczny koszt 1 900 zł (95 zł/mkw). 44-metrowe mieszkanie w tej samej okolicy kosztuje natomiast miesięcznie 2 900 zł (65 zł/mkw). 

Czynsz w 16-metrowym mieszkaniu na Woli wynosi 1 200 zł miesięcznie (75 zł/mkw), a czynsz w 38-metrowym lokalu dokładnie dwa razy więcej - 2 400 zł (63,1 zł/mkw).

Pomimo że różnica w cenach jest spora trzeba jednak pamiętać, że kawalerki, nawet te najmniejsze, mają dla wynajmujących jedną wielką zaletę - swobodę. Doceniają to zwłaszcza single, którzy mają już dość dzielenia mieszkania z współlokatorami. 

***

Spotkałeś się w nieuczciwym właścicielem mieszkania? Mieszkałeś w absurdalnych warunkach? Napisz nam o tym na listy_do_metrowarszawa@agora.pl.

Więcej o: