Zobacz słynne warszawskie bloki w pomniejszeniu! Niezwykłe wycinanki pracowni Zupagrafika

Rotunda PKO, osiedle Za Żelazną Bramą, blok przy Smolnej 8, blokowisko na Mokotowie i Tarchominie - oto obiekty, które zafascynowały hiszpańsko-polską parę artystów z Poznania. Postanowili słynne modernistyczne obiekty odtworzyć w papierze - ze wszystkimi detalami!
Zupagrafika - warszawskie blokowiska z papieru Zupagrafika - warszawskie blokowiska z papieru materiały prasowe

Smolna 8

Spodobało ci się? Polub nas

Kolekcja "Blok Wschodni" to zbiór wycinanek i innych papierowych obiektów (notesy Blok-Blok, pocztówki Blokartki) inspirowanych warszawskim modernizmem. Seria przedstawia typowe przykłady funkcjonalizmu (Rotunda PKO), te mniej klasyczne, acz znane, przede wszystkim mieszkańcom Warszawy (Za Żelazną Bramą, Smolna 8, Mokotów), jak i schowane na obrzeżach miasta wielkopłytowe bloki (Tarchomin).

Zupagrafika - papierowe modele warszawskich blokowiskmateriały prasowe

Każdy obiekt zaopatrzony jest w informacje techniczne na temat budynku, który ilustruje (rok budowy, architekci, dokładna lokalizacja). Cała kolekcja składa się wyłącznie z ilustracji i drukowana jest na papierze oraz tekturze w 100% z recyklingu.

Zupagrafika - warszawskie blokowiska z papierumateriały prasowe

Zupagrafika - warszawskie blokowiska z papieru Zupagrafika - warszawskie blokowiska z papieru materiały prasowe

Osiedle za Żelazną Bramą

Za realizację projektu odpowiada hiszpańsko-polska para artystów - David Navarro i Martyna Sobecka, założyciele pracowni grafiki kreatywnej Zupagrafika.

Zupagrafikamateriały prasowe

- Kiedy 10 lat temu pierwszy raz przyjechałem do Polski byłem pod ogromnym wrażeniem wielkopłytowych osiedli oraz modernistycznych budynków, w które obfitowało centrum Poznania czy Warszawy. To sprawiło, że postanowiliśmy stworzyć miniaturowe wersje tych budynków - opowiada David.

Zupagrafika - warszawskie blokowiska z papieru Zupagrafika - warszawskie blokowiska z papieru materiały prasowe

Osiedle Tarchomin

Jako grafików Martynę i Davida w budynkach najbardziej urzeka wizualny rytm tworzony przez powtarzalność wzorów na ich elewacji oraz niezliczona ilość tekstur, które powstały na skutek upływu czasu. - To właśnie te szczegóły świadczą o pięknie architektury - mówi David.

Zupagrafikamateriały prasowe

Grafika i architektura zdaniem Martyny i Davida są ze sobą ściśle związane. - Jest wiele przykładów, pokazujących, jak architekci poprzez mocne graficznie realizacje wywarli ogromny wpływ na świat grafiki i odwrotnie. Było tak w przypadku rosyjskich konstruktywistów - opowiada Martyna.

W związku z tym, że Martyna i David specjalizują się w projektowaniu wydawnictw, papier zawsze był materiałem bardzo im bliskim. - Zamykając te ciężkie dla oka betonowe konstrukcje w tak delikatnym materiale jak papier, chcieliśmy sprawić, że ludzie spojrzą na nie z innej, bardziej przychylnej perspektywy - tłumaczy Martyna.

Zupagrafika - warszawskie blokowiska z papieru Zupagrafika - warszawskie blokowiska z papieru materiały prasowe

Rotunda

Blok Wschodni to kolekcja z 2014 roku. Jest, jak mówią jej twórcy, próbą zrozumienia miasta zaczynając od osiedli z Wielkiej Płyty, których jest już w Warszawie coraz mniej aż po centrum, uwzględniając modernistyczne ikony stolicy. - Wszystkie te elementy składają się na nasz obraz Warszawy, a ich rola w formowaniu miejskiej tkanki jest dla nas jednakowo ważna - mówi Martyna.

Zupagrafikamateriały prasowe

Praca nad "Blokiem Wschodnim" zajęła Martynie i Davidowi pół roku i polegała głównie na niekończących się wędrówkach po mieście.

- Kiedy już skompletowaliśmy kolekcję, zrobiliśmy szczegółową dokumentację. Interesuje nas nie tylko sama bryła, ale też otoczenie. Tworząc modele, skupiamy się na detalu. Można na nich znaleźć autentyczne graffiti, które pokrywa mury, ale też  pęknięcia i ślady niedoskonałości. Następnie rozpoczynamy proces projektowania struktury samej wycinanki oraz ilustracji. Wszystkie nasze kolekcje są ilustrowane przez nas, nie są to fotografie. Po stworzeniu całej kolekcji zawsze wracamy do budynków, które opracowaliśmy i fotografujemy je w ich otoczeniu, często przy udziale samych ich mieszkańców - tłumaczy proces powstawania kolekcji Martyna.

Zupagrafika - warszawskie blokowiska z papieru Zupagrafika - warszawskie blokowiska z papieru Osiedle Puławska

Osiedle Puławska

Spodobało ci się? Polub nas

Jest jeszcze kilka budynków, które nie weszły do pierwszej części kolekcji "Blok Wschodni", a które Martyna i David bardzo chcieliby udokumentować w formie ilustrowanych wycinanek. - Dlatego, jak tylko pozwoli na to czas, planujemy wydanie drugiej części kolekcji. Obecnie, po kolekcji londyńskiej "Brutal London" wracamy do pracy nad kolejnym, polskim miastem.

Więcej o: