Warszawa lepsza niż Paryż, Tokio i Nowy Jork. Polskie miasto znalazło się na 12. miejscu tej listy

Podróż do Warszawy może być bardziej ekscytująca niż weekend w Paryżu czy Tokio? Okazuje się, że niektórzy wolą polskie miasto ze względu na ekologię. Nasza stolica bardzo dobrze wypadła w podróżniczym rankingu najbardziej zielonych miast na świecie.
Plac zabaw i strefa rekreacyjno-wypoczynkowa w parku Powstańców Warszawy Plac zabaw i strefa rekreacyjno-wypoczynkowa w parku Powstańców Warszawy JACEK MARCZEWSKI

Najbardziej zielone miasta na świecie

Serwis TravelBird wybrał 50 krajów należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, a następnie zbadał jak dużo zieleni znajduje się w poszczególnych miastach. 

"Wzrost znaczenia ekologii w naszym codziennym życiu zainspirował nas do rozpoczęcia, dialogu dotyczącego zrównoważonego podróżowania" - tłumaczą pracownicy TravelBird.  

Dane przedstawiono w przejrzysty sposób - pokazano ile metrów kwadratowych zielonych terenów przypada na jednego mieszkańca danej metropolii. Pod uwagę brano zarówno naturalną zieleń - lasy, parki narodowe i krajobrazowe, jak i tereny zielone tworzone przez ludzi - parki, ogrody, gospodarstwa rolne. 

Okazuje się, że Polska wypada w tym rankingu bardzo dobrze. 

Park Pole Mokotowskie w Warszawie Park Pole Mokotowskie w Warszawie Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

Warszawa na 12. miejscu

Wśród 50 miast wybranych przez TravelBird znalazło się także polskie miasto - Warszawa. 

Nasza stolica znalazła się na 12. miejscu listy. Z analizy wynika, że na jednego mieszkańca Warszawy przypada ponad 109 mkw zieleni. 

Najwięcej mamy naturalnej zieleni - lasów i rezerwatów, trochę mniej stworzonych przez człowieka terenów zielonych. Mimo to całość wypada bardzo dobrze - Warszawa jest bardziej zielona niż takie metropolie jak Paryż (10 mkw na jednego mieszkańca) czy Nowy Jork (16 mkw na jednego mieszkańca). 

Reykjavik Reykjavik Fot. Adam Kozak / AG

Islandia nie ma sobie równych

Absolutnym zwycięzcą rankingu najbardziej zielonych miast na świecie jest islandzki Rejkiawik.

Tam na jednego mieszkańca przypada aż 410 mkw zieleni. Żadne inne miasto uwzględnione na liście nie przekroczyło granicy 400 metrów. W Rejkiawiku niewiele jest parków, publicznych ogrodów czy trawników, ale ilość naturalnej zieleni jest tak ogromna, że tworzenie ich zdaje się być zbędne.

Warto jednak brać pod uwagę, że populacja stolicy Islandii nie jest duża - mieszka tam ok. 122 tys. osób. Dla porównania w Warszawie żyje ponad 1,7 mln ludzi. 

Auckland Auckland 123rf

Nowa Zelandia i Słowacja

Na "zielonym" podium znalazły się jeszcze miasta z Nowej Zelandii oraz Słowacji. 

Na drugim miejscu rankingu jest nowozelandzkie miasto Auckland z wynikiem 357 mkw na jednego mieszkańca. 

Trzecie miejsce przypadło natomiast naszym sąsiadom - Słowakom. W Bratysławie na jednego mieszkańca przypada 332 mkw zieleni. 

Wyłącznie do użytku portalu Gazeta.pl
Fot. Jakub Panek / Gazeta.pl

Tokio - najmniej zielonym miastem na świecie Tokio - najmniej zielonym miastem na świecie Fot. Pexels.com

Najmniej zieleni w...

Na samym dole listy znalazło się Tokio. Tam na jedną osobę przypada zaledwie 4 mkw zieleni. Ilość lasów, parków i trawników jest znikoma. 

Nie lepiej wypadły również turecki Istambuł (4,98 mkw), Ateny (6,45 mkw) oraz Lyon (7,54 mkw). 

Najbardziej zielone miasta na świecie Najbardziej zielone miasta na świecie Fot. Pexels.com

Ekoprzewodnik

TravelBird ma nadzieję, że stworzona przez nich lista najbardziej zielonych miast na świecie będzie najważniejszym przewodnikiem turystycznym dla miłośników natury oraz tych, którzy kierują się w swoim życiu kwestiami ekologicznymi. 

***

Jaki warszawski park jest najpiękniejszy i dlaczego? Napisz do nas na listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku. 

Więcej o:
Komentarze (25)
Najbardziej zielone miasta na świecie. Warszawa na 12. miejscu
Zaloguj się
 • baramboo

  Oceniono 33 razy 7

  Co po zieleni jak syf w powietrzu?

 • sztucznypolak

  Oceniono 1 raz 1

  "Pod uwagę brano zarówno naturalną zieleń - lasy, parki narodowe i krajobrazowe, jak i tereny zielone tworzone przez ludzi - parki, ogrody, gospodarstwa rolne."
  Mam watpliwosci co do rzetelnosci tych wskaznikow. A co z zielenia "prywatna"?
  Np. miasta, w ktorych sa duze obszary budownictwa jednorodzinnego (wolnostojace, blizniaki, szeregowce). Chociazby Londyn, Sydney, Melbourne?

 • karrampa

  Oceniono 31 razy 1

  Czerska ewidentnie w szoku, bo brak inwektyw i opluwania Polski i tego co polskie.

  Może coś o antysemityzmie, żeby zrównoważyć tę pozytywną informację ? Może chociaż jakichś Żydów zamordowano na tych terenach zielonych albo chociaż obito ?!?
  Postarajcie się.

 • student_zebrak

  Oceniono 4 razy 0

  Zieleniaki bez rozumu
  Rejkiavik 123 tys mieszkancow
  Auckland w porywach 1.5 mln
  Bratyslawa 450 tys
  Geteborg 580 tys
  SYDNEY 5 milionow - kilka parkow narodowych w srodku i na obrzezach, ogrod botaniczny i Domain w samym centrum......
  z czym do gosci?

 • wymagany_login

  Oceniono 2 razy 0

  Najbardziej zielone miasto w Polsce? Obstawiam Szczytną w Kotlinie Kłodzkiej - ponad 80 km kwadratowych i 5000 mieszkańców. Ze 2/3 tej powierzchni to lasy.

 • ilchi

  Oceniono 10 razy 0

  Co za bzdurna teza. Tokio ma liczbe mieszkancow porownywalna z cala Polska. Parki sa tam przepiekne z calorocznym kalendarzem roslin i mieszkancy chetnie w nich spedzaja czas wolny.

 • luzuj

  Oceniono 12 razy 0

  Tylko różnicę w terenach zielonych robią praktycznie trzy dzielnice. Wawer, Wesoła i Rembertów (paradoksem jest to, że okresie zimowym powietrze tam jest fatalne). Bez nich już te wskaźniki nie są tak atrakcyjne. W pozostałych dzielnicach niestety terenów zielonych ubywa.

 • dinowar

  Oceniono 3 razy -1

  To jest nic nie znaczący ranking. Na podstawie danych sprzed kilku lat, a więc przed mega-wyrżnięciem w Wawie przez deweloperkę dolnego Mokotowa, Pragi Południe, Białołęki, Ursynowa etc. Pojedźcie do Mediolanu lub Madrytu, warto się przekonać na własne oczy, co to jest zieleń w wielkim mieście.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX