Tak Praga-Północ walczy z kiczem. Rewelacyjny pomysł zmienia dzielnicę

Szklarz, tapicer, fryzjer, zegarmistrz, optyk i kuśnierz z Pragi-Północ. Wszyscy zyskali nowe stylowe szyldy. - Chcemy pokazać mieszkańcom, jak może wyglądać dobra reklama - mówi dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Nowe szyldy na ul. Stalowej

Na warszawskiej Pradze-Północ pojawiły się właśnie nowe szyldy. To efekt projektu "re:design 4". Oznakowanie otrzymało ponad dziesięciu lokalnych rzemieślników.

Teraz, jak zaznacza miasto, szyldy będą "zdobić i pasować do architektury zabytkowych kamienic".

Nowe szyldy na Ząbkowskiej Nowe szyldy na Ząbkowskiej SŁAWOMIR KAMIŃSKI

Nowe szyldy na Pradze

Jak zaznacza ratusz, miasto od 2015 roku prowadzi działania w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji. Skupiają się one po prawej stronie Wisły: na Pradze-Północ, Pradze-Południe, Targówku (na sześciu obszarach - to Nowa i Stara Praga, Szmulowizna, Kamionek, Targówek Mieszkaniowy i Fabryczny).

Na ten cel do 2022 r. Warszawa przeznaczy 1,5 mld zł. "Rewitalizacja to z jednej strony remonty budynków i ulic, podłączanie do sieci cieplnej, czy przemiany przestrzeni publicznej, z drugiej - rozwój turystyki, kultury, sportu i gospodarki oraz integracja i wsparcie mieszkańców" - czytamy.

Zakład na ul. Stalowej

Szklarz, tapicer, fryzjer, zegarmistrz, optyk, kuśnierz - te zakłady mogą pochwalić się nowymi szyldami.

Jak dodaje urząd miasta, każdy z nich "ma swój niepowtarzalny charakter, unikatowy krój liter, jest też mocno osadzony w tradycji warszawskiej typografii".

- Chcemy pokazać mieszkańcom, jak może wyglądać dobra reklama, która zdobi, a nie szpeci. Wygląd naszego otoczenia ma kluczowy wpływ na to, jak czujemy się w danej przestrzeni - mówiła Marlena Happach, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Ul. Wileńska

Wszystko powstało w ramach programu "Na_prawa_Warszawa". To wspólna inicjatywa miasta i Stowarzyszenia Traffic Design z Gdyni.

Nowe szyldy dostały lokale działające przy ulicach: Ząbkowskiej 11, Wileńskiej 21 i 31, Stalowej 14 i 15, Szwedzkiej 7 oraz 11 Listopada 12.

To projekty autorstwa SYFONSTUDIO, Capitalics - Warsaw Type Foundry, Zuzy Rogatty, Jacka Wielebskiego, Anity Wasik, Mateusza Żywickiego, Pawła Ryżko oraz Mariana Misiaka z Threedotstype.

Szyld z ul. Wileńskiej

W niedzielę odbył się spacer, na którym można było zobaczyć nowe szyldy.

Jak zareagowali warszawiacy? Przeważają pozytywne komentarze. "Warszawa może być piękna, pościągajcie te szmaty z PCV na płotach" - pisze Andżi pod tekstem na tvnwarszawa.pl. "Wreszcie. Ten miszmasz na elewacjach to koszmar" - zgadza się użytkownik o pseudonimie mmm.

Inni piszą, że podobne przydałyby się np. na Marszałkowskiej.

Szyld warsztatu na ul. Wileńskiej

Pojawiają się jednak też słowa krytyki. "Mieszane uczucia. Design jest fajny, ale czy pomoże rzemieślnikom się utrzymać - wątpię" - pisze na tvnwarszawa.pl Mikey. Jego zdaniem, o sukcesie decyduje to, czy jest się widocznym i rozpoznawalnym z daleka.

"Dla mnie słabizna - może jedna witryna jako tako" - ocenia Miłki Dyzio. "Reszta wygląda jak słabe nagłówki ze starych gazet. Przypominają raczej podstawy z książek do łamania tekstu" - stwierdza. Choć to i tak, jak dodaje, lepiej niż "zadrukowana plandeka, z dziurkami i metalowymi oczkami".

Jeden z warsztatów na ul. Wileńskiej

O podobnej akcji pisaliśmy latem. Wtedy minimalistyczny (szczególnie na tle otaczającego go reklamowego śmietnika) dostał szewc z Rembertowa. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Więcej o: