Skopiuj, wydrukuj, powieś na ścianie i odhaczaj. 20 rzeczy, które musisz zrobić w Warszawie tego lata

Lato w Warszawie to czas wyjątkowy - miasto budzi się do życia, rozkwita, wypełnia się ludźmi uśmiechniętymi, zadowolonymi, pełnymi energii. Każdy dzień jest cenny, każde ciepłe popołudnie to okazja, by wyjść z domu i zanim lato odejdzie, nasycić się nim do granic możliwości. Z okazji pierwszego dnia lata radzimy, co trzeba zrobić w Warszawie, zanim nadejdzie jesień.
Lato w Warszawie Lato w Warszawie Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl

Targ Śniadaniowy

Spodobało ci się? Polub nas

W ciągu ostatnich kilku lat targ śniadaniowy zrobił w Warszawie zawrotną karierę - nawet korespondent "Financial Times" przekonywał w tekście, że jednym z miejsc, które trzeba odwiedzić w wakacje w stolicy, jest właśnie targ śniadaniowy.

Z roku na rok targi śniadaniowe coraz bardziej się rozwijają - przyciągają nowych wystawców, którzy stawiają na zdrową i świeżą żywność, zwiększa się również liczba targów śniadaniowych. W tym sezonie targ odbywa się aż w czterech lokalizacjach - na Żoliborzu (Al. Wojska Polskiego), na Mokotowie (Ogród Jordanowski), na Powiślu (skrzyżowanie ulic Szara i Rozbrat) oraz w Parku Moczydło (przy Górczewskiej 62).

Lato w Warszawie Lato w Warszawie Bezpieczna Przystań / Warsaw Wake Academy / Facebook.com

Wakeboarding w Porcie Czerniakowskim

Wakeboarding to jeden z najpopularniejszych sportów wodnych ostatnich lat. Nic dziwnego, że Warszawa dołączyła do grona miast, które mogą dostarczyć przyjemności korzystania z wodnej atrakcji jej największym miłośnikom.

Dwa lata temu powstał pierwszy w Warszawie Wake Park, który mieści się w atrakcyjnej lokalizacji, jaką jest Port Czerniakowski przy ulicy Czerniakowskiej (vis a vis stadionu Legii). Inwestycja w Porcie to nowoczesny kompleks, który składa się z toru wodnego oraz wyciągu - System 2.0. do nart wodnych i wakeboardingu. Znajduje się tam ponadto kompleksowy Wake Park - wyposażony w przeszkody firmy UNIT.

Cena za korzystanie z wyciągu to od poniedziałku do piątku do godz. 12:00 35 zł od osoby, do 16:00 - 40 zł, po godz. 16:00 - 50 zł. W cenę wliczony jest wynajem podstawowego sprzętu: deski, kasku oraz kamizelki. Za dodatkową opłatą można wynająć deskę do przeszkód (15zł/1h) oraz piankę (5zł/1h).

W Wake Parku można również wziąć lekcję z instruktorem. Cena to 100 zł za godzinę (kwota obejmuje lekcję indywidualną lub maksymalnie dla 4 osób). Pełny koszt wynajęcia instruktora to:
100 zł za godzinę plus 40/50 zł za każdą godzinę pływania według cennika.

Lato w Warszawie Lato w Warszawie Wikimedia Commons

Ognisko w Powsinie lub na Młocinach

Latem każdy marzy o tym, żeby zasiąść wieczorem z przyjaciółmi wokół prawdziwego ogniska z kiełbaską nabitą na długi kijek, śpiewać piosenki przy dźwiękach gitary, puszczać muzykę z boom boxa (byle nie za głośno) lub po prostu rozmawiać i imprezować do późnych godzin nocnych. Gdzie można to zrobić w Warszawie? Na dwóch jej końcach.

Na północy jedynym w swoim rodzaju miejscem do rozpalenia ogniska jest polana na Młocinach. Wystarczy wsiąść w metro, dojechać do stacji Metro Młociny, a stamtąd wskoczyć w autobus nr 114 i wysiąść na przystanku Dzierżoniowska. Na zielonej łące oprócz miejsc przeznaczonych na ognisko można również znaleźć plac zabaw, zadaszone wiaty z ławkami i miejscami na grilla.

 

Lato w WarszawiePark Kultury w Powsinie/ facebook.com

Osobom mieszkającym bliżej południowych krańców Warszawy polecamy z kolei odwiedzić Park Kultury w Powsinie, w którym również można bezkarnie rozpalić ognisko lub grilla. Sąsiedztwo Lasu Kabackiego i Ogrodu Botanicznego daje możliwość spacerów i jednoczesnego podziwiania piękna otaczającej przyrody. Powsin oddalony jest o zaledwie 1 km od Warszawy. Do Parku jest dogodny dojazd zarówno komunikacją miejską (autobusem linii 519 z Centrum, liniami 139,700, 710, 724 z Metra Wilanowska) jak też własnym pojazdem. Z Ursynowa można dojechać rowerem przez Las Kabacki, rowerem lub na rolkach - z Wilanowa prowadzi ścieżka rowerowa. Przy Parku jest kilka parkingów dla samochodów osobowych (płatnych).

Należy oczywiście pamiętać o zachowaniu ostrożności i posprzątaniu po pikniku.

Lato w Warszawie Lato w Warszawie Slawomir Kaminski / Agencja Wyborcza.pl

Rejs statkiem do Serocka

Prawdopodobnie najbardziej atrakcyjnym rejsem organizowanych na terenie Warszawy jest ten do Serocka. Uwaga! Warto szybko kupować bilety na rejs, gdyż znikają jak świeże bułeczki.

Do Serocka płynie się statkiem "Zefir". Wypływa on o godz. 9.00 z przystanku Cypel Czerniakowski (nieopodal Płyty Desantu i bramy Portu Czerniakowskiego), pokonuje śluzę Kanału Żerańskiego i w południe przybija do molo w Serocku. Po mniej więcej półtoragodzinnej przerwie (od ok. godz. 12.15 do ok. godz. 13.45) statek wypływa w rejs powrotny do Warszawy i około godziny 19.00 cumuje na Cyplu Czerniakowskim. "Zefir" zabiera na pokład 110 pasażerów. Na statku jest grill oraz bufet z ciepłymi i zimnymi napojami.

Lato w WarszawiePrzemek Wierzchowski / Agencja Gazeta

Do 30 czerwca "Zefir" pływa w soboty, niedziele i dni świąteczne, od 1 lipca do 31 sierpnia również w piątki, a we wrześniu w pierwszą sobotę i niedzielę. By kupić bilet, należy się zgłosić do Punktu Obsługi Pasażerów ZTM na stacji metra Dworzec Wileński, w poniedziałki w godz. 16-20, środy od 7 do 11 oraz w piątki w godz. 16-20. Płatność tylko gotówką. Bilet kupić będzie można nie wcześniej, niż na 14 dni przed planowanym rejsem. Rejs wycieczkowy do Serocka kosztuje 36 zł.

Lato w Warszawie Lato w Warszawie Adam Kozak/ Agencja Wyborcza.pl

Kino Letnie

Nie podarujesz sobie, jeśli choć raz tego lata nie pójdziesz na jeden z seansów w ramach kina letniego. Wybór nie będzie łatwy, bo organizatorów jest wielu, lokalizacji więcej, a filmów pokazywanych w tym sezonie jeszcze więcej!

No to od początku. Możesz wybrać się na seans w ramach Filmowej Stolicy Lata - pierwszy pokaz odbędzie się 23 czerwca na Polu Mokotowskim ("Grand Budapest Hotel"). Kino Letnie odbywać się będzie również w parku przy Placu na Rozdrożu, w pięknym Jazdowie, a także w klubie Iskra, na plaży obok Tematu Rzeka oraz - co jest całkowitą nowością - na basenach Kora na Wale Miedzeszyńskim 345 (cykl Kino i Wino, pokaz na basenie 25 czerwca) - więcej o BASENIE.

Tradycyjnie już organizowane będzie również Kino Perła. W tym sezonie Kino Perła odbywać się będzie w Patio Kredytowa 9 i w Pomoście 511. Seanse w Patio odbywają się w niedziele, poniedziałki i czwartki, a w Pomoście 511 w niedziele i poniedziałki (24 czerwca - "Kawa i papierosy", 25 czerwca - "Boisko bezdomnych", 26 czerwca - "Przetrwanie").

Możemy się również spodziewać pokazów w Centrum Nauki Kopernik (pokaz 3 lipca - "Chocolat" Claire Denis).

Lato w Warszawie Lato w Warszawie Adam Stepien / Agencja Wyborcza.pl

Nightskating Warszawa

Warszawę podbijają nie tylko rowerzyści, ale również rolkarze. Jedna z największych na świecie imprez rolkowych odbywa się właśnie w stolicy. O nocnych rolkach słyszał już pewnie każdy - niektórzy mieli okazję być świadkami przejazdu rolkarzy nocą przez centrum Warszawy - nie wszystkim jednak udało się jeszcze wziąć udział w samym wydarzeniu. A warto!

Lato w WarszawieAdam Stepien / Agencja Gazeta

Najbliższy Nightskating odbędzie się 25 czerwca o 21:00. Nightskating Warszawa połączył siły z UNICEF Poland i 25 czerwca będzie wspierał projekty WASH w Afryce. "Budowa sanitariatów, kanalizacji, ścieżek irygacyjnych i studni, to tylko część z rzeczy które będziemy mieli okazje wesprzeć" - piszą organizatorzy.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie loteria fantowa, w której będzie można wygrać cenne nagrody, losy w cenie 10 złotych będą sprzedawane na specjalnym stoisku, zaraz pod Pomnikiem Kopernika, przez wolontariuszy w błękitnych koszulkach, a cały zysk zostanie przeznaczony na wsparcie projektów WASH. Każdy zakupiony los to nie tylko pomoc Afryce i szansa na wygraną, ale również opaska na nadgarstek.

Lato w Warszawie Lato w Warszawie Bartosz Bobkowski / Agencja Wyborcza.pl

Piknik w parku

Nie czekajcie, aż ktoś zorganizuje piknik za was, zróbcie to sami. Nic prostszego - wystarczy kilka smacznych potraw, plastikowe kubeczki, papierowe talerzyki, miękki kocyk, grupa znajomych i - jeden z pięknych warszawskich parków. My polecamy Pole Mokotowskie lub Park Skaryszewski.

Lato w WarszawieDaria Dziewięcka

Radzimy, aby nie zwlekać za długo z piknikiem. Najlepiej wybrać się około 10, 11, by zająć dogodne miejsce w parku - na polu Mokotowskim polecamy górkę przy Lolku - jest tam przyjemnie i intymnie.

Lato w Warszawie Lato w Warszawie Adam Stępień/ Agencja Wyborcza.pl

Kolacja w Qchni Artystycznej z widokiem na Warszawę

Zastanawialiśmy się długo, z którego miejsca w Warszawie rozchodzi się najpiękniejszy widok. W końcu zgodnie stwierdziliśmy, że z Zamku Ujazdowskiego. Tam znajduje się również jedna z bardziej ekskluzywnych restauracji w Warszawie - Qchnia Artystyczna, którą prowadzi Marta Gessler.

Autorska restauracja Marty Gessler powstała 20 lat temu, położona jest w prestiżowej i pełnej zieleni części stolicy, przy parku Agrykola i Łazienkach Królewskich. Posiada jeden z najpiękniejszych letnich tarasów Warszawy, który od wielu sezonów jest popularnym miejscem spotkań warszawiaków i gości z całego świata.

Lato w WarszawieFranciszek Mazur/ Agencja Gazeta

W menu znajdziecie dania sezonowe, na przykład ze szparagów, zupy, placki ziemniaczane, ryby, makarony oraz dania z mięsa. Tanio nie jest, ale na specjalną letnią okazję warto - przystawki - ok. 38 zł, zupy - ok. 22 zł, makarony - ok. 36 zł, dania z mięsa - powyżej 45 zł.

Lato w Warszawie Lato w Warszawie Daria Dziewięcka

Pobyt na dzikiej plaży

Dzikich plaży jest na terenie Warszawy kilka, ale my zdecydowanie polecamy tę przy Wale Zawadowskim. To świetne miejsce wypoczynku nie tylko dla mieszkańców dużych osiedli na Ursynowie czy Wilanowie, ale wszystkich warszawiaków, którzy lubią poczuć się na plaży swobodnie. Dlaczego? Na plaży jest też miejsce, gdzie można opalać się nago.

Lato w WarszawieDaria Dziewięcka

Na plażę najlepiej dojechać ul. Vogla i ul. Zaściankową, następnie skręcić w lewo na Wał Zawadowski. Na wprost ul. Jarej jest wydeptane przejście, po przejściu torowiska i wału przeciwpowodziowego schodzi się ścieżką między krzewami i drzewami ok. 50 metrów.

Lato w Warszawie Lato w Warszawie Dariusz Borowicz/ Agencja Wyborcza.pl

Kąpiel pod kurtyną wodną

Może nie jest to rzecz, którą koniecznie trzeba w Warszawie zrobić, ale na pewno jest taką, za którą Warszawę latem kochamy. Chodzi oczywiście o "kąpiel" pod wodną kurtyną. Kurtyny to przede wszystkim gratka dla dzieciaków, które popiskując wpadają jak szalone pod strumień zimnej wody i śmieją się wniebogłosy. Dorośli również, gdy temperatura staje się nie do wytrzymania, chętnie korzystają z chłodzącego prysznica.

W tym roku kurtyny zostały uruchomione w sobotę 13 czerwca. Jeżeli tylko Warszawę spowiją upały, kurtyny pojawiać się będą w w weekendy w godz. 10-17. Znaleźć je będzie można w pięciu miejscach: na placu Defilad, pl. Konstytucji, pl. Trzech Krzyży i pl. Zamkowym oraz na Krakowskim Przedmieściu, przy pomniku Kopernika.

Lato w Warszawie Lato w Warszawie Fot. ZOM

Siatkówka na Polu Mokotowskim

W tym roku powstały dwa nowe, naprawdę atrakcyjne, piaszczyste boiska do siatkówki na Polu Mokotowskim. Inwestycję zrealizowano w ramach pierwszej edycji budżetu partycypacyjnego. Z nowych boisk można korzystać za darmo!

Lato w WarszawieDawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta

Boiska znajdują się w ochockiej części Pola Mokotowskiego - na południe od głównego stawu. Wyposażone są w czerwone siatki, mocowane do metalowych słupków zabezpieczonych nakładkami z gąbki. Podłoże stanowi drobnoziarnisty piasek. Z boisk można korzystać w dowolnym czasie. Trzeba mieć ze sobą jedynie piłkę.

Lato w Warszawie Lato w Warszawie NORBERT GWIZDZINSKI NRBSTUDIO/ Pomost 511

Występy na scenach plenerowych

Nie mielibyśmy o czym pisać, gdyby w Warszawie nie działo się aż tak dużo! Kolejnym punktem na liście miejsc do odwiedzenia i rzeczy do zrobienia w Warszawie są spektakle i koncert na scenach plenerowych. Jedna z nich - niestety obecna tylko miesiąc - pływa od brzegu do brzegu. Co tydzień na weekend dobija do "portu" bądź przy Pomoście 511 bądź przy Temacie Rzeka. Oczywiście mowa o H&M Loves Music Warsaw (więcej o scenie H&M Loves Music Warsaw). Przed nami jeszcze koncert KAMP! i Gala live z udziałem Ex Boyfriends.

Drugą sceną, której nie można przegapić w te wakacje jest ta, która właśnie buduje się przy Barce tuż przy stacji metra Centrum Nauki Kopernik. O Placu Zabaw również pisaliśmy, między innymi dlatego, ponieważ wraz z Klubem Komediowym współorganizujemy jeden z występów Teatru Improwizowanego Klancyk. Inauguracja Placu Zabaw odbędzie się 22 czerwca. Plac Zabaw to jednak o wiele więcej niż tylko scena. To właściwie klubokawiarnia plenerowa - pierwsza w Warszawie.

 

Plac Zabaw w WarszawieAdam Stępień/ Agencja Gazeta

- Ideą było stworzenie przyjaznej, otwartej przestrzeni w centrum miasta, z wyraźną linią programową, skierowaną nie tylko na rozrywkę i wypoczynek, ale przede wszystkim na promocję niezależnej i ambitnej sztuki i zjawisk kulturalnych - mówi Michał Borkiewicz z Planu B.

W programie Placu Zabaw znajdziemy - koncerty, spektakle, występy Klubu Komediowego - dla dzieci i dorosłych. Imprezy "klubowe" odbywać się z kolei będą na znajdującej się tuż obok Barce.

Plac Zabaw Warszawa Plac Zabaw Warszawa MetroWarszawa

Dzień na barce

Barki... jest ich nad Wisłą naprawdę sporo - cieszy nas to bardzo, tym bardziej, że nie wyobrażamy sobie spędzenia całego upalnego dnia nigdzie indziej tylko nad wodą z pysznym drinkiem w ręku. I to też musicie zrobić w Warszawie. Gdzie? Jest kilka opcji.

Po pierwsze BarKa, czyli sezonowa filia Planu B, ta sama, która będzie częścią Placu Zabaw. Na tej barce naszym zdaniem odbywają się najlepsze imprezy.

 

Lato w WarszawieBarka Snu Pszczoły/ facebook.com

Po drugie stojąca nieopodal Barka Sen Nocy Letniej. Na pokładzie jest restauracja i bar. Idealne miejsce na całodniowy relaks nad wodą.

Po trzecie - Barka Snu Pszczoły, która znajduje się po prawej stronie Mostu Poniatowskiego.

Lato w Warszawie Lato w Warszawie Cuda na Kiju/ Facebook.com

Piwo i pizza w Cudach na Kiju

Jak na piwo i na pizzę latem, to tylko w ogródku Cudów na Kiju, czyli przy samym byłym KC PZPR. Piwa są świetne, pizza jeszcze lepsza, a atmosfera - szkoda gadać. To bez wątpienia to jedno z najfajniejszych miejsc w stolicy na wieczorne "posiadówy".

Zimą nie jest takie atrakcyjne - trzeba się niestety gnieździć w dość niewielkim wnętrzu Cudów (miejsca do siedzenia po godzinie 19:00, nawet w środku tygodnia, raczej nie znajdziemy), za to latem otwiera się przed Cudami cała wolna przestrzeń dziedzińca byłego KC PZPR. Są stoliki, krzesła oraz murek przy starej fontannie, na którym można przysiąść. Cudo!

Lato w Warszawie Lato w Warszawie Food Port/ facebook.com

Obiad w Food Port nad Wisłą

Moda na Food Trucki w pełni! Dlatego fani jedzenia na kółkach - ale nie tylko - na pewno z radością spędzą popołudnie wcinając szamę z jednego z food trucków w nowej miejscówce nad Wisłą - Food Port. Takiego miejsca na kulinarnej mapie Warszawy brakowało, zwłaszcza w sezonie letnim. W końcu nie trzeba szukać porozmieszczanych po całym mieście food trucków - są one bowiem w jednym miejscu. Tuż przy Moście Poniatowskiego, na Bulwarze Grzymały-Siedleckiego.

Jak informuje organizatorka Food Port, przy moście stać będzie zawsze pięć food trucków. - Będą cztery food trucki z jedzeniem oraz jeden drink truck, czyli ciężarówka z napojami, również alkoholowymi - tłumaczy Anna Maria Żurek. - Idea jest taka, aby co tydzień w poniedziałek food trucki się zmieniały, tak żeby mieszkańcy Warszawy oraz turyści mogli próbować cały czas czegoś nowego - dodaje.

Lato w Warszawie Lato w Warszawie Adam Stepien / Agencja Wyborcza.pl

Teatr na Placu Konstytucji

Teatrów ulicznych w Warszawie mamy jeszcze bardzo niewiele - oprócz sceny wspomnianej wcześniej i występów Klubu Komediowego, w plenerze zobaczymy w tym roku tradycyjnie spektakle organizowane przez Teatr Polonia Krystyny Jandy. CO ważne, na spektakle wstęp wolny!

Plac Konstytucji teatralnie odżyje już 13 lipca. Zobaczymy wtedy komedię "Związek otwarty" (godz. 17:00). Spektakl ten będzie grany jeszcze kilka razy w tym miesiącu. Na Placu Konstytucji zobaczymy jeszcze "Starość jest piękna", "Jasia i Małgosię" i grany od lat "Lament na Placu Konstytucji".

Lato w Warszawie Lato w Warszawie Agata Grzybowska / Agencja Wyborcza.pl

Spacer prawym brzegiem Wisły

Na Pradze dzieje się wciąż zdecydowanie mniej niż na lewym brzegu Wisły, co nie znaczy, że nie warto czasem przejść się na drugą stronę - choćby na spacer. Takiego spaceru jak wzdłuż prawego brzegu nie doświadczymy nigdzie indziej w Warszawie - teren jest wciąż dziki, zalesiony i bardzo atrakcyjny. Spacer ścieżką ciągnącą się od Mostu Grota aż do Mostu Łazienkowskiego dostarcza niezapomnianych wrażeń, widoków i spotkań z naturą w samym środku miasta.

Lato w Warszawie Lato w Warszawie Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl

Clubbing po knajpach na lewym brzegu Wisły

To byłaby ciekawa i długa noc, ale wszystko jest możliwe. Pytanie tylko - od czego zacząć? Na pewno wiemy, gdzie warto skończyć - zagłębie knajp nad Wisłą to Bulwar Flotylli Wiślanej przy Płycie Desantu. Tam znajduje się słynny Cud nad Wisłą, Pomost 511, S[ZON] i Kurort. Ale zmieńmy kolejność. Teraz idąc na północ brzegiem Wisły trafimy niebawem do Hocków Klocków, później miniemy obie Barki, kawałek dalej wpadniemy na ZygZak i Puzzle aż w końcu dotrzemy do Wolnych Chwil. Dla wytrwałych czeka jeszcze ostatni punkt na mapie nocnego clubbingu nad Wisłą - Boogaloo Beach Bar na Żoliborzu. Spacer i impreza w jednym - zapowiada się pełna przygód noc! Więcej o wszystkich wymienionych knajpach przeczytacie w tym PRZEWODNIKU.

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Sławomir Kamiński/ Agencja Wyborcza.pl

Koncert Chopinowski w Łazienkach

Tego lata trzeba, a nawet wypada pójść na chociaż jeden Koncert Chopinowski do Łazienek Królewskich. Bardzo was namawiać nie będziemy, bo uważamy, że nie trzeba. Koncerty, zwłaszcza jeśli pogoda dopisuje, to niezwykłe doznanie - Chopin na łonie natury brzmi zupełnie inaczej niż na sali koncertowej.

Koncerty Chopinowskie odbywają się przez całe lato co niedzielę przy pomniku Chopina.

Lato w Warszawie Lato w Warszawie Mikołaj Kuras/ Agencja Wyborcza.pl

Tai Chi i joga w plenerze

Spodobało ci się? Polub nas

Nic tak nie pobudza do życia jak poranny trening na łonie natury. W Warszawie treningi tai chi oraz jogi odbywają się przede wszystkim na Polu Mokotowskim, ale również w Parku Skaryszewskim czy na Wilanowie. Zajęcia z jogi na Polu Mokotowskim organizuje m.in. Fundacja Biosferis, kolejny rok organizowana jest również akcja "Warszawa ćwiczy" - zajęcia z jogi odbywają się w Parku Bródnowskim w soboty o 11, w Parku Skaryszewskim w sezonowej kawiarni Dziki Lokator o 11:30, w Wilanowie na plaży w soboty o 9:00 oraz w parku Żeromskiego - również w soboty o 9:00.

Otwarte sesje jogi odbywać się będą również w piątki i soboty w Parku Praskim. W piątki w godzinach 18 - 19:30, w soboty 16:18. Więcej TUTAJ.

Tai chi można potrenować na przykład z TAI CHI Taijiquan Mariusza Sroczyńskiego lub z coachem Droga Dao.

Więcej o: