Plac Pięciu Rogów zmieni się nie do poznania. Zabronią wjazdu samochodom i oddadzą go przechodniom

Ulice Bracka, Chmielna, Zgoda i Szpitalna spotykają się na placu Pięciu Rogów. Od lat teren był niezagospodarowany. Teraz ma się to zmienić. Warszawscy urzędnicy pokazali, jak będzie niedługo wyglądał.
Nielegalnie parkujące auta na skrzyżowaniu Chmielnej, Szpitalnej i Zgoda. W tym miejscu jest planowany pieszy plac Pięciu Rogów Nielegalnie parkujące auta na skrzyżowaniu Chmielnej, Szpitalnej i Zgoda. W tym miejscu jest planowany pieszy plac Pięciu Rogów DAWID ŻUCHOWICZ

Plac Pięciu Rogów

Plac Pięciu Rogów to jedno z ciekawszych miejsc w Warszawie. Na tym niewielkim fragmencie spotykają się aż cztery piękne warszawskie ulice: Bracka, Chmielna, Zgoda i Szpitalna.

Bez wątpienia plac ma potencjał. Niestety, teraz jest on niewykorzystany. Jego większą część opanowały przejeżdżające tamtędy samochody i auta parkujące na samym środku placu. 

Tak będzie wyglądał plac Pięciu Rogów [wizualizacja] Tak będzie wyglądał plac Pięciu Rogów [wizualizacja] Fot. ZDM

Nowe oblicze placu Pięciu Rogów

Jakiś czas temu Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie, który odpowiada za plac Pięciu Rogów, ogłosił konkurs na nową koncepcję placu. 

Obecny sposób zagospodarowania placu daleki jest od pełnego wykorzystania jego walorów. Chcemy to zmienić - informował ZDM.

Tak zmieni się Plac Pięciu Rogów [wizualizacje]
Fot. ZDM / WXCA Sp. z o.o.

Tak zmieni się Plac Pięciu Rogów [wizualizacje] Tak zmieni się Plac Pięciu Rogów [wizualizacje] Fot. ZDM

Plac Pięciu Rogów oczami WXCA

Autorem zwycięskiej koncepcji placu Pięciu Rogów jest firma WXCA Sp. z o.o. Rozwiązanie architektów zakłada uporządkowanie układu drogowego, w tym likwidację miejsc postojowych dla samochodów w rejonie placu.

Tak będzie wyglądał Plac Pięciu Rogów [wizualizacje] Tak będzie wyglądał Plac Pięciu Rogów [wizualizacje] Fot. ZDM / WXCA Sp. z o.o.

Plac Pięciu Rogów dla pieszych, nie samochodów

Na przedstawionych wizualizacjach widać, że plac zostanie oddany przede wszystkim przechodniom. 

Plac Pięciu Rogów stanie się miejscem otwartym oraz dostępnym dla wszystkich użytkowników przestrzeni miejskiej, które z czasem stanie się obowiązkowym punktem spotkań i spędzania wolnego czasu - informuje ZDM.

Tak będzie wyglądał plac Pięciu Rogów [wizualizacja]
Fot. ZDM / WXCA Sp. z o.o.

To, że plac Pięciu Rogów będzie przeznaczony głównie dla pieszych potwierdza ZDM. Zarząd poinformował, że po zmianie plac będzie jedną, wielką przestrzenią bez wydzielonych chodników i jezdni. 

Ruch samochodowy będzie tam mocno ograniczony - jedynie autobusy i rowery będą mogły przejechać ciągiem ulic Kruczej i Szpitalnej. 

Tak będzie wyglądał plac Pięciu Rogów [wizualizacja] Tak będzie wyglądał plac Pięciu Rogów [wizualizacja] Fot. ZDM / WXCA Sp. z o.o.

Przede wszystkim zieleń

ZDM podkreśla, że jednym z najważniejszych elementów nowej koncepcji placu Pięciu Rogów jest wprowadzenie tam zieleni. Przede wszystkim tej wysokiej - drzew liściastych.

Będzie również "spójna stylistycznie" mała architektura z licznymi miejscami do siedzenia oraz nowa iluminacja placu, która pozwoli organizować na nim różne wydarzenia. 

Plac stanie się dzięki temu bardziej zieloną i przyjazną przestrzenią do spędzania czasu - informuje ZDM.
Tak będzie wyglądał plac Pięciu Rogów [wizualizacje] Tak będzie wyglądał plac Pięciu Rogów [wizualizacje] Fot. ZDM / WXCA Sp. z o.o.

Mieszkańcy mają ocenić plac Pięciu Rogów

Zarząd Dróg Miejskich informuje, że do 20 czerwca czeka na wszelkie uwagi mieszkańców Warszawy dotyczące nowej koncepcji placu Pięciu Rogów. Można przesyłać je mailowo na adres konsultacje@zdm.waw.pl.

Tak będzie wyglądał plac Pięciu Rogów [wizualizacje]
Fot. ZDM / WXCA Sp. z o.o.

Organizowane będzie również spotkanie z mieszkańcami. Wcześniej odbyły się już co prawda konsultacje społeczne, ale jak informuje ZDM "przyszła pora, aby pokazać projekt zmian i szerzej o nim porozmawiać".

Spotkanie odbędzie się 14 czerwca 2018 r. (czwartek) o godzinie 17 w Jack's Bar Warsaw Cinema, przy ul. Brackiej 18. Na miejscu będzie można obejrzeć makietę nowego placu Pięciu Rogów.

Tak będzie wyglądał plac Pięciu Rogów Tak będzie wyglądał plac Pięciu Rogów Fot. ZDM / WXCA Sp. z o.o.

Nowa koncepcja placu Pięciu Rogów

Czy uważasz, że zakaz wjazdu samochodów na plac Pięciu Rogów to dobry pomysł? Napisz do nas na listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

Więcej o:
Komentarze (106)
Plac Pięciu Rogów w Warszawie zmieni wygląd. Zakaz wjazdu samochodów
Zaloguj się
 • lun2000

  Oceniono 65 razy 47

  nie ma zadnego placu pieciu rogów! Zaden Warszawiak nie zna takiego placu! Nie lansujcie tej bezsensownej nazwy!

 • ankawwa

  Oceniono 62 razy 42

  Okropna koncepcja, która wszędzie jest rozpowszechniana. Trochę drzewek i mnóstwo betonu+ te niewygodne ławki, de facto też betonowe. A może by tak ciekawa koncepcja z wykorzystaniem różnej zieleni, kwiatów, może fontanna, która w tym miejscu dawała by w upalne dni ochłodę ? Nie, tylko beton. Wyobraźnię ludzie Hanki mają tylko w kwestii usuwania ludzi na bruk, zmieniania co chwilę kolejnego loga, czy biletów miejskich. Nawet Toj tojki nie uświadczysz. Ps. Była Warszawianka

 • devon_rex

  Oceniono 45 razy 37

  Oby nie skończyło się jak za pasażem Wiecha. Kiedyś w miarę żywe miejsce a teraz nieprzyjemnie tam nawet przechodzić.

 • azalia02

  Oceniono 55 razy 37

  Miło popatrzeć na wizualizacje, gdyż w chwili obecnej to nie jest, niestety, żaden plac. To wyłącznie ruchliwe i dość uciążliwe skrzyżowanie. Wprawdzie nie bardzo wierzę, że uda się sensownie zagospodarować tę przestrzeń, ale gdyby się tak stało, byłoby to bardzo korzystne dla tej części Śródmieścia. Równocześniejednak potrzebna byłaby całościowa renowacja Chmielnej od Nowego Światu do Domów Centrum, gdyż w tej chwili to obraz nędzy i rozpaczy.

 • braksensu2017

  Oceniono 43 razy 33

  Oczywiście, o jakimkolwiek nowym parkingu podziemnym nie ma ani słowa. Żyję w Warszawie od urodzenia a było to dawno temu, Plac Pięciu Rogów, to dla mnie nowa koncepcja nazwy dla tego miejsca. Dodatkowo, nie widzę tego, jak przez przestrzeń oddaną przede wszystkim pieszym nagle przegalopuje autobus, na sygnale będzie jechał? Czy ZDM wziął pod uwagę wspominaną tu już wielokrotnie opieszałość straży miejskiej w usuwaniu meneli? Jeśli nie, to ten uroczy, betonowy placyk po roku będzie można nazwać Placem Pięciu Meneli i każdy, komu droga wypadnie będzie przebiegał tamtędy tak szybko, jak mu tylko kondycja pozwoli. Żeby była jasność, obecny stan tego miejsca jest koszmarny, ani deptak, ani skrzyżowanie - ogólne poczucie frustracji. Jednakże wsadzenie w beton kilu drzewek i likwidacja wielu miejsc parkingowych, knajp i sklepów tam działających raczej nie uratuje. Projekt do bani, wygrał bo realizacja była najtańsza.

 • devon_rex

  Oceniono 35 razy 31

  W wizualizacji brakuje najważniejszego elementu. Potrzeba będzie jeszcze ok. 1500 pięknych czarnych słupków.

 • kixx

  Oceniono 48 razy 28

  Zrobilem sonde wsrod moich znajomych
  10 osob-tylko jedna urodzona poza warszawa
  nikt nie slyszal o czyms takim jak Plac 5 Rogow.
  w zwiazku z tym protestuje przeciwko rozpasnemu nazewnictwu-kto bedzie placil za zmiany pieczatek,wpisow w rejestry i t p

  ps to zart,ale Plac % Rogow NIE ISTNIEJE w swiadomosci warszawiakow

 • kka69

  Oceniono 30 razy 26

  w tym rejonie mieszka wiele osób, są też sklepy.
  w Jaki sposób będą dojeżdżać do domów i jak będą realizowane dostawy do sklepów?

 • saves

  Oceniono 26 razy 26

  Drzewka też należy zrobić z betonu. Jak szaleć to szaleć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX