Zbudował Pałac Kultury z klocków Lego. Wygląda jak prawdziwy. Jest jednak pewna różnica [ZDJĘCIA]

Łukasz Libuszewski zbudował z klocków Lego słynny warszawski budynek - Pałac Kultury i Nauki. Budowlą pochwaliła się na swojej stronie na Facebooku firma Lego. Stworzenie Pałacu Kultury i Nauki z klocków Lego zajęło aż 10 miesięcy.
Pałac Kultury z klocków Lego Pałac Kultury z klocków Lego Łukasz Libuszewski

Od komina do fundamentów

Autorem projektu Pałacu Kultury jest Łukasz Libuszewski, którego hobby jest budowanie z klocków Lego. Robi to od około czterech lat. Zawodowo z kolei zajmuje się projektowaniem wizualizacji budynków architektonicznych. 

- Kilka lat temu w Biedronce zobaczyłem na promocji prosty zestaw klocków Lego, kupiłem go sobie dla zabawy. Potem zacząłem się tym interesować. Zacząłem zbierać klocki, kupowałem różne elementy albo na Allegro albo w sklepie warszawskim na wagę, gromadziłem je i budowałem różne rzeczy - opowiada.

Pałac Kultury z klocków Lego Pałac Kultury z klocków Lego Łukasz Libuszewski

"Jest doskonały"

Jak mówi, impulsem do zbudowania PKiN był konkurs organizowany przez stowarzyszenie Lugpol na makietę polskiego budynku w mikroskali.

- Z założenia makieta miała się składać z małej liczby elementów, mi jednak zależało na zbudowaniu czegoś większego - opowiada.

Pałac, jak mówi, budował na zasadzie od 'komina do fundamentów'. - Najpierw powstała wieża, potem przez długi czas gromadziłem klocki do wybudowania podstawy. Co jakiś czas powstawały odnogi, które były modyfikowane, ponieważ ciągle coś mi w nich nie pasowało - mówi.

Pałac Kultury z klocków Lego Pałac Kultury z klocków Lego Łukasz Libuszewski

Wierne odwzorowanie budynku

Ideą, jak mówi, było jak najwierniejsze odwzorowanie bryły budynku. - Budowałem na podstawie zdjęć i znalezionych w internecie rzutów i elewacji. Mimo chęci wiernego odwzorowania Pałacu Kultury, pozwoliłem sobie zrobić niewielkie odstępstwo - moja wieża jest nieco wyższa niż ta w rzeczywistości. Dodatkowo chciałem uzyskać efekt unowocześnionej fasady budynku - dodaje.

By to zrobić, wykorzystał klocki 'grille', dające efekt długich pionowych okien. Budynek miał (ponieważ już został rozebrany) 25 cm wysokości i został zbudowany na płycie bazowej wielkości 38 x 38 cm.

Budowanie pałacu zajęło panu Łukaszowi 10 miesięcy. - Największym wyzwaniem było wybudowanie tak zwanych 'odnóg' - musiałem uchwycić odpowiednie proporcje. Nie wspomagałem się przy tym żadnymi programami komputerowymi - podkreśla.

Jak mówi, gdyby teraz miał się podjąć budowy budynku przy pomocy komputera, to pewnie zrealizowałby go w maksymalnie trzy dni. 

Pałac Kultury z klocków Lego Pałac Kultury z klocków Lego Łukasz Libuszewski

Inne projekty

Pałac pana Łukaszu pokazywany był na wystawie kilka lat temu. Już został rozebrany. 

Oprócz Pałacu Kultury pan Łukasz zbudował kilka pojazdów i kamienic w skali standardowych figurek z klocków Lego.

Prace pana Łukasza będzie można zobaczyć w kwietniu w Rzeszowie. 

Robisz coś nietypowego w Warszawie lub... z Warszawą w tle? Opowiedz nam o tym: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Pałac Kultury z klocków Lego Pałac Kultury z klocków Lego Łukasz Libuszewski

Hobby

Ludzie są zachwyceni projektem:

Jest doskonały
Piękny jest
Zdecydowanie bym kupił

Komentują pod wpisem na stronie Lego Polska.

Innym pomysł na stworzenie z Lego pałacu nie przypadł do gustu:

Kontekst historyczny powstania tej budowli sprawia, że jej rekonstrukcja klockami Lego jest troszkę niesmaczna
Więcej o: