- Popyt na taksówki nigdy nie jest tak wysoki i nie rośnie tak szybko z dnia na dzień jak w sylwestrową noc - nie ma innego porównywalnego dnia w całym roku, niezależnie od pogody czy największych imprez masowych. Tej nocy należy liczyć się z tym, że zamówienie taksówki może być o wiele trudniejsze niż zwykle - mówi Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający mytaxi.
Dodaje, że w porównaniu do standardowego weekendu, zamówień w Sylwestra jest zazwyczaj 10 razy więcej.
Podobną informację otrzymaliśmy od SawaTaxi. Monika Kaźmierczak zapewnia, że w ich korporacji w noc sylwestrową co roku jeździ więcej taksówkarzy niż w zwykły dzień. Przyznaje jednak, że zapotrzebowanie jest wtedy znacznie większe, więc czas oczekiwania może być dłuższy.
O dłuższym oczekiwaniu mówi także pracownica Glob Taxi. Podaje jednak inny powód.
- Tego dnia na ulicach może być mniej taksówkarzy z naszej korporacji. Każdy chce tej nocy świętować - mówi.
Inne podejście ma EcoCar:
- Zapewniamy naszych klientów, że wszyscy kierowcy przez okres świąteczny ładują baterie, żeby być w pełnej gotowości do pracy w noc sylwestrową. Zależy nam, aby każdy pasażer po udanej imprezie bezpiecznie wrócił do domu. EcoCar gwarantuje 100 proc. floty na mieście. Tym bardziej, że niedawno znacznie się ona rozrosła - informuje EcoCar.
Jak długo będzie trzeba czekać na taksówkę? W skrajnych przypadkach może to być nawet 30 minut. Wszystko zależy jednak od lokalizacji, w której się znajdujemy.
Jeśli chcesz zamówić taksówkę wcześniej i zarezerwować przejazd na konkretną godzinę, musimy cię rozczarować. W noc sylwestrową większość korporacji rezygnuje z tej opcji.
- W Sylwestra zlecenia terminowe są przyjmowane przez naszą centralę do godziny 23.00, potem czas realizacji zlecenia jest uzależniony od dostępności taksówek - mówi Kaźmierczak z SawaTaxi.
W mytaxi zamawianie 'z wyprzedzeniem' będzie tej nocy zupełnie nieaktywne. Zależy im na tym, aby kierowcy mogli przewieźć jak największą liczbę pasażerów, poprzez ograniczenie czasu spędzonego na dojazd oraz oczekiwanie na nich.
EcoCar oferuje planowane przejazdy, ale tylko przez aplikację mobilną. Przedstawiciel firmy, z którym rozmawialiśmy, radzi jednak zamawiać taksówki na bieżąco (również przez aplikację mobilną).
- Z doświadczenia wiemy, że zamawianie z dużym wyprzedzeniem, po prostu się nie sprawdza - mówi pracownik EcoCar.
Uprzedza również, aby transport zamawiać dopiero, gdy jesteśmy pewni, że skończyliśmy świętować. W Sylwestra taksówki nie czekają zbyt długo na ociągających się klientów. Zazwyczaj na dotarcie do taxi mamy około 5-10 minut.
Zapytaliśmy przewoźników także o to, kiedy popyt na transport jest najbardziej wzmożony, a więc czas oczekiwania najdłuższy.
Dane mytaxi z ubiegłego roku pokazują, że w Warszawie 1 stycznia najwięcej zamówień było o godzinie 3.00.
- Zamawiając taksówkę w Sylwestra, warto unikać szczytowych godzin i zamówić ją przed 19.00 i po 4.00 w nocy - mówi Krzysztof Urban z mytaxi.
Źródło: mytaxi - aplikacja taxi
Graf.: Godzinowy rozkład ilości zamówień mytaxi w Warszawie w ciągu 3 dni, od 30.12.2016 do 1.01.2017 roku. Każda godzina pokazana jako procent ilości zamówień w trakcie najaktywniejszej godziny (tj. 3:00-3:59 w dniu 1.01.2017).
Również pracownicy Ubera przygotowali prognozę największego ruchu. Można znaleźć ją w sylwestrowym poradniku na oficjalnym blogu Ubera.
Najwięcej przejazdów zamawianych będzie najprawdopodobniej między 24:30 a 2:30.
Graf. www.uber.com/pl
Uber informuje także, że w tym okresie ceny mogą być wyższe. Osób zamawiających będzie więcej niż jeżdżących, więc ceny poszybują w górę. Aby rozwiązać ten problem, kierowcy Ubera otrzymają informację o tym, że mogą więcej zarobić ze względu na wyższy mnożnik. W ten sposób liczba dostępnych aut wzrośnie, a ceny wrócą do normy.
Magdalena Szulc z Ubera mówi, że w zeszłoroczną noc sylwestrową aktywowany cennik dynamiczny dotyczył 25 proc. wszystkich przejazdów. Dodaje, że mnożnik razy trzy lub większy objął 1,3 proc. z nich.
Stawki w taksówkach mytaxi podczas sylwestra nie ulegają zmianie - taryfa dzienna wynosi najczęściej między 2,00-2,40 zł/km, a cena taryfy 2 'nocnej i świątecznej' stanowi 150 proc. ceny taryfy dziennej.
- Warto przypomnieć, że 1 stycznia przez całą dobę obowiązuje taryfa 2 - uprzedza mytaxi.
W godzinach szczytowych znaczenie ma każda minuta. Nie chodzi jednak o to, aby się spieszyć, ale spokojnie poczekać.
- Czas oczekiwania na zamówienie może być dłuższy niż zwykle. Jeśli nie uda nam się za pierwszym razem, warto spróbować ponownie kilka minut później. Jest duża szansa, że jakiś kierowca właśnie zakończy w naszej okolicy poprzedni kurs i będzie mógł przyjechać w ciągu 4-5 minut - mówi dyrektor zarządzający mytaxi.
Dodaje, że doświadczenie pokazuje, że na terenie miasta maksymalny czas dojazdu do klienta to 15 minut. Jeśli aplikacja pokazuje dłuższe oczekiwanie, pasażerowie anulują przejazd, a kierowcy ich nie przyjmują. Jeśli pasażer zamawia taxi z poza miasta, będzie musiał poczekać co najmniej 20-25 minut.
- Problemem aplikacji takich jak mytaxi nie jest długi czas oczekiwania, ale to że nie wszystkie zlecenia zostaną przyjęte, bo taksówka wyszukiwana jest w czasie rzeczywistym - mówi Urban.
Aby przejazd był szybszy i tańszy, aplikacje oferujące przewozy proponują nam udogodnienia, o których często zapominamy.
Uber przypomina, że w aplikacji możesz podzielić rachunek między osoby, z którymi jedziesz. Wystarczy wybrać opcję 'Wspólna opłata', zaznaczyć znajomych i wysłać. Współpasażerowie otrzymają wtedy wiadomość SMS, przez którą będą mogli potwierdzić wspólną opłatę.
Dyrektor zarządzający mytaxi proponuje natomiast korzystanie z usługi mytaxi match, która łączy dwóch pasażerów jadących w podobnym kierunku i dzieli między nimi koszty przejazdu.
- Spodziewamy się, że wiele osób skorzysta z opcji współdzielenia taksówki w Sylwestra, to zdecydowanie bardziej efektywne wykorzystanie taksówek podczas wzmożonego na nie popytu - mówi Krzysztof Urban.
Wszyscy przewoźnicy informują też, że standardowa taksówka może wziąć tylko czterech pasażerów. Jeśli podróżujemy większą grupą - zamawiajmy większe auto.
Np. EcoCar oferuje za niewielką dopłatą busy dla maksymalnie 7 osób lub wprowadzoną ostatnio usługę "Z góry wiem, ile płacę", gdzie do dyspozycji mamy wyłącznie duże i komfortowe Mercedesy Vito i od początku wiemy, ile zapłacimy za przejazd.
- Biorąc pod uwagę okoliczności, może się to okazać opcją bardziej przystępną cenowo niż tradycyjne taxi - mówi przedstawiciel EcoCar.
W sylwestrowym poradniku Ubera bardzo dużo uwagi poświęca się bezpieczeństwu. Pracownicy przypominają, że za każdym razem należy dokładnie upewnić się, że wsiadamy do samochodu kierowcy Ubera.
Przewoźnik przypomina także o możliwości udostępnienia trasy bliskim i znajomym. Wybierając opcję 'Udostępnij czas dojazdu', możesz wysłać komuś mapę kursu oraz szacowany czas dojazdu.
Cenną radę ma także Monika Kaźmierczak z SawaTaxi.
- Pasażerowie powinni pamiętać o zabraniu paragonu po zakończonym kursie, aby następnego dnia mieć pewność, z usług której korporacji korzystali i ewentualnie gdzie powinni szukać pozostawionych zgub - mówi.
Noc sylwestrowa rządzi się swoimi prawami, ma jednak pewne granice. Kierowcy EcoCar mają prawo odmówić przewozu pasażera pod wpływem alkoholu.
- Każda szanująca się korporacja, powinna mieć odpowiedni zapis w swoim regulaminie dotyczący przewożenia osób, które wypiły 'o jednego szampana za dużo' - mówi jeden z pracowników EcoCar.