Już za kilka tygodni powróci legendarny hotel Europejski. Budynek na warszawskim Starym Mieście był zamknięty przez ostatnie pięć lat z powodu renowacji.
Hotel Europejski zbudowano w drugiej połowie XIX wieku. Jego architekt - Henryk Marconi, Polak włoskiego pochodzenia - zaprojektował imponujący gmach w stylu neoromantycznym.
Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta
Po wielu latach działalności hotel zamknięto w 2013 roku. Decyzję o generalnym remoncie podjęli nowi właściciele, spadkobiercy budynku, a wszystkim zajął się nowy operator - luksusowa sieć hotelarska Raffles.
Teraz Hotel Europejski przeszedł ogromną zmianę. Pomimo że wykonawcy starali się zachować ważne XIX-wieczne elementy, widać, że wiele się zmieniło. Pojawiła się przede wszystkim szklana nadbudówka.
W środku będzie można poczuć się jak arystokrata: XX-wieczna mozaika "Porwanie Europy", kolekcja nowoczesnych obrazów z XIX i XX wieku...
Fot. Materiały prasowe
Każdy pokój będzie wyposażony meblami oraz oświetleniem, które zostały zrobione na specjalne zamówienie przez lokalnych rzemieślników. Dopełnieniem projektu pokoi będzie polska porcelana i szkło z okresu 1960-1980 oraz zachowane mosiężne okucia.
fot: materiały prasowe
Najpiękniej (i najdrożej) będzie w dwóch apartamentach - raffles i prezydenckim. Każdy z nich ma powierzchnię co najmniej 300 mkw. To jednak nie wszystko, apartament prezydencki połączony jest z salą pompejańska, która została opisana w "Lalce" Bolesława Prusa. Goście będą mogli również korzystać z hotelowych limuzyn, usług kamerdynera i art konsjerża, który oprowadzi ich po kolekcji dzieł sztuki Hotelu Europejskiego.
Piotr Gesicki/ materiały prasowe
Brzmi świetnie, ale jest jeden haczyk. Niestety, pobyt jest dość kosztowny. Za noc w jednym z tych prestiżowych apartamentów trzeba zapłacić co najmniej 16 tys. złotych.
Pod koniec roku w biznesowej dzielnicy w Warszawie - przy ulicy Postępu na Mokotowie - powstanie czterogwiazdkowy hotel Vienna House Mokotów.
Architekci zainspirowani biznesowym charakterem okolicy stworzyli hotel idealny dla gości, którzy przyjeżdżają do Warszawy w interesach. Minimalizm, nowoczesność i prostota. Elementy industrialne - surowy beton sufitu czy czarne kable lamp - będą łączyć się z naturalnymi materiałami takimi jak jasne drewno.
Fot. Materiały prasowe
Twórcy Vienna House mówią, że hotel ma łączyć luźną atmosferę z biznesowym profesjonalizmem. Stawiają także na nowoczesne rozwiązania: możliwość zameldowania się w hotelu za pomocą smartfona, wypożyczalnię rowerów oraz stację ładowania samochodów elektrycznych.
"Lobby z recepcją, bar i restauracja będą się wzajemnie przenikać i stanowić komfortową przestrzeń do pracy, odpoczynku i ucztowania przy wspólnym stole" - mówi Anna Olszyńska, dyrektor regionalna Vienna House.
W hotelu będzie restauracja Green House, w której będzie serwowane "najlepsze mięso od rzeźnika". Oprócz restauracji i baru na gości będą czekały także sale konferencyjne i strefa fitness.
W tym roku ponownie będzie można odwiedzić Centrum Praskie Koneser. Główną atrakcją będzie nowo otwarte Muzeum Polskiej Wódki, w którym będzie można poznać wszystkie tajniki tego trunku.
W Koneserze oprócz muzeum przewidziana jest również przestrzeń komercyjna. Jej część zajmie pierwszy w Polsce hotel marki Moxy.
Hotel przy dawnej destylarni Koneser kierowany jest głównie do młodego pokolenia. Twórcy dodają, że chodzi o "kreatywnych ludzi zainteresowanych nowymi trendami i poszukujących unikalnych doświadczeń". Goście będą mogli spędzać czas w przestrzeni wspólnej, liczącej kilka stref, oraz korzystać z wygodnych usług, jak np. samoobsługowy serwis cateringowy grab and go.
Wystrój ma oddawać postindustrialny charakter budynku, w którym będzie hotel Moxy oraz klimat Starej Pragi.
Niedługo goście będą mogli odwiedzić również dziewięciopiętrowy hotel na Włochach. U zbiegu ulicy Łopuszańskiej z Aleją Krakowską stanie czterogwiazdkowy hotel Krakowska Residence. W jego wnętrzach będzie 339 pokoi oraz 17 apartamentów o podwyższonym standardzie.
Fot. Materiały prasowe
Warto zaznaczyć, że Krakowska Residance będzie działał w systemie condo hotel. Oznacza to, że właścicielami poszczególnych pokoi hotelowych będą osoby prywatne.
W hotelu znajdzie się duże zaplecze konferencyjne, restauracja i bar dla gości oraz kameralne SPA, strefa odnowy biologicznej i sala fitness.
Fot. Materiały prasowe
Tuż obok, na ul. Geologicznej na warszawskich Włochach, powstanie pięciopiętrowy hotel Geologiczna.
Fot. Materiały prasowe
Twórcy postawili na minimalistyczny budynek z industrialnymi wnętrzami i elementami art deco. Gośćmi hotelu mają być głównie osoby przyjeżdżające do Warszawy w interesach.
Oprócz noclegu przygotowano dla nich również kameralne SPA oraz centrum fitness.
Fot. Materiały prasowe
Pod koniec tego roku na warszawskim Mokotowie powstanie też hotel Four Points. Ten również kierowany jest do gości biznesowych i konferencyjnych. Nowoczesny budynek zaprojektowany przez Piotra Bujnowskiego, powstaje na skrzyżowaniu ul. Suwak i Konstruktorskiej.
Fot. Materiały prasowe
Oprócz 190 pokoi będzie w nim również przestrzeń konferencyjna (400 mkw.), restauracja z barem oraz centrum fitness.
Na warszawskiej Ochocie niedługo zacznie się budowa dziesięciopiętrowego budynku AC Hotels by Marriott. Inwestorzy zdecydowali, że hotel stanie przy Al. Jerozolimskich 144 w okolicy Dworca Zachodniego i CH Blue City - dzięki temu będzie idealną lokalizacją nie tylko dla gości biznesowych, ale i turystycznych.
260 pokoi, zaplecze konferencyjne, restauracja oraz sky bar, czyli bar na ostatnim piętrze budynku, z którego będzie można oglądać panoramę Warszawy.
***
Jesteś świadkiem nietypowego wydarzenia w Warszawie lub jej okolicach? Napisz do nas na listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku.