"Jesteśmy prawdziwym Los Angeles północy!". Pokazali... najpiękniejsze parkingi Warszawy

Miasto Jest Nasze zaprezentowało w piątek album "Najpiękniejsze parkingi Warszawy". Aktywiści krytykują władze miasta, które na reprezentacyjnych placach stolicy (m.in. Bankowy, Teatralny, Konstytucji) tworzą miejsca parkingowe. "Dedykujemy Hannie Gronkiewicz-Waltz - miłośniczce i dobrodziejce warszawskich parkingów" - piszą.
Album 'Najpiękniejsze parkingi Warszawy' Album 'Najpiękniejsze parkingi Warszawy' Miasto Jest Nasze

"Jesteśmy prawdziwym Los Angeles północy!"

"Chcielibyśmy Państwu pokazać unikalne piękno naszego miasta - parkingi. Jest ich wiele: Teatralny, Bankowy, Konstytucji, Trzech Krzyży, Dąbrowskiego, Małachowskiego". Tak warszawscy aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze komentują sytuację na placach w mieście, które codziennie zastawione są dziesiątkami czy nawet setkami samochodów.

"Mroczny urok tych miejsc idealnie komponuje się z asfaltową dżunglą szerokich arterii w centrum naszego miasta. Tego nie ma w zachodnich metropoliach - tam place porażają pustką chodników i trawników. U nas za to tłok, ruch i smog! Jesteśmy prawdziwym Los Angeles północy!" - drwi MJN.

Stowarzyszenie w czwartek zaprezentowało album "Najpiękniejsze parkingi Warszawy". W środku zdjęcia Pawła Przewłockiego pokazują słynne place stolicy z nieco innej perspektywy. Widać na nich głównie... zaparkowane wszędzie pojazdy.

Na zdjęciach "parking Małachowskiego" i "parking Teatralny".

Album 'Najpiękniejsze parkingi Warszawy' Album 'Najpiękniejsze parkingi Warszawy' Miasto Jest Nasze

Co z konkursem sprzed 11 lat?

- Pokazałem place z takiej perspektywy, z jakiej znają je warszawiacy, którzy codziennie muszą przeciskać się między zaparkowanymi samochodami w drodze do pracy i szkoły - mówił autor fotografii. - To też fatalne świadectwo przed tysiącami turystów - dodał.

"Dedykujemy prezydentce miasta, Hannie Gronkiewicz-Waltz, która przez 12 lat rządów jak mało kto przysłużyła się do zamiany warszawskich placów w parkingi" - napisało MJN.

Po konferencji na pl. Teatralnym przedstawiciele stowarzyszenia udali się do ratusza, by prezydent miasta wręczyć egzemplarz albumu z dedykacją.

MJN zwraca uwagę, że konkurs na zagospodarowanie placów Bankowego i Teatralnego został rozstrzygnięty... 11 lat temu. "Kosztował prawie 200 tysięcy złotych. Zwycięski projekt nigdy nie został zrealizowany. Podobnie było m.in. z placami Małachowskiego i Trzech Krzyży" - zaznaczali aktywiści.

Na zdjęciach "parking Konstytucji".

Album 'Najpiękniejsze parkingi Warszawy' Album 'Najpiękniejsze parkingi Warszawy' Miasto Jest Nasze

"Chcemy szerokich chodników, miejsc do odpoczynku z ławkami, zieleni miejskiej, drzew"

Co proponuje Miasto Jest Nasze? Przywrócenie placów w centrum mieszkańcom, by na powrót stały się wizytówką miasta - jak było przed wojną.

- Niedawno policzyliśmy, że w centrum Warszawy jest 11 tys. miejsc na parkingach podziemnych i piętrowych. Ci, którzy muszą dojeżdżać do centrum samochodami, mają je  gdzie zaparkować - wyjaśniał Jan Mencwel, przewodniczący MJN. - Natomiast na śródmiejskich reprezentacyjnych placach na parkingi miejsca nie ma. Zamiast tego chcemy
szerokich chodników, miejsc do odpoczynku z ławkami, zieleni miejskiej, drzew - zaznaczał.

Stowarzyszenie chce również wdrożyć wyniki konkursów architektoniczych, które zostały przeprowadzone 11 lat temu.

Na zdjęciach "parking Powstańców Warszawy".

Album 'Najpiękniejsze parkingi Warszawy' Album 'Najpiękniejsze parkingi Warszawy' Miasto Jest Nasze

Plac miejski, który stał się parkingiem

- Może trudno państwu w to uwierzyć, ale tu kiedyś był plac miejski - tłumaczył Mencwel, stojąc na placu Teatralnym. - Od wielu lat to już tylko parking. To miejsce nie przypomina w żaden sposób miejskich placów, jakie wszyscy znamy z rozwiniętych miast. Zamiast zieleni, szerokich chodników, ławek, mamy tu wyłącznie miejsca parkingowe - mówił.

Na zdjęciu "parking Konstytucji".

Album 'Najpiękniejsze parkingi Warszawy' Album 'Najpiękniejsze parkingi Warszawy' Miasto Jest Nasze

Parkingi wszędzie

Na zdjęciach "parking Trzech Krzyży".

***

Co myślicie o pomysłach MJN? Czy na placach Warszawy powinny być parkingi? Piszcie na listy_do_metrowarszawa@agora.pl.

Więcej o: