W lutym 2018 roku stołeczny ratusz wydał zgodę na budowę ogrodzenia wokół Sejmu na ul. Wiejskiej w Warszawie.
Nie obyło się jednak bez komplikacji. Kancelaria Sejmu występowała z taką prośbą już w zeszłym roku. Stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki negatywnie zaopiniował wtedy propozycję i zgody nie wydano. Krasucki nazwał projekt płotu "ingerującym w charakter ulicy Wiejskiej". Kancelaria odwołała się jednak do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który uchylił decyzję stołecznego konserwatora.
Projekt przedstawiony przez Kancelarię Sejmu zakładał, że płot będzie miał nie więcej niż trzy metry wysokości i będzie wykonany ze stalowych prętów o przekroju 2,5 na 2,5 cm. Ogrodzenie miałoby stanąć od strony ul. Wiejskiej i Górnośląskiej. Na jego realizację przewidziano 600 tys. złotych.
Chęć jego budowy Kancelaria tłumaczyła zwiększeniem bezpieczeństwa pracowników Sejmu oraz tych, którzy tylko go odwiedzają.
Pomimo że zgoda na płot już jest, ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.
- Przesądzanie realizacji inwestycji jest przedwczesne, nie ma żadnych rozstrzygnięć ze strony Kancelarii Sejmu w tej sprawie - powiedział dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka w rozmowie w Tvnwarszawa.pl.
Pomysł ogrodzenia budynku Sejmu w Warszawie nie jest innowacyjny.
Kilka lat temu Biblioteka Sejmowa udostępniła zdjęcia warszawskiego Sejmu pochodzące z czasów międzywojennych. Widać na nich, że wokół budynku na Wiejskiej stał kiedyś wysoki, prawie dwumetrowy płot ze stalowych prętów.
Fot. Biblioteka Sejmowa
Co więcej, jeśli Kancelaria Sejmu faktycznie zdecyduje się ogrodzić Sejm płotem, Polska nie będzie ani pierwszym, ani jedynym krajem w Europie, który odgradza swój parlament.
Siedziba francuskiej niższej izby - Zgromadzenia Narodowego - mieści się w Pałacu Burbonów w Paryżu, który ogrodzony jest płotem ze stalowych prętów zakończonych złotymi czubkami.
Fot. Google Maps
Belgijska Izba Reprezentantów zbiera się w Pałacu Narodu w Brukseli. Aby dostać się do budynku, trzeba przejść przez bramę.
Jednoizbowy parlament Macedonii zbiera się w Pałacu Zebrania w Skopje - stolicy państwa. Budynek otoczony jest niskimi barierkami, które odgradzają jedynie przednią część budynku, gdzie znajduje się wejście.
Fot. Google Maps
Na pierwszy rzut oka zdaje się, że siedziba portugalskiego parlamentu - pałac Sao Bento - jest dostępna dla każdego. Okazuje się jednak, że pałacu w Lizbonie chroni wysoki, gruby mur, przez który nie można nawet zerknąć.
Fot. Google Maps
Rada Najwyższa Ukrainy spotyka się w budynku znajdującym się przy ul. Gruszewskiego w Kijowie. Cały otoczony jest niskim ogrodzeniem.
Fot. Google Maps
Obie izby brytyjskiego parlamentu spotykają się w pałacu Westminsterskim w Londynie. Cały kompleks budynków parlamentarnych jest otoczony płotem - w niektórych fragmentach wyższym, w innych - niższym.
Fot. Google Maps
Leinster House w Dublinie jest siedzibą niższej izby parlamentu Irlandii - Dáil Éireann. Budynek otoczony jest stalowym płotem, a bramy pilnuje ochroniarz.
Fot. Google Maps
Również Folketinget - duński parlament jednoizbowy - ma swoją siedzibę w dawnym zamku królewskim Christiansborg w Kopenhadze. Wejścia na dziedziniec zamku strzeże brama.
Fot. Google Maps
***
Co myślisz o ogrodzeniu, które miałoby stanąć wokół budynku Sejmu RP? Napisz do nas na listy_do_metrowarszawa@agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku.