Warszawa lepsza niż Paryż, Tokio i Nowy Jork. Polskie miasto znalazło się na 12. miejscu tej listy

Podróż do Warszawy może być bardziej ekscytująca niż weekend w Paryżu czy Tokio? Okazuje się, że niektórzy wolą polskie miasto ze względu na ekologię. Nasza stolica bardzo dobrze wypadła w podróżniczym rankingu najbardziej zielonych miast na świecie.
Plac zabaw i strefa rekreacyjno-wypoczynkowa w parku Powstańców Warszawy Plac zabaw i strefa rekreacyjno-wypoczynkowa w parku Powstańców Warszawy JACEK MARCZEWSKI

Najbardziej zielone miasta na świecie

Serwis TravelBird wybrał 50 krajów należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, a następnie zbadał jak dużo zieleni znajduje się w poszczególnych miastach. 

"Wzrost znaczenia ekologii w naszym codziennym życiu zainspirował nas do rozpoczęcia, dialogu dotyczącego zrównoważonego podróżowania" - tłumaczą pracownicy TravelBird.  

Dane przedstawiono w przejrzysty sposób - pokazano ile metrów kwadratowych zielonych terenów przypada na jednego mieszkańca danej metropolii. Pod uwagę brano zarówno naturalną zieleń - lasy, parki narodowe i krajobrazowe, jak i tereny zielone tworzone przez ludzi - parki, ogrody, gospodarstwa rolne. 

Okazuje się, że Polska wypada w tym rankingu bardzo dobrze. 

Park Pole Mokotowskie w Warszawie Park Pole Mokotowskie w Warszawie Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl

Warszawa na 12. miejscu

Wśród 50 miast wybranych przez TravelBird znalazło się także polskie miasto - Warszawa. 

Nasza stolica znalazła się na 12. miejscu listy. Z analizy wynika, że na jednego mieszkańca Warszawy przypada ponad 109 mkw zieleni. 

Najwięcej mamy naturalnej zieleni - lasów i rezerwatów, trochę mniej stworzonych przez człowieka terenów zielonych. Mimo to całość wypada bardzo dobrze - Warszawa jest bardziej zielona niż takie metropolie jak Paryż (10 mkw na jednego mieszkańca) czy Nowy Jork (16 mkw na jednego mieszkańca). 

Reykjavik Reykjavik Fot. Adam Kozak / Agencja Wyborcza.pl

Islandia nie ma sobie równych

Absolutnym zwycięzcą rankingu najbardziej zielonych miast na świecie jest islandzki Rejkiawik.

Tam na jednego mieszkańca przypada aż 410 mkw zieleni. Żadne inne miasto uwzględnione na liście nie przekroczyło granicy 400 metrów. W Rejkiawiku niewiele jest parków, publicznych ogrodów czy trawników, ale ilość naturalnej zieleni jest tak ogromna, że tworzenie ich zdaje się być zbędne.

Warto jednak brać pod uwagę, że populacja stolicy Islandii nie jest duża - mieszka tam ok. 122 tys. osób. Dla porównania w Warszawie żyje ponad 1,7 mln ludzi. 

Auckland Auckland 123rf

Nowa Zelandia i Słowacja

Na "zielonym" podium znalazły się jeszcze miasta z Nowej Zelandii oraz Słowacji. 

Na drugim miejscu rankingu jest nowozelandzkie miasto Auckland z wynikiem 357 mkw na jednego mieszkańca. 

Trzecie miejsce przypadło natomiast naszym sąsiadom - Słowakom. W Bratysławie na jednego mieszkańca przypada 332 mkw zieleni. 

Wyłącznie do użytku portalu Gazeta.pl
Fot. Jakub Panek / Gazeta.pl

Tokio - najmniej zielonym miastem na świecie Tokio - najmniej zielonym miastem na świecie Fot. Pexels.com

Najmniej zieleni w...

Na samym dole listy znalazło się Tokio. Tam na jedną osobę przypada zaledwie 4 mkw zieleni. Ilość lasów, parków i trawników jest znikoma. 

Nie lepiej wypadły również turecki Istambuł (4,98 mkw), Ateny (6,45 mkw) oraz Lyon (7,54 mkw). 

Najbardziej zielone miasta na świecie Najbardziej zielone miasta na świecie Fot. Pexels.com

Ekoprzewodnik

TravelBird ma nadzieję, że stworzona przez nich lista najbardziej zielonych miast na świecie będzie najważniejszym przewodnikiem turystycznym dla miłośników natury oraz tych, którzy kierują się w swoim życiu kwestiami ekologicznymi. 

***

Jaki warszawski park jest najpiękniejszy i dlaczego? Napisz do nas na listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

Więcej o: