Plac Defilad 1. Adres, który znają wszyscy. Dlaczego? Znajduje się tu Bar Studio. W foyer Teatru im St. I. Witkiewicza zaliczycie dobre silent disco, jak bohater filmu. Jak mówią sami twórcy tego miejsca: "To bar z ambicjami społeczno-kulturalno-politycznymi". Do tego dyskusje z autorami dobrych książek, dancingi dedykowane wybitnym artystom, jak Bob Dylan czy letnie kino w plenerze. Od rana do ciemnej nocy czeka na was w Barze Studio sztuka, niezapomniane imprezy i... jedzenie. Kuchnia to proste menu oparte na lokalnych produktach zgodnie z ich sezonowością. Tyle. A jak dobrze! Przypominany adres: Plac Defilad 1.
BARTEK ZABOROWSKI/Facebook.com/BarStudio
BARTEK ZABOROWSKI/Facebook.com/BarStudio
BARTEK ZABOROWSKI/Facebook.com/BarStudio
Dom zabawy i kultury. W skrócie - Dzik. Jedno z najciekawszych miejsc na kulturalnej mapie miasta, które znajdziecie przy ulicy Belwederskiej 44a. We wnętrzach willi z lat 20., gdzie przestrzeń tworzą zarówno restauracja, jak i pracownie artystyczne, bawią się bohaterowie Wszystkich Nieprzespanych Nocy.
Fot. DZiK/Facebook.com
DZiK to idealny lokal zarówno na lunch, wieczorny koncert czy popołudniową jogę. Otwarty w 2012 roku, dziś jest miejscem ciekawych wydarzeń kulturalnych w stolicy. W środy zatańczymy tango, co tydzień obejrzymy film w ramach cyklu "Kino na Dziko".
- To dom otwarty na śmiałe inicjatywy i projekty kulturalne, szczególnie te uwzględniające integrację międzypokoleniową i potrzeby społeczności lokalnej - piszą posiadacze Dzika.
Fot. DZiK/Facebook.com
Ściana Wschodnia to legendarny kompleks architektoniczny w samym sercu miasta. Ikona Warszawy, która narodziła się i powstała między rokiem 1962 a 1969. Ba, w książce Tadeusza Szafera "Współczesna architektura polska" z 1988 roku przeczytamy, że to jedno z najwybitniejszych osiągnięć modernizmu w naszym kraju. Jednym słowem - duma! W jednym z trzech wieżowców mieszka główny bohater filmu, a z okien jego mieszkania rozpościera się najpiękniejszy widok na centrum stolicy.
Choć wysokościowce przeszły gruntowny remont, to ich finalny efekt wcale nie był zadowalający. O ekskluzywności i pięknie wieżowców świadczyła elewacja wykonana z błyszczącego aluminium, które po remoncie zastąpiły metalowe i szare płyty. Według nas Ściana Wschodnia wciąż bije blaskiem, jak na prawdziwą ikonę miejskiego stylu przystało.
Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta
Starówka posiada ukryte miejsca, które odkrywają dla nas filmowi Krzysztof i Michał. Na skarpie, nad brzegiem dopływu Wisły, w ogrodach przylegających do zabytkowych kamienic kręcono kilka scen Wszystkich Nieprzespanych Nocy. Film pokazuje nam nowe oblicze Starego Miasta poprzez miejsca, które warto odkryć samemu. I znaleźć te, które stanie się naszym ulubionym. Ba. Bajkowe przestrzenie najstarszego ośrodka miejskiego stolicy to idealne miejsce na zakończenie imprezy w letni poranek.
Kolejne nieoczywiste miejsce, na które naszą uwagę zwracają twórcy filmu. Jeżeli szukacie pomysłu na pierwszą randkę, to wybierzcie się do Muzeum Techniki. Powołane w 1875 roku, swoją wielką reaktywację zaliczyło w roku 1955 w oddanym wówczas do użytku Pałacu Kultury i Nauki. Pierwsza wystawa nosiła nazwę "Postęp techniczny w służbie człowieka". Dziś znajdziecie tam legendarne motocykle, Machinę rachunkową konstrukcji warszawskiego zegarmistrza Izraela Abrahama Staffela (1842) czy pierwszą na świecie ręczną kamerę filmową Kazimierza Prószyńskiego z 1911 roku. Twórcom filmu należą się wielkie podziękowania za odkrywanie i odczarowywanie miejsc, które warto sobie przypomnieć, odwiedzić i pokochać na nowo. Przypominamy adres: Plac Defilad 1, Pałac Kultury i Nauki. Wejście od strony Dworca Centralnego.
Legendarny, kwintesencja hipsterki, obowiązkowy. Te słowa najczęściej pojawiają się w recenzjach Planu B. Jeszcze inna opinia mówi, że albo się Plan B kocha, albo szczerze nienawidzi. My wiemy jedno. Warto Plan B odwiedzić osobiście, pokochać, znienawidzić, albo przyznać, że to faktycznie legendarne miejsce. Według nas to obowiązkowy punkt podczas pobyty w mieście.
Klub legenda. Chłodna 25 znajdowała się na warszawskiej Woli, w sąsiedztwie Skweru Jerzego Popiełuszki, przy skrzyżowaniu ulic Żelazna i Chłodna. Ta klubokawiarnia to bez wątpienia jasny punkt w tej części miasta. Dziś zamiast Chłodnej 25 znajduje się lokal #CH25. Będąc w okolicy, warto to miejsce odwiedzić. Z sentymentu albo czystej ciekawości.
WNN kręcono również na terenie Królikarni. W filmie zobaczymy Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego. Można tu znaleźć tradycyjne wystawy muzealne, a także eksperymentalne performance oraz nieoczekiwane wydarzenia, takie jak koncerty o wschodzie słońca W Brzask, ogródek warzywny czy mistyczne rytuały muzułmańskie. My polecamy odwiedzić Królikarnię latem. Najlepiej o świcie.
P.S. Królikarnia zawdzięcza nazwę czasom saskim, gdy urządzono tu zwierzyniec i modnym wówczas zwyczajem było polowanie na króliki.
Adam Stępień/AG
- Jest nam niezmiernie miło przedstawić trailer filmu "Wszystkie Nieprzespane Noce", tym bardziej że część filmu odgrywa się właśnie u nas w Iskrze - chwalili się kilka tygodni temu na Facebooku twórcy Iskry. Duża część plenerów nagrywana była właśnie tu. Nie bez powodu. Iskra to jedno z najchętniej odwiedzanych, tłumnie wręcz, miejsc w Warszawie. Koncerty na Polu Mokotowskim sygnowane przez Iskrę to już miejska legenda. Podobnie cykliczne wydarzenia.
NIGEL/Facebook.com/Iskra
Kolejne z kultowych miejsc nad Wisłą. Pomost 511 to dryfujące miejsce, które latem warto odwiedzić. Połączenie klubokawiarni z przystanią i piaszczystą plażą. - Miejsce kreatywnego relaksu na Powiślu, strefa, w której spotykają się różne środowiska, by wspólnie poimprezować i wypocząć. Atmosferę miejsca podgrzewa przyjemna muzyka niezagłuszająca rozmów odpoczywających gości, a w weekendy mega imprezy dla wymagających klubowiczów - zachęcają twórcy miejsca.
Gdzie? Bulwar Flotylli Wiślanej, po lewej stronie Wisły, pomiędzy Mostem Poniatowskiego a Mostem Łazienkowskim.
P.S. Klub położony jest dokładnie na 511 kilometrze Wisły - stąd jego nazwa.
Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta