Ilu warszawiaków chodzi do kościoła? Zaskakujące wyniki badań

Coraz mniej ludzi w Polsce chodzi do kościoła. Tak wynika z opublikowanych właśnie badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Czego z danych dowiemy się o Warszawie?
Msza w archikatedrze św. Jana Chrzciciela Msza w archikatedrze św. Jana Chrzciciela DAWID ŻUCHOWICZ

Coraz mniej ludzi w kościołach

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował badania z 2016 r. Coraz mniej polskich katolików uczestniczy w niedzielnych mszach. Od początku lat 80. odsetek dominicantes zmalał o około 20 punktów procentowych.

Co dane mówią o Warszawie (a w zasadzie o diecezjach warszawskiej i warszawsko-praskiej)?

Po pierwsze, archidiecezja warszawska liczy najwięcej dusz w Polsce (ex aequo z katowicką) - 1,7 miliona.

Ile jest parafii?

W diecezji warszawskiej jest 212 parafii - w tym 187 diecezjalnych i 25 zakonnych. W warszawsko-praskiej wszystkich parafii mamy 198. Diecezjalnych jest tutaj 184, zakonnych - 14.

Księża w Warszawie

Ilu mamy w Warszawie księży?

Jeśli chodzi o inkardynowanych - czyli przypisanych do konkretnej diecezji bądź zgromadzenia zakonnego - to w diecezji warszawskiej jest ich 842, w warszawsko-praskiej 504.

Biorąc pod uwagę liczebność katolików w diecezjach, to jedne z najniższych stosunków liczby księży do liczby wiernych w całej Polsce.


ISKK

Poza tym są jeszcze księża posługujący duszpastersko. W 2016 r. w diecezji warszawskiej było ich 775, w warszawsko-praskiej - 448.

W stosunku do liczby wiernych tutaj też nie ma ich zbyt wielu.


ISKK

Ile osób chodzi w niedziele do kościoła?

Ilu w Warszawie jest dominicantes (czyli katolików uczęszczających na niedzielną Eucharystię)?

Ich odsetek w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych w diecezji warszawskiej wynosi 26,7 proc., w warszawsko-praskiej 30,9.

W porównaniu do reszty kraju znajdujemy się w dolnej części stawki. Największy procent katolików do kościoła chodzi w diecezji tarnowskiej (66,9 proc.), najmniejszy - w szczecińsko-kamieńskiej (22,7 proc.).


ISKK

A ilu wiernych przyjmuje komunię podczas mszy?

Jeżeli zaś chodzi o communicantes (katolików przyjmujących Komunię św. w trakcie niedzielnej Eucharystii), też jesteśmy nisko.

W diecezji warszawskiej to 13,1 proc. w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanej. W warszawsko-praskiej 14,2 proc.

Najwyższy wynik w kraju znowu należy do diecezji tarnowskiej (25,3 proc.), najniższy to diecezja sosnowiecka (10,3 proc.).


ISKK

Badanie dominicantes i communicantes przeprowadzono 16 października 2016 r. w parafiach katolickich w Polsce.

Internet w Kościele

Ciekawe dane dotyczą internetu w polskim Kościele Katolickim.

Własną stronę największy odsetek parafii prowadzi w diecezji katowickiej (86 proc.) i warszawskiej (81 proc.).

Własny profil na portalu społecznościowym w 2016 r. miało 17 proc. parafii w kraju. Najwięcej w diecezji płockiej (28,2 proc.) i warszawsko-praskiej (również 28,2 proc.). W warszawskiej posiadało go 23,7 proc. parafii.

W których diecezjach parafie najczęściej publikowały treści w wersji elektronicznej? Tu palmę pierwszeństwa dzierży Warszawa. W diecezji warszawsko-praskiej robiło to 95,6 proc. parafii, w warszawskiej - 91,8 proc.

Swoją stronę internetową w diecezji warszawskiej posiadało 80,7 proc. parafii (to najlepszy wynik w kraju zaraz po diecezji katowickiej). W warszawsko-praskiej niewiele mniej, bo 79,6 proc.

Potęga studencka

Diecezja warszawska miała też największą w Polsce liczbę alumnów (studentów seminarium przygotowujących się do posługi kapłańskiej) przypadających na 100 księży diecezjalnych. Stosunek ten wynosił tu 18,4 proc. Warszawsko-praska diecezja w tym rankingu osiągnęła wartość 9,5 proc.

Pełny raport z badania dostępny jest TUTAJ.

Co myślicie o warszawskim Kościele i jego sytuacji? Sami uczestniczycie w mszy świętej? Piszcie na metrowarszawa@agora.pl lub w prywatnej wiadomości na Facebooku.

Więcej o: