Szorty od Armaniego i płaszcz od Donny Karan. Warszawskie lumpeksy, w których znajdziesz perełki

Nie chcę, nie lubię, brzydko pachnie, dużo ludzi, nigdy nic nie mogę znaleźć - takie miałam zawsze podejście do second handów. Ale jak usłyszałam, że w jednym z warszawskich lumpeksów Asia, autorka bloga Lumpexoholiczka, dorwała płaszcz Donny Karan i szorty Armaniego, stwierdziłam, że już czas przełamać strach przed ciuchami z drugiego obiegu. Poszłyśmy szukać "okazji z nowej kolekcji" do najlepszych warszawskich lumpeksów. Które to? Gdzie? I jakie obowiązują w nich zasady?
Najlepsze lumpeksy w Warszawie Najlepsze lumpeksy w Warszawie Przygotowała Marta Kondrusik

Szorty od Armaniego i płaszcz od Donny Karan. Warszawskie lumpeksy, w których znajdziesz perełki

Nie chcę, nie lubię, brzydko pachnie, dużo ludzi, nigdy nic nie mogę znaleźć - takie miałam zawsze podejście do second handów. Ale jak usłyszałam, że w jednym z warszawskich lumpeksów Asia, autorka bloga Lumpexoholiczka, dorwała płaszcz Donny Karan i szorty Armaniego, stwierdziłam, że już czas przełamać strach przed ciuchami z drugiego obiegu. Poszłyśmy szukać 'okazji z nowej kolekcji' do najlepszych warszawskich lumpeksów. Które to? Gdzie? I jakie obowiązują w nich zasady?

Second handy Warszawa Second handy Warszawa metrowarszawa.pl

Szorty od Armaniego i płaszcz od Donny Karan. Warszawskie lumpeksy, w których znajdziesz perełki

Second Hand Humana

Al. Jana Pawła II 80

Targowa 66

W Polsce robienie zakupów w second handzie to nie wstyd. Największe gwiazdy, jak Brodka ubierają się w lumpeksach. - Mnie to nie obrzydza, przepracowałam to dawno temu. Jak idziesz do sieciówki, to też kupujesz rzecz, którą prawdopodobnie ktoś miał na sobie. A czy ktoś pierze ubranie, które kupił w sklepie? Raczej nie. Ja zawsze piorę i prasuję i polecam każdemu, żeby to robić - opowiada Asia.

Naszą podróż po second handach rozpoczynamy od sieciówki. Nie jest to jednak ani H&M, ani Zara.

Najlepsze lumpeksy w Warszawiemetrowarszawa.pl

Sieciówka second handów 'Humana' to miejsca naprawdę wyjątkowe. Z Lumpexoholiczką odwiedziliśmy dwie lokalizacje - jedną na Pradze, drugą przy Al. Jana Pawła II.

Z jednej strony można poczuć się tutaj jak w markowym sklepie - po oczach biją napisy 'nowa kolekcja' czy 'markowe okazje'. Z drugiej nie sposób oprzeć się wrażeniu cofnięcia się w czasie. Nowa kolekcja oczywiście nie oznacza rzeczy nowych, to w rzeczywistości po prostu nowa dostawa ubrań używanych, które przyjeżdżają do Polski najczęściej z północy i z zachodu - ze Skandynawii lub Wielkiej Brytanii.

Najlepsze lumpeksy w Warszawiemetrowarszawa.pl

Ale, jak mówi jedna z ekspedientek, nie tylko. Skąd jeszcze? Tego zdradzić nie chce lub nie może. Opowiada jednak, jak wygląda handel w Humanie. - Nie ma u nas jednej ceny, każde ubranie ma metkę z ceną. Dostawa jest raz w miesiącu, a nowe rzeczy wykładane są prawie codziennie - opowiada.

Przecena, jak mówi, rozpoczyna się w trzecim, czwartym tygodniu. - Wtedy można kupić rzeczy maksymalnie w cenie 14 zł za sztukę. Cena z dnia na dzień spada nawet do 4 zł.

Warto pobyć w Humanie trochę dłużej, i to nie tylko dlatego, żeby dokładnie przejrzeć wszystkie znajdujące się tam ubrania (a jest ich mnóstwo, bo second hand jest ogromny). Po kilku-kilkunastu minutach ekspedientki zaczynają ogłaszać promocję. Trzeba się spieszyć, bo promocja trwa maksymalnie pół godziny.

- Przez następne pół godziny wszystkie rzeczy po 3 zł za sztukę! - ogłaszają. Zdanie powtarzają co dwie, trzy minuty. Na ścianie wisi okrągły zegar, który wskazuje, ile czasu zostało do końca promocji.

Lumpeksy najlepszemetrowarszawa.pl

Lumpexoholiczka miała szczęście - udało jej się w tym czasie znaleźć dżinsy wykonane z wysokiej jakości materiału. - Są za krótkie, ale rozmiar pasuje. Zrobię sobie z nich szorty - mówi Asia, która w lumpeksach niekoniecznie szuka rzeczy 'idealnych', ale takich, które nadadzą się do przerobienia. - Dżinsy, jakieś sukienki z fajnymi detalami, koszule, ważne żeby nie były zniszczone lub brudne - mówi. - Zanim cokolwiek kupię, nawet za najmniejsze pieniądze, zawsze sprawdzam skład - dodaje.

Lumpeksy najlepszemetrowarszawa.pl

O ile na ubraniu jest metka, bo zdarza się, że metki zabraknie.

Jeszcze 15 minut do końca promocji. Przy kasie ustawia się długa kolejka. Dziś wszystkie rzeczy są już za 4 zł - nowa kolekcja się już zestarzała... Nie zmniejsza to jednak efektu 'promocji' - nawet złotówka się liczy! Potem można wrócić do domu i się pochwalić. Ale dorwałam ciuch, do tego w promocji za trzy zł za sztukę.

Najlepsze lumpeksy w Warszawie Najlepsze lumpeksy w Warszawie metrowarszawa.pl

Szorty od Armaniego i płaszcz od Donny Karan. Warszawskie lumpeksy, w których znajdziesz perełki

Odzież na wagę

Al. Jana Pawła II

Idziemy do second handu po drugiej stronie ulicy. Tutaj zasady są jeszcze inne. - To typowy second hand z ciuchami na wagę. Dziś cena całkiem wysoka... pewnie jest nowa kolekcja - śmieje się Asia.

Najlepsze lumpeksy w Warszawiemetrowarszawa.pl

Nie ma żartów - 76 zł/ kg. Raczej ciężko będzie dorwać coś za 4 zł za sztukę. Łapię sukienkę letnią, która kosztuje mnie 8 zł - nie najgorzej, a Asia atakuje wieszaki. I tym razem udaje się coś znaleźć, chociaż Asia nie decyduje się na zakup. - Jest tu dużo ciuchów z sieciówek, więc nic specjalnego, ale na pewno bym tu coś znalazła - mówi i pokazuje pomarańczową sukienkę na lato oraz koszulę (która niestety okazuje się brudna na rękawie). Jej uwagę przykuwa również biała, cienka bluzka. Niestety - również jest poplamiona. - To prawdopodobnie podkład, ale nie ryzykowałabym - mówi Asia.

W sklepie jest mnóstwo ludzi, i kobiety, i mężczyźni, zwykli ludzie. Nie dostrzegam wśród nich modowych blogerek polujących na markowe ciuchy za grosze, które za chwilę pojawią się na stronach internetowych. Obsługa jest raczej oschła, zajęta układaniem towaru. Nikt się nas tutaj nie zapyta 'czy w czymś pomóc', nie pachnie drogimi perfumami, wśród spodni znajdziemy również spódnice, a wśród sukienek koszule.

Lumpeksy najlepszemetrowarszawa.pl

Ustawia się kolejka do przymierzalni. Na szczęście obowiązuje limit ubrań, jakie można ze sobą zabrać. Pan z obsługi dokładnie liczy, ile mam przy sobie rzeczy. Gdy wychodzę, bacznie mnie obserwuje. Monitoringu raczej tutaj nie ma, ani bramek na wejściu, łatwo coś ukraść, tym bardziej w takim tłumie.

Lumpeksy najlepsze

metrowarszawa.pl

Lumpeksy najlepszemetrowarszawa.pl

Trafiłyśmy z Asią na 'drogi dzień'. Jeszcze drożej było kilka dni wcześniej. - Dostawę mamy co dwa miesiące, na początku cena wynosi 82 zł/ kg, potem spada. Towar wykładany jest codziennie. W ostatnim tygodniu cena wynosi 28 zł/ kg. Po dwóch miesiącach jest całkowita wymiana sklepu. A stare rzeczy trafiają do sklepu wyprzedażowego - informuje pracownik.

Lumpeksy Warszawa Lumpeksy Warszawa metrowarszawa.pl

Szorty od Armaniego i płaszcz od Donny Karan. Warszawskie lumpeksy, w których znajdziesz perełki

Szmizjerka

Okrzei 34

Jedziemy na Pragę, na ulicę Targową, do zagłębia second handów. Jest ich tutaj naprawdę dużo. Idąc wzdłuż Targowej można natrafić na przynajmniej sześć sklepów. My odwiedziliśmy trzy, zdaniem Asi, najlepsze.

Najlepsze lumpeksy w WarszawieFajna kurtka dżinsowa/ metrowarszawa.pl

Szmizjerka - kolejna sieciówka. Niewielki metraż, ale wybór duży. Szmizjerka przyciąga kupujących zarówno w piątki, w dniu dostawy, jak i w czwartki - dniu wyprzedaży. Podobnie, jak w poprzednim second handzie, w Szmizjerce można znaleźć dużo ciuchów z sieciówek - bynajmniej nie starych. Według ekspedientek widnieją w sieciówkach pod nazwą 'nowa kolekcja'.

Najlepsze lumpeksy w Warszawiemetrowarszawa.pl

W Szmizjerce dostaniemy jednak nie tylko ciuchy. Są gadżety, tekstylia, porcelana, elektronika, płyty, książki, gry. Jak wygląda sprawa z cenami? - W piątki cena jest najwyższa ze względu na dostawę. Z dnia na dzień ceny spadają - tłumaczy ekspedientka.

Lumpeksy w Warszawiemetrowarszawa.pl

Taniej niż na Jana Pawła II. Czy gorzej? To zależy od dostawy i od tego, jak dobre mamy oko. Do Szmizjerki na pewno warto zajrzeć w weekend, kiedy ceny nie są już tak wysokie, a nie wszystko jest jeszcze przebrane.

Lumpy najlepsze w Warszawie Lumpy najlepsze w Warszawie metrowarszawa.pl

Szorty od Armaniego i płaszcz od Donny Karan. Warszawskie lumpeksy, w których znajdziesz perełki

Agrafka

Kępna 17 A

- To tutaj znalazłam największe perełki. Szorty od Armaniego czy płaszcz od Donny Karan - mówi Asia. - Koleżanka też dorwała tutaj jakieś ciuchy markowe - dodaje. Pewnie kosztowały ze 100 zł - myślę na głos. - Płaszcz kosztował mnie 8 zł. Nie wiem, jak na innych, ale na mnie ta metka działa, wiem, że stoi za tym jakość. Ważne, żeby mieć oko i dostrzec takie cudo - dodaje.

Wchodzimy do Agrafki. Miejsce spore, cztery pomieszczenia, może skrywają perełki. Asia szpera w ciuchach, a ja poznaję zasady, jakie tu obowiązują. Trafiłyśmy prawdopodobnie na końcówkę kolekcji. Zgodnie z tym, jaki napis widnieje na drzwiach, dziś jest jeszcze taniej niż zwykle - 3 i 5 zł za sztukę.

Najlepsze lumpeksy w Warszawiemetrowarszawa.pl

Wtorek jest ostatnim dniem, dostawa jest w każdą środę. Agrafkę odwiedziliśmy w poniedziałek. - Już wszystko przebrane - podsumowuje Asia.

Największe perełki można jednak znaleźć, jak mówi Asia, nie w Warszawie, ale w mniejszych miejscowościach. - Tam jest tego mnóstwo, w stolicy już się znają, takie dobre rzeczy szybko znikają - dodaje.

Najlepsze lumpeksy w Warszawiemetrowarszawa.pl

Asia przestrzega również przed wpadnięciem w pułapkę second handowych 'promocji'. - Rzeczy są tanie, coś nam się spodoba, kupujemy kompulsywnie. W konsekwencji wydajemy sporo pieniędzy na wiele niedrogich rzeczy. Czy będziemy je później nosić? No właśnie. Często okazuje się, że jakiś ciuch na nas nie pasuje, albo po prostu nam się nie podoba. Gdy cena jest wyższa, nasze zakupy są siłą rzeczy bardziej przemyślane. Warto więc kupować rozsądnie - tłumaczy.

Najlepsze lumpeksy w Warszawiemetrowarszawa.pl

W Agrafce było biednie, ale to ulubiony second hand Asi. - Trafiłyśmy na zły dzień, tak myślę. Na pewno warto tu przyjść w środę, w czwartek albo w sobotę rano, kiedy jeszcze nie ma tłumów - dodaje.

Lumpy najlepsze w Warszawie Lumpy najlepsze w Warszawie metrowarszawa.pl

Szorty od Armaniego i płaszcz od Donny Karan. Warszawskie lumpeksy, w których znajdziesz perełki

Odzież na wagę

Targowa 15

Zaraz przy moście przy al. Zielenieckiej znajduje się inny kultowy second hand - tutaj nie ma już złudzeń ani transparentów z napisem 'nowa kolekcja'. Prosto z mostu - 'odzież na wagę'. Ten sklep to legenda. Najbardziej znany i popularny na Pradze. Ubrania wiszą na wieszakach, uporządkowane rodzajami. - Mamy duży asortyment - mówi ekspedientka. - kurtki, płaszcze, kamizelki, bieliznę, buty, spodnie, spódnice, sukienki, torebki, biżuterię, apaszki, kapelusze - wylicza. - Jest też mini dział z odzieżą w rozmiarze XXL.

Najlepsze lumpeksy w Warszawiemetrowarszawa.pl

Większość ciuchów to marki popularnych sieciówek: H&M, ZARA, VERO MODA, VILA, MARKS&SPENCER. - Zdarzają się ciuchy Hugo Bossa i innych znanych marek. - Jeżeli ktoś śledzi modowe trendy i potrafi odróżnić towar oryginalny od podróbki, może tu trafić na prawdziwe perełki - mówi Asia.

Najlepsze lumpeksy w Warszawiemetrowarszawa.pl

Dostawa jest co cztery tygodnie. Przez trzy tygodnie cena za ubrania jest stała i wynosi 83 zł/ kg. Ile kosztowałaby czarna spódniczka, która spodobała się Asi? 28 zł. - Nie wzięłabym, to dość dużo - mówi.

Najlepsze lumpeksy w Warszawiemetrowarszawa.pl

Po trzech tygodniach zaczynają się promocje. Wtedy cena się zmienia, może spadać o kilka złotych nawet codziennie. - Czasem jest 59 zł/ kg, czasem 57 zł/ kg - mówi pracownik sklepu. - Codziennie wywieszamy informację przed sklepem na temat cen i dostaw, trzeba sprawdzać - dodaje ekspedientka. Na szczęście jest jeszcze strona internetowa - odzieznawage.com, gdzie również można szukać bieżących informacji.

Najlepsze lumpeksy w Warszawiemetrowarszawa.pl

Czego lumpexoholiczka zazwyczaj szuka w second handzie? - Lubię dżinsy Levisa i czasem udaje mi się na jakieś trafić - opowiada. Tym razem też się udaje - fajne szorty, ale prawdopodobnie to po prostu obcięte długie dżinsy. Wyglądają fajnie. Ale dziś są jeszcze za drogie.

Najlepsze lumpeksy w Warszawiemetrowarszawa.pl

Uwagę Asi przykuł również kostium kąpielowy. Jest śliczny, niezniszczony. Nie wiem, czy kupiłabym jednak kostium po kimś. - Ja bym kupiła, ale musiałby mi się naprawdę podobać. Ten jest fajny, niestety na oko trochę za mały - mówi. Idziemy dalej.

Lumpy Wawa Lumpy Wawa metrowarszawa.pl

Szorty od Armaniego i płaszcz od Donny Karan. Warszawskie lumpeksy, w których znajdziesz perełki

Tania Odzież

Pruszkowska 19

Do Taniej odzieży wybraliśmy się z polecenia mieszkanek Ochoty. Second hand jest niewielki, ale przestronny. Liczba wieszaków i ciuchów nie przytłacza. Można swobodnie szukać unikatów.

Lumpeksy Warszawametrowarszawa.pl

Do Taniej... trafiliśmy akurat w piątek, na kilka dni przed nową dostawą. Cena za kg - 25 zł. Ale, jak mówi ekspedientka, cena jeszcze spadnie - najniższa to 10 zł/ kg.

Lumpeksy Warszawametrowarszawa.pl

Lumpeksy Warszawametrowarszawa.pl

Niestety rzeczy były już zdecydowanie przebrane. W oczy rzuciła nam się niezniszczona sukienka plisowana w kolorze ecru. Cena? 8 zł z groszami. Można ją skrócić, przerobić, zwęzić. Czy się to opłaca? - To zależy - mówi Asia. Ja często kupuję rzeczy, które sama przerabiam. Można też skorzystać z pomocy krawcowej. Nie wszystkie jednak da się przerobić lub jest to opłacalne finansowo. Za spódniczkę zapłacimy może 8 zł, ale już za jej poprawienie kilkadziesiąt, albo więcej - mówi Asia.

Dostawa w Taniej Odzieży jest co dwa tygodnie.

Lumpy wawa Lumpy wawa metrowarszawa.pl

Szorty od Armaniego i płaszcz od Donny Karan. Warszawskie lumpeksy, w których znajdziesz perełki

Tanie ubranie

Puławska 34

Do Taniego ubrania trafiliśmy w przedostatni dzień wyprzedaży. Piątek, godzina 18:00, sklep czynny do 19:00. Mówiąc krótko - dramat. Długa kolejka do przymierzalni, rozgardiasz, chaos, ręce przebierające w ciuchach, szukające okazji. Okazji, których na pierwszy rzut oka wydaje się mnóstwo.

Lumpeks Puławskametrowarszawa.pl

Niestety - wiele rzeczy bardzo znoszona i zniszczona. Takie ubrania, nawet bardzo fajne po prostu nie zachęcają do kupna. Czy będę jednak w tym później chodzić? Ciężko stwierdzić. W takiej sytuacji nawet 15 zł to dużo.

Lumpeks Puławskametrowarszawa.pl

Lumpeksy w Warszawiemetrowarszawa.pl

Second hand jest całkiem spory, znajdziemy tu nie tylko ubrania, ale również między innymi rajstopy. Są wieszaki z ubraniami wycenionymi oraz z tymi na kg. Cena za ubranie w ostatni dzień wyprzedaży - 20 zł/ kg. Dostawa jest co dwa tygodnie, cena najwyższa 89 zł/ kg.

Lumpy WAwa Lumpy WAwa metrowarszawa.pl

Szorty od Armaniego i płaszcz od Donny Karan. Warszawskie lumpeksy, w których znajdziesz perełki

Wzorcownia

Grażyny 1

Pl. Bankowy 4

Wzorcownia to nowy wymiar second handów. Tu znajdziemy ciuchy znanych marek, jak Hugo Boss, kreacje popularnych projektantów.

Lumpeks Puławskametrowarszawa.pl

Tutaj nie pachnie jednak jak w typowym second handzie. Są aż trzy przymierzalnie, ekspedientki starają się doradzać, odpowiadają na pytania klientek. Nie są tylko od układania rzeczy i ogarniania stert z ubraniami, które tworzą się w tempie błyskawicznym. Tu klientów jest mniej, nic dziwnego, bo i ceny aż tak nie cieszą oczu jak w innych lumpeksach.

Mimo że ciężko znaleźć naprawdę tanią rzecz, zdarzają się ciuchy z 'felerem', takim, na który można jednak przymknąć oko.

Najlepsze lumpeksy w WarszawieSzorty 18 zł/ metrowarszawa.pl

We Wzorcowni znalazłam śliczną, nową sukienkę firmy Aryton. Zapłaciłam za nią 40 zł. Ale bardzo dużo rzeczy jest zdecydowanie zbyt droga. Nie są w idealnym stanie, wręcz wiele jest znoszonych. A ceny? Za prostą bawełnianą sukienkę trzeba zapłacić nawet 40-60 zł. Zdarzają się ubrania znanych marek, jest sporo rzeczy znanej firmy Desigual, ale również są one dość drogie.

Najlepsze lumpeksy w Warszawiemetrowarszawa.pl

Tutaj nie kupimy rzeczy na wagę. Każda rzecz ma swoją cenę. Dostawy są na bieżąco, jak informuje ekspedientka. Praktycznie codziennie wykładane są nowe rzeczy. Czy warto tu wpadać? Warto, zdarza się dostać prawie nową rzecz naprawdę świetnego projektanta za cenę nie jak z typowego second handu, ale jak na tę markę - do przełknięcia.

Więcej o:
Komentarze (4)
Szorty od Armaniego i płaszcz od Donny Karan. Warszawskie lumpeksy, w których znajdziesz perełki
Zaloguj się
 • jegozajebistosc

  0

  HTTP://secondhand.urynow.best

 • bartosz238

  0

  Hej, ostatnio znalazłem fajny lumpex. Niedawno otworzony więc ceny dobre i fajne nowerskie rzeczy. Polecam lumpex na Wawrzyńca Surowieckiego 10 w Warszawie, na Ursynowie.

 • cucurucu

  0

  Trendy jest re-use a nie recycling

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX