Jan Jastrzębski udokumentował rozbudowę i przebudowę mostu Poniatowskiego - jednego z najsłynniejszych warszawskich mostów. Nieznane nawet największym miłośnikom historii Warszawy zdjęcia już wkrótce będzie można obejrzeć na wystawie w Fundacji Archeologia Fotografii.
Jan Jastrzębski pracował jako reporter dla 'Kraju' i 'Miesięcznika Polskiego'. Fotografował polską prowincję, przemysł, zajmował się dokumentacją dzieł sztuki, fotografią krajobrazową. Ale szczególne miejsce w jego dorobku zajmują zdjęcia dokumentujące remont Mostu Poniatowskiego, jaki odbył się w latach 1985-1990. Mieszkający na Powiślu Jastrzębski śledził kolejne etapy demontażu jej fragmentów, a później odbudowy.
Jak czytamy w informacji prasowej do wystawy, w historii powstałego tuż przed I wojną światową, kilkakrotnie niszczonego i przekształcanego mostu odbijają się dzieje całego miasta. Zaprojektowany przez Mieczysława Marszewskiego i Wacława Paszkowskiego, z wystrojem autorstwa Stefana Szyllera most został zniszczony w 1915 roku przez wojska rosyjskie.
Podczas remontu w latach 1985-1990 wymieniono całą konstrukcję stalową wiaduktu na nową. Jak czytamy w Wikipedii, elementy betonowe wyglądające jak kamienne obłożono zbrojoną obrzutką betonową i odtworzono pierwotny wygląd powierzchni.
Wymieniono ponadto wszystkie poprzeczne belki betonowe i dobudowano drugą łącznicę po stronie praskiej. Podniesiono również torowisko tramwajowe. By transport z jednego brzegu Wisły na drugi przebiegał sprawnie, na czas remontu zbudowano tymczasowy most Syreny.
Kontrastowe odbitki, o głębokiej, nasyconej czerni, ukazują rozciągnięty w czasie proces niszczenia i odbudowy mostu. W odsłoniętą konstrukcję, niegdyś skrytą pod dachem, wdzierał się śnieg i piach.
Most Poniatowskiego, odbudowany w latach 20. był świadkiem słynnego spotkania Józefa Piłsudskiego z prezydentem Stanisławem Wojciechowskim. Doszło do niego podczas przewrotu majowego w 1926 roku. Jak podaje Wikipedia, wysadzony w czasie powstania warszawskiego, odbudowany według projektu Stanisława Hempla został oddany do użytku jako jedna z pierwszych powojennych inwestycji w 1946 roku.
Uchwycony przez Jastrzębskiego remont przeprowadzono w okresie przełomu ustrojowego w Polsce, co pozwala odnieść się również do symboliki mostu związanej z połączeniem dwóch rzeczywistości. W świetle wielu przebudów, demontaży i rozbiórek ważnych dla historii Warszawy obiektów, prowokuje też pytania o charakter i dynamikę procesów zachodzących w przestrzeni miejskiej.
- Widoczne na niektórych zdjęciach opustoszałe przestrzenie, sfotografowane w okresie zimowym, kiedy wstrzymane były prace remontowe, przywołują na myśl starą teatralną dekorację; gdzie indziej wokół złowrogiego szkieletu toczy się normalne życie. W fotografiach z późniejszego etapu przebudowy, fragmenty przęseł, przysłonięte są ogromnymi płachtami materiału - czytamy w informacji prasowej.
Wernisaż wystawy 'Jan Jastrzębski. Relacja. Przebudowa Mostu Poniatowskiego' odbędzie się 11 maja o godz. 18:00 w Fundacji Archeologia Fotografii przy. ul. Andersa 13, klatka VII