2017 będzie należeć do nich. 10 osób, które mocno wpłyną na Warszawę

Przyszły rok może należeć do nich. Wybraliśmy 10 osób, które mogą mieć realny wpływ na życie Warszawy w 2017 roku. Na liście znaleźli się nie tylko politycy i aktywiści, ale także restauratorzy i społecznicy.
Albert Zawada/Agencja Gazeta Albert Zawada/Agencja Gazeta Marlena Happach

Marlena Happach, architekt

Przyszły rok może należeć do nich. Wybraliśmy 10 osób, które mogą mieć realny wpływ na życie Warszawy w 2017 roku. Na liście znaleźli się nie tylko politycy i aktywiści, ale także restauratorzy i społecznicy.

Po 10 latach przerwy Warszawa znów ma naczelnego architekta. Jest nią Marlena Happach, która objęła funkcję dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Warszawy. W 2017 roku głównym zadaniem Happach będzie przyspieszenie prac nad planem zagospodarowania przestrzennego, ochrona powojennych zabytków i opracowanie nowych rozwiązań dla warszawskich wysokościowców.

Jan Mencwel Jan Mencwel Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Wyborcza.pl

Jan Mencwel, aktywista

Członek zarządu Miasto Jest Nasze. To właśnie Mencwel może w 2017 roku stać się nową twarzą stowarzyszenia, które jest stolicy bardzo potrzebne. To obecnie najsilniejszy obóz opozycyjny, który bacznie przygląda się pracy warszawskiego ratusza i wytyka mu błędy. To MJN nagłośniło m.in. wielką aferą reprywatyzacyjną.

Mateusz Gessler Mateusz Gessler Fot. Aga Morcinek / Agencja Wyborcza.pl / Agencja Wyborcza.pl

Mateusz Gessler, restaurator

Mateusz kilka lat temu otworzył na warszawskim Kamionku restaurację Warszawa Wschodnia. Dziś to miejsce uznawane jest za kulinarną wizytówkę stolicy. Gessler w 2017 roku otworzył kolejny lokal. Tym razem w sercu Warszawy, w odrestaurowanej Hali Koszyki. "Ćma" serwuje m.in. tradycyjną kuchnię warszawską jak flaki z klopsami. - ĆMĄ Mateusza Gesslera rozpoczął się powrót do polskich smaków, który będzie się rozwijał przez cały 2017 rok. Polskiej kuchni brakowało odświeżenia i kreatywnego podejścia, co nareszcie ulegnie zmianie. Dzięki umiejętnościom młodych szefów kuchni polskie jedzenie ma szansę stać się prawdziwą kulinarną wizytówką Warszawy - mówi Weronika Lewandowska, od dawna związana z warszawską sceną kulinarną.

Konferencja Nowoczesnej w rocznice prezydentury Andrzeja Dudy Konferencja Nowoczesnej w rocznice prezydentury Andrzeja Dudy Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Wyborcza.pl

Paweł Rabiej, polityk

Przyszły Kandydat na prezydenta Warszawy. Mocny gracz na warszawskiej arenie politycznej w 2017 roku. Polityk odpowiedzialny jest za zbudowanie warszawskich struktur Nowoczesnej, co tylko pokazuje, jak ogromny apetyt na Warszawę ma ta partia. Rabiej już prowadzi konsultacje społeczne i przygotowuje program, który ma spodobać się warszawiakom. Z pewnością jego zdanie może bardzo liczyć się w debacie publicznej i mieć realny wpływ na los miasta w zbliżającym się 2017 roku.

Airly, startup Airly, startup Fot. Facebook.com/Airly

Airly, startup

Ten Startup z Krakowa stworzył tanie sensory badające smog dostępne niemal dla każdego i zaraz chce wejść na rynek warszawski. Dzięki zespołowi z AGH w Warszawie może powstać gęsta sieć takich czujników jakości powietrza, które to dostarczałyby danych w czasie rzeczywistym. Niewątpliwym atutem czujników jest ich niska cena. Jeżeli Airly pojawi się w 2017 roku w Warszawie, każdy z nas będzie mógł dowiedzieć się, gdzie są chmury smogowe, jak je ominąć i gdzie w efekcie bezpiecznie pójść na spacer z dzieckiem czy po prostu pobiegać.

Łukasz Puchalski Łukasz Puchalski Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl

Łukasz Puchalski, urzędnik

Dzięki polityce Puchalskiego Warszawa przeżywa wielki rozwój infrastruktury rowerowej. Nie inaczej będzie w przyszłym roku. Puchalski planuje budowę kolejnych 55 kilometrów tras rowerowych, w tym kładki rowerowej pod odbudowanym mostem Łazienkowskim. Do tego rewolucja w systemie Veturilo, czyli więcej rowerów oraz wprowadzenie aplikacji pozwalającej łatwiej i szybciej wypożyczać rower miejski. Rok 2017 będzie sprzyjać rowerzystom. Puchalski jest ambitny na tyle, że ratusz ogłosił właśnie, że do 2020 roku powstanie 400 km dróg dla rowerów.

Podpisanie porozumienia ws. przeniesienia pawilonu meblowego Emilia Podpisanie porozumienia ws. przeniesienia pawilonu meblowego Emilia Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Wyborcza.pl

Michał Krasucki, konserwator zabytków

Zastępował Stołecznego Konserwatora Zabytków, teraz pełni jego funkcję. Michał Krasucki od lat udowadnia, że jak się chce, to wiele można w mieście zdziałać. Pomysłodawca festiwalu Otwarte Mieszkania i obrońca warszawskich zabytków. Skuteczny. Przyszły rok, biorąc pod uwagę boom na nowe inwestycje w Warszawie, Michał Krasucki będzie miał czego bronić, a jego głos w debacie publicznej może liczyć się bardziej niż kiedykolwiek.

Agnieszka Kowalska Agnieszka Kowalska Fot. Filip Klimaszewski

Agnieszka Kowalska, dziennikarka kulturalna

Współautorka kultowego przewodnika "Zrób to w Warszawie" oraz jedna z założycieli ZOO Market, który na dobre wpisał się w krajobraz Pragi. Kowalska dobrze czuje miejskie trendy i już teraz wie, co będzie w 2017 roku cieszyć się zainteresowaniem warszawiaków: - Czuję, że miejskie ogrodnictwo będzie w Warszawie bardzo prężnie się rozwijać - mówi nam Kowalska. Warto w 2017 roku śledzić poczynania Agnieszki. Będzie ku temu okazja. Już w styczniu stworzy warszawski serwis Warszawawarsaw.com.

Tomasz Fudala Tomasz Fudala Fot. Albert Zawada

Tomasz Fudala, historyk sztuki

Jeden z twórców kultowego już festiwalu "Warszawa w Budowie", którego część - wystawa "Spór o odbudowę" zdobyła Grand Prix prezydenta Warszawy w konkursie architektonicznym. Ba, w tym samym plebiscycie, uznana została również za najważniejsze wydarzenie architektoniczne roku. Fudala od ponad ośmiu lat udowadnia, że losy Warszawy nie są mu obojętne, a po zdobyciu wyróżnień w 2016 roku można być pewnym, że o działaniach Tomka w roku nadchodzącym będzie jeszcze głośniej.

Otwarcie pierwszej jadłodzielni w Warszawie. Otwarcie pierwszej jadłodzielni w Warszawie. Fot. Facebook/Foodsharing Warszawa

Karolina i Agnieszka, Foodsharing Warszawa

Foodsharing Warszawa zrewolucjonizował myślenie o jedzeniu. Zamiast wyrzucać, warszawiacy zaczęli się jedzeniem dzielić, a co za tym idzie - mniej marnować. Pomysł chwycił, a za akcją stoją dwie dziewczyny - Karolina i Agnieszka. W stolicy Polski działa na razie 5 jadłodzielni, czyli miejsc, gdzie zostawia się jedzenie. W 2017 roku dziewczyny planują tworzyć kolejne takie punkty i rozwijać swój projekt.

- W 2017 będziemy też zwiedzać Warszawę z ulotkami i namawiać małe sklepy i restauracje, by oddawały żywność, która nadaje się do spożycia, a jest wyrzucana - mówią inicjatorki akcji. I dodają: - Poza tym będziemy rozwijać koalicję na rzecz zapobiegania marnowania jedzenia, którą niedawno stworzyliśmy z Bankiem Żywności SOS w Warszawie, Feed them up oraz akcją Podzielmy się Posiłkiem z Bezdomnymi. Chcemy też porozmawiać o problemie marnowania żywności z władzami Warszawy.

Więcej o: