Ogrodzą Sejm prawie trzymetrowym płotem. Jak jest w innych europejskich krajach?

Pod koniec lutego wydano zgodę na budowę płotu wokół Sejmu. Choć decyzja o odgrodzeniu warszawskiego parlamentu wzbudziła dużo kontrowersji, okazuje się, że podobne rozwiązania są dość częste w Europie. Co więcej, przed wojną Sejm RP również otoczony był płotem.
Budynek sejmu Budynek sejmu Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Zgoda na płot wokół Sejmu

W lutym 2018 roku stołeczny ratusz wydał zgodę na budowę ogrodzenia wokół Sejmu na ul. Wiejskiej w Warszawie. 

Nie obyło się jednak bez komplikacji. Kancelaria Sejmu występowała z taką prośbą już w zeszłym roku. Stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki negatywnie zaopiniował wtedy propozycję i zgody nie wydano. Krasucki nazwał projekt płotu "ingerującym w charakter ulicy Wiejskiej". Kancelaria odwołała się jednak do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który uchylił decyzję stołecznego konserwatora.

Barierki przed budynkiem Sejmu RP Barierki przed budynkiem Sejmu RP Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Trzymetrowy płot

Projekt przedstawiony przez Kancelarię Sejmu zakładał, że płot będzie miał nie więcej niż trzy metry wysokości i będzie wykonany ze stalowych prętów o przekroju 2,5 na 2,5 cm. Ogrodzenie miałoby stanąć od strony ul. Wiejskiej i Górnośląskiej. Na jego realizację przewidziano 600 tys. złotych. 

Chęć jego budowy Kancelaria tłumaczyła zwiększeniem bezpieczeństwa pracowników Sejmu oraz tych, którzy tylko go odwiedzają. 

Pomimo że zgoda na płot już jest, ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. 

- Przesądzanie realizacji inwestycji jest przedwczesne, nie ma żadnych rozstrzygnięć ze strony Kancelarii Sejmu w tej sprawie - powiedział dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka w rozmowie w Tvnwarszawa.pl.

Ogrodzenie wokół Sejmu w Warszawie Ogrodzenie wokół Sejmu w Warszawie Fot. Biblioteka Sejmowa

Sejm przed wojną

Pomysł ogrodzenia budynku Sejmu w Warszawie nie jest innowacyjny.

Kilka lat temu Biblioteka Sejmowa udostępniła zdjęcia warszawskiego Sejmu pochodzące z czasów międzywojennych. Widać na nich, że wokół budynku na Wiejskiej stał kiedyś wysoki, prawie dwumetrowy płot ze stalowych prętów. 

Ogrodzenie wokół Sejmu w Warszawie - ok. 1949 r.
Fot. Biblioteka Sejmowa

Co więcej, jeśli Kancelaria Sejmu faktycznie zdecyduje się ogrodzić Sejm płotem, Polska nie będzie ani pierwszym, ani jedynym krajem w Europie, który odgradza swój parlament. 

Płoty wokół parlamentów - Francja Płoty wokół parlamentów - Francja Fot. Wikimedia Commons

Pałac Burbonów

Siedziba francuskiej niższej izby - Zgromadzenia Narodowego - mieści się w Pałacu Burbonów w Paryżu, który ogrodzony jest płotem ze stalowych prętów zakończonych złotymi czubkami.  

Parlamenty Europa - Francja
Fot. Google Maps

Parlamenty w Europie - Belgia Parlamenty w Europie - Belgia Fot. Wikimedia Commons

Pałac Narodu w Belgii

Belgijska Izba Reprezentantów zbiera się w Pałacu Narodu w Brukseli. Aby dostać się do budynku, trzeba przejść przez bramę. 

Parlamenty w Europie - Macedonia Parlamenty w Europie - Macedonia Fot. Wikimedia Commons

Pałac Zebrania w Macedonii

Jednoizbowy parlament Macedonii zbiera się w Pałacu Zebrania w Skopje - stolicy państwa. Budynek otoczony jest niskimi barierkami, które odgradzają jedynie przednią część budynku, gdzie znajduje się wejście. 

Parlamenty w Europie - Macedonia
Fot. Google Maps

Parlamenty w Europie - Portugalia Parlamenty w Europie - Portugalia Fot. Wikimedia Commons

Pałac Sao Bento w Portugalii

Na pierwszy rzut oka zdaje się, że siedziba portugalskiego parlamentu - pałac Sao Bento - jest dostępna dla każdego. Okazuje się jednak, że pałacu w Lizbonie chroni wysoki, gruby mur, przez który nie można nawet zerknąć.

Parlamenty w Europie - Portugalia
Fot. Google Maps

Parlamenty w Europie - Ukraina Parlamenty w Europie - Ukraina Fot. Wikimedia Commons

Budynek Rady Najwyższej Ukrainy

Rada Najwyższa Ukrainy spotyka się w budynku znajdującym się przy ul. Gruszewskiego w Kijowie. Cały otoczony jest niskim ogrodzeniem.

Parlamenty w Europie - Ukraina
Fot. Google Maps

Budynek parlamentu Wielkiej Brytanii w Londynie Budynek parlamentu Wielkiej Brytanii w Londynie Fot. Wikimedia Commons

Pałac Westminsterski

Obie izby brytyjskiego parlamentu spotykają się w pałacu Westminsterskim w Londynie. Cały kompleks budynków parlamentarnych jest otoczony płotem - w niektórych fragmentach wyższym, w innych - niższym. 

Parlamenty Europy - Wielka Brytania
Fot. Google Maps

Parlamenty w Europie - Irlandia Parlamenty w Europie - Irlandia Fot. Wikimedia Commons

Leinster House w Irlandii

Leinster House w Dublinie jest siedzibą niższej izby parlamentu Irlandii - Dáil Éireann. Budynek otoczony jest stalowym płotem, a bramy pilnuje ochroniarz.

Parlamenty w Europie - Irlandia
Fot. Google Maps

Parlamenty w Europie - Dania Parlamenty w Europie - Dania Fot. Wikimedia Commons

Zamek Christiansborg w Danii

Również Folketinget - duński parlament jednoizbowy - ma swoją siedzibę w dawnym zamku królewskim Christiansborg w Kopenhadze. Wejścia na dziedziniec zamku strzeże brama.

Parlamenty w Europie - Dania
Fot. Google Maps

***

Co myślisz o ogrodzeniu, które miałoby stanąć wokół budynku Sejmu RP? Napisz do nas na listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku.