Szary Burek od kilku lat publikuje swoje zdjęcia na blogu. O większości miejsc, które odwiedza fotograf, świat już dawno zapomniał. To nie jest zapomniane, ale o świcie wygląda, jakby od wielu, wielu lat nikt go nie odwiedzał.
Fotograf uwielbia fotografować mroczne miejsca. Wcześniej był już w opuszczonej barce, zapomnianym młynie wodnym i starym schronie. Teraz przyszła pora na nekropolię.
Szary Burek udał się do podwarszawskiej Twierdzy Modlin w Nowym Dworze Mazowieckim, gdzie znajduje się cmentarz garnizonowy.
Fot. Szary Burek
Fotograf udał się tam w lutym tego roku, ale dopiero teraz opublikował zdjęcia z wyprawy na swoim blogu. Chciał znaleźć się tam, gdy będzie pochmurno, a groby spowije mgła.
- Takie mgliste poranki najbardziej lubię spędzać w miejscach, w których mgła nadaje tym miejscom niesamowitego klimatu - mówi Szary Burek.
Fot. Szary Burek
Twierdza Modlin znajduje się w Nowym Dworze Mazowieckim, u zbiegu Wisły i Narwi, około 30 km na północny zachód od Warszawy.
Miejsce powstało w 1915 roku*. Spoczywają na nim głównie żołnierze, którzy polegli podczas I wojny światowej, ale wśród mogił można znaleźć także tych, którzy stracili życie podczas II wojny.
Z danych wynika, że znajduje się tam 119 grobów. Większość z nich jest bezimienna.
Historycy mówią, że najstarszymi polskimi mogiłami na cmentarzu garnizonowym w Twierdzy Modlin są groby żołnierzy, którzy przebywali w twierdzy w latach 1916-1917.
*Do tekstu wkradł się błąd - wojny napoleońskie nijak nie mogły się toczyć w XX wieku. Za pomyłkę serdecznie przepraszamy
Fot. Szary Burek
Wśród żołnierzy, którzy tam spoczywają, są jednak nie tylko Polacy. Można tam znaleźć również dużo mogił żołnierzy armii niemieckiej i rosyjskiej.
Fot. Szary Burek
Nekropolia ucierpiała podczas II wojny światowej - została wtedy całkowicie zniszczona. Częściowo odbudowano ją dopiero w latach 90. Podczas rekonstrukcji ponownie pojawiły się kwatery żołnierzy polskich z 1920 roku czy groby zbiorcze z 1939 roku.
Cmentarz garnizonowy w Twierdzy Modlin znajduje się obecnie w rejestrze zabytków.
Fot. Szary Burek
Na zdjęciach opublikowanych przez Szarego Burka widać, że mało kto odwiedza groby na cmentarzu w Twierdzy Modlin.
Mogiły są zarośnięte trawą i mchem, na ziemi leżą stare znicze i pojedyncze kwiaty.
Fot. Szary Burek
Ten wiekowy cmentarz może przyprawić o ciarki. Zwłaszcza, gdy odwiedza się do nad ranem, kiedy krzyże i nagrobki spowija mgła.
Bez potrzeby dodawania efektów specjalnych można byłoby tu umieścić akcję horroru.
Fot. Szary Burek
***
Znasz opuszczone miejsca w Warszawie lub jej okolicach? Napisz do nas na listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku.