Protestowali pod siedzibą PiS przy Nowogrodzkiej. "Jeżeli PiS nadal będzie partią proaborcyjną..."

- To pierwsza z setek pikiet, które będą się odbywały w całej Polsce - mówił członek zarządu Fundacji Pro - Prawo do Życia, której działacze w piątek pojawili się pod siedzibą partii PiS. Mieli ze sobą banery i zdjęcia usuniętych płodów. Chcą zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej.
Samochód w okolicach siedziby PiS przy Nowogrodzkiej Samochód w okolicach siedziby PiS przy Nowogrodzkiej fot. Alicja Omylińska

"To pierwsza z setek pikiet"

Kilkanaście osób przyszło w piątek pod siedzibę Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej na warszawskiej Ochocie - podaje Superstacja. Była to pikieta Fundacji Pro - Prawo do Życia, która domaga się ochrony życia poczętego, w tym jak najszybszego procedowania projektu "Zatrzymaj aborcję".

- Jeżeli PiS nadal będzie partią proaborcyjną, to jest pierwsza z setek pikiet, które będą się odbywały w całej Polsce - mówił telewizji Mariusz Dzierżawski, członek zarządu Fundacji. - Pokazywanie obłudy PiS w tych sprawach przełoży się na wyniki wyborcze i w wyborach samorządowych, i w wyborach do Sejmu - dodał.

Samochód w okolicach siedziby PiS przy Nowogrodzkiej Samochód w okolicach siedziby PiS przy Nowogrodzkiej fot. Alicja Omylińska

"PiS przyjął ideowy program lewicy"

Dzierżawski mówił też, że "dwa i pół roku po zwycięstwie wyborczym głównymi tematami ideowymi PiS jest ochrona zwierząt futerkowych i kornika. Można powiedzieć, że PiS przyjął ideowy program lewicy".

Uczestnicy pikiety przynieśli banery ze zdjęciami z zabiegów aborcyjnych i hasłami "Czy norki są ważniejsze od dzieci z Zespołem Downa?", "Nie ma godności bez prawa do życia, prawo i sprawiedliwość czy zabijanie najsłabszych?".

Samochód w okolicach siedziby PiS przy Nowogrodzkiej Samochód w okolicach siedziby PiS przy Nowogrodzkiej fot. Alicja Omylińska

Samochód z megafonem

W okolicy, m.in. po Alejach Jerozolimskich, jeździł też samochód oblepiony zdjęciami martwych płodów i napisem "aborcja zabija". Przez jego megafon również rozlegały się hasła, np. "nie ma godności bez prawa do życia" lub "Prawo i Sprawiedliwość czy zabijanie najsłabszych.

Projekt "Zatrzymaj aborcję" przewiduje zakaz możliwości przerywania ciąży ze względu na duże prawdopodobieństwo ciężkiej wady płodu. Jak mówił cytowany przez Superstację Dzierżawski, "95 proc. ofiar aborcji to właśnie dzieci podejrzane o chorobę lub wadę genetyczną, najczęściej są to dzieci podejrzane o Zespół Downa".

Na początku stycznia skierowano projekt do dalszych prac w komisji. W marcu komisja pozytywnie go zaopiniowała, ale czeka jeszcze na inne opinie - w tym rządową.

Kiedy aborcja w Polsce jest legalna?

Obecnie aborcja w Polsce jest legalna w trzech przypadkach. Art. 4a ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności
przerywania ciąży określa, że lekarz może dokonać przerwania ciąży można dokonać, gdy:

 1. ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej,
 2. badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo
  nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu,
 3. zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu
  zabronionego.

***

Co sądzisz o tego typu akcjach? Jakie jest twoje zdanie na temat zdjęć z aborcji w przestrzeni publicznej? Pisz na listy_do_metrowarszawa@agora.pl.

Więcej o:
Komentarze (23)
Pikietowali pod siedzibą partii rządzącej przy Nowogrodzkiej. "Jeżeli PiS nadal będzie partią proaborcyjną..."
Zaloguj się
 • wojvimat

  Oceniono 29 razy 25

  pewnie ich matki żałują, że ich nie wyskrobały!

 • Sylwia Nyczke

  Oceniono 12 razy 12

  to ustawka.... zeby bylo ze niby sa tacy, co bardzo chca zaostrzenia przepisow w sprawie aborcji. a ten jezdzacy beczkowoz z odrazajacymi zdjeciami - usunac z ulic! dzieci maja na to patrzec???? juz naprawde dosyc drazenia tego tematu! prawo antyaborcyjne obowiazujace obecnie jest dobre, bo dopuszcza aborcje w okreslonych przypadkach. tylko niewyzyte oszolomy musza sie wyszumiec

 • pandzik

  Oceniono 13 razy 11

  1000 aborcji rocznie, płody z gwałtów oraz cieżko uszkodzone, chore... o jakim aborcyjnym panstwie piszą ci katofundamentalisci?

 • th42h

  Oceniono 9 razy 9

  Jak to przyjemnie być szlachetnym cudzym kosztem, prawda Fundacjo Pro?

 • notremak

  Oceniono 11 razy 9

  Czy nie ma rady na tych debili straszących na ulicach?
  Nawet kellera wkurzyli, a on przecież nie ma mózgu!

 • wielbicielkrymu

  Oceniono 3 razy 3

  Ja tym protestujacym zycze z calego serca, zeby ich matki, zony, kochanki, corki i wnuczki byly regularnie gwalcone, zeby zachodzily w ciaze co roku, i zeby mialy po 25 dzieci. I wtedy zapytam o zdanie !!! Albo moze trzeba porwac te ich wszystkie kobiety, uwiezic i gwalcic, gwalcic, gwalcic ... Bo oni przeciez tego chca. Trzeba ich kobiety oddac muzulmanom !!!

 • czechy11

  Oceniono 3 razy 3

  Świry do psychiatry

 • magdolot

  Oceniono 1 raz 1

  Tak. Dobro zwierząt futerkowych i nawet korników jest dla mnie ważniejsze od postulatów sadystycznych poj3bów, bo oni są złem w czystej formie i powinno się ich posłać na resocjalizację, reedukację i rechrystianizację [pycha i okrucieństwo], a wcześniej przykładnie ukarać za obnoszenie się z drastycznymi treściami w przestrzeni publicznej. Howgh.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX