Madalińskiego, Cieszkowskiego, Irysowa - tu kręcono "Zmienników" Barei. Sprawdź, gdzie jeszcze!

Warszawa lat 80. minionego wieku, ze wszystkimi jej absurdami i groteską, przygody taksówkarzy, a do tego międzynarodowa afera przemytnicza. Jeśli znacie ten serial, to pewnie chętnie sobie go przypomnicie, jeśli nie, to mamy nadzieję, że dzięki temu zestawieniu zechcecie go poznać.. Przedstawiamy stołeczny spacerownik śladami wyśmienitych "Zmienników" Stanisława Barei.
Dworzec Gdański Dworzec Gdański Źródło: Youtube

Warszawa Gdańska

Ostatni etap każdorazowej długiej - rowerem, łódką, busem, w końcu pociągiem, potem jeszcze tramwajem i autobusem - podróży do pracy taksówkarza Jacka Żytkiewicza, którego gra Mieczysław Hryniewicz. Punktem początkowym tej wyprawy jest Pałac Radziwiłłów w Zatorach - tu Jacek wynajmuje pokój. W pałacu nie jest mu dane wysypiać się po królewsku. Właściciel zaopatruje okolicznych mieszkańców w nielegalnie pędzony alkohol, dla wielu artykuł pierwszej potrzeby, po który przychodzą o każdej porze dnia i nocy, waląc drzwiami i oknami, również oknem zlokalizowanym nad Jackowym łóżkiem.

W latach 80. budynek dworca został zniszczony przez pożary, dlatego dziś prezentuje się zupełnie inaczej niż w serialu, w którym utrwalono jego poprzednią postać.

A tak wygląda Warszawa Gdańska dziś:

Warszawa GdańskaFot: Marta Popławska

Madalińskiego Madalińskiego Źródło: Youtube

Madalińskiego 49

Tu rozpoczyna się pierwszy kurs Jacka Żytkiewicza, zmiennika najpierw Stanisława Lesiaka, granego przez genialnego Bronisława Pawlika, potem zaś, gdy ten przygnieciony przez potężną głowę pomnika Zwycięskiej Myszy Postępu i Tradycji trafia na długi czas do szpitala - Kasi Pióreckiej przebranej za Mariana Koniuszkę, granej oczywiście przez Ewę Błaszczyk.

Również pod głową Zwycięskiej Myszy ostatecznie swój żywot kończy narzędzie pracy Zmienników. Wyeksploatowany, przeznaczony na licytację niebieski polski Fiat 125 o numerze bocznym 1313 zostaje zastąpiony przez fiata w kolorze żółtym "Safari".

MadalińskiegoŹródło: Youtube

A tak wygląda ulica Madalińskiego dziś:

MadalińskiegoFot: Marta Popławska

 

MadalińskiegoFot: Marta Popławska

Wspólna Wspólna Źródło: Youtube

Kolumnada na Wspólnej

- Kolumnada na Wspólnej - rzuca w pierwszym odcinku serialu pierwszy pasażer Jacka. Na jego pytanie: - Ministerstwo? - podróżny oficjalnym tonem odpowiada: - Tam urzęduję.

Kiedy mijają tłum ludzi czekających na tramwaj na przystanku w centrum, oficjel dzieli się refleksją: - Nie mogę zrozumieć tych ludzi. Przecież zamiast łamać sobie nogi w tym ścisku, każdy może urządzić się tak jak ja na przykład. Wystarczy wieczorem zamówić Radio Taxi i z głowy. Mówili mi, że są tacy, co dwie godziny czasu tracą, żeby przejechać te głupie pięć kilometrów do pracy: pociągiem, autobusem, tramwajem. - kiedy zaśmiewa się, nie mogąc się nadziwić, Jacek dorzuca pod nosem: - I jeszcze rowerem.

Gdy docierają na Wspólną, urzędnik ożywia się, podbiegając do nadjeżdżającego prezesa Tomasza Michalika (Krzysztof Kowalewski), by powitać go czołobitnie: - Ogromnie mi miło, że pan tak świetnie wygląda, panie przewodniczący!

CentrumŹródło: Youtube

A tak wygląda Kolumnada na Wspólnej (Wspólna 30) dziś:

Kolumnada na WspólnejFot: Marta Popławska

 

oraz zlokalizowany w Centrum przystanek:

 

CentrumFot: Marta Popławska

Cieszkowskiego Cieszkowskiego Źródło: Youtube

Cieszkowskiego

Drugi kurs Jacka w pierwszym odcinku. Tym razem z małżeństwem, które usiłuje kupić samochód z ogłoszenia. Sprzedawca z Cieszkowskiego okazuje się nie lada cwaniakiem. Kiedy kobieta narzeka na kolor auta - że "jakiś nie taki", ten odpiera jej argument: - Aa, i to jest właśnie in plus. W razie jakiegoś nieszczęścia żaden świadek nie zapamięta koloru.

Na jej pytanie, czy auto nie mogłoby być bardziej żółte, facet odpowiada: - Można przemalować. - Małżonkowie decydują się zatem na jazdę próbną, ale tu pojawia się problem i opór właściciela. - A wie pan, akurat wyjeździłem cały przydział na ten kwartał. - kręci.

Na propozycję przyglądającego się całej sytuacji z ironicznym uśmiechem Jacka, że chętnie pożyczy literka benzyny, zirytowany kombinator rzuca: - Kiedy mówię wyraźnie no! Właśnie dlatego aktualnie wymontowałem akumulator, żeby się nie wyładował. - Trudno się dziwić, że małżeństwo nie decyduje się na zakup auta.

CieszkowskiegoŹródło: Youtube

A tak wygląda ulica Cieszkowskiego dziś:

CieszkowskiegoFot: Marta Popławska

 

CieszkowskiegoFot: Marta Popławska

 

CieszkowskiegoFot: Marta Popławska

FSO FSO Źródło: Youtube

Fabryka Samochodów Osobowych

Tu kieruje swe kroki Tomasz Burski ("przez u zwyczajne") - postać epizodyczna - w sprawie przydziału poloneza. Dowiaduje się, że prezesa fabryki nie ma, ale sekretarka obiecuje umówić go na inny termin. Widz jednak wie, że sprawa jest z góry przegrana: pozorując zapisywanie nazwiska petenta, kobieta w istocie szkicuje w kalendarzu karykaturę.

Kilka sekund później w fabryce zjawia się żujący niedbale papierosa taksówkarz Stanisław Lesiak przebrany za nonszalanckiego cudzoziemca: - Aj hew big biznes tu direktor, grande tempo plis! - rzuca arogancko siadając na biurku. - Eine moment! - odpowiada zaaferowana sekretarska i ansonsuje go: - Jakiś ważny cudzoziemiec do pana! - po czym już do Lesiaka: - Dyrektor prosi.

Bo, jak się okazuje, jej szef jest w swoim gabinecie, zależy tylko, kto pyta.

A tak wygląda FSO (Jagiellońska 88) dziś:

FSOFot: Marta Popławska

FSOFot: Marta Popławska

Lotnisko Lotnisko Źródło: Youtube

Lotnisko Chopina

Tu poznajemy Antoniego Kłuska, prezesa klubu sportowego "Ogniwo" wracającego z bardzo ważnej delegacji w Bangkoku. W rękach ściska imponujących rozmiarów grzyby. Jak się okazuje: grzyby przyjaźni syjamsko-polskiej, faszerowane heroiną.

Lotnisko

Źródło: Youtube

Ponieważ zawieruszył się kierowca jego służbowego wozu, prezes udaje się do pomieszczenia, w którym urzęduje głos lotniska: pani nadająca komunikaty. Obecni na lotnisku podróżni słyszą recytowane aksamitnym głosem obwieszczenie: - Pasażer, który zostawił w poczekalni na fotelu granat ręczny proszony jest o zgłoszenie się do biura rzeczy znalezionych, dziękuję, fenkju. - Charakterystyczny dźwięk, kończący ogłoszenia, generuje, uderzając łyżeczką w szklankę z herbatą.

LotniskoŹródło: Youtube

Za którymś razem uderza w szklankę zbyt mocno, szkło pęka, płyn ją oblewa. - Cholera jasna, to już trzecia w tym tygodniu! - wykrzykuje zirytowana. Po całym lotnisku niesie się komunikat: - Halina, skocz do magazynu, powiedz żeby dali szklankę dźwiękową.

LotniskoŹródło: Youtube

W kolejnych odcinkach gmach portu lotniczego świadkuje wielu szalonym perypetiom. W odcinku piątym, poświęconym w dużej mierze produkcji filmu "Spadkobiercy Grunwaldu" oraz próbom dotarcia aktorskiej gwiazdy, czyli Wojciecha Rawicza (Jan Englert), z planu w Warszawie do teatru w Krakowie. Gdy usiłuje dostać się tam samolotem, maszyna startuje a na płytę lotniska spada koło. Samolot zostaje zawrócony do Warszawy, zresztą jak później się okaże - niesłusznie, bo z podwoziem tej akurat maszyny wszystko w porządku.

LotniskoŹródło: Youtube

Stewardessa informuje pasażerów: - Nie ma podstaw do obaw, ale wierzący mogą się pomodlić za siebie i za innych.

Po powrocie do Warszawy spóźnieni i zdesperowani pasażerowie słyszą: - Lot do Krakowa zostaje przełożony na dzień jutrzejszy. Za 18 minut z dworca centralnego odchodzi ekspres Wawel do Krakowa. Różnicę ceny biletów wypłaci kasa centralna LOTu w Warszawie, po przedstawieniu biletu kolejowego oraz ostemplowanego w krakowskiej dyspozyturze LOTu biletu lotniczego.

LotniskoŹródło: Youtube

Barei zarzucano, że w scenie tej żeruje na faktycznej katastrofie lotniczej: samolotu "Kościuszko", który rozbił się w Lesie Kabackim w 1987 roku.

A tak wygląda Lotnisko Chopina dziś:

Lotnisko ChopinaFot: Marta Popławska

Lotnisko ChopinaFot: Marta Popławska

Lotnisko ChopinaFot: Marta Popławska

Lotnisko ChopinaFot: Marta Popławska

Lotnisko ChopinaFot: Marta Popławska

Klub Sportowy Ogniwo Klub Sportowy Ogniwo Źródło: Youtube

Klub Sportowy Ogniwo

Tu rezyduje prezes Antoni Kłusek, tu również mieści się stołeczne centrum dowodzenia narkotykowej siatki przemytniczej relacji Bangkok - Warszawa - Berlin. Narzędzia przemytu: grzyby i kiełbasa.

Klub Sportowy OgniwoŹródło: Youtube

To miejsce poznajemy, gdy przyjeżdża tu prezes ważnego urzędu Michalik. Wraz z żoną, Michalikową (Krystyna Tkacz), która nie odstępuje go na krok, chcąc uniemożliwić mu spotkanie z kochanką. Po śmiałej scenie, w której piastujący prominentne stanowiska panowie ucinają sobie pogawędkę o upodobaniach erotycznych - napomyka się tu o bacikach, kawalerii, musztrze - Michalik wymyka się na upragnioną schadzkę. Na którą zresztą na skutek niefortunnych zbiegów okoliczności nie dotrze, ale to już zupełnie inna historia...

Klub Sportowy OgniwoŹródło: Youtube

Te sceny powstały na terenie Klubu Sportowego Warszawianka mieszczącego się przy ulicy Puławskiej.

Hotel Metropol Hotel Metropol Źródło: Youtube

Hotel Metropol / Restauracja Monopol

Naczelna imprezownia serialu. Tu balują serialowi prominenci, tu stacjonują córy Koryntu. Jedni i drugie prędzej czy później lądują w taksówce o numerze bocznym 1313, nierzadko nie powściągając imprezowych nastrojów.

MetropolŹródło: Youtube

Po jednej z takich pijackich eskapad Jacek dzieli się refleksją ze Zdzisławem Mroczkowskim (Janusz Rewiński), podwładnym prezesa Koniuszki uwikłanym w śmiertelną pomyłkę wynikłą ze standaryzacji peerelowskich mieszkań: - Panie, jak ja bym gadał wszystko, co mi ludzie w taksówce mówią, to byłoby o 50 proc. rozwodów więcej.

Hotel MetropolŹródło: Zmiennicy

A tak wygląda Hotel Metropol (ul. Marszałkowska 99) dziś:

Hotel MetropolFot: Marta Popławska

 

Hotel MetropolFot: Marta Popławska

 

 

Hotel MetropolFot: Marta Popławska

Hala Mirowska Hala Mirowska Źródło: Youtube

Hala Mirowska

W charakterze kierowcy, tragarza, towarzystwa i kolejkowego stacza zostaje tu zaciągnięta przez Helenę Koniuszkową (Krystyna Kołodziejczyk), żonę Stanisława (Mariusz Dmochowski), prezesa Spółdzielczej Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego im. Borów Tucholskich jego podwładna, Kasia Piórecka. Późniejsza zmienniczka Jacka. A właściwie zmiennik, bo androgyniczna Kasia dokleja wąs, zakłada ciuchy młodszego brata i na czas pracy staje się Marianem Koniuszko - w ten sposób radzi sobie z seksizmem w korporacji taksówkarskiej, zamkniętej na zatrudnianie kobiet.

Hala MirowskaŹródło: Youtube

W Hali ma miejsce humoreska kolejkowa - zmora tamtych lat. Do stojącej w jednej z kolejek Kasi odzywa się kobieta: - Czy może mi pani przez moment przypilnować kolejki? Na słodyczach sprzedają sucharki. A może i pani paczkę kupić? - Kasia sucharkami nie jest zainteresowana, ale miejsca w kolejce obiecuje przypilnować.

Chwilę później reflektuje się stojący za Kasią pan: - Ja też skoczę po te sucharki. Pani mnie zapamięta? - na co Kasia odpowiada: - No nie wiem czy dam radę, już parę osób poszło. - Amator sucharów znajduje antidotum na jej sceptycyzm: - W porządku, ja pani wręczę listę uprawnionych do kolejki. - po czym następuje wielka kolejkowa roszada.

Hala MirowskaŹródło: Youtube

- Szkoda że nie jesteś w ciąży, boby nam szybciej poszło. - rzuca wychodząc z hali prezesowa do obładowanej zakupami Kasi. Dziewczyna ripostuje: - Tego to ja już nie potrafię tak od ręki załatwić. Ale taka nasza znajoma Ołtarzewska opowiadała, że na osiedlu sąsiadka urodziła bliźniaki. Nie mają jeszcze roku, ale są jakieś takie niewyrośnięte, jeden pięć kilo a drugi sześć i pół. No i ona te dzieciaki wynajmuje do kolejki.

- A ile to kosztuje? - Kasi ewidentnie udaje się rozbudzić ciekawość prezesowej. - Ten cięższy to dwieście złotych za godzinę, a ten lżejszy jest droższy. I się można zapisać. - informuje dziewczyna. - Dwieście złotych nie jest tak drogo - cieszy się Koniuszkowa. - Zwłaszcza jeśli chodzi o ekstra wędliny, szynkę, baleron. Ale na takie jak dziś, to ty mi wystarczysz.

A tak wygląda Hala Mirowska (plac Mirowski 1) dziś:

Hala MirowskaFot: Marta Popławska

Hala MirowskaFot: Marta Popławska

Mieszkanie Pióreckich Mieszkanie Pióreckich Źródło: Youtube

Blok Pióreckich

Blok, w którym mieszka rodzina Pióreckich, mieści się na Wałbrzyskiej 15. Rodzina Pióreckich, czyli, oprócz Kasi: mama Maria (Irena Kwiatkowska), tata Władysław (Ignacy Machowski) oraz najmłodszy domownik Romek (Daniel Kozakiewicz). Maria pracuje w Muzeum Narodowym, w wolnym czasie obmyśla systemy przechytrzania kolejek, wespół z sąsiadką Ołtarzewską.

Mieszkanie PióreckichŹródło: Youtube

Władysław jest z kolei motorniczym tramwaju. Co i rusz gasić musi w związku z tym pożary - tramwaje wciąż płoną na skutek wadliwej konstrukcji, przez co pasażerowie spóźniają się do pracy. Jest to problem ogólnopolski. Romek zaś permanentnie żuje gumę balonową, co ułatwia Kasi dobijanie targu, gdy ma do brata interes.

Mieszkanie PióreckichŹródło: Youtube

Mieszkanie PióreckichŹródło: Youtube

Mieszkanie PióreckichŹródło: Youtube

 

Mieszkanie PióreckichŹródło: Youtube

 

A tak wygląda blok Pióreckich (Wałbrzyska 15) dziś:

 

Blok PióreckichFot: Marta Popławska

Okolica PióreckichFot: Marta Popławska

Dom Koniuszków Dom Koniuszków Źródło: Youtube

Dom Koniuszków

Mieszkają tu wspomniani już Helena i Stanisław Koniuszkowie, a także ich syn Marian (Marcel Szytenchelm), nastolatek z piekła rodem, zagorzały amator substancji zmieniających świadomość. To pod niego podszywa się Kasia, by zdobyć upragnioną taksówkarską pracę. Jak zdobywa jego dokumenty? Rodzice Mariana, dostrzegając fizyczne podobieństwo obojga, wysyłają Kasię na egzamin Mariana na prawo jazdy, by wcielając się w rolę rozbestwionego synalka, zdała w jego imieniu. Niestety, jak twierdzi Kasia, na oczach oniemiałych egzaminatorów odpadła jej połowa doklejonych wąsów.

A tak wygląda dom Koniuszków (Irysowa 11) dziś:

 

Dom KoniuszkówFot: Marta Popławska

Więcej o: