Plac Pięciu Rogów zmieni się nie do poznania. Zabronią wjazdu samochodom i oddadzą go przechodniom

Ulice Bracka, Chmielna, Zgoda i Szpitalna spotykają się na placu Pięciu Rogów. Od lat teren był niezagospodarowany. Teraz ma się to zmienić. Warszawscy urzędnicy pokazali, jak będzie niedługo wyglądał.
Nielegalnie parkujące auta na skrzyżowaniu Chmielnej, Szpitalnej i Zgoda. W tym miejscu jest planowany pieszy plac Pięciu Rogów Nielegalnie parkujące auta na skrzyżowaniu Chmielnej, Szpitalnej i Zgoda. W tym miejscu jest planowany pieszy plac Pięciu Rogów DAWID ŻUCHOWICZ

Plac Pięciu Rogów

Plac Pięciu Rogów to jedno z ciekawszych miejsc w Warszawie. Na tym niewielkim fragmencie spotykają się aż cztery piękne warszawskie ulice: Bracka, Chmielna, Zgoda i Szpitalna.

Bez wątpienia plac ma potencjał. Niestety, teraz jest on niewykorzystany. Jego większą część opanowały przejeżdżające tamtędy samochody i auta parkujące na samym środku placu. 

Tak będzie wyglądał plac Pięciu Rogów [wizualizacja] Tak będzie wyglądał plac Pięciu Rogów [wizualizacja] Fot. ZDM

Nowe oblicze placu Pięciu Rogów

Jakiś czas temu Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie, który odpowiada za plac Pięciu Rogów, ogłosił konkurs na nową koncepcję placu. 

Obecny sposób zagospodarowania placu daleki jest od pełnego wykorzystania jego walorów. Chcemy to zmienić - informował ZDM.

Tak zmieni się Plac Pięciu Rogów [wizualizacje]
Fot. ZDM / WXCA Sp. z o.o.

Tak zmieni się Plac Pięciu Rogów [wizualizacje] Tak zmieni się Plac Pięciu Rogów [wizualizacje] Fot. ZDM

Plac Pięciu Rogów oczami WXCA

Autorem zwycięskiej koncepcji placu Pięciu Rogów jest firma WXCA Sp. z o.o. Rozwiązanie architektów zakłada uporządkowanie układu drogowego, w tym likwidację miejsc postojowych dla samochodów w rejonie placu.

Tak będzie wyglądał Plac Pięciu Rogów [wizualizacje] Tak będzie wyglądał Plac Pięciu Rogów [wizualizacje] Fot. ZDM / WXCA Sp. z o.o.

Plac Pięciu Rogów dla pieszych, nie samochodów

Na przedstawionych wizualizacjach widać, że plac zostanie oddany przede wszystkim przechodniom. 

Plac Pięciu Rogów stanie się miejscem otwartym oraz dostępnym dla wszystkich użytkowników przestrzeni miejskiej, które z czasem stanie się obowiązkowym punktem spotkań i spędzania wolnego czasu - informuje ZDM.

Tak będzie wyglądał plac Pięciu Rogów [wizualizacja]
Fot. ZDM / WXCA Sp. z o.o.

To, że plac Pięciu Rogów będzie przeznaczony głównie dla pieszych potwierdza ZDM. Zarząd poinformował, że po zmianie plac będzie jedną, wielką przestrzenią bez wydzielonych chodników i jezdni. 

Ruch samochodowy będzie tam mocno ograniczony - jedynie autobusy i rowery będą mogły przejechać ciągiem ulic Kruczej i Szpitalnej. 

Tak będzie wyglądał plac Pięciu Rogów [wizualizacja] Tak będzie wyglądał plac Pięciu Rogów [wizualizacja] Fot. ZDM / WXCA Sp. z o.o.

Przede wszystkim zieleń

ZDM podkreśla, że jednym z najważniejszych elementów nowej koncepcji placu Pięciu Rogów jest wprowadzenie tam zieleni. Przede wszystkim tej wysokiej - drzew liściastych.

Będzie również "spójna stylistycznie" mała architektura z licznymi miejscami do siedzenia oraz nowa iluminacja placu, która pozwoli organizować na nim różne wydarzenia. 

Plac stanie się dzięki temu bardziej zieloną i przyjazną przestrzenią do spędzania czasu - informuje ZDM.
Tak będzie wyglądał plac Pięciu Rogów [wizualizacje] Tak będzie wyglądał plac Pięciu Rogów [wizualizacje] Fot. ZDM / WXCA Sp. z o.o.

Mieszkańcy mają ocenić plac Pięciu Rogów

Zarząd Dróg Miejskich informuje, że do 20 czerwca czeka na wszelkie uwagi mieszkańców Warszawy dotyczące nowej koncepcji placu Pięciu Rogów. Można przesyłać je mailowo na adres konsultacje@zdm.waw.pl.

Tak będzie wyglądał plac Pięciu Rogów [wizualizacje]
Fot. ZDM / WXCA Sp. z o.o.

Organizowane będzie również spotkanie z mieszkańcami. Wcześniej odbyły się już co prawda konsultacje społeczne, ale jak informuje ZDM "przyszła pora, aby pokazać projekt zmian i szerzej o nim porozmawiać".

Spotkanie odbędzie się 14 czerwca 2018 r. (czwartek) o godzinie 17 w Jack's Bar Warsaw Cinema, przy ul. Brackiej 18. Na miejscu będzie można obejrzeć makietę nowego placu Pięciu Rogów.

Tak będzie wyglądał plac Pięciu Rogów Tak będzie wyglądał plac Pięciu Rogów Fot. ZDM / WXCA Sp. z o.o.

Nowa koncepcja placu Pięciu Rogów

Czy uważasz, że zakaz wjazdu samochodów na plac Pięciu Rogów to dobry pomysł? Napisz do nas na listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

Więcej o: