Miejskie trampoliny, Wi-Fi na łonie natury. Najciekawsze pomysły warszawiaków, które zostaną zrealizowane w 2017 roku!

Z roku na rok budżet partycypacyjny cieszy się coraz większym zainteresowaniem warszawiaków. A pomysły na jego zagospodarowanie potrafią być i pożyteczne, i oryginalne. Wybraliśmy dla Was najciekawsze pomysły na nadchodzący rok!
Warszawa, Plac Hallera Warszawa, Plac Hallera Fot. Jacek Marczewski / Agencja Wyborcza.pl

Tężnia solankowa

Pierwsza warszawska tężnia solankowa powstanie na Placu Hallera. Ma służyć mieszkańcom jako miejsce wypoczynku i relaksu. A także "wpływać pozytywnie na samopoczucie i zdrowie" - podkreślają pomysłodawcy.

W ramach projektu ma powstać konstrukcja z drewna i gałęzi tarniny - spływać na nie będzie solanka, wytwarzając korzystny dla zdrowia mikroklimat.

Tężnia powstanie w tej części placu Hallera, która znajduje się pomiędzy ul. Jagiellońską a pętlą autobusową. Ma być dostępna dla wszystkich zainteresowanych.

W poszukiwaniu tej metody zwalczania alergii, zapalenia zatok czy nadciśnienia, nie trzeba już będzie jeździć do Konstancina!

Całkowity koszt projektu: 250 000,00 zł.

Podobny projekt został zrealizowany w Łodzi.

Osiedlowa tężnia w ŁodziFot. Tomasz Stanczak / Agencja Gazeta

Widok na centrum Warszawy Widok na centrum Warszawy Fot. Adam Stepien / Agencja Wyborcza.pl

Krany i źródełka z wodą pitną

W 25 punktach Śródmieścia, zwłaszcza tych tłumnie odwiedzanych przez turystów, staną krany i źródełka z wodą pitną, podłączone do miejskich sieci wodociągowych. Tym samym Warszawa dorówna pod tym względem innym stolicom europejskim, jak choćby niezmiernie popularnej ostatnio Lizbonie.

Poidełka mają pojawić się m.in. na Rynku Starego Miasta, pl. Bankowym, pl. Zbawiciela, przy skrzyżowaniu Marszałkowskiej ze Świętokrzyską, Al. Jerozolimski i Królewską, jak również w parkach i na skwerach.

Pomysłodawcy zaznaczają: "Woda dostarczana przez Wodociągi Warszawskie spełnia wyśrubowane normy czystości i może być pita prosto z kranu - należy ten sukces wykorzystać i promować (co zresztą miasto robi, choć nieudolnie, poprzez ustawianie beczkowozów w upalne dni)."

Każde źródełko ma mieć krany na trzech poziomach: dla dorosłych, dzieci i zwierząt. Docelowo poidła mają stać się rozpoznawalnym elementem warszawskiego krajobrazu.

Całkowity koszt projektu: 454 350,00 zł

Upalny dzieńFot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta

Widok na Park Agrykola Widok na Park Agrykola Fot. Adam Stepien / Agencja Wyborcza.pl

Wi-Fi wśród drzew

Na terenie parków: Agrykola, Jazdów, Marszała Rydza-Śmigłego i Mirowskiego zostaną zamontowane punkty hot-spot - bezprzewodowego, bezpłatnego internetu. Z darmowego połączenia będzie można korzystać w godzinach otwarcia parków.

"Instalacja punktów bezpłatnego dostępu do Internetu zachęci osoby aktywnie korzystające z Internetu do przebywania częściej na świeżym powietrzu. Parki mają potencjał stać się miejscem pracy oraz jeszcze bardziej przyjaznym i funkcjonalnym miejscem integracji mieszkańców pobliskich osiedli. Internet pod chmurką będzie pomocny również dla odwiedzających stolicę gości" - argumentują pomysłodawcy.

Całkowity koszt projektu: 180 000,00 zł

Korzystanie z komputera na świeżym powietrzuFot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta

Sad owocowy Sad owocowy Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Wyborcza.pl

Frutti Per Tutti

Na Żoliborzu, przy pętli przy ul. Potockiej, powstanie sad. Będą tu rosły jabłonie, śliwy, grusze, wiśnie oraz czereśnie. Sad ma służyć jako miejsce spotkań, odpoczynku oraz wspólnej dbałości o rosnące tu drzewa. Każdy będzie mógł skorzystać z plonów.

Pomysłodawcy tak opisują swój projekt: "Przestrzeń tego kieszonkowego parku będzie dostępna całodobowo, dla wszystkich: mieszkańców sąsiednich domów, spacerowiczów, pasażerów tramwajów, motorniczych..."

Sad ma nawiązywać do historii okolicy. Gdy Warszawa odbudowywała się po wojnie, tutejsze rolne i sadownicze obszary zostały zastąpione osiedlami, ulicami i parkami.

Będzie składał się z ponad 150 drzew owocowych, odpornych na choroby, mróz, susze i zanieczyszczenia. Otoczy je żywopłot z owocowych krzewów.

Frutti Per TuttiŹródło: app.twojbudzet.um.warszawa.pl

Bulwary Wiślane Bulwary Wiślane Fot. Adam Stepien / Agencja Wyborcza.pl

Miejskie Trampoliny

W chodniki bulwarów wiślanych zostanie wbudowanych 5 trampolin. Poskakać na świeżym powietrzu będą mogli wszyscy spacerowicze, zarówno dzieci, jak i dorośli, przez cały rok.

Pomysłodawczyni projektu zdradza swoje inspiracje i zwraca uwagę na aspekt bezpieczeństwa:

"Miejskie trampoliny są to instalacje znajdujące się w różnych europejskich miastach, które z powodzeniem cieszą się dużą popularnością zarówno wśród mieszkańców jak i turystów. Mnie akurat zainspirowały trampoliny w Kopenhadze w Danii."

"Ważnym jest rozróżnienie rodzaju trampolin chodnikowych, miejskich od tych znanych nam z parków trampolin bądź ogrodów. Trampoliny chodnikowe mają mniejszą sprężystość dzięki czemu zabawa jest bezpieczna."

Całkowity koszt projektu: 144 000,00 zł

Trampoliny w DaniiŹródło: app.twojbudzet.um.warszawa.pl

Trampoliny w DaniiŹródło: app.twojbudzet.um.warszawa.pl

Więcej o: