'Jesteśmy prawdziwym Los Angeles północy!'. Pokazali... najpiękniejsze parkingi Warszawy

Miasto Jest Nasze zaprezentowało w piątek album 'Najpiękniejsze parkingi Warszawy'. Aktywiści krytykują władze miasta, które na reprezentacyjnych placach stolicy (m.in. Bankowy, Teatralny, Konstytucji) tworzą miejsca parkingowe. 'Dedykujemy Hannie Gronkiewicz-Waltz - miłośniczce i dobrodziejce warszawskich parkingów' - piszą.
Album 'Najpiękniejsze parkingi Warszawy' Album 'Najpiękniejsze parkingi Warszawy' Miasto Jest Nasze

"Jesteśmy prawdziwym Los Angeles północy!"

"Chcielibyśmy Państwu pokazać unikalne piękno naszego miasta - parkingi. Jest ich wiele: Teatralny, Bankowy, Konstytucji, Trzech Krzyży, Dąbrowskiego, Małachowskiego". Tak warszawscy aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze komentują sytuację na placach w mieście, które codziennie zastawione są dziesiątkami czy nawet setkami samochodów.

"Mroczny urok tych miejsc idealnie komponuje się z asfaltową dżunglą szerokich arterii w centrum naszego miasta. Tego nie ma w zachodnich metropoliach - tam place porażają pustką chodników i trawników. U nas za to tłok, ruch i smog! Jesteśmy prawdziwym Los Angeles północy!" - drwi MJN.

Stowarzyszenie w czwartek zaprezentowało album "Najpiękniejsze parkingi Warszawy". W środku zdjęcia Pawła Przewłockiego pokazują słynne place stolicy z nieco innej perspektywy. Widać na nich głównie... zaparkowane wszędzie pojazdy.

Na zdjęciach "parking Małachowskiego" i "parking Teatralny".

Album 'Najpiękniejsze parkingi Warszawy' Album 'Najpiękniejsze parkingi Warszawy' Miasto Jest Nasze

Co z konkursem sprzed 11 lat?

- Pokazałem place z takiej perspektywy, z jakiej znają je warszawiacy, którzy codziennie muszą przeciskać się między zaparkowanymi samochodami w drodze do pracy i szkoły - mówił autor fotografii. - To też fatalne świadectwo przed tysiącami turystów - dodał.

"Dedykujemy prezydentce miasta, Hannie Gronkiewicz-Waltz, która przez 12 lat rządów jak mało kto przysłużyła się do zamiany warszawskich placów w parkingi" - napisało MJN.

Po konferencji na pl. Teatralnym przedstawiciele stowarzyszenia udali się do ratusza, by prezydent miasta wręczyć egzemplarz albumu z dedykacją.

MJN zwraca uwagę, że konkurs na zagospodarowanie placów Bankowego i Teatralnego został rozstrzygnięty... 11 lat temu. "Kosztował prawie 200 tysięcy złotych. Zwycięski projekt nigdy nie został zrealizowany. Podobnie było m.in. z placami Małachowskiego i Trzech Krzyży" - zaznaczali aktywiści.

Na zdjęciach "parking Konstytucji".

Album 'Najpiękniejsze parkingi Warszawy' Album 'Najpiękniejsze parkingi Warszawy' Miasto Jest Nasze

"Chcemy szerokich chodników, miejsc do odpoczynku z ławkami, zieleni miejskiej, drzew"

Co proponuje Miasto Jest Nasze? Przywrócenie placów w centrum mieszkańcom, by na powrót stały się wizytówką miasta - jak było przed wojną.

- Niedawno policzyliśmy, że w centrum Warszawy jest 11 tys. miejsc na parkingach podziemnych i piętrowych. Ci, którzy muszą dojeżdżać do centrum samochodami, mają je  gdzie zaparkować - wyjaśniał Jan Mencwel, przewodniczący MJN. - Natomiast na śródmiejskich reprezentacyjnych placach na parkingi miejsca nie ma. Zamiast tego chcemy
szerokich chodników, miejsc do odpoczynku z ławkami, zieleni miejskiej, drzew - zaznaczał.

Stowarzyszenie chce również wdrożyć wyniki konkursów architektoniczych, które zostały przeprowadzone 11 lat temu.

Na zdjęciach "parking Powstańców Warszawy".

Album 'Najpiękniejsze parkingi Warszawy' Album 'Najpiękniejsze parkingi Warszawy' Miasto Jest Nasze

Plac miejski, który stał się parkingiem

- Może trudno państwu w to uwierzyć, ale tu kiedyś był plac miejski - tłumaczył Mencwel, stojąc na placu Teatralnym. - Od wielu lat to już tylko parking. To miejsce nie przypomina w żaden sposób miejskich placów, jakie wszyscy znamy z rozwiniętych miast. Zamiast zieleni, szerokich chodników, ławek, mamy tu wyłącznie miejsca parkingowe - mówił.

Na zdjęciu "parking Konstytucji".

Album 'Najpiękniejsze parkingi Warszawy' Album 'Najpiękniejsze parkingi Warszawy' Miasto Jest Nasze

Parkingi wszędzie

Na zdjęciach "parking Trzech Krzyży".

***

Co myślicie o pomysłach MJN? Czy na placach Warszawy powinny być parkingi? Piszcie na listy_do_metrowarszawa@agora.pl.

Więcej o:
Komentarze (44)
"Jesteśmy prawdziwym Los Angeles północy!". Pokazali... najpiękniejsze parkingi Warszawy
Zaloguj się
 • darek_w1

  Oceniono 50 razy 8

  Takie zdjęcia można zrobić nawet jeśli na placu stoi 5 samochodów. Wystarczy wejść między nie, zniżyć aparat do wysokości 1 metra i pstryk. Żałosna propaganda hipsterów.

 • van_norden

  Oceniono 12 razy 6

  Jan Tomasz Mencwel " animator kultury, publicysta, komentator, działacz społeczny i aktywista miejski, współzałożyciel i przewodniczący stowarzyszenia Miasto Jest Nasze." Jak widać ten Pan nie pracuje raczej na etacie i nie wie chyba co to poranne wstawanie i jazda do pracy

 • Adam Lisiecki

  Oceniono 9 razy 5

  kilkanaście lat temu musiałem odłożyć prawo jazdy na półkę - kręgosłup). 63 lata, nowotwór. aktywny zawodowo masa spotkań z klientami na mieście. Jeżdżę ZTM bardzo rzadko taksówkami. Spóźnienia są ale klientów szukających miejsca do zaparkowania.

 • to_ja_dziki-9876543210

  Oceniono 29 razy 5

  MJN to ekipa frajerów nastawionych wyjątkowo roszczeniowo do miasta. Podają absurdalne "patenty" na rozwiązanie problemów dot. miasta i argumentują że tylko ICH sposoby są najlepsiejsze bo są ich. Do niedawna tymi oszołomami "dowodził pewien Śpiewak ale odkąd został marionetką PiS nikt się z nim nie liczy. Nawet GW przestała traktować go jako "ludowego trybuna" a został tylko i aż sprzedajnym pajacem.

 • po-ranna-kawa

  Oceniono 6 razy 4

  Ale manipulacja.! Miasto nie jest wasze. Miasto jest wspólne. Więc trzeba brać pod uwagę potrzeby wszystkich. Nie każdy żyje z grantów budżetowych i może spedzać czas na spacerach i pisaniu bzdur. Miejsc parkingowych w Warszawie powinno być 2 razy wiecej. Zlikwidujmy parking na pl. Konstytucji, ale najpierw zbudujmy wiekszy parking pod placem Konstytucji

 • Lech Kuc

  Oceniono 20 razy 4

  Pani Hanna nastawiała słupków przy chodnikach , następca zlikwiduje parkingi na placach , to mieszkańcy Warszawy będą jeździć w kółko , lub pozostanie " samochód na minuty " i interes się kręci .

 • Ryszard Piasecki

  Oceniono 5 razy 3

  Przed wojną w Warszawie było kilka tysięcy samochodów, a dzisiaj blisko 2 mln. Gdzieś to się musi pomieścić...

 • ndof

  Oceniono 33 razy 3

  Tak liczyli te 11 tysięcy miejsc, że z rozpędu policzyli np. parking w Arkadii i różnych biurowcach, sami się chwalili ze dwa lata temu. A to zwyczajne, bezczelne naciąganie i manipulacja, bo te miejsca albo nie są dostępne dla wszystkich, albo są ograniczone czasowo. Poza tym właściciel może je w każdej chwili zamknać i miastu nic do tego. Ale 11 tysięcy lepiej wygląda niż 2 czy 3...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX